Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Foto cu camera high-end, low-end, phone.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am văzut multe dezbateri pe tema asta și unii chiar susțin că un telefon se comportă decent. La fel și camerele mai noi dar care nu sunt din zona profi.
De acord cu ei, dar cu o condiție, depinde pe ce suport vezi acea imagine.
Da, dacă o vezi pe facebook, instagram & shit, se prea poate ca diferențele să fie minime dar dacă vrei să te uiți cu adevărat pe un display adecvat, diferențele sunt foarte ușor vizibile și calitatea iese imediat la iveală, ca și defectele, de altfel.

Am să pun un clip care arată clar ce se întâmplă atunci când printezi o imagine la o dimensiune nu chiar mare și la care oricine ar spune că tot ce-i peste 2Mp ar fi arhisuficient. Iată că nu este deloc așa.

Eu chiar printez imaginile, mai ales cele din vacanță, cu familia. Și deși printez la 10x15, diferența chiar se vede. Destul de ușor observabilă diferența de calitate chiar și pentru un neinițiat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8iat59i_Y18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostReactor2015, on 06 iulie 2019 - 19:11, said:

Și deși printez la 10x15, diferența chiar se vede. Destul de ușor observabilă diferența de calitate chiar și pentru un neinițiat.
Cu o cameră ACTUALĂ (nu de acum 5-10 ani) de telefon de minimum 12 MP, la 15x10 nu se vede nicio diferență de calitate, te asigur eu. Poți să faci printuri și ceva mai mari. Ba cu unele din aceste camere de telefon ce folosesc fotografia computațională, s-ar putea să fii surprins să arate chiar mai bine decât camere mai scumpe și cu senzori mai mari. Posted Image

Edited by ursamajor, 06 July 2019 - 19:19.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Așa ziceam și eu.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postursamajor, on 06 iulie 2019 - 19:17, said:

Cu o cameră ACTUALĂ (nu de acum 5-10 ani) de telefon de minimum 12 MP, la 15x10 nu se vede nicio diferență de calitate, te asigur eu. Poți să faci printuri și ceva mai mari. Ba cu unele din aceste camere de telefon ce folosesc fotografia computațională, s-ar putea să fii surprins să arate chiar mai bine decât camere mai scumpe și cu senzori mai mari. Posted Image
https://www.dpreview...nal-photography
exact telefonu (camera) de test
ps. mai degraba e vorba de dimensiunea senzorului, decat cati mega-giga-tera pixeli are senzoru

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ce ai scris este valabil pentru lumina putina.

La lumina zilei, telefoanele bune se apropie de calitatea livrata de un entry-level + obiectiv de kit.
Am testat asta.

Edited by katran, 06 July 2019 - 20:25.


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La telefoane ai varianta de pixel binning precum Nokia 808 si tot ce a urmat dupa, precum noii androizi cu camere de 48Mp sau folosind multe artificii software care fac camera de la XS sa fie singura camera pe care sa o detii.

Vorba aia, cea mai buna camera este cea pe care o ai la tine. Degeaba ai kit hi-end daca sta in rucsac si tu capturezi acel moment cu un telefon.

#7
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Cum ziceti voi... personal am schimbat camera plecand de la crop si a ajuns pana si sotia sa faca planuri pe unde sa mai mergem pt pozat ( in special portrete si wildlife), aceasi care inainte spunea ' chiar trebuie sa mai caram si camera cu noi?'. Iar cireasa de pe tort e ca ma pune sa o invat sa foloseasca si ea  camera.

Edited by cristi_cost, 06 July 2019 - 22:09.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Optica nu poate fi înlocuită cu nimic.
Cine nu vede diferența dintre o cameră cu ditamai borcanul și un varf de chibrit de plastic pe post de lentilă, se alintă.
Nu este vorba de cifre, este vorba de imaginea în sine.

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ies mai bine cu camera , se vede diferenta, problema e ca trebuie setate.Cu auto nu iese mereu, ba chiar ies porcarii mari cu auto in anumite conditii(mai rau decat cu telefonul).Adica pentru cei ce iau camera si apasa pe un buton, e cam degeaba inclusiv d5.

Edited by ionutz_joe2009, 07 July 2019 - 00:05.


#10
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postcristi_cost, on 06 iulie 2019 - 22:08, said:

Cum ziceti voi... personal am schimbat camera plecand de la crop si a ajuns pana si sotia sa faca planuri pe unde sa mai mergem pt pozat ( in special portrete si wildlife), aceasi care inainte spunea ' chiar trebuie sa mai caram si camera cu noi?'. Iar cireasa de pe tort e ca ma pune sa o invat sa foloseasca si ea  camera.
Asta face parte mai mult din strategia femeii de a gasi motive pentru a petrece mai mult timp impreuna cu partenerul. Adica mai bine sa fie dusa ea la pozat decat sa mergi singur la bere cu prietenii.Posted Image

#11
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postursamajor, on 06 iulie 2019 - 19:17, said:

Cu o cameră ACTUALĂ (nu de acum 5-10 ani) de telefon de minimum 12 MP, la 15x10 nu se vede nicio diferență de calitate, te asigur eu. Poți să faci printuri și ceva mai mari. Ba cu unele din aceste camere de telefon ce folosesc fotografia computațională, s-ar putea să fii surprins să arate chiar mai bine decât camere mai scumpe și cu senzori mai mari. Posted Image
Ceva mai mari decat 15x10 cm? Ce zici de printuri de 60x40 cm care arata bine? (dupa fotografii facute cu telefoane cu camere bune, in lumina buna, facute de catre cineva care mai si stie ce face).Posted Image

Edited by Ramuran, 07 July 2019 - 14:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate