Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum simtim temperatura?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
astazi m-am dus pana la cumparaturi si pe drum realizam ca noi n-ar trebui practic sa simtim temperatura. ce vreau sa zic? de ce este temperatura o senzatie fizica? cum adica sa "simtim" ? temperatura este o masura a excitatiei atomilor din pielea noastra. si totusi , nu stiu cum sa explic ceea ce vreau sa zic, imi trece prin cap ideea ca simturile nu sunt reale. sa zicem ca avem un calorimetru. avem fotoni care lovesc niste electroni care electronii se duc in calorimetru si acolo e masurata temperatura....dar noi simtim temperatura local , pe piele. de ce asta? cand impulsurile se duc in creier. de ce senzatiile sunt simtite la nivelul pielii si nu la nivelul creierului ca si masurare nu ca simtire , cum se intampla in realitate? un electron care este excitat si se deplaseaza pana la un organ care ii masura intensitatea si frecventa nu masoara aerul ci electronul acela. deci nici o masurare nu e corecta avand in vedere cape traseu sunt n influente asupra electronului astfel orice masurare nu este eronata? parerea mea e ca nimic nu poate fi masurat direct niciodata deci nu se poate sti starea exacta a nimic. si nimic nu poate fi masurat ca intreg pentru simplul fapt ca electronii din impulsuri se deplaseaza in sir ceea ce inseamna ca niciodata nu poate fi masurat ceva format din mai multi electroni sau materie simultan.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Tu vrei sa produci iar energie din senzația de căldură ce o simți? Vrei sa pui ceva convetori pe nervi care sa producă electricitate doar când simți rece sau cald?
Dacă reușești, treci la level 2 și când vei face sex vei trece de capacitatea centralei de la Cernavodă. Nu se vor chinui sa construiască și reactorul 3. Posted Image

Edited by dorin_2k, 06 July 2019 - 07:39.


#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
exact cum au vrut sa faca celentano si firicel cand isi babardeau nevestele, sa isi puna dinam la cur

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
karaxe, nu mai bine ne povestesti ce ai cumparat de la magazin?

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postkarax, on 06 iulie 2019 - 07:21, said:

temperatura este o masura a excitatiei atomilor din pielea noastra. si totusi , nu stiu cum sa explic ceea ce vreau sa zic, imi trece prin cap ideea ca simturile nu sunt reale.
[ https://memegenerator.net/img/instances/73625069/how-can-mirrors-be-real-if-our-eyes-arent-real.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkarax, on 06 iulie 2019 - 07:21, said:

astazi m-am dus pana la cumparaturi si pe drum realizam ca noi n-ar trebui practic sa simtim temperatura. ce vreau sa zic?
de ce este temperatura o senzatie fizica? cum adica sa "simtim" ? temperatura este o masura a excitatiei atomilor din pielea noastra.
si totusi , nu stiu cum sa explic ceea ce vreau sa zic, imi trece prin cap ideea ca simturile nu sunt reale.
sa zicem ca avem un calorimetru. avem fotoni care lovesc niste electroni care electronii se duc in calorimetru si acolo e masurata temperatura....dar noi simtim temperatura local , pe piele. de ce asta?
cand impulsurile se duc in creier. de ce senzatiile sunt simtite la nivelul pielii si nu la nivelul creierului ca si masurare nu ca simtire , cum se intampla in realitate?
un electron care este excitat si se deplaseaza pana la un organ care ii masura intensitatea si frecventa nu masoara aerul ci electronul acela.
deci nici o masurare nu e corecta avand in vedere cape traseu sunt n influente asupra electronului astfel orice masurare nu este eronata?
parerea mea e ca nimic nu poate fi masurat direct niciodata deci nu se poate sti starea exacta a nimic.
si nimic nu poate fi masurat ca intreg pentru simplul fapt ca electronii din impulsuri se deplaseaza in sir ceea ce inseamna ca niciodata nu poate fi masurat ceva format din mai multi electroni sau materie simultan.
Te inseli !
Daca ar fi asa cum zici tu atunci nu ar functiona touchpad-ul la laptopuri si touchscreen-urile la device-uri.

Pielea umana simte caldura localizat iar creierul primeste informatia de la fix zona excitata si o coreleaza cu alta zona a corpului ce nu este excitata de caldura excesiva si astfel omul simte ca o zona a corpului sau e mai calda si alta nu.

#7
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postkarax, on 06 iulie 2019 - 07:21, said:

astazi m-am dus pana la cumparaturi si pe drum realizam ca noi n-ar trebui practic sa simtim temperatura. ce vreau sa zic? de ce este temperatura o senzatie fizica?
Bre data viitoare trimite pe altul la cumparaturi si te lipsesti de astfel de dileme si pe noi.

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,611
  • Înscris: 16.08.2010
Eu o simt caldă. Acum. Iarna o simt rece.

#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Nu mai bine te duci la cumparaturi si atat? ai luat-o razna si tu...ai batut dupa Rambo?

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 06 iulie 2019 - 07:21, said:

astazi m-am dus pana la cumparaturi si pe drum realizam ca noi n-ar trebui practic sa simtim temperatura. ce vreau sa zic? de ce este temperatura o senzatie fizica? cum adica sa "simtim" ? temperatura este o masura a excitatiei atomilor din pielea noastra. si totusi , nu stiu cum sa explic ceea ce vreau sa zic, imi trece prin cap ideea ca simturile nu sunt reale. sa zicem ca avem un calorimetru. avem fotoni care lovesc niste electroni care electronii se duc in calorimetru si acolo e masurata temperatura....dar noi simtim temperatura local , pe piele. de ce asta? cand impulsurile se duc in creier. de ce senzatiile sunt simtite la nivelul pielii si nu la nivelul creierului ca si masurare nu ca simtire , cum se intampla in realitate? un electron care este excitat si se deplaseaza pana la un organ care ii masura intensitatea si frecventa nu masoara aerul ci electronul acela. deci nici o masurare nu e corecta avand in vedere cape traseu sunt n influente asupra electronului astfel orice masurare nu este eronata? parerea mea e ca nimic nu poate fi masurat direct niciodata deci nu se poate sti starea exacta a nimic. si nimic nu poate fi masurat ca intreg pentru simplul fapt ca electronii din impulsuri se deplaseaza in sir ceea ce inseamna ca niciodata nu poate fi masurat ceva format din mai multi electroni sau materie simultan.
http://www.sixtysymbols.com/
esti pe aproape dar totusi uimitor de departe
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yTeBUpR17Rw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
se numeste senzatie termica.
cred ca masoara un algoritm temperatura-umiditate.

#12
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,556
  • Înscris: 25.04.2007
Karaxe, esti totusi fascinant in felul tau! Nu e zi sa nu ma uimesti.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,041
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 06 iulie 2019 - 07:21, said:

nu stiu cum sa explic ceea ce vreau sa zic, imi trece prin cap ideea ca simturile nu sunt reale.

Bravo, ai ajuns la ceea ce ne spune budismul de mii de ani, ca la nivel absolut, ceea ce simtim, lumea inconjuratoare, sunt o iluzie. :)

Teorie vehiculata din ce in ce mai des chiar si de catre oameni de stiinta.

#14
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Phobos, las-o moarta, lumea nu este o iluzie, ciupeste-te si ai sa constati ca te doare.

karax este deplin incredintat ca lumea exista ca atare, doar ca, ceea ce-l nelinistete pe el, noi, oamenii de stiinta, masuram cu limitare in intelegerea realitatii fizice.


karax, doresc sa-ti spulber inceputul deprimant de filozofie a fizicii.

Temperatura (ca si presiunea) sunt marimi fizice macroscopice, adica se alpica sistemelor formate dintr-un numar enorm de particule, rezultand din medierea statistica a unor marimi microscopice (adica proprii fiecarei particule in parte).

Ceea ce te framanta pe tine ("fiecare atom, fiecare electron dintr-un fascicul") a fost luat in considerare, s-a vazut functia de distributie, s-a facut medierea valorilor si s-a stabilit relatia de definire a temperaturii (ca marime statistica ce descrie agitatia termica intr-un sistem de particule la echilibru termodinamic).

Tu acuma vii si iarasi doresti sa analizezi cum se leaga temperatura de fiecare electron in parte... Realizezi, cred, ca este absurd sa legi direct marimea fizica numita temperatura sistemului doar de un electron.

Ca dovada ca totul este in ordine, ai multimea de fenomene fizice care pot fi descrise foarte exact, mereu reproductibile: punctul de fierbere, punctul de topire, punctul triplu, punctul Curie etc.


(Daca iei manualul de fizica de clasa a X-a de pe vremea lui Ceausescu (cauta pe net manuale din epoca de aur, descarci scanul), vei vedea acolo cum se deduce formula fundamentala a teoriei cinetico-moleculare, adica formula presiunii, apoi formula temperaturii - ca marimi mediate statistic) vei intelege totul, cum sta treaba in fizica.

Manualele de azi sunt mai multe, fiecare in stil american, adica poze, glume, cuvinte incrucisate, nema demonstratii etc.)

Edited by Anca12, 06 July 2019 - 11:31.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Curind va ajunge si la motanul lui Schrödinger, atunci sa vedeti balamuc!

Manuale, inclusiv Racheta Cutezatorilor, e de invatat si din aia destul la virsta scolaritului, ma rog , poate si dupa aia...
http://manualul.info/
http://manualul.info/Racheta/

Edited by Ion_Bumbu, 06 July 2019 - 11:41.


#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Apropo de căldură
De ce pisicile nu transpira la căldură.



#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,041
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAnca12, on 06 iulie 2019 - 11:19, said:

Phobos, las-o moarta, lumea nu este o iluzie, ciupeste-te si ai sa constati ca te doare.

Ca bine zici. No, uite la asta nu m-am gandit! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate