Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SRL vs PFA la Glovo

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Salutare,

De ceva vreme a intrat agresiv si Glovo in Romania,  spun agresiv pt ca acum livrarile sunt puternic sponsorizate, mai tarziu o sa vedem daca fac numarul de clienti si parteneri care sa mentina platile.

Vad pe youtube diferite clipuri cu agenti care livreaza, dar colaboreaza cu diferite SRL-uri sub forma comison 10-8% si o suma fixa, spun ei pentru CASS si procesare contabilitate, 55 daca esti elev/stundent/angajat  si 100 daca lucrezi doar la Glovo.

Intrebarea este, cum colaboreaza aceste SRL-uri cu agentii, sub ce forma?
Pentru ca acei agenti/curieri nu sunt nici angajatii SRL-ului, nu au contracte semnate, nimic. Insa plata se face la SRL-ul ales, primesti pe mailul personal un raport cu plata, practic este plata catre SRL, sa stii si tu cati bani se factureaza.

Un amic spunea ca a semnat doar o cerere catre SRL pt a deveni curier (nu a primit nici macar copie semnata/inregistrata) si mai era o optiune daca era elev/student/angajat nu mai platesti CAS si CASS si era 55/saptamana, daca ieseai pe teren.

10% +220(400)/luna  mie mi se pare mult daca calculezi pe an, avand in vedere ca fac doar hartii si mai au si o atitudine de mari sefi.
Pe de alta parte ma mira faptul ca multi stau asa de la inceput si nu cauta alternative, sa isi faca singuri si sa ramana cu banii munciti de ei.

Pe cont propru, din ce am cautat pe PFA nu renteaza, CAEN 5320, acest caen nu este la norma de venit, deci intri automat la sistem real, pe venit 10%, CAS 25% si 10% CASS, daca depasesti 12 salarii minime, adica 24960, 2080/luna si nu esti deja angajat sau studiezi.
CAEN 5320 ar trebui autorizat pentru transport marfa? pe unele situri scria ca da, pe altele nu. Daca da, cum?

Pe SRL din ce am citit, dezavantajul este ca scoti banii la sfarsit de an din dividente, dar platesti mai putin impozit,  5% pe dividente.
Sau te poti angaja pe minim iar in acest caz cred ca deja PFA-ul este in avantaj, corect?
Daca rezisti pana la sfarsitul anului si ai alt job, sa inteleg ca platesti doar 5% si restu iti raman. Plus un contabil ca cheltuiala, mai treci un scuter pe firma  si ce benzina consumi cu el si cam atat cu cheltuielile.
Daca vrei sa inchizi SRL-ul, e mai dificil decat PFA_ul? daca mai ai si scuter pe el?


Care varianta credeti ca e mai eficienta pentru maximizarea profitului?

Edited by Zyx, 05 July 2019 - 15:01.


#2
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
cred ca ai argumentat
"solid" la ambele variante.
noi ce trebuie sa mai spunem ?
eventual... "spor" :)

#3
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Cifrele ca teorie se gasesc pe internet, in practica voiam sa stiu de la cineva care detine un SRL, daca mai sunt si alte cheltuieli, acele fineturi care fac diferenta.
De exemplu pe unele situri scria ca impozitul pe dividente ar fi 1%, mai sunt si informatii vechi sau eronate.
Apoi nu imi e clar cum se inchide un SRL, cum casezi bunurile.

Si ma contrariaza ca amicul nu are contract de munca la colaborator sau alt gen de contract, cu ziua, cu ora poate? avand in vedere ca e program flexibil si il alegi din aplicatie cand doresti L-D 9-24.

Edited by Zyx, 05 July 2019 - 15:08.


#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Dar tu nu te poti inscrie pe site la glovo ca si curier, sa-ti incasezi banii si sa nu mai declari nimic la administratia fiscala?

#5
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Trebuie sa le facturezi serviciile ca sa primesti banii, se lucreaza pe baza de colaborare Glovo <> PFA/SRL.

Edited by Zyx, 05 July 2019 - 15:47.


#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Asa-i in sistem real cum ai spus tu, DAR sa nu uitam ca legea-ti da voie sa-ti deduci: carburant, birotica, curent sediu, gaz sediu, masina pe amortizare, mobilier sediu....... lasi si tu acolo mai putin la impozitare.

CAS-ul io stiu ca nu mai este obligatoriu de anul trecut.

#7
adrian1193

adrian1193

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2019
Salutare,

Ma bag si eu ca musca in lapte dupa 1 an . Am studiat problema Glovo pentru un prieten si e nasol tare din mai multe puncte de vedere. Sfat sincer: nu va bagati! De ce?

Glovo face contracte pe 2 ore si alea prin interpusi justificand ca nu pot preconiza cat o sa lucreze un curier intr-o luna. Si atunci cum "Mutarea contribuţiilor de la angajator la angajat" a fost bine plasata inainte de intrare firmelor gen glovo in RO. Fraieru care iti livreaza mancarea e cel care raspunde ca ele nu sunt platite la valoare reala. La primul control Anaf la acesti interpusi.. vor fi amendati ca nu au calculat contributiile corect, iar pentru recuperarea contributiilor statul roman se v-a indrepta catre curieri. Si vor sti precis cat e de plata pentru ca totul se face prin banca. Ei acum fac 4000-6000 de lei pe luna. Dar acest venit este de facto brut, chiar daca nu e tratat inca ca atare. Imi este mila de cei care isi rup masinile si tineretea sa faca glovo cifra de afaceri. Or sa ajunga sa plateasca CAS CASS si impozit pentru sume de ~4000 de ron lunar pe perioade foarte lungi. O sa se ajunga la note de plata in mii de euro. E periculos rau!
Pe acest gen de colaborari statul vine cu nota de plata peste ani buni si cu penalitati. Eu am primit in 2016 o nota de plata pt un contract de colaborare din 2010.. Asa ca idee.

Problema PFA:

Daca iti faci PFA nu mai ajungi la 3000-6000 de ron pe luna dar esti achitat fata de statul roman si nu mai trebuie sa te culci pe o ureche. Aici e cea mai buna solutie. Dar venituri vor fii de vreo 2000 de ron la un program de 40 de ore pe luna. Il calculasem punctual pe veniturile prietenului.

Problema SRL:

Desi pe hartie pare mai avantajos in "teren" situatia e alta. De ce?
1. trebuie sa fii platitor de TVA , ca nu e fraier glovo sa-l plateasca. Daca esti platitor de Tva esti mai expus la un eventual control
2. Amenzile pe SRL au cu un 0 mai mult ca cele de pe PFA. Adica, in caz de control o sa musti de la 5000 de lei in sus.
3. Poti scoate dividende abea dupa 1 an.
4. Avand in vedere sumele sigur atingi plafonul si mai scoti din buzunar CASS de 2200 ron pe an.

Stiu ca nu am scris comentariul profi. Daca este de interes si mi se solicita de eventuali cititori ai randurilor de mai sus, o sa ma strofoc si o sa va prezint problema cu detalii amanuntire, procente, sume si articole de lege.

Problema de mai sus a fost discutata cu 2 experti contabili. Imi imaginez ca si la restul de firme: food panda, bringo, uber samd nu difera metoda de lucru.

#8
lucianif

lucianif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2009
@adrian1193

 adrian1193, on 07 iulie 2020 - 15:32, said:



Problema PFA:

Daca iti faci PFA nu mai ajungi la 3000-6000 de ron pe luna dar esti achitat fata de statul roman si nu mai trebuie sa te culci pe o ureche. Aici e cea mai buna solutie. Dar venituri vor fii de vreo 2000 de ron la un program de 40 de ore pe luna. Il calculasem punctual pe veniturile prietenului.




Salut , este vorba de 40 de ore pe luna sau pe saptamana ?

#9
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

 adrian1193, on 07 iulie 2020 - 15:32, said:


Pe acest gen de colaborari statul vine cu nota de plata peste ani buni si cu penalitati. Eu am primit in 2016 o nota de plata pt un contract de colaborare din 2010.. Asa ca idee.
Dupa 5 ani  se prescriu taxele, pana si dosarele se inchid in justitie.
Insa stiu ca asta e modul de lucru in Romania, dupa ani de zile zici ca ai scapat, hop apar din urma amenzile.



Problema PFA:

Daca iti faci PFA nu mai ajungi la 3000-6000 de ron pe luna dar esti achitat fata de statul roman si nu mai trebuie sa te culci pe o ureche. Aici e cea mai buna solutie. Dar venituri vor fii de vreo 2000 de ron la un program de 40 de ore pe luna. Il calculasem punctual pe veniturile prietenului.


Problema SRL:
1. trebuie sa fii platitor de TVA , ca nu e fraier glovo sa-l plateasca. Daca esti platitor de Tva esti mai expus la un eventual control
Mda, la fel si la Uber/Bolt...

3. Poti scoate dividende abea dupa 1 an.
Da, dar poti folosi banii, nu e ca si cum stai cu ei blocati.

Problema de mai sus a fost discutata cu 2 experti contabili. Imi imaginez ca si la restul de firme: food panda, bringo, uber samd nu difera metoda de lucru.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate