Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce as putea face cu apa de la aerul conditionat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Apropo de apa de la AC...am si eu o intrebare conexa iar cum deja s-a deschis un thread, o sa o expun:

Deci ma confrunt cu urmatoarea problema, am un AC  Delonghi de la care curge apa in casa atunci cand sunt zile toride caniculare. In rest nu face figuri, afara  apa curge normal pe acel furtun dar totodata picura si in casa pe la fantele unitatii interioare, cam dupa jumatete de ora revine la normal
Nu e o mare cantitate de apa dar e destul de frustrant fiindca trebuie sa tin o galetusa in dormitor...care ar putea fi explicatia fizica pentru acest fenomen ? Ce as putea sa fac ? Sa curat filtrele ?

Edited by doxan, 05 July 2019 - 12:37.


#20
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Este buna si pentru melci..cand au umezeala, ies la plimbare..Posted Image Posted Image

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai multa umiditate in casa ? Poate se face condens.

#22
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
DOXAN, este cam obturat cu ceva furtunul evacuare condens si nu face fata -uneori- la debitul de evacuare a condensului..baga o sarma ''flexibila'' si neascutita pe furtun ca sa elimini ''dopul''( cu grija ca sa nu perforezi furtunul unde are coturi).Poate sa fie si tavita care colecteaza apa , plina de praf/mizerie si nu poate colecta toata apa condensata -> da si pe afara.

Edited by ursuletul68, 05 July 2019 - 12:45.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
doxan, de obicei se intampla asa ceva cand furtunul de evacuare a condensului se blocheaza cu ceva - praf, frunze, pene, sau cand panta de evacuare a furtunului nu este suficient de inclinata.

#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Va multumesc mult la amandoi pentru sfaturi !

Edited by doxan, 05 July 2019 - 13:36.


#25
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Strict la intrebatre din titlu: colecteaza un esantion si-l duci la un laborator pentru analiza. Daca ti se pare prea scumpa analiza atunci umple un vas mai mare(acvariu) si pune in el citiva pstisori de acvariu.Daca vor trai 24 de ore e OK daca nu doar la WC.

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
In canalul de scurgere din unitatea interioara au de regula un burete pentru a amortiza zgomotul picaturilor de apa care se preling de la radiator.
Acel burete aduna praf si in timp creeaza un fel de mocirla daca nu-l cureti.
Pentru a avea acces la canalul ala trebuie insa sa dezasamblezi cu atentie grilele alea de directionare a aerului care sunt destul de fragile.

Altfel, cum au zis colegii, cu o sarma incerci sa desfunzi furtunul, dar mocirla aia va recidiva destul de repede.

Daca ai un curatitor cu aburi (din intamplare) poti curata bine si radiatorul. Foloseste bicarbonat de sodiu ca nu ramane miros. Scurgerea tre sa fiunctioneze atat de bine incat daca torni o sticla de apa de jumate de litru, nu trebuie sa curga nimic inauntru.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 PopaXXX, on 05 iulie 2019 - 11:29, said:

In zilele cu umezeala ridicata se poate strange chiar si un litru pe ora de apa de la aparat, este o apa pura, atmosferica, provenita din condensare, stie cineva cam ce as putea face cu ea, parca nu imi vine sa o arunc pur si simplu.
Bea-o. Ne-ai face si pe noi fericiti, desi nu e sigur 100%

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017

 PopaXXX, on 05 iulie 2019 - 11:46, said:

E pura, apa condensata din atmosfera, cum sa fie porcarie?


Eu cred ca defapt tu nu stii de unde provine apa respectiva. Provine din condensarea apei pe instalatia din unitatea interioara. Deci apa respectiva contine praf si tot ce mai e prezent prin camera ta. Daca ai dat vreodata cu apriratorul (si banuiesc ca ai dat) , ai vazut cata mizerie e in casa. Deci daca iti mentii teoriile, chiar nu stiu ce sa mai zic....

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Acuma ca sa fiu si eu ontopic, ti-as spune sa iei legatura cu Karax, poate are el vreo idee de generare de energie din apa aia.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 sebulbus, on 05 iulie 2019 - 11:37, said:



Pentru plante nu e buna. Nu are minerale deloc si ph-ul e gresit pentru majoritatea.
Păi și ploaia de unde mă-sa adună minerale? Dintr-o dimensiune neexploatată?

Apa aia e bună la udat grădină și cam atât.

Unitatea de climatizare trebuie curățată periodic, nu doar că se înfundă dar și bacterii și fungi cu grămada cresc acolo.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Bogotta, on 05 iulie 2019 - 13:59, said:

Daca ai dat vreodata cu apriratorul (si banuiesc ca ai dat) , ai vazut cata mizerie e in casa. Deci daca iti mentii teoriile, chiar nu stiu ce sa mai zic....
dar pe strada ai dat cu aspiratorul? :) e si mai mare mizerie, totusi apa se colecteaza din umiditatea atmosferica

https://www.livescie...into-water.html
https://en.wikipedia...water_generator

#32
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Apa provenită din condens de la AC are o duritate foarte redusă, deci un PH foarte mic. E precum apa distilată. Eu zic ca e foarte buna pentru fierul de calcat sau pentru amestecul cu antigel acolo unde este nevoie. Acel tub se poate introduce intrun pet de 1,5-2 litri și se poate agata cu o sârmă de suportul unitații externe. Astfel nu o să aveți praf în ea.
În nici un caz nu se poate proba utilitatea acelei ape bând-o sau punând pești în ea. Ce, când luați apă distilată sau demineralizată din comerț o gustați?
Voi pune eu în fieru de călcat și dacă face piatră promit să revin pe acest topic.

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ideal ar fi ca apa aia sa ajunga pe condensator si sa se evapore macar partial.
Altfel, e doar energie aruncata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate