Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema cu scriere pe DVD Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am o unitate ASUS BW-16D1HT, un sistem nou luat acum 6 luni, win 10 (dar si pe 7 era la fel), am tras pe un Blu Ray R de 100 GB 4 x Verbatim, dar cand copiez de pe el pe HDD merge super slow, imi copiaza fiser cu fisier, cred ca intelegeti cum merge de incet, cam 1-2 fisere pe secunda, nu inteleg ce se intampla, am incercat si cu cealalta unitate de acelasi tip, la fel face, insa nu face asa si cu DVD de 4,7 GB sau alea de 8.
A scris corect DVD-ul, dar la citire e jale.

Alta treaba, desi DVD de 100 GB suporta 4 X, mie Nero 7.10.1.0 imi vede doar maxim 1 x, de ce ? Mi se pare ca am mai incercat cu un soft dar la fel face, si cu un Nero mai nou, cum as putea rezolva problemele astea ?

Edited by MinettoMatoi, 05 July 2019 - 02:20.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
verifica daca unitatea ta optica asus are "instalat" ultimul firmware, 3.10, asa cum reiese de aici.

aducerea "la zi" a unitatii optice ar putea mari viteza de scriere a mediilor optice.

atentie, ca orice upgrade de tip "bios", e o operatie relativ riscanta, existind posibilitatea, daca totul merge rau, sa ramii cu un "bibelou" in loc de unitate optica.

daca ai doua unitati optice, deconecteaz-o fizic pe cealalta inainte de a face update-ul.

versiunea actuala a firmware-ului unitatii tale optice o poti afla in nero, in meniul recorder >> "choose recorder" sau cu utilitarul nero info tool, daca  ai facut instalarea completa a suitei.

Attached File  Clipboard01sssss.jpg   37.04K   28 downloads

LE
daca ai deja ultimul firmware, o viteza mai mare poti obtine doar cu alt tip/brand/model de disc bluray.

Edited by tEo, 05 July 2019 - 04:11.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Scrierea pe optice e istorie dpmdv, poate mai are sens pt chestii ce le vezi rar si vrei sa le tii mult, gen poze de familie, filmari, backup.

Daca folosesti des datele lasa opticele si ia hdd intern/ extern pe usb3.
Totusi la fisiere foarte mici e normal ca viteza sa scada mult... nu ai zis cam ce dimensiune au acele fisiere.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 MinettoMatoi, on 05 iulie 2019 - 02:20, said:

ASUS BW-16D1HT,...

...desi DVD de 100 GB suporta 4 X, mie nero7.10.1.0 imi vede doar maxim 1 x, de ce ?..;
Posibil sa fie de vina Verbatim-ul de 4x, daca specificatiile gasite de mine sunt corecte,
unitatea ta optica nu lucreaza cu BD-R la viteze mai mici de 6x.
...
Ai facut teste cu DVD de 4,7 si 8, la ce viteza le-ai inscriptionat?
Dar cu un BD-R ce poate fi ars cu minim 6x, ai incercat?
...
Read Speed
48x (CD) / 16x (DVD) / 12x (BD)
Write Speed
48x (CD) / 16x (DVD±R) / 8x (DVD±R DL) / 16x (BD-R) / 12x (BD-R DL) / 6x (BD-R TL) / 6x (BD-R QL) / 6x (BD-R LTH)
Rewrite Speed
24x (CD) / 6x (DVD-RW) / 8x (DVD+RW) / 5x (DVD-RAM) / 2x (BD-RE) / 2x (BD-RE DL) / 2x (BD-RE TL)

Edited by costeld69, 05 July 2019 - 08:52.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 MinettoMatoi, on 05 iulie 2019 - 02:20, said:

Problema cu scriere pe DVD Blu-Ray
Nu exista DVD Blu-Ray, sint 2 chestii diferite.

 MinettoMatoi, on 05 iulie 2019 - 02:20, said:

Am o unitate ASUS BW-16D1HT, un sistem nou luat acum 6 luni, win 10 (dar si pe 7 era la fel), am tras pe un Blu Ray R de 100 GB 4 x Verbatim, dar cand copiez de pe el pe HDD merge super slow, imi copiaza fiser cu fisier, cred ca intelegeti cum merge de incet, cam 1-2 fisere pe secunda, nu inteleg ce se intampla, am incercat si cu cealalta unitate de acelasi tip, la fel face, insa nu face asa si cu DVD de 4,7 GB sau alea de 8.
1-2 fisiere pe secunda este irelevant.
Care este viteza de copiere, in mb/secunda, afisata de programul cu care copiezi (explorer, Total Commander, etc.) ?
Sau care este durata de copiere a unei cantitati de XX Gb fisiere ?
Aceleasi intrebari si pentru discurile DVD.

 MinettoMatoi, on 05 iulie 2019 - 02:20, said:

Alta treaba, desi DVD de 100 GB suporta 4 X, mie Nero 7.10.1.0 imi vede doar maxim 1 x, de ce ? Mi se pare ca am mai incercat cu un soft dar la fel face, si cu un Nero mai nou, cum as putea rezolva problemele astea ?
Nu este perfect compatibil discul cu unitatea, se mai intimpla.
Si eu mai patesc asa cu dvd, nu e stres.
Daca vrei neaparat, cumperi mai multe feluri de discuri, vezi care merge cel mai bine la tine.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Troller-ul, da, am zis DVD ca pana la urma este si ala DVD chiar daca se numeste Blu-Ray, daca in unitate intra de toate, eu l-am luat tot ca DVD ca denumire, dar sigur, poate nu se numeste asa,  nu stiu exact.

Vin cu informati:

1 - DVD +R DL de 8 il trage cu maxim 8 x, dar scrie pe el ca suporta 8 x
2-  Cel de 4,7 trage cu 16
3 - DVD rewritable de 25 GB BD-RE care scrie ca suporta max 2 x, cand dau sa burn apare meniul care o sa-l pun ca poza, deci apar mai multe viteze, curios.
Pun print-ul si cu firmware
Nu am din ala care merge cu min 6 x

Viteza de copiere este de cam 5 MB/s de pe cel de 100 GB pe HDD, mi se pare deplorabil.

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   30.75K   15 downloads
  • Attached File  22.jpg   36.66K   14 downloads


#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Din povestirea ta se intelege ca aveai o problema cu discuri Blu-Ray, de aceea ti-am atras atentia cu DVD.
Acum vad ca ai probleme si cu DVD.
Sau nu ?!
"de 8 il trage cu maxim 8 x, dar scrie pe el ca suporta 8 x" ???

Din prima poza apare IDE - adica nu ai activat AHCI din BIOS ?

Da, 5 mb/s pare destul de putin
Ce fel de fisiere ai, foarte mici (gen poze, muzica) sau mari (gen filme) ?
Zici ca la copiere de pe DVD ai viteze mai mari.
Dar si ca ai proba alta unitate si merge la fel de prost d epe Blu-Ray.
Deci, poate problema NU este la unitate, ci la discuri sau la calculator ?
Hardul este pe AHCI ?

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Adica pe DL scrie ca suporta maxim 8 X, dar mi-l si trage cu atat, nu ca la blue ray ca scrie 4 x si vede doar 1 x nero ! Asta am vrut sa zic.

Merge la fel de prost si de pe alta unitate Blu Ray aceiasi marca si tip, ca din asta am.
Este posibil sa fie cum zici, sa fie problema de la discuri sau calc, o sa vedem.

Poate e pe AHCI HDD nu stiu, insa nu are treaba asta, ca pe acelasi HDD se copiaza f repede din alte surse.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Intra in BIOS ai vezi cum e AHCI, IDE....

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Da, este pe AHCI

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu modul ahci/ide e problema ta, @MinettoMatoi, ci faptul ca unitatea optica nu cunoaste/nu interpreteaza corect discul. altfel spus, ala e prea nou pentru unitatea ta.

iar generatiile urmatoare de discuri vor prezenta aceeasi problema, adica neputinta unitatii de a folosi toate vitezele de ardere posibile cu acel/acele discuri.

ca sa rezolvi problema, tot ce poti sa faci e UPDATE-UL DE FIRMWARE  - softul tau raporteaza versiunea 3.03, iar site-ul versiunea 3.10, din data de 8 martie anul curent (care poate sa rezolve sau nu problema vitezelor cu anumite discuri) sau folosirea unor discuri mai vechi, contemporane cu unitatea optica.

Edited by tEo, 09 July 2019 - 03:06.


#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, ai dreptate tEo insa in ianuarie 2019 cand am luat calcul, alte unitati Blu Ray nu prea erau de alta generatie decat asta, deci nu aveai prea multe de ales. De aia ma mir, ca nu am luat acu n ani unitatea.
O sa incerc sa fac update de firmware, ce dracu sa stau 5 ore sa scriu un DVD e absurd. Vin cu noutati dupa update, am doua, deci daca doamne fereste una crapa, mai am una.

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
te cred, da' indianu'/chinezu'/nu conteaza natia de fapt cel care face discurile a scos 3 generatii de discuri noi din ianuarie pina acum (exagerez, dar apar modele noi de discuri tot mereu, care nu existau in momentul cumpararii unitatii tale. in plus, de la producerea  modelului unitatii optice pina la cumpararea unitatii tale a mai trecut alt timp...)

daca ai unitati identice sau de acelasi brand, deconecteaz-o fizic pe cea la care nu vrei sa-i faci update. dupa aia, poti s-o conectezi la loc.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, ai dreptate...ce sa zic, prea scot astia mereu alte discuri, trebe sa tina pas cu unitatile. Cand era disc de 4,7 apai mult timp le vedeau ca lumea toate unitatile, si DL-urile de 8 la fel, nu asa la cateva luni altele care nu-s vazute ca lumea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate