Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Knives Out (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Knives Out este o productie americana cu premiera in noiembrie 2019 ...

... cu o distributie remarcabila, thriller, drama, suspans.
Detectivul Benoit Blanc(Daniel Craig) investigheaza moartea suspecta/misterioasa a unui celebru romancier (Harlan Thrombey/Christopher Plummer) ...

Regia si scenariul : Rian Johnson (Looper, Star Wars/The Last Jedi ...).

Cu :
Daniel Craig
Ana de Armas  
Chris Evans
Jamie Lee Curtis
Michael Shannon
Toni Collette
Don Johnson
Katherine Langford
LaKeith Stanfield
Riki Lindhome  
Jaeden Martell
Frank Oz
Raúl Castillo  
Edi Patterson
Christopher Plummer
...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xi-1NchUqMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adisluc, 04 July 2019 - 20:46.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Interesant.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ce distributie!

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Du-te, mai! Puteam sa jur ca finalul va fi fulminant, la cati actori de renume au jucat in film. Plot twist-ul e, de fapt, ca nu exista un plot twist. Astia au incercat s-o imite pe Agatha Christie intr-un mod grosolan. Pana si eu, care cunosc engleza cum cunosc femeia, am inteles Hugh, nu who. Snap out of it si uitati-va la filme frumoase, nu la bascalii!

Edited by Puferiu_, 17 January 2020 - 20:34.


#5
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017
Combinatia de comedie cu murder/mystery a mers pentru mine. Ce-i drept a mers perfect vazut la cinema.
Nu pot sa nu comentez totusi accentul ridicol al lui Craig. O incercare mediocra de a-l imita pe celebrul Poirot.

#6
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postfez1fez, on 20 ianuarie 2020 - 15:42, said:

Combinatia de comedie cu murder/mystery a mers pentru mine. Ce-i drept a mers perfect vazut la cinema.
Nu pot sa nu comentez totusi accentul ridicol al lui Craig. O incercare mediocra de a-l imita pe celebrul Poirot.
Sincer mie mi s-a parut ca avut un accent foarte asemenator cu cel din filmul: https://www.imdb.com..._=nm_flmg_act_8

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
@fez1fez
Renunta la aprecierea cu accentele . Nu te pricepi deloc .  Ca si in topicul Ford vs Ferarri. Nici o problema.
Accentul lui Craig e accent de Loussiana. Acolo asa se vorbeste. Un mix cu o franceza straveche. Daca ai observat si numele lui e frantuzesc.

#8
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View Postedigee, on 20 ianuarie 2020 - 22:46, said:

@fez1fez
Renunta la aprecierea cu accentele . Nu te pricepi deloc .  Ca si in topicul Ford vs Ferarri. Nici o problema.
Accentul lui Craig e accent de Loussiana. Acolo asa se vorbeste. Un mix cu o franceza straveche. Daca ai observat si numele lui e frantuzesc.
Ai  dreptate, are sens faptul ca un francez ar folosi un accent de Louisiana.Posted Image

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai inteles nimic. In Louissiana se vorbeste(si) franceza.

Edited by edigee, 21 January 2020 - 10:08.


#10
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View Postedigee, on 21 ianuarie 2020 - 10:07, said:

N-ai inteles nimic. In Louissiana se vorbeste(si) franceza.
Dar in Franta(de unde e personajul) nu se vorbeste "louisianeza".
Eu am zis doar ca accentul lui a fost singurul lucru care nu mi-a placut in film, dar poate l-a folosit tocmai pentru a crea comedie.
Nu sunt expert in accente, dar nici nu trebuie sa fiu ca sa stiu ca e ca nuca in perete. Gata, am terminat.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Care Franta frantz? Benoit Blanc e din Louissiana. Se zice si in film.
O gramada de oameni de acolo au nume frantuzesti. Istorie si geografie nu se mai face la scoala?
Ca lui Craig nu-i reuseste foarte bine efortul de a vorbi cu acel accent e o alta poveste.

Edited by edigee, 21 January 2020 - 11:18.


#12
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View Postedigee, on 21 ianuarie 2020 - 11:13, said:

Care Franta frantz? Benoit Blanc e din Louissiana. Se zice si in film.
O gramada de oameni de acolo au nume frantuzesti. Istorie si geografie nu se mai face la scoala?
Ca lui Craig nu-i reuseste foarte bine efortul de a vorbi cu acel accent e o alta poveste.
Eu l-am vazut la cinema si au zis francez. Nu stiu ce ai vazut tu, dar oricum nu conteaza asa mult.
Suntem de acord ca nu i-a iesit accentul.

#13
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
E bine ca vorbiti voi cu renumitul accent dambovitean.

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Oricum, filmul nu iese in evidenta cu nimic .
Foarte static , as spune . Mai mult o piesa de teatru. Se vrea o copie moderna dupa romanele Agatha Christie.
Dupa ce vezi un Dead Man's Folly sau Murder in Three Acts cu Peter Ustinov , asta e chiar o pierdere de timp.

#15
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
Bun...rau...l-am vazut cu ochii beliti!
Intortocheate mai sunt caile regizorului!
Nota discutabila...Craig face un rol usor ridicol.
Bun...rau...asta-i!

#16
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Cei mai buni Plummer si Daniel Craig. E, si restul si-au facut datoria. Cea mai interesanta parte, finalul. Si mai consider nota de pe imdb umflata cu pompa.

#17
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostXlander, on 20 februarie 2020 - 11:16, said:

Cei mai buni Plummer si Daniel Craig. E, si restul si-au facut datoria. Cea mai interesanta parte, finalul. Si mai consider nota de pe imdb umflata cu pompa.
Poate un pic umflata. Poate pentru ca e destul de bun in comparatie cu ce-a aparut in ultimii ani in categoria "murder mysery".

#18
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postfez1fez, on 20 februarie 2020 - 14:53, said:

Poate un pic umflata. Poate pentru ca e destul de bun in comparatie cu ce-a aparut in ultimii ani in categoria "murder mysery".
Daca ne raportam la ultimii ani, hai sa zicem ca merita un 8. Daca nu ne raportam, privind la distributia stelara si comparand cu alte murder mystery clasice, nu. E mediocru si nu din cauza actorilor, e vina scenariului; cel putin in prima parte m-au innebunit scenele scurte la invalmaseala, topaiala de la una la alta si per ansamblu absenta dezvoltarii caracterului unor personaje. Dezechilibrat.

Nu mai e un secret, filmele care ies acum sunt praf si pulbere, de aia mai nou prefer sa urmaresc filme mai vechi cand am timp in principal. Alea pe care nu le stiu. Si crede-ma ca am satisfactii mai mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate