Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Conversie fisier Mxf la Mp4

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
Am un video de 12 GB in format mxf 1920x1080 si vreau sa-l transform in mp4 cu aceeasi rezolutie.
Din ce solutii am gasit pe net, pierd foarte mult la calitatea video chiar daca fisierul ramane la 1920x1080. Care e cea mai buna solutie?

#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Am gasit ceva ce ar face ce vrei tu, din pacate e platit. Macar vezi daca e de calitate...

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Conversia intr-un format gen mp4 se face cu pierdere de calitate.
In fuctie de setati, pierderea poate fi mai mare sau mai mica.

Recomand Handbrake, foloseste h265, chiar daca dureaza.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Incearca convertorul acesta. Converteste orice in orice, cu pierdere minima de calitate... daca exista vreo pierdere.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Nu exista proces de conversie dintr-un codec in altul fara pierdere de calitate.
La fel cum nu exista proces de redimensionare/schimbare rezolutie fara pierdere de calitate.
Nu pot sa apreciez eu, si cred ca nimeni altcineva, cat de mult se deterioreaza dpdv calitate fisierul dupa conversie.
Schimbarea de container este cu totul altceva, stream-urile video si audio se copiaza efectiv si se "impacheteaza" in noul container, fara nicio pierdere audio/video.
Exista posibilitatea alegerii unor setari optime la conversie, astfel incat pierderea de calitate video sa fie minima, de multe ori imperceptibila ochilui in conditii normale, dar pierderea de calitate EXISTA.

MXF - Material Exchange Format este un CONTAINER, care, in afara stream-urilor video si audio contine si alte informatii.
Cititi pe Wikipedia despre acest container.

Deci este posibil se se extraga cele 2 stream-uri si se fie reimpachetate in container mp4 si testat apoi pe tel. mobil, daca codec-urile audio si video sunt suportate de telefon.

Edited by viceroy56, 04 July 2019 - 10:42.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Deschizi fisierul MXF in oricare din aceste programe: Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, Apple Final Cut Pro X, Autodesk Smoke, Avid
Dai export in MP4, acceasi rezolutie, bitrate cit mai mare (20-30-50 mbsps, astept 1 minut/ora/zi...., the end.

#7
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
L-am transformat cu Xilisoft Video Converter. Cheia era cum a zis si @trollerul_de_serviciu la bitrate, l-am pus la 40 mb/s si a iesit foarte bine. M-am luptat ceva cu el pentru ca daca lăsam acceleratorul grafic enabled, indiferent de bitrate fisierul in output in realitate nu depasea 236MB in size cu calitate destul de slaba, iar cu el pe disabled mi-a iesit 1.2GB dar la calitate excelenta.

Multumesc tuturor pentru sugestii!

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Depinde de situație. Uneori nu e nevoie de conversii ci doar de schimbarea containerului video, reîmpachetarea/remuxarea stream-urilor video și audio în alt format compatibil.
Formatul ăla .mxf provine de la o cameră video pro și de obicei conține un video cu codat mpg2hd plus canalele audio lpcm.
Ai putea obține un video neatins cu extensia .mpg/mp4 de aceeași calitate și mărime cu cel original.

Edited by vgabi, 04 July 2019 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate