Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Meseria de electrician remunerata cu 1500 € net

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 andone19, on 03 iulie 2019 - 19:50, said:

Condamnarea era ca n-a cerut voie de la partid, adica nu avea "autorizatie" de la partid, ca daca cerea, nu avea nici o condamnare. Intelegi si tu acum?
Dar tu ai interpretat pe dos.

Daca avea licenta, stia!
Nu stiu despre ce prostii vorbesti tu

#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

 Tsunnnami, on 03 iulie 2019 - 19:01, said:

Ai nu zau?
De unde stii tu?
Cumperi un apartament care iti ia foc. Ce zici? nu raspunde nimeni?
Ia mai pune mana p-o carte ceva.

Masina o poti conduce fara permis?
La fel e si la electriceini, doctori, piloti, salvamari etc
Cred ca se referea la Romania, la faptul ca multi oameni nu sunt dispusi sa piarda vremea prin tribunale, justitia nu e inca imuna la coruptie (sau este?) In Romania nu cred ca exista nici inspector de case. Sau exista? - https://en.wikipedia...Home_inspection

Multe reparatii in case particulare sunt facute de amatori sau profesionisti in timpul liber, fara vreo chitanta sau dovada la mana. Deci, greu de dovedit cine a fost vinovatul. Daca stie cineva cazuistica din Romania, rog sa ma contrazica.

Edited by aaaa4567, 03 July 2019 - 21:57.


#57
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Hai frate ca la case e simplu, daca bagi cabluri de 4 catre prize, nu are putere sa le prajeasca amaratul de curent din reteaua noastra.

#58
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Asta e cea mai intalnita greseala, nerespectarea materialelelor din proiectul initial; las ca mai bine punem mai groase, breakere mai mari ,  sa tina ...  la fel si la construit, stie dorel mai bine ca proiectantul ce sa puna

#59
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
Cabluri mai groase da, e bine, dar tabloul de sigurante sa fie conform proiectului, adica sa se respecte curentul specificat.

 rich1974, on 03 iulie 2019 - 22:07, said:

Hai frate ca la case e simplu, daca bagi cabluri de 4 catre prize, nu are putere sa le prajeasca amaratul de curent din reteaua noastra.
Ehe, ce simplu e de zis...dar nu e asa. De exemplu conteaza mult izolatia cablului...ca degeaba pui cablu de gros daca este de proasta calitate si izolatia este subtire si ti se intareste, pocneste, cojeste in 10-15 ani. Te trezesti cu scurt si nu stii de ce.
Plus ca unii trag cabluri asa...sa fie trase, dar sunt niste standarde care trebuiesc respectate, de exemplu nu tragi cabluri pentru priza si pentru lumina pe acelasi circuit. Unii ca sa faca economie de sigurante in tablou, pun totul la gramada, lumini, prize, alimentari auxiliare.
Conexiunile in doza trebuie facute cum trebuie si repsectat codul culorilor (albastru/maro) la toate prizele chiar daca in realitate nu conteaza....dar conteaza. Daca tu ai 2 prize pe aceiasi siguranta dar firele inversate, poate ca odata ai sa masori la o priza si gaura din stanga e nul-ul cand la cealalta priza gaura din stanga va fi faza. Si uite asa te poti electrocuta fara sa stii de ce.
Cablurile se trag prin copex care este ignifug, nu prin tubermane sau mai stiu eu ce...
Sa nu mai vorbim de disjunctoare, care eu le-as impune obligatoriu.

Eh, sunt multe dar e simplu pentru unii...tragi fire si atat, ce e asa de complicat..

Edited by tehnics, 04 July 2019 - 08:34.


#60
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,613
  • Înscris: 16.08.2010

 tehnics, on 04 iulie 2019 - 08:30, said:

Sa nu mai vorbim de disjunctoare, care eu le-as impune obligatoriu.

Ai vrut sa zici diferentiale?

#61
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
Da.
https://www.emag.ro/...6/pd/DC8ZFKBBM/

Am avut un prieten, coleg de munca, care a murit electrocutat din cauza ca avea la firul de la flex ciupit. Acum nu stiu exact cum s-a intamplat dar asta a fost cauza principala.
Si eu m-am curentat de cateva ori si stiu cat de periculos este. Acum mi-am schimbat tot tabloul de sigurante cu unul nou de la EATON.
Mai ales cand ai copii mici nu este deloc de joaca....

Edited by tehnics, 04 July 2019 - 12:22.


#62
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 mircea_rambo, on 03 iulie 2019 - 14:58, said:

Iata acest interviu de pe digi24:

https://m.digi24.ro/...ractele-1154305

Adrian Vascu declara ca un electrician este platit cu 1500 € net pe luna.
Credeti ca este adevarat sau se exagereaza?

Personal, n-am apelat niciodata la electricieni pentru casa, oricine poate sa schimbe niste fire.
Da, pana  faci un scurt si sa vezi ce  frumos cand incep sa arda firele prin pereti.  Cu electricitatea nu te joci.

#63
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 mircea_rambo, on 03 iulie 2019 - 14:58, said:

Personal, n-am apelat niciodata la electricieni pentru casa, oricine poate sa schimbe niste fire.

Bineanteles. Tot asa cum oricine poate ajunge la stirile de la ora 5, curentat in timp ce schimba niste fire.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate