Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

conkyrc sintaxa corecta "if-then"

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
caius_ro

caius_ro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.06.2019
Utilizez Linux Mint Cinnamon 19.1.
Am in scriptul conkyrc o linie:
${voffset 5}${offset 40}${font LiberationSans-Regular:pixelsize=16}${if_up enp3s0}$color4 Net online $else $color9 Net offline $endif

care ar fi trebuit să-mi indice dacă am retea, sau nu, inlocuind un  "Net online" scris galben cu un "Net offline" scris rosu.
Aseara, cand am avut probleme cu routerul, am observat ca nu mai merge. Ramane "Net online" scris galben indiferent ca am retea sau nu, scot cablul de net din calculator sau deconectez net-ul din applet-ul de Network manager.
Nu se mai inroseste decat daca modific identificatorul (enp3s0), dar asta deja insemna ca nu mai are treaba cu placa de net.
Nu pot sa-mi dau seama de cand exact nu mai functioneaza dar in urma cu vreo luna functiona corect.
Intre timp singurul lucru pe care l-am facut, legat de acest aspect, au fost niste updateuri si am instalat x11vnc (VNC server) dar care nu pare sa fie de vina ca l-am stopat si nu se schimba nimic.
Cum imi dau seama care e cauza sau ce alta solutie exista?

#2
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010
Iti lipsesc niste curly-brackets de acolo ( { } )
Linia trebuie sa apara asa:

${voffset 5}${offset 40}${font LiberationSans-Regular:pixelsize=16}${if_up enp3s0}${color4} Net online ${else} ${color9} Net offline ${endif}

Edited by NeuralShock, 03 July 2019 - 13:38.


#3
caius_ro

caius_ro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.06.2019
Nu te contrazic, dar sintaxa e preluata dintr-un conky gasit intr-o versiune veche de Linux Voyager, de IACOPOROSSO care a cam umplut net-ul de modele personale, foarte multe pe DeviantArt, adica zic eu ca omul cam are ceva experienta, si a functionat foarte bine asa cum e scris in primul post.
Oricum chiar si cu modificarile propuse de tine nu s-a schimbat nimic.
Ma gandesc ca or fi modificat astia de la Mint ceva prin network manager si acum ar trebui folosita alta sintaxa ca sa functioneze corect, dar cum aflu?

Edited by caius_ro, 03 July 2019 - 14:27.


#4
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View Postcaius_ro, on 03 iulie 2019 - 12:48, said:

Nu se mai inroseste decat daca modific identificatorul (enp3s0)

Daca il modifici cu ce?


Ia deschide un terminal si baga:

ip link show

si

ls /sys/class/net

si pune aici output-ul

#5
caius_ro

caius_ro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.06.2019

View PostNeuralShock, on 03 iulie 2019 - 15:54, said:


Daca il modifici cu ce?

Cu un identificator aiurea, de exemplu enp2s0, credeam ca se subintelege in momentul in care am spus foarte clar

View Postcaius_ro, on 03 iulie 2019 - 12:48, said:

Nu se mai inroseste decat daca modific identificatorul (enp3s0), dar asta deja insemna ca nu mai are treaba cu placa de net.
Si comenzile alea le stiu de multi ani, dar nu e nevoie de ele sub Cinnamon pt. a afla respectivele informatii.

Oricum, nu mai e nevoie . Am rezolvat.
Era tot o eroare in script dar nu acolo, ci in preambulul scriptului, unde se stabilesc parametrii, comisa de mine nu stiu exact cand, deoarece cand n-am ce face tot mai modific sau mai adaug cate ceva in functie de configuratia hardware (dacă o schimb) sau ce mai imi trece prin cap.
Multumesc pentru interes si dorinta de a ma ajuta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate