Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Sfat achizitie masina Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Opel Astra Oringless Edition ar fi cam ce vrei tu, dupa cumparare schimbi consumabilele, resetezi Belgian Mode si activezi din ECU - Easy Maintenance - Auto, vei pierde cam 20 cp din putere insa nu vei mai avea treaba cu reviziile.

Edited by spooky51, 03 July 2019 - 14:21.


#20
CosminBd1

CosminBd1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2019
Doresc sa îmi iau mașina. Acum ma uitam și parca mi-aș lua un Chevrolet Cruze 5D 1.6 benzina 124CP. Dar vreau sa știu dacă are cineva mașina asemănătoare și dacă merita 7500 euro.

#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 Adm, on 03 iulie 2019 - 12:44, said:

Da, Opelurile sufera rau in Belgia din cauza O-ringurilor!
Au fost o serie de Opel care aveau probleme cu O-ringurile de la sorbul pompei de ulei - se coceau si ramaneai fara ungere. Problema arhicunoscuta.

 CosminBd1, on 03 iulie 2019 - 13:38, said:

Mie îmi spuneau unii ca fordurile cică nu sunt bune. Alții au zis sa îmi iau Ford. Și mie mi-ar plăcea un Ford Mondeo dar nici nu știu ce sa mai cred
Sunt bune dar depinde de motorizare. Diesel-urile de 2L au motoare bune pe ele.

#22
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

 ceanu1980, on 03 iulie 2019 - 14:18, said:

pai e news,isi ia masina sau vrea,ma rog
Eu am crezut ca e ceva nou, nemaivazut in Belgia, nu o solicitare de sfaturi de cumparare auto.
Dar cred ca ai dretpate, faptul vrea sa-si ia masina, pt restul e o "news".

Edited by remvirg, 03 July 2019 - 15:29.


#23
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
,,Noutate" e ca sistemul Car pass desi a aparut de ceva ani buni in Belgia si e foarte eficient in alte tari intarzie sa apara pentru motive mai stupide, gen GDPR.
Personal n-as cumpara masina sh decat fie din Belgia fie cu garantie de reprezentanta.

Edited by Hansolo, 04 July 2019 - 15:00.


#24
cconiac

cconiac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.08.2003
Locuiesc in Belgia iar capitolul masini ma pasioneaza cat de cat.

Recomand sa va cumparati un SH din Belgia insa sa fie rulata doar in Belgia, sa aiba CARPASS-ul valid si preferabil nu de la marocani/turci.

Mai exact, cand un belgian (persoana fizica) doreste sa vanda o masina altui belgian (persoana fizica), trebuie sa mearga la controlul tehnic unde va face o inspectie pentru vanzare.

In urma acestei inspectii va primi CARPASS-ul (un document unde apar toate vizitele la service si cati kilometri avea la bord la fiecare vizita) + formularul de inmatriculare ce il va da cumparatorului.

Daca masina nu va fi inmatriculata in Belgia (export only) sau este cumparata de o persoana juridica nu e obligatoriu sa se faca CARPASS + inspectie. Este de obicei cazul pentru masinile cu probleme care sunt vandute sub pretul pietei.

Se mai obisnuieste sa se aduca masini din Olanda/Franta si sa fie inmatriculate in Belgia si apoi vandute. Veti avea un CARPASS insa ce s-a intamplat inainte de a ajunge in Belgia nu stie nimeni si e mai bine sa evitati surprizele.

Trendul actual in Belgia este ca masinile diesel sa fie eliminate progresiv din marile orase asa ca puteti negocia destul de bine.

Firmele de leasing schimba flota cand masina are ~4 ani vechime.

#25
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
buna ziua,

intrebarea mea este: daca vreau sa cumpar o masina din Anglia, care are deja numere rosii de Belgia si este vanduta de un samsar, ce acte trebuie sa cer. de asemenea, asigurarea pentru a o aduce in Ro, unde se face?

merci

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMihai_3, on 03 iulie 2019 - 13:10, said:

Belgia ?!?!
este tara cu cel mai mare risc de dat km inapoi
citeste depsre asta !
Alea din reprezentanțe au kilometrajul pe minus!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate