Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

decoservicestil

decoservicestil

Member

• Grup: Members
Pinkid f1 a cultivat cineva?

jean2019

jean2019

New Member

• Grup: Junior Members
Buna ziua, niste hibrizi productivi cu poze de anul acesta imi aratati si mie? pana acum am incercat zucherinno (foarte productiv) ca tip cherry dar rosiile normale CT si Big Beef F1 m-au dezamagit ca productivitate.

san-62

san-62

Member

Toți se feresc de așa  nomenclatură!Posted Image

jean2019

jean2019

New Member

• Grup: Junior Members
Ma gandeam ca au fost si rezultate bune constante cu seminte F1 in fiecare an 2-3 hibrizi.

parintele

parintele

Guru Member

• Grup: Senior Members
Dacă ți se pare ca acei hibrizi au probleme de productivitate... Undeva e o problema.
2 sunt cauzele
-calitatea semințelor, dacă ai luat plicuri microambalate de te miri cine(inclusiv Florian) atunci asta poate fi o explicație... Totuși doar parțială.

-îngrijirea.
Avantajele hibrizilor pot fi în unele privințe foarte mari, în altele însă aproape insesizabile.
Adică sunt situații în care poți vedea avantajele acestora, în cazul unor boli sau al comportamentului la căldură foarte mare, dpdv al vogorii șamd... Dar sunt și multe situații în care nu vezi nicio diferența fără de unele soiuri sau alți hibrizi, de mai slaba calitate/cu mai mici pretenții, asta mai ales când nunai plantele fix una lângă alta și un mic factor variază deși ție ți se pare ca totul e la fel.

Eu pun jde hibrizi si soiuri, de multe ori am zone în care pun amestecat tocmai ca să vad cum se comporta.. Dacă vorbim de solist am zone cu sol mai nasol, zonele de la margini unde plantele pot fi mai expuse, etc etc... Vezi diferențe mari și constați cât de tare te poți înșela chiar cultivând în același sezon, în același spațiu unde crezi ca e același drac...

Deci în cazul tău cel mai probabil e vorba și de o necorelare a așteptărilor și o mica neînțelegere a conceptului de hibrid. Big beef nu îl știu chiar bine, am avut de vreo doua ori, dar CT am tot avut și e oricum numai slab productiv nu.
E drept ca sunt alții mai haplea dar nunai cum sa spui ca acest hibrid nu produce, ba chiar produce și mult și cobstant, și decent ca fruct... E un hibrid echilibrat bine chiar dacă nu e neapărat cel mai strălucit.

O treaba as menționa apropos de hibrizi în care general: sa nu faceți greșeală sa presupuneri ca dacă e hibrid și costa mult el face și ce nu faci tu. Adică tu îl arunci în gradina și el se ocupa sa își găsească hrana, multă,  buna, se lupta cu bolile și dăunătorii, nu produce ca haplea mult și bun.

Nu, sa uneori chiar dimpotrivă.
În general productivitatea e un criteriu principal, rezistenta la boli și vigoarea vin și ele pe planul secund...dar aceasta predispoziție la productivitate mare înseamnă și ca hibridul consuma mult.... El are vigoare și își cauta în sol resurse dar și consuma mai mult decât soiul, fiind programat sa producă mult... Ditamai planta și productivitatea Implica sa ii și dai, sa sa și poată găsi... Ba chiar sa îl ajuți și altfel
.
Hibridul da mult, da și bun în limitele geneticii dar și cere mult ca să poată face asta...
Dacă nu ii dai și nu îl sprijini sa poate sa se ocupe de ce e el programat genetic(prin selecția genitorilor) sa facă, poate sa capoteze mai rapid decât un soi care e mai puțin croit sa producă....

E valabil și la plante, e valabil și la animale...
Un potențial foarte mare, un metabolism turat înseamnă că și nevoile cresc iar dacă nu are pe măsură nevoilor poate sa o ia la vale foarte rapid..

gogutu77

gogutu77

Member

La mine e cam gata. Se anunta 1-2C in urmatoarele zile. Mai am 15-16 plante sanatoase, viguroase dar degeaba nu se mai coc. Culeg azi tot si desfiintez.
Cele mai sanatoase plante sunt Salzi, Rosu de gradina, KBX (era aproape mort vara dar si-a revenit cand s-au domolit caldurile) si cherry.
Vecinii au desfiintat culturile din august septembrie, asa ca eu is multumit am dat zero chimicale. Am avut din septembrie plosnite dar am preferat sa culeg 70% curat decat sa chimizez.

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Cum ai reusit sa mentii salzi sanatos pana acum?

gogutu77

gogutu77

Member

Habar n-am. Nu am facut nimic deosebit. Am un sol argilos, ph 7.5. Inainte de plantare am bagat mranita si ipsos.  Am gresit la plantare, am plantat prea repede. expertii arau urmatoarele saptamani noaptea minim 8-9C. La doua zile dupa asta a venit bruma. am pus un agril dar tot le-a afectat. ceva mana la unele. si-au revenit dupa cca 10 zile.

Dupa aia udat la 3zile, la doua saptamani ingrasamant tip "jadam". Vara umbrire stropit cu calciu. copilit aproximativ.

Pe la sfarsitu lu august au aparut plosnite. am dat cu neem si sulf. da nu au disparut, parca nici nu s-au mai inmultit. oricum deja aveam bulion zacusca facute. 90% din rosii dupa perioada asta ajungeau la porci.

dupa aia doar apa.

Eu cred ca la rosiile bulgaresti le place terenu si clima de la mine. nu am prea avut success cu soiuri americane, rusesti, franceze.. doar "aunt ruby" dintre astea a fost fericita. la anu o sa incerc de la englezi countrytaste si sungold cateva plante.

cumparator

cumparator

Guru Member

De unde ai seminte de KBX?

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Eu ieri am cules o galetusa de 5 kg, jumatate de cherry, si rosii si galbene si negre. Mai le las o saptamana, culeg tot ce e verde pentru murat si le desfiintez si eu.

gogutu77

gogutu77

Member

View Postcumparator, on 06 noiembrie 2023 - 11:58, said:

De unde ai seminte de KBX?
Am luat de pe etsy acum ~3 ani. dar din ce ciudatenii am luat atunci a cam fost teapa. au rasarit cca 10%.
Anu asta am luat ciudatenii de la seminte-exotice. au rasarit cam 50-70%. majoritatea is bune sau foarte bune dar plantele nu sunt ok. e adevarat ca am avut doar cate 2 buc din fiecare si posibil sa nu fie realist experimentul. singurele plante anemice pe care o sa le pun si la anu is rozele bulgaresti.

florinvbv

florinvbv

Junior Member

View PostOTOFOMON, on 17 iulie 2023 - 17:34, said:

Revin cu informatiile despre Monteforte F1; sunt f productive, avand deja fructe si la rodul 9-10, si foarte rezistente, dar au umar verde foarte proeminent. Au gust ok dar nu unul extraordinar. Pomul laudat m-a dezamagit; ma asteptam la mai mult. In schimb Pink Heart F1 m-a surprins placut avand in vedere diferenta de pret intre seminte. Rosia taiata este un Pink Heart F1.
Bună ziua, vă deranjez cu o întrebare.Am văzut că ați cultivat Pink Heart F1 de la Nong Woo Bio.  Toate au formă de inimă , ca în poza dumneavoastra cu secțiunea ,sau sunt mai rotunde , ca in poza vânzatorului Seminte Pl.... ? Sau cea din poza dumneavoastră a fost o exceptie ? Mulțumesc !

alphso

alphso

Junior Member

Pentru anul ce vine, ce soiuri de rosii aveti in plan sa cultivati?

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

View Postceanu1980, on 02 noiembrie 2023 - 10:14, said:

Aiurea de tot cu ambalarea lor,eu care pun cateva ma uit cu jind la unele.

Miracol,aparu ambalare micro la aphen si rugby

O recomandare pt ceva galben-portocaliu?

yoaca70

yoaca70

Junior Member

@ceanu1980
Ambalare micro (cum zici) la Aphen si Rugby este de multa vreme. Ieri am cumparat la ambalaj mic (7-10 sem) mai multi hibrizi cu gust gen Gourmandia F1, Buffalosun F1 etc. Le-am gasit direct la magazin, preturi decente (fata de alte site-uri) si vind on-line. Deocamdata nu au toate semintele pe site, dar poti suna si discuta, sint oameni deosebiti, cu studii superioare in domeniu. Nu cred ca pot afisa aici numele site-ului, dar o sa ti-l trimit. Ca tomata galben-portocaliu recomand Bendida F1 de la Geosem, microambalata. Am avut anul acesta si e foarte buna. Am mincat rosii si in noiembrie.

horia100

horia100

Member

yoaca70    Se poate trece magazinul,poate sunt si altii interesati sa mai vada si alte oferte.Nu am avut probleme cu mentionarea unul magazin fizic sau online atita timp cit nu ii fac reclama in mod repetat si agresiv

yoaca70

yoaca70

Junior Member

@horia100
Este vorba despre "agrofito.ro". Semintele microambalate se gasesc la categoria "seminte specialitati" si chiar la "seminte tomate"

horia100

horia100

Member

Buna,doresc sa stiu daca a cultivat cineva rosii intre rindurile din livada.Latime 4m si m-ar interesa daca as putea pune niste rosii determinate respectv doua sau 4 rinduri intre pomi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate