Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

• Grup: Senior Members
Si eu mai am, asa, cam de o salata la saptamana, tot cherry par cele mai "solide" si neafectate. Mai am si pepeni galbeni si niste fasole galbena lata, din care inca mai culeg :) Ardeiul iute l-am recoltat pe tot ieri si a ajuns in dulceata de ardei iute si la murat.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Când intenționați să lichidați totul ca eu tot aștept să pot face asta cat mai curând…

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Eu am avut doua nopti cu bruma serioasa, castravetii plecati, mai am doua fire de cherry si unu de corsica, sapt viitoare  mai am de papat cateva si cam gata.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Eu, la ce temperaturi au fost in weekend, mai tin cel putin pana pe 4 - 5 noiembrie

dionescux

dionescux

Member

• Grup: Members
La cum e vremea in zona mea ... mai tin rosiile inca minim 2 saptamani. Inca recoltez, in mod constant, rosii - si din soiuri si din hibrizi - care inca au gust.

Ps: Pun rosii doar afara de peste 15 ani, cu mentiunea ca in anul asta am experimentat si virusul mozaicul tutunului la tomate - si am putut sa vad diferenta intre soiuri si hibrizi in ceea ce priveste raspunsul la virus. In rest, afara e loterie, dar cum necum nu am cumparat rosii toti anii astia...

Revenind, cine imi recomanda si mie un hibrid de rosii pentru bulion - musai cu rezistenta la virusi?

cumparator

cumparator

Guru Member

Mai pastrez si eu crescatoria de tuta absoluta din solar, ca mai am cateva gogonele care astept sa se coaca si cateva cherry Zuccherine si negre de la Florian.
La gust sunt super bune, de aia si trag de ele atat.

fane52

fane52

Member

In urma incidentului din prima decada a lui iunie au rezistat reluand cresterea dupa o luna,24 di 63 de plante prin:
1.varf de crestere-Soiul meu,Country Taste (Mr Fothergils si Graines Voltz),Summer Sun,Marbena si Liguria;
2.copil-Momini Salzi,traditionala de Bihor,Cuore di bue d Albenga.
Nu au rezistat socului:San Marzano,HTP 2,Gigant rosu,Gradinarese,Pera d Abruzzo,Rosii de gradina.
Am semanat 8 plante in 9 iunie direct in gradina:4 Gradinarese,3 Inima rosie,o  Cireasa tigrata,4 Mama Leone.
Din gogonelele crescute pana in 8 iunie,m-am bucurat de rosiile a 2-3 etaje dar limitat cantitativ.Cele care si-au reluat cresterea,s-au copt incepand cu 7 octombrie.Cred ca am depasit cele 10 salate,cat am pronosticat,iar in acest moment mai am de cules(si in parga ),cca 10 rosii-Gradinarese,Mama Leone,soiul meu si vreo 10-15 Summer Sun in parga.
Toamna sa va fie bogata la  propriu,dar si in culori:luteina,beta caroten,licopen(galben,portocaliu si rosu).

gogutu77

gogutu77

Member

Deja i-mi fac planu pentru anu viitor. O sa merg pe Salzi, Albenga si ceva roze.
La timpurii nu stiu ce sa aleg intre Prekos, Aphen si Matina.

cumparator

cumparator

Guru Member

Eu pun multe Medeline bulgaresti, au fost super bune in toate privintele.

partenerul

partenerul

Member

A cultivat careva Rosamei F1? Tomata roz, cu un gust deosebit de rosie de gradina, gustul din copilarie, sa il citez pe cel care o prezenta la Indagra.

gabiroa

gabiroa

Senior Member

View Postgogutu77, on 30 octombrie 2023 - 18:08, said:

Deja i-mi fac planu pentru anu viitor. O sa merg pe Salzi, Albenga si ceva roze.
La timpurii nu stiu ce sa aleg intre Prekos, Aphen si Matina.
Eu sunt fan Aphen. Fata de Prekos sunt mai fine, mai untoase. Dar e si samanta destul de mult mai scumpa. In plus sunt de cursa lunga adica daca ai grija de ele mananci pana toamna tarziu ( asta daca nu ti le papa tuta )

gogutu77

gogutu77

Member

Si se fac lafel de timpuriu ca Prekos?

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Gabi spune-mi ca ai cateva seminte in plus de aphen sa cumpar sa-l incerc.

inu1711

inu1711

Active Member

Eu sunt fan Rugby. Multumim Parintelui ca ni  l-a bagat in lista de hibrizi de incercat.
Anul asta am avut in microsera numai Rugby, HTP si Zuccherino. Pentru gustul meu, Rugby sunt chiar mai bune decat HTP.
Nu sunt nici sensibile la  conditiile care duc la putregaiul apical, ca HTP-ul, iar in gradina au legat surprinzator de bine.
Un singur dezavantaj gasesc la ele: isi pierd din gust daca fructele stau pe lujer mai mult decat trebuie (asta in comparatie cu Kiveli, care stau coapte si o luna pe lujerii din gradina, fara sa schimbe gustul.)

Edited by inu1711, 31 October 2023 - 20:09.

parintele

parintele

Guru Member

Și cam crapacioase.

yoaca70

yoaca70

Junior Member

@partenerul
Aici poti vedea Rosamei F1. Am vorbit duminica pe Facebook cu Nache Titel si e foarte multumit de Rosamei F1 si de Pink Lord F1. Zicea ca pe Rosamei F1 l-a vindut cu "coada", adica asteptau oamenii la rind. Le vedeti pe ambele in filmulet plus o tomata de la Geosem Bulgaria Armira F1 (asta e rosie, dar mi-a zis ca e gustoasa)

Edited by yoaca70, 01 November 2023 - 13:27.

gabiroa

gabiroa

Senior Member

View Postgogutu77, on 31 octombrie 2023 - 15:44, said:

Si se fac lafel de timpuriu ca Prekos?
Da. cam la fel. La mine primele au fost Klass, Aphen si Prekos. Dar Prekos la anul nu mai pun ca nu isi are rostul la mine.

View Postceanu1980, on 31 octombrie 2023 - 18:14, said:

Gabi spune-mi ca ai cateva seminte in plus de aphen sa cumpar sa-l incerc.
Of, nu am. Ale dreaq nu se gasesc decat la 250 de seminte ceea ce e mult prea mult pentru mine sau la pliculete de 10 seminte. La plic de 10 iese mult mai scump samanta dar totusi e ok fata de 250 pentru ca eu mai mult de 20 nu am cum sa pun in nici un caz. De obicei pun 10

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Aiurea de tot cu ambalarea lor,eu care pun cateva ma uit cu jind la unele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate