Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3583
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Din toata saracia si serparia tot a mai iesit de o salata.

Attached Files



#3584
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Si eu am mai cules sambata o tura, am elimitat tot ce nu mai avea sanse sa se coaca vreodata, toate varfurile cu flori si plantele care nu mai aveau rod, si cred ca mai culeg o data de-o salata, apoi restul la gogonele.

#3585
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Salutare baieti. Las si eu un feedback din primul meu an de gradinarit. Am incercat cateva soiuri de rosii. De departe cele tip cherry ( Candy si Perfect yellow) nu au avut nici o problema fitosanitara. Si au fost puse direct samanta in pamant afara.
Cele mai gustoase clar, cele tip ''taranesti''( habar n-am modelul :)...rasad din piata ). Am avut si tip tufa,determinate ( Raluca, Ace 55 VF si Marmande ). Puse direct seminte. Slabe la gust. Bune de bulion.
Cele determinate necesita araci. Acum, mai rezista inca,cele tip cherry si Raluca determinat ( pe care le mananca un animalut..ceva..:) ). Cele tip cherry arata incredibil. Verzi frunzele ca in iunie.
O sa citesc topicul si la anul incerc soiuri noi. Pun si seminte direct. Sa am pana mai tarziu rosii. Oi fi avut norocul incepatorului. Da atatea rosii ca anul asta n-am mancat niciodata :).
Multumesc colegi. Am pus si eu cate ceva anul asta prin gradina datorita topicurilor de pe Softpedia. Prea salivam la pozele voastre.

#3586
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Rosiile mele in septembrie s-au stricat toate. Acum si-au revenit is chiar bune. si sunt multe nici nu am ce face cu ele, le manca porcu.

in septembrie a plouat in 3 saptamani  pentru tot anu. de atunci, nimic. foarte ciudat

#3587
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Trebuie sa mai mancam si varza, altfel dispare pofta de rosii pentru la anul.
Eu dau rosiile cu probleme la rate, manaca ca spartele!
Am inca destule de mancare in pivnita, plus unele care se mai implinesc la intuneric.
De kapia nu mai zic, am pentru cateva luni daca rezista.

#3588
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Eu inca mai culeg, doua trei Rila, o mana de cherry, cate un ardei kapia etc.

#3589
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Afost o toamna frumoasa pana acum. Daca va fi si iarna blanda ii crapa fierea lu Putin de ciuda

#3590
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am cules ultimele rosii pe anu asta. in septembrie vroiam sa le scot asa s-au stricat dar in octombrie si-au revenit.

Acum trebuie sa comand seminte pentru la anu. stiti vre-un site bun?

#3591
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Si eu am cules sambata tot, am luat jumatate de galeata, plus inca o galeata de gogonele, urmeaza sa sap in we si sa termin pentru anul asta

#3592
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgogutu77, on 07 noiembrie 2022 - 14:15, said:

Am cules ultimele rosii pe anu asta. in septembrie vroiam sa le scot asa s-au stricat dar in octombrie si-au revenit.

Acum trebuie sa comand seminte pentru la anu. stiti vre-un site bun?
seminteplante.ro, de aici cumpăr din 2016

#3593
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
banuiesc ca de la categoria profesionale, nu de la hobby

#3594
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@hamangia
Chiar si la categoria hobby gasiti seminte profesionale, hibrizi de ardei, rosii etc. la pachete mai mici, de 100 seminte. De exemplu Kiveli F1, Bihar F1 s.a.m.d. Pentru cei cu gradini / solarii mai mici sint suficiente.

#3595
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Foarte buna oferta la seminteplante

#3596
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Vad ca sunt unele site-uri cu sute de soiuri de rosii. vivasem, seminte exotice.. ati luat de la ei?

#3597
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
De la seminte-exotice.ro am comandat atat seminte de tomate cat si de alte legume si sunt ok.

#3598
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

View Postceanu1980, on 09 octombrie 2022 - 11:13, said:

Tomato grow merita folosit?
Nimic special. Adica formula este exact ca si calcinitul, deci e calcinit diluat in apa. Ca orice ingrasamant chimic lichid, platesti in plus pentru apa practic, se iese mult mai ieftin cumparand solidul.

#3599
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Citez din descriere "Tomato Grow 1 L este un stimulator de legare si rodire pentru tomate formulat pe baza acizi humici, acizi fulvici, fosfor, potasiu si microelemente necesare cresterii, dezvoltarii si rodirii.". Deci nu are nici o treaba cu calcinitul care este azotat de calciu

#3600
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Cred ca sint doua produse, dar culmea, distribuite de aceeasi firma Chromosome Dynamics. Colegul mama_lor a scris exact ce scrie in descrierea produsului "TOMATO GROW este un fertilizant 100% hidrosolubil formulat pe baza de azotat de calciu. Calciul este un nutrient esential pentru planta. El este un component structural important al peretelui celular si al membranelor celulare. Continut:15.5% Azot, 26% CaO. Aici este descrierea si aici pentru cel cu acizi humici etc.

Edited by yoaca70, 11 November 2022 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate