Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3529
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
De omorat nu ai cum sa le omori din pacate si sa poti di manca rosiile. poate doar in sera. Afara, daca e invazie, nu prea ai ce face astea is ca lacustele.
Intr-un an, era plin de ele si in oras.

Idea cu usturoiu, menta e sa reduci nr. poate se duc la vecini. asta merge daca is 10 si reduci la 1-2. Daca is cu sutele , ghinion. ca sa citez din clasici.

#3530
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu la asta ma refer. Evident ca orice metoda prin care le îndepărtezi, le sperii, le bați cu parul sau le omori.... Este utila.
Doar ca unele metode sau mai bine spus maniera prin care băieții ăștia le "testează" sunt de-a dreptul imbecile.

Când vreodată poți îmbăia tu plosnitele ca în acel experiment?
Ala e spray-at?
Cum afectează acea concentratie plantele în diverse circumstanțe? Cald, răcoare, afara, solar. Etc..
Aceeași soluție cand afara ai 18 grade și evapotranspiratia e moderata devine altceva când ai 45 grade la nivelul frunzei și planta se chinuie sa se răcorească....

E ca la studiile cercetătorilor englezi, concluzia poate fi extrem de înșelătoare dacă nu citești și studiul sau dacă ești idiot și nu înțelegi ce vezi în fata ochilor.


Eu asa vad lucrurile, posibil sa greșesc.

Ce pot sa propun eu util și știu ca funcționează, nu neapărat în privința plosnite ci in general, este un repelent care poate fi și insecti"cid" (în sensul ca poate sa și omoare), este cel puțin la fel de eficient ca și maclavaisul băiatului din clip șamd.

Cautati ulei de neem.
Prețul nu e exorbitant și aveți șansă de a nu va mai baza doar pe efectul pelicular, puteți scădea cantitatea și deci riscul de a sufoca frunză.




#3531
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Problema e ca tot vin. Eu anu asta nu prea am dar au fost acum cativa ani, ca lacustele.
De omorat le omoara mai multe substante dar daca tot vin, nu stiu ce poti face. Am folosit ulei de neem la afide; trebuie dat la cateva zile cu el sa aiba efect. Dintre substantele bio, Quassia amara mi sa parut mai toxic da e scump si nu cred sa fie si repelent..
Sau poti pune naftalina sa le goneasca :)

#3532
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Menta si alte chestii nu folosesc la nimic. Am eu in solar si am vazut plosnite anul trecut chiar pe ea.
Anul asta le-am omorat de mici, cu Mospilan, nu mai sunt. Sau poate ca le-a mancat Tuta.
Am si eu niste musculite albe in solar, am avut mereu, dar nu stiu de ce, nu s-au inmultit asa incat sa afecteze plantele.
Cred ca in curand se vor cultiva legume numai in sere mari, automatizate, fara aerisire directa.

Edited by cumparator, 07 September 2022 - 12:52.


#3533
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Rezistam noi, cumva. Ne adaptam si noi la chimicalele bagate in rosii :lol:

#3534
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Ne adaptam după expunerea mai multor generații!

#3535
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Sa vedem cine se adapteaza mai repede, noi sau gandacii.

#3536
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Focusati discutia pt daunatori in topicul de tratamente si fertilizare va rog.

#3537
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
5C azi dimineata. gata cu rosiile la mine. Speram sa tina mai 2-3 saptamani ca erau sanatoase dar nu cred.

#3538
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Si la mine tot 5 azi dimineata, dar eu le mai las :D

#3539
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
La mine a fost un an incredibil la tomate. Atatea rosii pe un etaj n-am vazut niciodata, problemele cu putregaiul apical au fost minore, doar la doua soiuri, si au scapat si nestropite. Probabil a ajutat si seceta si mai ales faptul ca au mai fost si zile mai racoroase. Pe mine ma loveste mana cel mai tare pe canicula. A ajutat si selectia soiurilor care e foarte importanta. Pentru putregaiul cu care aveam probleme mari pana acum le-am copilit regulamentar, chiar daca stau foarte prost cu timpul, si am mulcit cararile din solar cu carton ondulat de la cutii. Se simtea diferenta de temperatura la suprafata fata de sub carton. Vroiam sa le stropesc si cu calciu, dar n-am reusit. In rest a fost un an dezastruos, asa ca rosiile au fost un fel de compensare 😊

#3540
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Rosiile mele sunt afara. inainte de incalzirea globala, tineau pana in 10-15 octombrie. Saptamana viitoare arata ceva mai cald dar nu cred ca se mai coace ceva.

#3541
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Ieri am mai luat in casa 3 bucati salzi,le mai trebuie 2-3 zile pt a se face cum trebuie,sper
La mine deja am vreo 2 sapt de cand am niste temperaturi de clantane musculita

#3542
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
de 4 ani de cand tot pun, doar afara, nu solar, nu nimic, am desfiintat cultura doar dupa prima bruma. De o saptamana incoace temperaturile s-au incartit intre 5 si 9 grade dimineata, respectiv 19-25 peste zi. Duminica am cules ultimii doi pepeni galbeni, ieri vreo 2 Kapia, si ultimul pepene rosu, mai sunt ceva rosii in parga, si cherry si rila. Le mai las. Dupa prima bruma culeg toate gogonele si le pun la murat, apoi strang irigatia, folia de mulcire, sap, adaug compostul si asa ramane pana la primavara.

#3543
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Nu cred ca uleiurile vor avea mare efect la plosnite, sunt prea mari pentru asa ceva (efectul principal e cel de inecare). Doza standard e cam 3% ulei in apa, dar e mult mai eficient si cu ceva emulgator. La 5% deja varfurile de crestere sunt afectate la majoritatea plantelor, am incercat eu. Emulgatorul poate fi sapun normal sau preferabil sapun de potasiu (e deja lichid si nu are efect de ardere la fel de mare). Foarte eficient contra afidelor, relativ contra musculitei albe (forma tanara care nu zboara), are efect si contra paienjeneilor, dar acolo sunt si ouale care nu sunt afectate.

#3544
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Sunt topicuri dedicate pentru plosnite/daunatori.

Hai sa revenim la tomate.

La mine momentan mai rezista cateva black krim, niste rosii cherry si niste rosii cu puf ca de piersica - extravagante rouffiange. E primul an cand le cresc pe astea din urma si au fost singurele neafectate de mana, dintre toate tipurile de tomate crescute.

#3545
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Extravagante Rouffiange cum ti s-au parut la gust?

#3546
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Cred ca e vremea sa trecem la gogonele.
Azi a fost echinoctiul de toamna…

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate