Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3457
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Greu de acceptat faptul ca exact industria care vrea sa rezolve toate problemele de pe pământ (Petro-chimica) a creat însuși dezechilibrul de care ne lovim la tot pasul. Trăim timpul (postmodernism) cand omul distruge sistematic fundația vieții: apa, aerul, pământul…

#3458
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007

View Postgabiroa, on 22 august 2022 - 14:13, said:

Le culeg coapte dar nu se flescaie cu una cu doua. Sunt de-alea cu partea de langa coaja ferma. Rezista foarte bine iar planta e viguroasa  si produce constant. Din ce am testat pana acum sunt singurele pe care ma pot baza in conditiile in care la mine acolo am focare de infestare cu ganganii si boli samd. Gustul este ok nu te da pe spate este in regula nicidecum rau in vreun fel. Pentru mine e ok iar nevasta-mea s-a aratat foarte revoltata cand i-am zis ca unii numesc Klassurile cauciucuri. A zis ca sunt preferatele ei. Chestie de gusturi mie imi plac mai mult alea untoase, dulci. Cauciucuri sunt alea de la Carrefour. In gradina indiferent ce soi sau hibrid pui tot are gust
Happy wife, happy life! Am si eu cateva plante de tomate cu peretii mai tari, sunt decente dar departe de soiul care ne place sa-l consumam proaspat in salate.
Cu astea (un soi coctail pe care l-am dobandit din fructe cumparate din supermarchet si unul care mi-a segregat din semanta cumparata si colectata din fructe) vreau sa fac niste salate de test la borcan pentru iarna cum am vazut pe yt (ceapa, ardei, rosii, patrunjel verde - cantitati egale), tocmai pentru ca sunt mai tari in carne sper ca reziste.

#3459
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,542
  • Înscris: 11.03.2006

View Postparintele, on 22 august 2022 - 11:19, said:

Dacă la aia care muncesc solarii de câteva ori mai mari se folosește plasa(atunci când e posibil fizic, sunt bani etc) nu vad de ce voi va faceți atâtea probleme.

În câțiva ani sa vedeți ce se aerisesc solariile si cu 7 rânduri de plasa, fără ele nu apuci sa iei nimic de acolo.

La mine e mic si in consecinta scund solarul, nu prea circula aerul ca in solarele inalte.

Oricum, incerc la anu. Ce plasa se pune, metalica sau de plastic?

#3460
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Cum sa pui plasa metalica?! Greu de montat, nu mai vorbim de costuri.

Cea mai la indemana este cea folosita la termopane impotriva insectelor.

#3461
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,542
  • Înscris: 11.03.2006

View Postpartenerul, on 23 august 2022 - 08:20, said:

Cum sa pui plasa metalica?! Greu de montat, nu mai vorbim de costuri.

Cea mai la indemana este cea folosita la termopane impotriva insectelor.

Pai aia e metalica, cel putin la mine. De ea zic.

#3462
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Culegeti tot, bagati un Faster cu solarul inchis pe la 9-10 noaptea si gasiti toate plosnitele cu cracii in sus. 10-14 zile nu mai mancati nimic, dar aveti rosii curate si ardei dulci toata toamna.

#3463
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
De ce asa tarziu, atunci ies bidiganiile la pascut?

#3464
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Oricand se poate inchide solarul e bine, dar cu cat e mai tarziu cu atat e mai racoare si se strang toate orataniile pe plante.

#3465
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e bine oricând, devreme poate fi încă prea cald și otrăvuri le se pot evapora prea rapid.
Târziu spre dimineața poate fi prea multa apa pe plante, deși nu asta ar fi cea mai mare problema.
E însă prea aproape momentul la care, dacă a doua zi e cald, umiditatea va scădea prea tare, vine căldura.jneori la 8-9 deja e mult prea cald.
Dacă tratezi în prima parte a perioadei de noapte. Cand temperatura abia a scăzut, lași câteva ore bune în care substanțele rămân active la maxim și pot rezolva problema.

Prin urmare, asa cum zicea Ridu, fix la 9-10 trebuie dat. 🤣


Edited by parintele, 23 August 2022 - 20:12.


#3466
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
"oricand se poate inchide solarul", adica da, se poate inchide cand nu mai e cald inauntru. Exprimarea mea cam sucita.. :)
parinte, pana la urma cum au fost gogosarele alea? n-au apa si samanta, cred ca's bune la sucurile tale, nu? sau nu? âA?

#3467
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Pai tu ma întrebi pe mine? 🤣

Nu ai ce face cu ele decât sa le umpli, șau sa le gătești altfel, sa le faci suc samd.
Pentru asta  a doua chestie sunt bune însă nu mai bune decât tomatele de camp bune. Însă sunt mai bune decât alte roșii sau sunt macar "acolo"
De salata nunai ce face cu ele.


Merita? Depinde... Nu daca ai un solar mic și puține plante, irosești spațiul aiurea cu ele pentru ca de mâncat crude sunt nasoale. Pentru gătit și alte roșii sunt bune și spre deosebire de astea, altele se pot jupui mult mai ușor și crude, astea.. Nicicum.

Dacă însă ai loc, merita.
De ce? Pentru ca sunt dintre roșiile soi a căror planta este super.
Puternica, vrej gros, frunză mare și multa, rezistente.Ursi.
Principalul avantaj însă, mai ales în solar unde și alea mai prapadite merg bine și capătă oarece vigoare, este ca leagă ceas.
Oricum ar fi , oricât de cald, cred ca și prin sol dacă ai probleme, orice faptor de stres care perturba legatul ai avea(un fel de a spune, comparam cu restul de 20 de feluri pe csre le am) astea își vad de treaba lor și leagă.

Internodii relativ scurte pt vigoarea aia, sa spunem sub mediu pt ca sunt și altele mai compacte, leagă 4-6 fructe sau mai mult, duce tot, fructele ajung ca volum cât alea pline de 600-800g dar ele fiind seci au spre 500, între 300g350 și 450g vara când devin mai carnoase...

Deci arata frumos, sunt zdravene, leagă bine și constant indiferent ce se intampla, sunt bune pt gătit și suc.
Sunt un soi cinstiți care livrează ce aștepți de la un asemenea soi.


Dacă tot m-am apucat sa scriu, am avut anul asta o surpriza cu un alt soi de la bulgari, tip beef.

Similar dpdv al plantei și al legatului, cu fructe mari, nu asa mukte la legătură, medie pe la 3 poate 4 fructe mari, în funcție de cate are fructul are peste 500...dacă are doua poți avea fructe peste kg.

Nu le-am băgat în seama, mancau ăștia prin casa..
În primăvara erau acrișoare și atât. Acum în vara au devenit chiar gustoase, aciditatea pe care nu o are salzi parca dar textura de salzi oricum face toți banii și le mănânc mai crude nițel...

Oricum, bune roșii.... Tipic beef, tipic dpdv al texturii pt mai cunoscutele roșii mari inima de bou clasica(adică nu salzi), rozoave șamd...

Nu e mai rea decât rozoavele la gust însă planta, cum. Leagă și cât duce nu se compara.


Astea doua soiuri legam remarcat și o sa mai pun, legarea în solar e o problema în sud când vara e crima cu căldură.. Astea doua bat mulți hibrizi, sunt la același nivel cu hibrizi scumpi dpdv al legstului.











#3468
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Descriere perfecta. Eu raman pe hibrizi ca soiurile sunt prea greu de transportat si m`am saturat sa le tot aranjez pe cate un rand-doua ca sa ajunga cat de cat intregi la destinatie Posted Image

#3469
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Ajung un drac.
Când a mai fost nevoie sa prăbușesc sau sa tratez(deși de tratat am tratat puțin spre deloc) am cules tot și am zis sa păstrez și de mancare pt câteva zile în frigider.
Se bat la "cur" sub propria greutate, singure... Le trebuie perna ma nene.
De transportat... Ce vorbești, mănâncă bucureștenii numai ragalii.🤣🤣
Soiul e sa te duci sa culegi acum, faci salata, o pui la zero grade o jumătate de ora și aia a fost. Sau pt gătit.
În rest bulionul e la putere dar având atâția ani hibrid de camp bun, dacă ai spațiu as spune ca nici bulionul nu merita din mukte puncte de vedere.

Dealtfel știi ca în primăvara eu ți-am zis, tu nu și nu. Batman..

Drept e si altceva, Ridule. Unii pe aici nu știu dar noi suntem și puțin dilii, am crescut și pe la tara și am apucat alte vremuri, apoi ne-a și mâncat pielea sa tot cultivam toate prostiile.
E normal ca avem ușor alta percepție fata de oamenii care nu au backgroundul asta.
Noi facem mofturi și ne pute orice... Si tot zicem ca ne băgăm picioarele și ne potolim, poate reușim asa, un sezon, după care iar ne zgandare necuratul..

Eu dacă ar fi sa aleg doar 3 roșii, as alege salzi, o neagra bună și una de camp bună. Dar asa cum ști și tu, uneori alegi 3 dar din generozitate mai oui un zero la coada, ca deh..




#3470
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postrid, on 23 august 2022 - 20:24, said:

"oricand se poate inchide solarul", adica da, se poate inchide cand nu mai e cald inauntru. Exprimarea mea cam sucita.. Posted Image
parinte, pana la urma cum au fost gogosarele alea? n-au apa si samanta, cred ca's bune la sucurile tale, nu? sau nu? âA?
Se poate da informația complet, ori e secret de stat?

#3471
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
E secret.

Attached Files



#3472
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Parca ar merge 2-3 fire si la mine pentru umplut.

#3473
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Pt hibride mai este o solutie, le cureti de coaja, sunt super si la salata si la mancat direct si ai sansa sa baci in tine mult mai putine chimicale decat la soiuri. Tot secretul este sa gasesti un hibrid cu gust bun.

#3474
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Pai daca stam sa ne gandim putin, nu mai bine facem direct suc, asa nici nu mai trebuie masticat.
Ori facem salata, ori conserva!
Legat de chimicalele ingerate iarasi e discutabil, depinde cand si cat dai, dar mai ales si de care. Poti sa cureti cata coaja vrei daca dai cu sistemice.
Eu la tomate nu mai prea dau pentru orice nimica daca au fructe, prefer sa sacrific partile afectate prin taiere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate