Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3439
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am vazut acu vreo 2 saptamani plosnite si niste chestii inaripate de vreo 2-3 mm verzi si foarte sperioase, cand treceam printre tomate zburau rapid formand norisori de 8-10 sau mai multe. Am cules tot si le-am tras un Zebra cu Sanmite. Am pus si Ortiva Top pentru ca mi s-au parut cam bolnavioare o parte din ele. Azi am intrat si am cules vreo 2 galeti si nu am mai vazut nici plosnite si nici musculite de-alea verzi.

#3440
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Am si destul de multe omizi. Mospilan are vreun efect asupra lor? Ma refer la omida fructificatiilor.

Edited by cumparator, 17 August 2022 - 18:45.


#3441
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt si eu curios daca are vreun efect Mospilanul asupra plosnitei verzi.

Eu am dat cu Confidor 7ml - Vertab 7ml - Score 5ml - Teldor 8ml si a functionat.

#3442
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
La mine a mers cu vertimec+Karate zeon.

Au disparut cu totul de pe tomate si am gasit apoi plosnitele pe tufele de busuioc dupa vreo 3 saptamani.

Am aplicat din nou combinatia de mai sus si am gasit plosnitele dupa inca 3 saptamani pe zmeura.

Cascadorii rasului.

#3443
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
La mine din start s-au dus peste tot. Zmeur, mur, trandafiri, cartofi, abia apoi au aparut pe rosii.

#3444
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca a mers cu Mospilan, nu mai vad plosnite. Dar erau de abia iesite din ou, foarte mici. Si erau pe ardei.
In plus, am gasit si o gramada de omizi ale fructificatiilor moarte.

Edited by cumparator, 21 August 2022 - 08:56.


#3445
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Azi iar am vazut plosnitele. Multe. Si mici si mari. Aveam un ardei Kaptur uitat la cules, am numarat 5 bucati pe el. Scarboase rau am storcit una din greseala si mi-a putit mana si parca tot putea si dupa ce m-am spalat. Scarboase lighioane. Am cules iar tot si maine dimineata trebuie sa stropesc din nou. Parca as folosi Movento de data asta. Am vazut si niste paduchi verzi pe tomate. Sa vedem daca Movento asta le face ceva imputiciunilor. Pun si niste Cropmax

#3446
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Probabil ca ceva ceva o sa facă.
E însă o greșeală, în opinia mea.
Păduchii lu peste mor de la orice rahat de insecticid dat bine.
Plosnita nu prea iar un insecticid care nu e în mod clar eficient are mari sanse de a ajuta mizeria aia sa dezvolte o rezistenta oarecare la acest tip de insecticid, posibil nu doar la asta ci la un grup de otrăvuri înrudite, cu mod de acțiune similar.

Si uite asa ușor ușor tot încercând noi sa vedem dacă ploaia e uda, ne pomenim peste un an ca un tip de produs abia apărut e deja apa de ploaie.
Si apoi acuzam pe "Olandeji", pe bayer și pe Sfântul Petru ca ne-au băgat mișelește plosnita în meniu.

Mai e o chestie, timpul de așteptare la tipul asta de otravă... Si sistemia totala, ca de fapt asta 3 marea jmecherie cu movento, faptul ca merge și în sus și în jos și teoretic pretinde ca poate proteja și în sol, și radacina.

Îți dai seama cam cum cea mai, sau măcar una dintre cele mai mobile otrăvuri în planta nu îți va umple fructele de bunătăți.
Si în toiul sezonului o otravă atât de mobila cu așteptare declarata de 7 zile, pracric eu as zice ca vreo 10-14 nu ar fi deplasat.. Data aproape degeaba..
O fi chiar atata de interesant sa vezi dacă ia plosnita având în vedere aceste doua aspecte?


Plosnita e o sărăcie de gândac, în principiu o ia un banal piretroid, un tip de otravă care măcar teoretic are o foarte slaba sau deloc abilitate sistemica..
Ce sens are movento?

Eu nu înțeleg. Nici nu trebuie. Trebuie doar tu sa calculezi mai bine ce și de ce faci, în fond tu mănânci de acolo.



#3447
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
In solarul meu de 100mp culeg mizeriile de ploșnițe in fiecare zi manual. Cu mănușa la vânat. Prea mare dezastru nu fac oricum. Pt alți prădătorii am folosit Flipper care nu are un impact chimic atât de pronunțat. In alta ordine de idei, am observat ca daca plantele sunt sănătoase, pământul curat si îngrijit cu atentie, nu fac mare competiție nici prădătorii. O planta sănătoasă are suficiente rezerve sa lupte singura cu câțiva prădătorii iar o asa zisa invazie prefera oricum plantele sensibile si locul neîngrijit.

#3448
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu cum lupta plantele cu plosnitele, alea se suie pe ele si inteapa fructele. Lasa o substanta puturoasa. Eu nu le mai folosesc nici la suc, daca vad o intepatura pe ele.
Poate ajuta intr-adevar sa nu ai balarii pe acolo.
La anul pun plasa antiinsecte, ca am solarul mic si se poate. Asa nu o sa mai am probleme nici cu omida fructificatiilor. Dar nu o sa mai intre nici insectele polenizatoare. Oare ajunge sa scuturi plantele si sa te plimbi printre ele?
Si nu stiu daca se mai aeriseste suficient solarul, daca ai plasa.

Edited by cumparator, 22 August 2022 - 08:26.


#3449
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Pierzi la aerisire cu siguranta, insectele nu vor mai intra, dar e posibil ca ele sa hiberneze peste iarna in solar, iar din ouale ramase vor iesi altele insecte mai viguroase si mai infometate.

#3450
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Se poate curata bine in solar, arse toate resturile, dezinfectat cu actellic si zeama bordeleza (de exemplu asa vreau sa procedez eu), cine are cu ce poate flamba apoi se poate sapa.
Mai am nevoie de o "solutie" pentru momirea si exterminarea coropisnitelor, mai nou momelile din comert sunt de rahat, se sfarama.

#3451
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Problema e cu aerisirea. Plantele sufera si fara plasa aia, cand e arsita.

#3452
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă la aia care muncesc solarii de câteva ori mai mari se folosește plasa(atunci când e posibil fizic, sunt bani etc) nu vad de ce voi va faceți atâtea probleme.
Ca fapt divers, deja în afara bazinelor legumicole am văzut tuta afara bine merci.
Doar faptul ca afara deja lumea desființează culturile țintă extrem de devreme și pana în toamna când începe hibernarea e intreruot ciclul(pracric nu are cine sa mai iernez3) face ca problema sa nu fie mukt mai grava.
Dar e chestiune de timp, daunator ul își găsește alte specii pe care sa supraviețuiască pana la venirea iernii, e plin de bălării peste tot.

Ușor ușor vom avea un suoerdaunator afara și se întrevăd vremuri amuzante rău..

În câțiva ani sa vedeți ce se aerisesc solariile si cu 7 rânduri de plasa, fără ele nu apuci sa iei nimic de acolo.

Edited by parintele, 22 August 2022 - 11:22.


#3453
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
La mine plasa a functionat ca un fel de capcana, am omorat cu sutele insecte de tot felul, mai ales fluturi albi, efectiv raman captive pana la epuizare si mor. Am refolosit-o la interior dupa ce s-a rupt in 2 jumatati afara, acum e vai steaua ei cum arata dar mai face treaba.



#3454
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
E nasol cu ganganiile astea. Nu poti sa le lasi asa pur si simplu. Parca si azi tot simt in nari mirosul ala imputit de plosnita. Am adaugat si Faster si le las 10 zile fara sa ma ating de ele. Dupa aia culeg de 2 ori si probabil iar trebuie sa o iau de la capat. Azi cand am stropit parca am vazut si musculita alba ca nu putea sa lipseasca de la festin ...... E grele .... rabdare,tutun si insecticide. Am Klassurile alea ma tin 2-3 saptamani tinute intr-o galeata in bucatarie. Deci am ce manca 10 zile. Astea carnoase nu tin atat dar le servesc primele. Eu oricum produc mai mult decat imi trebuie si dau si la tot neamul mai fac si suc ......deh daca ai timp la dispozitie.

Edited by gabiroa, 22 August 2022 - 13:19.


#3455
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Oau, 2-3 saptamani la temperatura camerei, si asa la galeata? Cat de coapte le culegi, ce gust au?

#3456
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Le culeg coapte dar nu se flescaie cu una cu doua. Sunt de-alea cu partea de langa coaja ferma. Rezista foarte bine iar planta e viguroasa  si produce constant. Din ce am testat pana acum sunt singurele pe care ma pot baza in conditiile in care la mine acolo am focare de infestare cu ganganii si boli samd. Gustul este ok nu te da pe spate este in regula nicidecum rau in vreun fel. Pentru mine e ok iar nevasta-mea s-a aratat foarte revoltata cand i-am zis ca unii numesc Klassurile cauciucuri. A zis ca sunt preferatele ei. Chestie de gusturi mie imi plac mai mult alea untoase, dulci. Cauciucuri sunt alea de la Carrefour. In gradina indiferent ce soi sau hibrid pui tot are gust

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate