Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#3223
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Multumesc.
Am reluat studiul tuta vs. omida tomatelor. Am uitat de acum 4 ani, de cand n-am mai avut in sera si gradina.
Asa verzuie cum e aratarea, nu cred ca poate spune cineva ca e una sau alta. Insa faptul ca nu am niciun semn pe frunze cred ca e dovada ca nu e tuta.
Ok. Tuta sau omida, stropesc cu Affirm la 7 zile. Daca mor si paduchii, numai bine. Daca nu mor, oare in cat timp ar trebui sa stropesc si impotriva lor?

#3224
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Cum sa fie tuta? Eu nu stiu ce studiezi tu dar sigur nu înțelegi bine, și e bine pt tine ca nu ai ocazia sa înțelegi ce și cum, adică nu ai dega ca e cu tuta.

Simplu spus, probabilitatea sa ai tuta afara deocamdată, ce o mai fi peste 10 ani vom vedea) este infima ca să nu spun zero.
Si daca ai avea, probabilitatea sa ai atac pe fruct este infima, ea apare la o infestare majora   adică te mănâncă moliile în solarul ala... Mult înainte sa se atingă de fructe. Numărul mare de larve îți fac varza frunzele... Mult înainte.
Si daca ai fi în situația asta, sunt 2 probleme.
1. Atacul pe fruct al larvei de tuta nu arata ca la tine, gaura este infima   necroza gaurii e infima iar galeria săpată este superficiala, larva de tuta sapa ca și la frunză imediat sub epiteliu/pielita fructului. Vezi galeria și excrementele fără sa rupi fructul.
2. Tratarea unui atac de tuta e o poveste lunga și complicata în sine, gluma ta cu affirm ul este buna dacă în asemenea situație nu ar fi de plâns.
E jale mult mult înainte sa vezi fructe piscate(în sensul ca în acel moment deja poți sa scoți roșiile și sa dai foc la tot ce scoți de acolo).

Tratamentele sunt mult, mult mai complexe, trebuie dublate de alte lucruri și eficienta lor este de multe ori discutabila, depinde de foarte multe lucruri.

Nu degeaba molia asta este coșmarul cultivatorilor in toată lumea.
Tu poți stropi cu affirm și cu mama lu affirm, (care apropos, este o avere tina, familia lui vertimec adică, nu e neapărat cea mai țintit otravă pentru viermi/momizi), dai cam degeaba dowr cu affirm...
Pt a avea o șansă, dacă te apuci de luptat cu tuta, devreme nu când deja ai fructe piscate, folosești combouri, și nu un tratament ci în mod repetat și temeinic...
Si faci treaba asta devreme, nu acum când ai fructe aproape coapte pt ca tratamentele alea pracric te împiedică sa mai poți manca ceva de acolo. O ții întrgun tratament și cu substanțe multe și combinate pt a fi cât de cât eficiente și a nu crea o rezistenta chiar asa ușor, timpii de așteptare pt unele substanțe sunt mari șamd...


Deci afirmațiile tale sunt pline de inocenta și candoare... Amuzante pt cineva care știe ce e aia tuta absoluta.

Stsi liniștit, problema ta e mult mai simpla.

Totuși, chiar și banala omidă a fructelor necesita o abordare mai serioasa.

Un fruct nu 3 mare problema, nici doua nici 10.
Beleaua este ca atacul survine pe un număr mare de fructe iar un fruct 3 semnul ca trebuie sa acționezi.
Pe altele ai deocamdată oua sau prin zona sunt adulți care vor depune alte oua, abia începe sezonul.

Trebuie sa știi ca oul odată devenit larva și larva odată întrata în fruct, acel fruct e bun de aruncat iar larva aia nu ai cum sa o mai omori.

Intervenția trebuie deci făcută "acum"/de acum încolo, pentru a omora ouăle (aici affirm ul are și el meritele lui, relative dar sunt de ajutor) și apoi pentru a crea pe fruct o bariera de otravă cu un larvicid(din păcate în afara de coragen care 3 cam scump nu prea ai altele, de fwpt e unul, substanță de baza fiind din aceeași familie și 3 numita cian--traniriprol, coragen ul 3 cloran---traniriprol, sper ca am scris corect).
Când viermele vrea sa între în fruct și musca epiteliu, își ia doza de otravă suficienta cât sa dea în balbaiala.

Cam asta e povestea cu viermele lu peste.

As mai face o precizare, anume ca și alte otrăvuri au o eficienta oarecare, mai buna sau mai slaba, ca ovicide sau larvicide...trebuie sa înțelegi însă cum lucrează, cst lucrează, cât aștepți după ele ca să poți consuma, sa ai în vedere ca și roșia și ardeiul, țintele principale ale acestui daunator în grădinile noastre, se vor coace treptat iar tratamentele poate va fi nevoie sa le mai repeți pe parcurs, deși de regula intensitatea atacului mai scade pe parcurs.
Si sa nu omiți ca ai și alți dăunători și ca și adulții mai pot fi matrasiti când tratezi, prin urmare utilizarea în combinațiile folosite și a unor otrăvuri mai simple dar eficiente(piretroizi) poate sa ajute atât la Rărirea adulților care bântuie pe acolo cât și la creșterea generala a toxicității soluției împotriva ouălor sau chiar a larvelor...

Oricum, simplist, dsca vrei o otravă cea mai potrivita pt situația ta și sa nu te mai complici cu studiat și combinat șamd... Aceea este coragen ul.
Se poate mai bine, mult mai bine dar dacă alegi sa folosești doar una indiferent de motiv, asta este, nu affirm, nu altceva.




#3225
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Azi am cules plosnite verzi de pe caise si coacaze. Cat de curand se vor muta in solar.
Eh, si-asa nu-mi plac soiurile luate anul asta

#3226
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Să fie lipsa calciu sau ???

Attached Files



#3227
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Arsură solară!

#3228
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostL_Mircea_2020, on 03 iulie 2022 - 19:15, said:

Arsură solară!
SĂ înțeleg că dacă nu aveam plasa umbrire 40 % erau mai multe arse

#3229
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
Coragen are doar 1 zi de pauza la tomate? E posibil, pentru un sistemic?

#3230
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Eu pana la urma nu am mai pus plasa de umbrire. Poate la anul o pregatesc sa fie deja sus roluita. Acum imi vine greu si nu mai am chef. Totusi am observat ca am arsuri solare numai la panaramele care nu au foliaj corespunzator. O parte din rosiile mele sunt amarate, pare ca sunt virusate. Din cate ma duce capul ceva gen mozaicul tutunului. Altele sunt fitzoase au foliaj prapadit, subtire cum ar fi inima de bou, Aphen alea. Pe astea le arde soarele. Normal, daca nu le protejeaza nimic le bate soarele in freza si se oparesc. Cele mai din spate cu frunze sanatoase care le acopera si care se mai si protejeaza unele pe altele bineanteles ca nu au nici pe dreaq. Am Klass care sunt probabil virusate si mai slab dezvoltate cu arsuri solare. Putin mai incolo am Klass care sunt cat mine de mari si pleznesc de sanatate care isi acopera foarte bine fructele si sunt perfecte. Banuiesc ca arsurile astea sunt direct proportionale cu intensitatea radiatiilor solare care lovesc fructul cu durata expunerii la aceste radiatii si cu starea de sanatate a plantei in general

#3231
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mai puțin cu starea de sănătate, doar în măsura în care planta sănătoasă are un foliaj mai dezvoltat și asta le ajuta prin umbrire.


#3232
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Cred ca depinde si de soi, eu anul trecut la Big Beef fara nici o umbrire nu am avut nici o arsura solara, anul asta la Primadonna deocamdata e bine.

#3233
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Ti-au placut Big Beef ?

#3234
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Salutare tuturor!
E prima mea postare pe acest topic, o fac pentru a va cere ajutorul. Detin o mica gradina de legume "la tara", Podisul Cotmeana, un sol lutos, pe care l-am imbunatatit in timp cu adaos de nisip si gunoi de grajd. Acum e OK, cred eu. Atasez cateva foto cu problemele care au aparut la tomate si la ardei. Am stropit duminica cu Score si un ingrasamant foliar. Eu banuiesc o deficienta de calciu. Cat de mult am gresit? Sfaturi?

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   348.65K   59 downloads
  • Attached File  1.jpg   314.61K   57 downloads
  • Attached File  2.jpg   356.29K   52 downloads
  • Attached File  3.jpg   324.91K   53 downloads
  • Attached File  4.jpg   327.34K   54 downloads


#3235
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
La ardei ai arsura solara! La rosii putregai apical.

#3236
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005

View Postcotzi, on 04 iulie 2022 - 13:33, said:

La ardei ai arsura solara! La rosii putregai apical.
OK. Asta vazand rosia respectiva si ardeii. Dar plantele? Putregaiul apical asa arata pe plante?

#3237
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
M-am referit strict la poza cu ardeii si rosia. Putregaiul apical afecteaza fructul, evident. Plantele au mana sau alternaria, nu-mi dau seama bine din poze dar merge mai bine Ortiva Top care e Score + azoxistrobin si acopera si mana nu doar alternarioza... Daca ai de unde procura ia Ortiva Top sau Cabrio Top. Eventual alterneaza-le (Ortiva si Cabrio).

Edited by cotzi, 04 July 2022 - 13:47.


#3238
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Multumesc!

#3239
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Oare să fie tuta?
2 roșii copac.

Attached Files


Edited by adissan, 04 July 2022 - 16:44.


#3240
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Iar in ultima poza parca ar fi fuzarioza. Iti dai seama cate grade or fi sub mulciul ala negru in bataia soarelui. Nu stiu daca e prea bine pentru ca o temperatura foarte ridicata a solului + umiditate = boli de-astea vasculare. Asa am citit si eu.

Edited by gabiroa, 04 July 2022 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate