Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#3205
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu, din pacate, am renuntat definitiv la Prekos, desi imi plac la gust. Din toate soiurile din solar au fost singurele care s-au manat pe tulpina si nici nu s-au copt primele asa cum ma asteptam. Chiar si asa au facut destule rosii, dar am zis ca nu merita stresul. In fiecare primavara pun cateva zeci de soiuri si un hibrid. Si in fiecare vara zic, gata, de la anul renunt ca n-am timp nici sa le gust pe toate. Pastrez 5-6 si nu mai dau bani pe seminte 😊 . Deocamdata n-am reusit, dar le-am mai redus.

#3206
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
ieri m-am hotarat sa stropesc pentru mana, astazi am fazut o frunza cu o pata mica de fainare
vreau sa stropesc cu Ortiva Top, acopera amble probleme

dar ce mi se pare ciudat ca la aceeasi planta, tomate, produsul are timp de pauza diferit pentru fainare si pentru mana, 3 respectiv 7 zile
cum se poate asa ceva?
edit: m-am laudat, nu gasesc ortiva top; pot sa stropesc, de urgenta,  cu zeama bordeleza?

Edited by hamangia, 01 July 2022 - 18:16.


#3207
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
E destul de puțin probabil sa ai fainare la tomate în aceasta perioada.
Dsca ai în vedere mana, incearca altceva decât bordeleza, e ok pt prevenție pe termen scurt dowr în condițiile în care acoperi bine frunză.
Incesrca un score dsca ai.

#3208
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
fainarea este pe castraveti, care sunt langa rosii
am dat Thiovit Jet in seara asta, maine trebuie sa merg la cumparaturi.
urasc asta, imi strica ziua de lucru

edit: nu am fost foarte clar in exprimare, scuze

Edited by hamangia, 01 July 2022 - 21:00.


#3209
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Daca dau cu CaN17 prin pulverizare e posibil sa o fac si la peste 25 de grade sau e la fel ca la pesticide recomandarea sa nu fie peste 25 de grade? Am vazut putregai apical pe ici pe colo si parca nu m-as trezi la 6 dimineata. Anul trecut ma trezeam din 3 in 3 zile pentru irigat. Acum mi-am tras  programator digital si sa-i dea Domnu' sanatate cui l-a inventat ca bun mai e somnul ala de dimineata

Edited by gabiroa, 01 July 2022 - 22:22.


#3210
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă vrei sa fii pregătit sa tratezi mana, îți trebuie ceva din familia triazolilor, adică difenoconazol (score sau ortiva top care e un cocktail) sau tebuconazol(tebustar se găsește, parca folicur solo 3 ala mai cunoscut și mai scump, sau ca și cocktail mai potent ai luna experience)
Dacă vrei prevenție mai soft și pe baza de cupru eu sunt adeptul produselor gen Scudo mai degrabă decât a bordelezei.
Dacă presiunea bolii nune mare, problema nu e iminenta și condițiile nu sunt foarte propice bolii se descurca și combinat eventual cu ceva nutritiv chiar ajuta planta nundoar împotriva bolii, devine un tonic general.
Dacă ai presiune mare sau condiții favorabile(sol cu probleme/rezerva de boala, umezeala, cultura afara, etc) atunci previi cu tratament care e și curativ precum cele de mai sus.

Dacă e asa și asa, poți încerca varianta soft eventual cu o aplicare de bordeleza mai mult la sol, adică sa creezi o bariera împotriva sporilor dinspre sol spre partea aeriana a plantei și planta o tratezi cu Scudo, în același timp ai în dulap tratamentele "tari", curative, și la primele semne de atac pe planta interviu imediat.
Mana într-o zi îti poate face plantele varza, nu prea merge sa stai sa te duci "maine", trebuie sa poți acționa imediat.


#3211
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Scudo in ce concentratie il faci si cam ce suprafata tratezi cu o pompa de 10L? Mai bagi ceva pe langa el, gen Cropmax sau ceva cu bor sau nu merge combinat?

#3212
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Merge combinat în principiu pentru ca și scudo are o baza organica, e probabil un hidrolizat vegetal.
Bor și calciu eu folosesc tot de acest tip, gama myr de la Atlantica parca am...o baza nutritiva aditivata cu ceva-ul respectiv.
În esenta aceste produse au ori o baza de hidrolizat vegetal (diverse plante, soia șamd) ori o baza de melasa digerata (de la producția drojdiei care e hrănită cu melasa rezulta baza asta din ce știu) ori o baza obținută din alge care sunt probabil tot hidrolizate(parca trainerul are o asemenea baza)

La scudo parca 20ml/10l.
Suprafață... Depinde de mărimea plantelor.

La un solar de 100mp jumate roșii, ceva castraveți și fasole, pepene șamd și restul ardei și vânătă, csnd roșiile sunt sus la sarma întra cam 30l de soluție, cam 2 pompe de 18l fac și rămâne sa dau și pe afara pe la flori șamd...
E drept ca le cam imbaiez, vorba vine...nu tratez toată ziua bună ziua, iar când dau, dau calumea din toate unghiurile.



#3213
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postparintele, on 01 iulie 2022 - 22:28, said:

Dacă vrei sa fii pregătit sa tratezi mana, îți trebuie ceva din familia triazolilor, adică difenoconazol (score sau ortiva top care e un cocktail) sau tebuconazol(tebustar se găsește, parca folicur solo 3 ala mai cunoscut și mai scump, sau ca și cocktail mai potent ai luna experience)
...

multumesc pentru informatiile detaliate
aveam Score, dar nu l-am gasit aseara, am dat cu Thiovit Jet dupa ce am taiat toate frunzele afectate
am stropit toate legumele, dupa ce am cules  ce cred ca se va coace in 7 zile (castravetii, rosiile mai au pana se coc)
in seara aceasta stropesc si cu Score

incerc cat mai bio, dar mai bine stropesc acum mai radical cat timp rosiile nu s-au copt si pastrez variantele bio cand incep sa culeg

#3214
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
O singura planta din 96 are fructele gaurite. In camp.
Toate au paduchi negri de la merii din vecinatate.
Am Affirm si am comandat Bactospeine.
Are vreunul efect si impotriva paduchilor?
Sau ce imi recomandati sa scap si de tuta si de paduchi?
Sau sa tratez acum numai impotriva paduchilor si sa urmaresc aparitia tutei si la alte plante?

Attached Files



#3215
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Ce tuta ai tu în câmp?

#3216
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
E omida fructelor bre. Affirm e bun pentru fluturi de-astia dar nu stiu daca omoara si paduchii aia.

#3217
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Pai ... aia din poza.
Nu e tuta?

#3218
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

View Postinu1711, on 02 iulie 2022 - 21:39, said:

O singura planta din 96 are fructele gaurite. In camp.
Toate au paduchi negri de la merii din vecinatate.
Am Affirm si am comandat Bactospeine.
Are vreunul efect si impotriva paduchilor?
Sau ce imi recomandati sa scap si de tuta si de paduchi?
Sau sa tratez acum numai impotriva paduchilor si sa urmaresc aparitia tutei si la alte plante?

Ce ai tu acolo se numeste omida fructificatiilor. Ambele insecticide sunt omologate pe omizi, molii, viermi... cu alte cuvinte sunt ok pentru omida dar pentru purici, cauta un insecticid, eventual Sivanto Prime care e de ultima generatie.

#3219
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru omida fructificatiilor am dat cu Alverde, dar am inteles ca e bun pana cand larva intra in rosie, dupa aceea nu o poate omori. Anul trecut am avut multe rosii atacate.

#3220
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Pai colegul zicea ca are o singura planta afectata din aproape 100.

#3221
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postgabiroa, on 02 iulie 2022 - 22:27, said:

E omida fructelor bre.
Eu credeam ca omizile alea sunt mai mari. Cum spui care e una si care e alta?

#3222
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Uite aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate