Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#2971
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 ceanu1980, on 16 aprilie 2022 - 19:53, said:

La Sorin vazui lacrima fecioarei si anul asta o sa am si eu,astept sa vadgustul acestei rosii
E bună spre foarte, asta am constatat cam de 3 ani și de atunci o cultiv, e adevărat că am fost influențat și de părintele din video nu cel de pe forum!Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/01BPTFAMvmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2972
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Doamne fereste, nu faceti ca`n video. Copiliti si aerisiti plantele daca vreti sa mancati rosii sanatoase pana toamna tarziu. Daca vreti boscheti unde se instaleaza boli si intra tuta de nu o mai scoateti cu nimic, faceti ca`n video. Poate merge un an, apoi vin 5 cu "ghinion" :)

#2973
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BYrXITGrdBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doamne fereşte... până te nimereşte!:)

#2974
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

 rid, on 16 aprilie 2022 - 20:11, said:

Doamne fereste, nu faceti ca`n video. Copiliti si aerisiti plantele daca vreti sa mancati rosii sanatoase pana toamna tarziu. Daca vreti boscheti unde se instaleaza boli si intra tuta de nu o mai scoateti cu nimic, faceti ca`n video. Poate merge un an, apoi vin 5 cu "ghinion" Posted Image
Stai relax ca omu stie ce face,an de an are gradina asa,ma gandesc ca aloca f mult timp,nu stiu ce ”vraji” le face dar are omu roade faine,face experimente care mai de care,nu este o regula.

#2975
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Stie ce face, corect. Inventeaza subiecte bune de atras vizualizari pe yt si de castigat bani. Ma refer doar la video`ul unde zice ca nu`i nevoie de copilire si lucrari de intretinere la rosii, ca expertii ne invata prost. La restul canalului youtube nu m`am uitat.
Ne arata 2 rosii necopilite, aparute spontan prin solar si ne spune sa lasam cartile si expertii ca uite, se poate si fara lucrarile de intretinere. Pai sa lase tot solarul ca pe rosiile alea daca il tine, daca cartile is proaste. Problema e ca unii incepatori isi pot lasa tot solarul necopilit si avea grave probleme din cauza astuia. Iar tu ii tot postezi aci video`urile si`i faci reclama, de ce? Citeste tot topicul asta ca inveti de 100 de ori mai multe daca asta urmaresti.

#2976
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 san62, on 16 aprilie 2022 - 20:16, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BYrXITGrdBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doamne fereşte... până te nimereşte!Posted Image

Ţi se pare că aici e necopilitPosted Image

 rid, on 17 aprilie 2022 - 08:05, said:

Stie ce face, corect. Inventeaza subiecte bune de atras vizualizari pe yt si de castigat bani. Ma refer doar la video`ul unde zice ca nu`i nevoie de copilire si lucrari de intretinere la rosii, ca expertii ne invata prost. La restul canalului youtube nu m`am uitat.
Ne arata 2 rosii necopilite, aparute spontan prin solar si ne spune sa lasam cartile si expertii ca uite, se poate si fara lucrarile de intretinere. Pai sa lase tot solarul ca pe rosiile alea daca il tine, daca cartile is proaste. Problema e ca unii incepatori isi pot lasa tot solarul necopilit si avea grave probleme din cauza astuia. Iar tu ii tot postezi aci video`urile si`i faci reclama, de ce? Citeste tot topicul asta ca inveti de 100 de ori mai multe daca asta urmaresti.

Fiecare cu stilul lui!

Ar fi bine să te uiţi şi la restu, nu judeca un om după o postare!Posted Image

Postările video ale părintelui!

#2977
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 rid, on 16 aprilie 2022 - 20:11, said:

Doamne fereste, nu faceti ca`n video
De ce te stresezi? Omu' din greseli invata Posted Image
Unii din greselile altora, altii vor neaparat sa le confirme personal
Lasa lumea sa experimenteze

#2978
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
;Mamă ce categorici sunteţi, a lăsat omu o roşie de capu ei şi gata-i nenorocirea!
Ce-mi place de voi, totuşi le-a adus într-un stadiu destul de avansat şi sănătoase!
Sunteţi geloşi!
Deci:-se poate. la el, la alţii nu prea!Posted Image

#2979
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Aici, depinde de soiuri. Am încercat să las două brațe la un soi vechi din grădina bunicii, care s-a adaptat foarte bine în solar și care, pe un braț face spectacol. Producția a fost semnificativ mai slabă, ca atunci când este condus pe un singur braț. La polul opus, se situează gigantul roz, care da, duce bine și pe lăstari, dar fără o densitate bună a plantelor pe mp, nu se face multă treabă. Dă pătarea cafenie (că îi place tare îngrămădeala) și când sunt gogonelele mai frumoase și se apropie de copt, le brunifică ea.

#2980
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Fac eu reclama?cui, sa stiu si eu

#2981
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011

 rid, on 17 aprilie 2022 - 08:05, said:

Stie ce face, corect. Inventeaza subiecte bune de atras vizualizari pe yt si de castigat bani. Ma refer doar la video`ul unde zice ca nu`i nevoie de copilire si lucrari de intretinere la rosii, ca expertii ne invata prost. La restul canalului youtube nu m`am uitat.
Ne arata 2 rosii necopilite, aparute spontan prin solar si ne spune sa lasam cartile si expertii ca uite, se poate si fara lucrarile de intretinere. Pai sa lase tot solarul ca pe rosiile alea daca il tine, daca cartile is proaste. Problema e ca unii incepatori isi pot lasa tot solarul necopilit si avea grave probleme din cauza astuia. Iar tu ii tot postezi aci video`urile si`i faci reclama, de ce? Citeste tot topicul asta ca inveti de 100 de ori mai multe daca asta urmaresti.
Eu am lasat acum vreo 5-6 ani, din motive obiective, toate rosiile doar copilite partial; am avut timp doar sa apas butonul de udare al instalatiei cu picurator; A fost o padure de frunze si productie slaba, iar gustul nu s-a schimbat in nici un fel in bine. De atunci nu mai fac prostia sa neglijez copilitul; consider ca este cel mai important din momentul in care rosia incepe sa creasca.

#2982
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 OTOFOMON, on 19 aprilie 2022 - 10:20, said:

Eu am lasat acum vreo 5-6 ani, din motive obiective, toate rosiile doar copilite partial; am avut timp doar sa apas butonul de udare al instalatiei cu picurator; A fost o padure de frunze si productie slaba, iar gustul nu s-a schimbat in nici un fel in bine. De atunci nu mai fac prostia sa neglijez copilitul; consider ca este cel mai important din momentul in care rosia incepe sa creasca.
Eu zic ca putem foarte usor sa tragem concluzii gresite si sa generalizam anumite lucruri crezand ca sunt general valabile. In general pe topicul asta si pe alte creatii de media unde se discuta despre tomate discutiile si descrierile se refera la cultura intensiva a rosiilor in solarii si sere. Ca atare si soiurile despre care se discuta sunt cele adaptate la solarii si sere si mult mai putin la cultura in camp. Cand vorbim despre soiuri de rosii inclusiv hibrizi daca va uitati pe o descriere la unele dintre ele scrie ca pot fi cultivate si in camp si nimic altceva despre cultura in camp. Acum se stie ca unele soiuri sunt fertile si pe copilii si altele mai putin fertile pe copilii. In general in solarii si sere se cultiva rosii pe un singur fir si atunci si soiurile si hibrizii dezvoltati au fost facuti pt acest scop. Sunt relativ putine soiurile la care se recomanda cultivarea pe doua sau mai multe fire. Cu toate acestea cred eu ca sunt destule soiueri care sunt fertile pe copilii si deci ar putea fi conduse pe mai multe fire. problema vine si de la vigoarea soiului respectiv a hibridului respectiv, ca daca este unul care genetic este putin viguros atunci  ne putem astepta ca el va produce putin si de slaba caliate chiar daca este fertil pe copilii pt ca planta respectiva nu va avea puterea sa cresca rosii mari si gustoase pe mai multe fire. Din acesta cauza s-a dezvoltat conceptul ca rosiile crescute pe mai multe fire sunt neaparat mici si de slaba calitate inclusiv in privinta gustului. Este o concluzie zic eu falsa. Exista soiuri/hibrizi de rosii care au capacitatea sa fructifice foarte bine si de calitate pe mai multe fire, la fel cum exista si din cele care nu au acesta capacitate. Evident ca rosia care fructifica pe mai multe fire si care are deodata o productie care poate fi mai mare decat una pe un fir are nevoie si de o nutritie mai buna si asta de multe ori nu este usor de realizat, ca rosia are un sistem raticular destul de slab. Eu va dau un ex din propria mea experienta. Anul trecut am cultivat in gradina bigbeef un hibrid despre care am intrebat aici pe forum si din raspunsuri am tras concluzia ca este un soi viguros care ramifica puternic. Mai mult nu am stiut asa ca avand araci de cca 1,7 m-am gandit ca poate nu sunt suficienti pt un fir si majoritatea plantelor le-am condus pe doua fire. Am tinut cultura de la 1 mai pana a dat inghetul in octombrie cand primul inghet le-a prins pline de gogonele, crescute deja peste inaltimea aracilor si probabil ca ar fi dus-o inca ceva timp daca nu venea frigul. In mod clar rosiile conduse pe 2 fire au dus-o mai bine si la cat au fost de mari sigur le puteam conduce si pe 3 fire si tot ajungeau la varful parului. De ce se intampla asta , cred ca raspunsul este pt ca o planta crescuta in mod cat mai natural o duce mai bine decat una fortata sa fructifice cu un sistem foliar slab si atunci o planta cu vigoare mare este de preferat sa o lasi sa cresca cat mai mult in loc sa fi nevoit sa tot intervii agresiv copilind-o des si indepartand copilii deja mari. Asta ca sa nu mai vorbim de pericolul de infectie si de transmitere a bolii de la o planta la alt favorizat de aceste interventii dese si mari

#2983
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Daca eu pun 100 de fire la 40 cm  si merg pe un brat sau daca pun 50 de fire si le pun la 80 cm pe 2 brate tot acolo ies. Doar ca o data am un numar dublu de rasaduri de crescut, plantat etc iar in cazul 2 am niste radacini, tulpini care trebuie sa traga tare sa duca cele 2 brate concomitent cu fructe de aceeasi calitate. Pentru mine prima optiune e mai buna. Tufa aia era o chestie care s-a intamplat, din cate stiu eu omul ala se ocupa cu mranite cu balegar cu tot felul de ingrasaminte bio si probabil a avut si nutrienti ca lumea acolo ca altfel nu facea o tufa de-aia 25 kile de rosii ca nu suntem in gradina raiului asa ar face toti nehalitii productii de 1000 de tone pe hectar si s-ar vinde rosiile cu 1 leu kilu ( Doamne ajuta)

Edited by gabiroa, 20 April 2022 - 12:14.


#2984
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Încă o roşie de pe la munte de unde e omul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_KahOH12iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2985
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Nu mai posta,cica facem reclama lu Sorin sa  faca vizualizari,parca stiam ca postarile pe toutube tre sa fie peste 10 min sa strangi ceva banuti,pe cand asta maj sunt de cateva minute.

#2986
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Nu ştiam, oricum la 700 de metri altitudine între munţi omul dă clasă la mulţi!Posted Image
Că nu convine unora...e altceva!Posted Image

Paştele să-l sărbătoriţi cu bucurii şi tot ce vă doriţi, dar cu măsură!Posted Image

#2987
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Am urmarit si eu destule postari legate de legume la el,mereu zic ca le face ”vraji”

#2988
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Le face vrăjeli.

Nu fiți naivi, voi nu ați umblat pe. La deal, pe la munte?
Nu ați văzut pajiști, pomi, nu știți cum e clima? Nu va uitați ce are în jur?

În afara de faptul ca sezonul e mai scurt decât la șes, și posibil ca soiul e putin acid deși după ce creste pe acolo nu prea cred, în rest sunt doar avantaje.

Uniditatea e buna în aer, temperaturile vara sunt incomparabil mai bune, bolile cu siguranță sunt mai puține...
E ca și cum te-ai uita la aia în anglia ca au totul verde, de la iarba la boscheti, ai compara cu bara anul sau Oltenia și ai zice ca aia sunt toți Merlin...
Sunt pe dracu....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate