Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#2935
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Da... 6 seminte la 6 lei bucata. Astia de la Gradinamax sunt niste talhari... ei zic ca sunt 6 grame. Daca vei cauta pe siteurile straine vei vedea ca sunt de fapt 6 seminte. Nu-s zgarcit dar de la ei nu cumpar nimic tocmai pentru ca practica niste preturi de-a dreptul nesimtite. Una e sa fii un pic mai sus cu pretul fata de concurenta, alta e sa bagi preturi duble sau triple... Nu gasesc anul asta, voi lua pentru la anul.

#2936
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Eu habar nu am, vad ca le mai au unii și alții listate la 55 lei.. Mi se pare suspect de puțin,. Semințeplante.ro le avea și anul trecut când am luat eu tot la peste 100 ca și acum.
În general ăștia deși pe alocuri pot fi mai scumpi ca alții nu sunt chiar magwri cu preturile, adică mi se pare foarte mare diferență pt niște semințe totuși scumpe, adică mai găsești dar nu de la 55 la 110...

Acestea fiind spuse, sa te și ajut puțin ca partea de mai sus 3 pracric inutila:

Ai grija cu summersunul.

Ce am luat eu an trecut prin semințeplante erau semințe vechi. Ma uit azi prin ele și îți soun dar data producerii/ambalării era ceva gen 2016-2017 sau pe acolo. Deci vechi.
De germinat au germinat, nu 10/10 cred, sau nu tun, adică superviguros și omogen, țin minte ca parca nu m-ai dat pe spate... Parca... Oricum nu germinarea e beleaua..
În solar însă au fost mizerabile.

Au mers debile, mai degrabă debile..... Apoi din nimic au inceout sa se ofileasca. Parea ofilire vasculara dar ciudata.. Am avut și pe 2 brate, le lăsasem pt ca presupunem ca fiind hibrid de cherry o sa aibă o vigoare prea mare fata de altele pe care le aveam pe rândul ala, sa nu ma oblige sa le culc prea repede și des..
S-a ofilit parca un vlbrat. Apoi cu totul...
De. Legat au legat dar din cauza faptului ca plantele au fost pilaf nici nu am mâncat din ele sau dacă am gustat nu m-au dat sigur pe spate.
S3manasem 10-20 de semințe, am zis ca mai dau și pe la prieteni, cunoscuți... Eu am plantat cred ca 4, în 2 locuri din solar. La mine sgau comportat la fel... Când am mai trecut pe la cineva căruia ii dădusem, la. Fel ca și la mine, dacă avea 2 roșii varza în tot solarul, evident ca erau summer sun....
Întâmplător persoana e cineva foarte apropiat și tot ce avea, 150 Fire, erau toate de la mine.
Toate ursi, alea varza. Tot asa una era. Pe 2 brate, unul mort și unul viu.


Așadar atenție mare, ceva a fost cu ele. Ca erau vechi, sa zicem.. Deși nu e ok dar sa spunem ca le-o fi ținut semințeplante în stoc aiurea. Au rămas nevândute...
Da4 ce a răsărit nunare voie sa se comporte asa și nu are treaba cu vechimea.



PS. Hai ca m-am si uitat, au abțibild cu INCS Testat și pe plic e printat direct data testării 12/17. Testate deci de hazera,ca nu cred ca importatorul adri prodcom face teste de germinatie și ambalează ofolicial.
Se. Recomanda a se folosi 24 luni de la data testării... 2019, le-o mai fi ținut și seminteplante ceva după ce și importatorul o mai fi tras de ele...


Oricum mi se pare totul suspect cu preturile alea de la 50 la 100 lei și având in vedere experienta directa nu ca as evita, evit cu totul hazera și belesc ochii de acum încolo foarte atent ce iau...

Dacă anul trecut observam data mai repede făceam un mare și frumos scandal ălora de semințe plante dar am băgat de seama și tarziu și eram și tare curios de ele.. Poveste lunga cu ele, am avut acum ceva ani de la un coleg.. . Am crezut ca sunt altceva, anul trecut el mi-a zis ca sunt de fwpt summer sun și.. Am luat, scumpe dar sa cad dacă ce i itial mi-a părut ceva foarte ok se confirma..

Deci mare atenție, prea mukte lucruri suspecte.
Dacă iei Costi, asigură-te măcar ca sunt proaspete...





#2937
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Anul trecut am avut de la colegul montebanat semintele. Ii multumesc din nou! Nu stiu de unde le-a cumparat. Au mers brici. Am avut iar grindina, dar Summer Sun au avut paravan un pom mare spre nord de unde a batut grindina si au scapat. Au facut rosioare pana a dat inghetul.... Eu sunt multumit de Hazera, HTP11 am avut pana anul trecut, ambalate in 2014, primite in 2016 de la colegul meganedoi (n-a mai postat de multa vreme aici... sper ca totul e ok) si au fost super ok. A germinat absolut fiecare semincioara! Rezistente ca plante, rosii ferme dar totodata gustoase.

#2938
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Ma stiti foarte bine, asa ca va spun povestea mea cu Summer Sun.
Le-am descoperit in urma cu 3-4 ani. in primul an am pus un fir, succes total din partea sotiei (eu nu prea ma omor dupa o tomata daca nu are culoarea rosie). Apoi 3 fire, 5, si atat, suficiente pentru consumul nostru, bineinteles daca planta primeste toata atentia. Foarte obraznica, la fel ca Zuccherino, ajunge undeva pe la 8 - 10 m, leaga foarte bine si produce la fel.
Bun... eu ma aprovizionez cu seminte numai de la seminteplante.ro, sper sa nu se considere reclama, in perioada octombrie - decembrie. Anul acesta nu am gasit pe stoc, dar am primit 5 seminte de la un coleg de forum, caruia ii multumesc inca o data.
Ramanea problema cu cei cativa clienti carora le trebuia rasad, asa ca cineva a dat comanda de un plic, a venit cu el la mine, am fost  inspirat ca l-am deschis impreuna si... surpriza, la un plic de 20 grame, care a costat 38,17 lei, DOAR 7 seminte.
Atasez 2 poze cu plicul rupt in graba si factura clientului. Nu am poze cu cele 7 seminte, trebuie sa ma credeti pe cuvant, nu am nicio indoiala.
Trageti singuri concluziile.
Scuze de calitatea pozelor, au fost facute la urgenta, in rasadnita.
Sera buna!

Attached Files



#2939
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Meganu e bine, am vorbit eu cu el zilele astea.
Si eu am cumpărat pt ca le știam de acum câțiva ani, îmi dăduse Rid unul sau doua fire și au mers ok afara.
Nu știu cu astea ce s-a întâmplat.
Dacă vrei ma uit câte mai am ca am dat și anul trecut din ele, eu abia acum am umblat la cutia cu maimuțe și semăn... Iti trimit ca mai mult de 2-3 fire oricum nu pun și dacă sunt 50 în plic probabil ca mai am vreo 15 semințe, ne ajung.

#2940
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Tine-mi macar 3 semincioare pana luni. Daca ma suna astia la care am facut comanda si imi trimit plicul am de unde da si la altii daca vor. Daca nu e ok comanda vorbim pe whatsapp...

#2941
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006

View Postcorsica, on 12 martie 2022 - 21:33, said:

... surpriza, la un plic de 20 grame, care a costat 38,17 lei, DOAR 7 seminte.
Atasez 2 poze cu plicul rupt in graba si factura clientului. Nu am poze cu cele 7 seminte, trebuie sa ma credeti pe cuvant, nu am nicio indoiala.
Trageti singuri concluziile.

Fruchtgewicht : ca 20g, de pe plic se refera la greutatea fructelor nu greutatea plicului cu seminte.

Edited by fob2310, 12 March 2022 - 22:50.


#2942
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Asa este, a inteles gresit colegul corsica, nu e vina lui, nu cunosc toti limba germana si nu asta e problema de fapt ci faptul ca site-uri de genul gradinamax nu ofera informatii complete si uneori sau de multe ori sunt incorecte. Cei de la gradinamax sustin ca ai in plic 6 grame de seminte. Daca mergi pe orice alt site strain o sa vezi ca se specifica clar ca ai 6 seminte in acel plic.

Edited by cotzi, 12 March 2022 - 23:12.


#2943
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Atentie cu cei de la gradinamax, sunt niste tepari de top. Aveti sanse maxime ca din semintele de la ei sa iasa altceva decat trebuie.

Edited by claudia313, 13 March 2022 - 08:59.


#2944
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postsan62, on 04 martie 2022 - 11:08, said:

În baza acestui mesaj am dat comandă, nu am mai pus de mult determinate!Posted Image

Au venit, da greu!Posted Image

Attached Files



#2945
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Va rog mult o părere...pe răsadurile din partea de sus au apărut niste pete.
Sunt soiuri de la Bulgari. In aceeași tava am și hibrizi crescuți în aceleași condiții, adică la bec cu spectru full și expunere dimineața la soare pe pervaz în ultima săptămână. Problema se manifesta la soiuri...hibrizii sunt fara aceasta problema...

Va rog mult o părere...pe răsadurile din partea de sus au apărut niste pete.
Sunt soiuri de la Bulgari. In aceeași tava am și hibrizi crescuți în aceleași condiții, adică la bec cu spectru full și expunere dimineața la soare pe pervaz în ultima săptămână. Problema se manifesta la soiuri...hibrizii sunt fara aceasta problema...

Attached Files



#2946
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Nu le-am vazut si invatat pe toate in ce priveste legumicultura, mai e mult de tot pana acolo, dar nu pare boala. Mai degraba carenta, posibil fier pentru ca aceasta se manifesta in general pe cresterile noi... Dar las colegii mai experimentati sa de un verdict.

#2947
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Hai sa va zic cum stă treabă cu răsadurile mele...CT, Rila, Rugby și Prekos cresc frumos. Viguroase...Salzi, Rozov Blyan și Pearson sunt urâte cu spume. Mai că-mi vine sa le arunc...crescute in aceleași condiții și în același pământ...până acum hibrizii câștigă în fața soiurilor...

#2948
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
O sa îți placa rugby.
Nu as zice ca bate ct pt ca e diferit dar pe celelalte doua...


#2949
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Am mai facut un solar de 24mp, si nu stiu ce folie sa-i pun. Merita Perita de 200microni?

#2950
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Dragii mosului, eu o sa iau o pauza, nu stiu cat de lunga. Nu va faceti griji sunt ok si o sa-mi vad de treaba in continuare. Daca va intrebati de ce, raspunsul e ca mi s-au sters in mod repetat si nejustificat niste raspunsuri la o postare a unuia din "ownerii" "curajosi" ai acestui forum. Asta e! Daca asta e politica, la cat off-topic a curs garla pe softpedia pana acum, s-au impiedicat de mine, eu o sa-mi vad de viata mea. Doamne-ajuta in tot ce faceti si roade bogate!
P.S. Sunt curios cat va rezista postarea asta :)

#2951
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
soiurile luate de la ucraineni se dezvolta destul de bine. apar gogonelele.

Attached Files



#2952
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Bine ca ai pus tu ca ei saracii nu prea au timp de tomate. Dar de ce ai luat de la ei, alea bulgaresti nu ar trebui sa fie cel putin la fel de bune? Ca doar bulgarii sunt cunoscuti ca meseriasi la legumicultura

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate