Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#2809
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 parintele, on 17 septembrie 2021 - 19:56, said:

Nu remarca nimeni cele 65g-80g în care se învârt subiecții experimentului?
Îți dai seama ce roșii a avut el dacă n-a găsit niște cobai mai de doamne ajuta decât niște starcituri de max 80g?
Sa vezi daca as testa eu cu ale mele cherry de 6-10 gr bucata...Posted Image

 SineNomine, on 18 septembrie 2021 - 19:00, said:

Propun inchiderea acestui topic si scindarea lui in doua subiecte distincte: Tomate crescute BIO si Tomate crescute in sistem clasic. In felul acesta am putea scapa de insistentele unora de a ne baga pe gat ignoranta si nepasarea lor.
Asa ar trebui in 3 ! Sistemul clasic era sistemul bunicilor nostri adica cel mult zeama bordeleze !  Deci clasic ,BIO si crescute cu tratamente chimice moderne... pt corectitudine...sau ramane cum e acum si incap toate Posted Image

#2810
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Mari si mici, la mine le-au atacat pe toate. Ma bazam pe ele sa mai fac suc, dar nu mai e cazul.
Plus castravetii. Pe ei erau chiar mai multe.

Edited by cumparator, 19 September 2021 - 07:24.


#2811
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005

 ADAMCLISI-2020, on 19 septembrie 2021 - 01:12, said:


Sa vezi daca as testa eu cu ale mele cherry de 6-10 gr bucata.

Da, cu mențiunea ca tu nu ne-ai arătat 3 cherry uri pline de zoaie și 350g bucata..


 cumparator, on 19 septembrie 2021 - 07:24, said:

Mari si mici, la mine le-au atacat pe toate. Ma bazam pe ele sa mai fac suc, dar nu mai e cazul.
Plus castravetii. Pe ei erau chiar mai multe.

Puneți mana și stropiți mai copii, din timp.. Nu va mai luați după toți zanaticii...
Poate nu realizați dar cu cât o ardeți mai bio cu atat mizeriile astea se vor înmulți și in anii viitori va fi mai rau...
Va spun asta de câțiva ani.. Nu înțelegeți... Veți înțelege când nu veți mai avea cu ce da dați și când atacurile vor fi asa mișto ca veți păți ca alții în pomicultura care de disperare ca nu au alte soluții aduna gândacii parosi la pomi cum aduna strabunica corcodusele, cu patura și prajina....



#2812
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020
Nu am obiceiul sa mint...astea sunt culese ieri dar se cam apropie de sfarsit culesul...chiar am cherry nu spun povesti Posted Image. Le-am facut acum poza daca nu credeti...

Attached Files


Edited by ADAMCLISI-2020, 19 September 2021 - 08:59.


#2813
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Cu preturile astea la lumina devine problematica producerea de rasad in casa…

#2814
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Asta daca vrei timpurietate. Alfel va renta sa le faci tu decat sa cumperi, doar si prin prisma faptului ca stii sigur ce buruieni ai in batatura. Anul asta rasadurile facute pe balcon la neon le.am plantat in camp: rosiile la 1 mai (am sarbatorit prin munca conform vechii oranduiri) iar ardei,vinete castraveti,dovleci,fasole etc pe 15 mai. Toate au mers greu la inceput datorita perioadei ploioase si reci. Cum nu vand si nici nu ma grabesc sa am legume imediat si nici solar nu am de gand sa fac in urmatorii ani, asta e solutia de urmat. Rasaduri facute mai tarziu cand ziua e mai lunga si mutate afara intr.o rasadnita neincalzita cand temperatura o permite. Altfel le cumperi de la piata si te rogi sa fie ce ti.ai dorit sau ... apelezi la corsica ;)

Edited by Black66, 19 September 2021 - 09:45.


#2815
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Eu reusesc sa le cresc in balcon de 3 ani incoace. Cred ca sunt norocos, am suficienta lumina si caldura.si am avut rasaduri bune fara sa fie nevoie de iluminat artificial sau incalzire. Am un balcon inchis cu expunere spre sud si jonglez din geamuri pentru a mentine o temperatura oarecum ok pe cat posibil. Anul asta vreau sa ma modernizez am cumparat niste tavi de vreo 75 pe 35 din plastic in care voi pune alveolele si mai iau un rastel de-ala cu 5 rafturi 80*40 pentru ca anul asta nu reuseam sa trec printre tavite prin balcon.
Am avut rosii, ardei, castraveti, dovlecei, fasole urcatoare, flori de vreo 4-5 feluri. Daca ai timp liber te descurci cu toate. Mai greu de cei care trebuie sa mearga si la servici, se complica treaba

Edited by gabiroa, 19 September 2021 - 12:48.


#2816
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Nu e neaparat mai greu pt cei care muncesc. Priza programabila pt lumina, apa cu furtun de perfuzie 1 data la 3 zile, in rest arunci un ochi la ele si incerci sa le scoti la plantare cat mai sanatoase si mai bine dezvoltate. Apoi se descurca cum pot, le mai ajuti cu un fungicid preventiv, ceva mancare, apa daca e cazul si te trezesti ca nu ai deajuns borcane pt sosuri de tomate si te intrebi cine te.a pus sa faci atatea fire :))

Edited by Black66, 19 September 2021 - 13:16.


#2817
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
La mine cherry negre au rezistat cel mai bine la atacul plosnitelor.
Nu stiu daca din cauza cojii, evident mai groasa, sau exita alta explicatie.

#2818
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 Alexandru2212, on 05 august 2021 - 16:14, said:

Tomatele, vinetele şi ardeii dimineaţa... iar varza, castraveţii, pepenii şi încă 3 fire de roşii le ud noaptea cu aspersoarele!Posted Image
Varza, conopida şi câteva fire de roşii monterosa luate din kaufland, roşiile le-am mâncat şi am pus câteva seminţe la încolţit pe 1 iunie
Au fost plantate in aceaşi zi 7 iulie...
Castraveţii,la revedere cu ei, am pus salată în locul ăla

Menţionez că nu au văzut nici-un fel de tratament de la sămânţă până acum, nici măcar o  zeamă de urzici

În schimb la varză şi conopidă am făcut 3 tratamente cu insecticid că nu scăpam de musculiţa albă

Attached Files


Edited by Alexandru2212, 19 September 2021 - 16:27.


#2819
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 parintele, on 19 septembrie 2021 - 07:37, said:

Da, cu mențiunea ca tu nu ne-ai arătat 3 cherry uri pline de zoaie și 350g bucata..




Puneți mana și stropiți mai copii, din timp.. Nu va mai luați după toți zanaticii...
Poate nu realizați dar cu cât o ardeți mai bio cu atat mizeriile astea se vor înmulți și in anii viitori va fi mai rau...
Va spun asta de câțiva ani.. Nu înțelegeți... Veți înțelege când nu veți mai avea cu ce da dați și când atacurile vor fi asa mișto ca veți păți ca alții în pomicultura care de disperare ca nu au alte soluții aduna gândacii parosi la pomi cum aduna strabunica corcodusele, cu patura și prajina....

A trebuit sa lucrez foarte mult. Am lasat multe lucruri balta, nu numai rosiile.
Trebuie sa stropesti de cateva ori, altfel nu obtii nimic. Am incercat acum cativa ani, m-am convins.

#2820
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Roșiile spre final

Astea au avut 1 stropire chimică prin iunie, dar ardeii nici-un tratament ...Posted Image

Attached Files



#2821
mconovici

mconovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007

 Black66, on 19 septembrie 2021 - 13:16, said:

apa cu furtun de perfuzie 1 data la 3 zile

Poti detalia un pic? Furtun de perfuzie la fiecare alveola sau cum? Eu am incercat anul asta ceva, dar nu a mers chiar cum speram: alveolele ridicate pe un suport, lavete de pasla sub ele si cateva "fitile" care atarna in tava de dedesubt, unde am lasat cam 1L de apa cand a trebuit sa plec de-acasa mai multe zile. Din pacate, au supt mult prea multa apa si nu le-a fost prea bine o vreme dup-aia, asa ca-s in cautarea altei variante.

#2822
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
O solutie este folosirea unei alte turbe, din cea grosiera nu fina, ca sa fie suficient oxigen la radacini chiar in conditii ude.

#2823
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Cred ca pe langa faptul ca nu mai e asa frig iarna si au aparut o gramada de boli si daunatori noi, pe vremuri se folosea foarte mult combaterea biologica. Umblau gaini, rate si bibilici libere nu numai in toata curtea ci si pe ulita. Asta reducea nevoia de insecticide in gradina. Azi putini mai au animale si si mai putini le lasa sa umble libere. De exemplu, la noi e invazie de limacsi. Am facut un sondaj de opinie prin sat in toamna asta. Unii s-au plans ca limacsii mananca tot,cativa au intrebat ce-s aia. Astia putini care nu-i vazusera aveau pasari in curte. Asa ca mi-am luat si eu rate care in frunte cu ratoiul Optimol au curatat curtea din fata intr-o saptamana.

Mai e o problema ca aici in zona pe vremuri ploua mai des, cantitati rezonabile. Acum e o perioada de seceta si una cand ploua nonstop doua luni. Treaba asta ajuta la proliferarea bolilor fungice.

Scuze, nu mai pot sa editez. Conteaza mult si soiurile alese. Pe vremuri se pastrau seminte de la an la an dintre supravietuitoare. Cu timpul ajungeau mai bine adaptate la mediul din gradina. Acum se folosesc mult seminte cumparate. Insa cu putina atentie putem alege soiuri cat mai rezistente la bolile pe care stim ca le avem in zona. La cartofi si tomate, cel putin, exista optiuni foarte bune.

#2824
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

 validoe, on 15 octombrie 2021 - 09:06, said:

Mai taie din ele, da-le dreq... Posted Image
O fi fost prin zona ta, eu la bunicii mei nu am vazut decat cenusa si ''piatra vanata''
Si balegar de toate soiurile ca aveau curtea plina de aniamle
Eu zic de gospodarie nu de cum se producea la OLF sau CAP pentru productii record, acolo stiu ca Furadanul si DDT erau nelipsite
Foloseau bunicii tai cenusa contra gandacului de colorado adica? Bunicii mei si absolut toti din sat foloseau DDT cu mare larghete. Cand am inceput noi sa punem cartofi am folosit metoda de cules gandacii cu galeata si rupt frunzele cu oua (trebuia sa fii pe faza, se dezvolta foarte repede), si chiar si asa productia nu se compara, nu puteai strange tot. Dar asta pentru ca aveam acolo o parceluta, mai toata lumea punea aproape numai cartofi pe tot terenul care il aveau la dispozitie, si eventual porumb (zona relativ muntoasa).

#2825
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Gandacii ii culegeau cu mana ca nu aveau hectare, dimpotriva.
Ajunsese lumea sa puna cartofi la strada intre gard si asfalt, tot terenul fiind la CAP.
Cu DDT si Furadan nu cred ca mai ajungeau la 89 si 87 de ani

#2826
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Vali, ideea este ca se foloseau și nu puțin, dimpotrivă.
Evident ca erau situații când piatra vânătă era maximul...
Ideea era ca nici nu știau.. Nici nu aveau..
Era și alta clima.... Nici circulatia bolilor nu era ca azi.
Nici puiul nu se făcea de 5 kile ca era o sărăcie aschilopata care manca juma de an sa facă 1 kil...
Nici roșia nu era ca azi full de sus pana jos, nici... Multe.

Azi ai pretenții sa iei pui de la agroland sa crească sănătos cu mălai când și când plus rame... Pai ala nu e creat pt asa ceva... Normal ca se îmbolnăvește.... Rosia la. Fel, pepenele la fel...

Toate puse cap la cap duc la ce avem azi..
Unele sunt adevărate, altele au exicatii rezonabile simple.

Eu nu spun ca toate afirmațiile dintr-onasemenea expunere sunt scorneli, spun ca prezentarea selectiva a unor lucruri și omisiunea unor detalii   relevante, sau a altor lucruri cu totul, creează un tablou puțin deformat.

Părțial asa e, pe de alta parte însă nici nu vrem sa acceptam tot adevărul.

Nu avem niciun interes cred ca ne mințim singuri pt ca în fond toți vrem sa mâncăm mai sănătos.
De aia ne chinuim, altfel de cumpărat e mai ieftin de cele mai multe ori.
Ca sa reușim însă trebuie să fim cinstiți. Sa înțelegem tot, sa nu avem preconcepții și doar asa putem sa compensam/contracaram noile provocări actuale...

Azi e mai greu decât era atunci. E adevărat, tocmai de aia trebuie sa fim cu atât mai atenți când analizam ceva.


Fiecare face în fond ce vrea, cum vrea. Spune ce vrea... Ideea e sa ne și folosească.
Dacă rămânem daor cu înjurat olandezii și lamenta nu câștigăm nimic.
Asa cred eu,. Posibil sa greșesc.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate