Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#2737
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
Ieri am cumparat insecticid Mavric si Decis. Primul este recomandat pentru combaterea gandacului verde. Amnpreparat 8 l de solutie. Langa vermorel am un ghiveci cu muscate si un copacel lamai, unde misunau vreo 6 gandaci. I-am stropit cu sete, i-am adunat pe trotuar si am asteptat sa vad cand mor. Dupa vreo 15 min au incetat sa mai fuga, doar ca dupa vreo alte 10 minute si-au revenit si, cu energia specifica fugeau care incotro. I-am adunat la loc si am pus un pahar cu gura in jos. Peste alte 20 min inca erau vii. Si le-am facut baie de solutie.
Asa ca, am bagat si fiola de decis in vermorel si am stropit fasolea, care a devenit o cresa, ca sunt de toate marimile pe ele. Am gasit multe ganganii moarte dimineata asta pe sub fasole dar si multe amortite, adica vii, ca oricum dimineata sunt mai lente.
Mi-a mai dat de la fitosanitar cateva grame de granule maro cu recomandarea ca functioneaza. Am uitat cum mi-a spus ca se numeste. Astazi continui cu asta. Dupa ce-oi vedea ca nu mai misca nimic, scot tot si pun trandafiri.
Si da, suprafata este mica, adunat sunt vreo 100 m2. Vecinii nu stropesc cu nimic. Primavara am pierdut vreo 2 saptamani nimicind limacsi. Mai vin si-acum de la vecini din cei imensi, portocalii, dar e simplu sa scapi de ei.
Concluzia e ca nu merita sa cultivi acasa, in aceste conditii. E plina piata de rosii gustoase la preturi foarte mici.


#2738
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
De limacsi cred ca poti sa scapi usor punand o bariera - niste nisip, in jurul culturii.
Iti dai seama ca toata lumea are plosnite din astea. Rosiile de la piata sunt probabil stropite la greu.

#2739
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

 cumparator, on 05 septembrie 2021 - 07:59, said:

De limacsi cred ca poti sa scapi usor punand o bariera - niste nisip, in jurul culturii.
Iti dai seama ca toata lumea are plosnite din astea. Rosiile de la piata sunt probabil stropite la greu.

 cumparator, on 05 septembrie 2021 - 07:59, said:

De limacsi cred ca poti sa scapi usor punand o bariera - niste nisip, in jurul culturii.
Iti dai seama ca toata lumea are plosnite din astea. Rosiile de la piata sunt probabil stropite la greu.

Da, cred ca sunt stropite si tratate cu insecticide/funicide, dar mai cred ca sunt facute tratementele la timp, si incarcatura toxica este diminuata. Ma amagesc, poate🧐
Nisipul nu a functionat pentru limasci la mine. Pe cei gasiti pe gazon le-am pus sare, si-apoi am luat granule speciale pe care le-am pus pe marginea gradinii, pe langa gard.


#2740
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

 elfix, on 05 septembrie 2021 - 07:48, said:


Mi-a mai dat de la fitosanitar cateva grame de granule maro cu recomandarea ca functioneaza. Am uitat cum mi-a spus ca se numeste.
Agita cumva? Vezi ca ala e in principal pentru muste si are vreo 3 luni remanenta

#2741
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Nu toata lumea are plosnite. La mine anul asta nu am vazut o plosnita. Anii trecuti am vazut cateva. Taranii care vand la piata, cel putin in zona mea, nu stropesc fara rost, ca stropitul costa bani.

#2742
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

 validoe, on 05 septembrie 2021 - 08:58, said:


Agita cumva? Vezi ca ala e in principal pentru muste si are vreo 3 luni remanenta
Nu Agita. Am retinut ca compus din doua cuvinte si cred am senzatia ca l-am “mai” citit pe aici. Cand ajung iar la Tecuci o sa o intreb pe doamna care mi-a vandut.
Pare ca a functionat stropirea de ieri. Astazi, ori ca a fost mai rece, ori ca a batut vantul, n-am vazut pe unde am stropit niciun gandac. Multi cazuti, da.

 AlexD2, on 05 septembrie 2021 - 16:03, said:

Nu toata lumea are plosnite. La mine anul asta nu am vazut o plosnita. Anii trecuti am vazut cateva. Taranii care vand la piata, cel putin in zona mea, nu stropesc fara rost, ca stropitul costa bani.
Norocosilor😁
Avem de toate: tantari cu miile, plosnite la fel si muste.Mai sunt gandacii aia rosii cu puncte albe- am uitat cum se numesc. Sunt inofensivi.

#2743
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am dat cu Laser pentru omizi, succes total.

daca tot il aveam in pompa am dat si pe plosnite, de curiozitate ... parca le-am dat steroizi ... vioaie, alergau in toate directiile

edit: maine incercu cu cenusa

Edited by hamangia, 05 September 2021 - 19:54.


#2744
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Pentru limacsi a functionat la mine bine peleti pe baza de sulfat de fier iii. Trebuie pus de mai multe ori insa.

#2745
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

 validoe, on 05 septembrie 2021 - 08:58, said:


Agita cumva? Vezi ca ala e in principal pentru muste si are vreo 3 luni remanenta

Are, da... Are pe dracu asa cum au și alte insecticide, toate, inclusiv alea care azi nu sunt doar permise ci sunt chiar lăudate de toți zanaticii ca fiind minunea lumii....

Deci thiametoxam ul, actara sau agita sub numele lor De scena, are 9 remanenta de te doare capul și e superstabil în mediul ambiant, dovada ca agita face muștele sa moara pe sub zonele stropite și după o luna și ceva de la aplicare.
În schimb, actara, avea timp de așteptare de 3 zile la tomate sau castraveți... La pomi 2 săptămâni dar e irelevant având în vedere pt ce se aplica, oricum nu prea aveai de ce sa dai cu mai putin de 2 săptămâni înainte de cules.

Eu am mai tot zis, am zis și de minunea cealaltă, calypso, ala și mai abuzat   la modul criminal de creștin de către toti prostii pământului...

Azi aceiași prosti au alte jucării, unele chiar "naturale", "organice"(in sensul modalității de obținere) șamd...
Nu te spala nici porcii dacă le spui pe fata ca otrava e otravă și ca doar știinta și înțelegerea lucrurilor este modul prin care ajuți natura, nu folosirea habotnica a unui prosldus sau altul, fără sa ai habar ce și cum...

Mai vorbim peste alți câțiva ani și o sa fie exact aceeași discuție, aceeași surpriza, aceiași prosti de serviciu...




#2746
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Otrava nu e otrava si nu e acelasi lucru sa stropesti cu Laser sau cu gamma cihalotrin. Nu inseamna ca daca un insecticid omoara o molie si alt insecticid omoara aceiasi molie asta ar insemna acelasi lucru din toate punctele de vedere, ci diferentele intre 2 insecticide care omoara acelasi daunator pot fi intre un pistol cu apa pentru mediul inconjurator si pentru sanatatea oamenilor si o bomba atomica.
Otrava este diferita intotdeauna in functie de specificul fiecarei substante o data si in al doilea rand exista diferente in privinta agresivitatii asupra mediului si sanatatii umane si in functie de provenienta otravii, daca e de natura sintetica sau organica.
In cele mai multe cazuri pesticidele obtinute din natura pe diverse cai pe care le regasim pe piata au efecte negative asupra mediului si omului care sunt foarte reduse comparativ cu substantele de sinteza, care alea au o persistenta mai mare in timp si polueaza mediul inconjurator pe termen mai lung.
Acum ca mai sunt si niste pesticide naturale care pot fi si ele foarte toxice pentru om este adevarat si in acelasi timp ca sunt si pesticide de sinteza care din punct de vedere al riscurilor asupra sanatatii umane se incadreaza si ele la un nivel foarte redus este si asta adevarat, insa sa nu confundam lucrurile, ca otrava nu e otrava indiferent de unde provine, iar in general pesticidele de origine naturala care au riscuri mai mari asupra sanatatii umane comporta aceste riscuri indeosebi pe termen scurt si sunt valabile mai mult pentru cei care manipuleaza substantele respective, iar culturile tratate cu astfel de substante in general nu pot produce probleme de sanatate.

Daca amestecati organicul cu naturalul nu iese altceva decat o harababura.

Edited by Vincentiu_1981, 06 September 2021 - 14:32.


#2747
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

 parintele, on 06 septembrie 2021 - 12:14, said:

Are, da... Are pe dracu...
Nu prea imi dau seama daca ma aprobi sau ma contrazici :)
I-am zis colegului de Agita ca si eu am auzit de recomandarea ca ar fi bun de plosnite, tot granule maro si tot cu gramul se vinde si pe aici
Sa nu zic intr-un ceas rau, inca nu am vazut picior de plosnita. De acu n-au decat sa vina, doar gogonele mai am de facut

#2748
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Te aprob bre, stai liniștit.
Da, merge, evident, e un neonicotinoid potent, face treaba, nu degeaba l-au scos. Prea era eficient și ieftin.
Îți zice sile cum anul asta cu musculita alba afara a fost distracție și ce minuni a încercat...
Prin comparație dacă ma întrebi pe mine bagi mult mai multe si per total iese mai nasol pt mediu cu alternativele lu peste, incomparabil...

Dar aia cu reglementarea su t și tâmpiți și au și interese, habar nu au ce fac acolo, regulile nu-s făcute de oameni cu experienta directa în câmp ci de hartogari.


Repet, nu 3 niciun 3 luni timpul de așteptare pt consum, adică el e dar omologarea era de la 3 zile pt roșii, asa cum azi tot câteva zile au altele.... Real și astea ca și thiametoxam ul stau bine merci mai mult, e drept ca nu chiar atât de mult dar niic sa nu credeți ca în 3 sau 7 zile mancati roșii.
Cine vrea sa nu haleasca otravă sta și așteaptă vreo 2 săptămâni, cine vrea sa omoare plosnita eficient poate da agita și aia e. Dacă aia ziceau ca după 3 zile se poate manca roșia, acum 5 ani. Apai și azi tot. După 3 zile o mănânci cu reziduuri 'acceptabile" ca substanță activa e fix tot aia... S-a schimbat doar o hârtie, birocrație, nimic altceva.

#2749
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Bine ca mi-ai adus aminte, nici aripa de musculita alba nu am vazut. Straniu de ciudat...
Anul trecut sau acum doi ani, nu mai stiu sigur, era nor, puzderie, cum vrei sa te exprimi. Si prin porumb te impiediacai de ele. Dar nu faceau pagube
Oricum, una peste alta, un an foarte bun la mine, seceta maxima dar zero tratamente
Mai am jumarile si inchid pravalia la taranoaia

#2750
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 parintele, on 06 septembrie 2021 - 19:37, said:

Te aprob bre, stai liniștit.
Da, merge, evident, e un neonicotinoid potent, face treaba, nu degeaba l-au scos. Prea era eficient și ieftin.
Îți zice sile cum anul asta cu musculita alba afara a fost distracție și ce minuni a încercat...
Prin comparație dacă ma întrebi pe mine bagi mult mai multe si per total iese mai nasol pt mediu cu alternativele lu peste, incomparabil...

Dar aia cu reglementarea su t și tâmpiți și au și interese, habar nu au ce fac acolo, regulile nu-s făcute de oameni cu experienta directa în câmp ci de hartogari.


Repet, nu 3 niciun 3 luni timpul de așteptare pt consum, adică el e dar omologarea era de la 3 zile pt roșii, asa cum azi tot câteva zile au altele.... Real și astea ca și thiametoxam ul stau bine merci mai mult, e drept ca nu chiar atât de mult dar niic sa nu credeți ca în 3 sau 7 zile mancati roșii.
Cine vrea sa nu haleasca otravă sta și așteaptă vreo 2 săptămâni, cine vrea sa omoare plosnita eficient poate da agita și aia e. Dacă aia ziceau ca după 3 zile se poate manca roșia, acum 5 ani. Apai și azi tot. După 3 zile o mănânci cu reziduuri 'acceptabile" ca substanță activa e fix tot aia... S-a schimbat doar o hârtie, birocrație, nimic altceva.
Timpul de pauza la acel insecticid care are omologarea pentru acea concentratie este cel corect, oricum nu doar 2 saptamani, pentru ca concentratia cu care se stropeste este inzecit mai mare decat la variantele preparate pentru stropirile in agricultura si stropirea daca se face in acelasi mod, atunci si cantitatea de substanta activa care ar ajunge pe plante ar fi inzecit mai mare.
In plus, daca te apuci sa faci o astfel de stropire cu o concentratie enorma, nu doar ca fructele vor musti de otrava, dar si plantele s-ar putea sa se usuce.
Nu exista aceasta necesitate de a se stropi cu alte produse existente pe piata si care nu sunt destinate uzului agricol, asta am mai zis, pentru ca sunt anumite riscuri si in plus tiametoxamul o fi el mai putin toxic decat piretroidele de sinteza, dar daca e vorba sa manaci dupa 2 saptamani de la stropire mai bine dai cu un piretroid care are timpul de pauza de 1 saptamana, decat sa dai cu tiametoxam care are timpul de pauza de 2 saptamani si mai este si sistemic si intra in fructe odata cu seva.
Deci nu vad de ce vreti sa va complicati in asa hal vietile.

Edited by Vincentiu_1981, 06 September 2021 - 21:13.


#2751
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Presupui tu ca toată lumea e idioata și da pe roșii conform indicațiilor pt grajduri.
Ca e și greu al. Dracu sa calculezi cantitatea de substanță activa per 10l de soluție pt musculita și sa o iei fix aceeași cantitate din alt produs...
Vorbești ca de obicei ca să te auzi scriind aiureli....




#2752
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu, trebuia facuta diferenta intre timpul de pauza pentru omologarea produsului si timpul de pauza invocat in cazul utilizarii in alt scop al produsului si cu o alta dilutie, altfel timpul de pauza indicat la modul de utilizare al insecticidului este corect.
Asta trebuia spus, nu ca nu e bun timpul de pauza.

#2753
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pt grajduri nu exista timp de pauza.
Pt. Legume e de doar 3 zile deși substanța se dovedește a fi otrăvitoare și la 60 de Zile de la preparare.
Concentratia e irelevanta pentru ca pe perete se usucă și pracric substanță devine "anhidra", uscata.... Trebuie doar umezita.
Cața "pudra" uscata rămâne pe un fruct e la fel de irelevant, ideea 3 ca nu se degradează și multa sau putina otravă pe fructe, ea rămâne extrem de toxica.

Despre asta 3 vorba dar tu poți continua sa aberezi cu gratie.
PS. Știu, sistemic, degradare prin metabolizare, bălării... Poți continua cu elucubratiile, nu am de gând sa continuu sa răspund la inepții, am făcut-o doar pt ca aceia care poate mai citesc pe aici sa înțeleagă ce e de înțeles, ca otrava asta sta mult și bine acolo unde e data, ca "în sac", și prin urmare când consumi fructul sau leguma cu toată spălarea tot îți iei doza...

#2754
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Cand vorbesti despre utilizarea unui produs in alt scop decat a fost omologat deja discutia este aberanta, am mai tot spus ca nu asa se face, nu se iau produse omologate pentru caini, pisici, cladiri etc si nu se stropesc cu aceste produse culturile agricole sub nicio forma, pentru ca prin aceste discutii se creeaza confuzii.
Sunt persoane incepatoare care nu stiu ce produse se afla pe piata, nu stiu ca un produs de fapt a fost retras si a existat altadata in trecut un produs cu aceasta substanta activa si cand vor citi niste lucruri pe aici daca nu se specifica faptul ca acest produs ar trebui eventual preparat in alta concentratie pentru culturile agricole si nici nu se specifica in ce concentratie, atunci unii s-ar putea sa dea cu porcaria asta direct pe unele plante la dilutia indicata si efectele sa fie grave.
Deci nu asa se face, otrava nu e la fel de otravitoare indiferent de cantitate, iar timpul ala de pauza depinde de cantitatea de otrava aruncata initial pe cultura, iar daca tu crezi ca-i acelasi lucru sa arunci 1 mg de substanta activa pe un fruct sau sa arunci 1 g si sa crezi ca otrava e la fel de toxica si ca asta e irelevant, atunci mai bine ar fi sa te abtii sa continui cu tampeniile astea.

Edited by Vincentiu_1981, 07 September 2021 - 08:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate