Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Gear S3 vs Galaxy Watch

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

• Grup: Senior Members
Salut,

Nu pot sa ma decid intre cele 2. Pentru ce imi trebuie?

1. notificari
2. fitness (pasi si bicicleta...insa bicicleta mai rarut...anul asta nu am reusit sa ies cu ea insa anul trecut ieseam in fiecare sambata pe un drum forestier).

Acum problema este bugetul Daca Watch este 1200 de lei, S3 a ajuns la 770. Este o diferenta de 430 de lei care nu stiu daca ar trebui sa o platesc.
Am bugetat in acest moment 770 de lei. As putea sa mia fac un efort insa...nu stiu daca merita. Mi se par si asa scumpe, mai ales ca la banii astia poti gasi un telefon mid-range.

De imperecheat il voi imperechea cu un Note 9.

Daca ati fi in locul meu, ce ati alege?

mannick

mannick

Senior Member

Eu am ales Watch, varianta silver, motivul principal fiind ca mi-a placut cum arata. Motive secundare: Watch poate fi purtat cand inoti, si are acumulatorul mai bun (am varianta 46 mm). Din ce am citit, functional vorbind, nu e mare diferenta.  Daca nu te intereseaza prea mult cum arata si nu ai de gand sa inoti cu el, S3 all the way. Pe de alta parte, functionalitatile pe care le doresti le are si o super ieftina banda XIaomi Band 3, (130 lei, am folosit-o inainte de Watch, si o mai folosesc si acum cateodata), care mie mi se pare ca este mai exacta decat ceasul in numararea pasilor, masurarea pulsului si analiza somnului. Deasemenea este imuna la apa, acumulatorul tine 2 saptamani, si afiseaza cu succes notificarile.

xcapefromhl

xcapefromhl

Active Member

• Grup: Members
Diferențele dintre cele două sunt fix la baterie și la rezistenta la apa.
Watch ul e water resist și are bateria mai mare.
Nimic altceva. Sau uite comparație.
https://m.gsmarena.c...2=8308#diff-*,*

Edited by xcapefromhl, 02 July 2019 - 21:48.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Mulțumesc pentru sfat.
As vrea sa arate ca un ceas. Mi band nu are gps.
Are soția mi band și eu am avut amazfit dar l-am vândut.
La înot ma gândeam dar parca nu l-as baga în apa... Îmi e mila de el.

Le:parca diferența de baterie și rezistenta la apa nu fac diferența.... Zic eu...

Edited by joystick, 02 July 2019 - 21:47.

xcapefromhl

xcapefromhl

Active Member

Cu Galaxy Watch am făcut baie și fac baie tot timpul. Inclusiv în mare, doar că l am dat prin jet de apa dulce după ce veneam de la plaja.

ronuquet

ronuquet

Guru Member

De mentionat ca Galaxy Watch de 46 mm are bateria mare, aia de 42 mm o are mai mica cu jumatate fata de 46 mm.

Si eu am Galaxy Watch, bateria ma tine 4 zile. Dar din pacate aplicatii multe nu exista datorita Tizen OS. Are NFC si ai putea teoretic sa platesti cu ceasul, numai ca nu exista Samsung Pay in Romania (esti obligat sa folosesti Samsung Pay pt plata cu ceasul). Poti citi mesajele lejer de pe ceas, poti scrie de pe el (cu ajutorul tastaturii de tipul telefoanelor vechi, apesi de 3 ori spre exemplu pe 2 pentru c), poti vorbi la telefon cu el, bezel-ul acela e foarte util pt ca sansele sa ti se sparga ecranul ceasului sunt foarte mici.

Galaxy Watch mai e numit si Gear S4.

Apropo, sa nu-ti iei in niciun caz Galaxy Active, e hidos, mic, nu are acel bezel... iar bateria tot asa, mica.

Edited by ronuquet, 02 July 2019 - 22:41.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Da, m-am reintors la Samsung iar dilema mea e intre cele 2 modele....
Ma gândesc ca dacă iau s3-ul o sa îmi para rău... Oricum e un ceas apărut acum 3 ani.

apatie

apatie

Junior Member

joystick, on 03 iulie 2019 - 05:37, said:

Da, m-am reintors la Samsung iar dilema mea e intre cele 2 modele....
Ma gândesc ca dacă iau s3-ul o sa îmi para rău... Oricum e un ceas apărut acum 3 ani.
Sfatul meu e sa dai un ban in plus si sa mergi pe Watch. Am trecut prin gama lor de ceasuri si Watch e de departe ceea ce trebuie: rezistenta la apa, autonomie mare, comunicare mai buna, senzorii isi fac treaba. si cum spuneai, s3 are 3 ani deja. Si mai si arata a ceas. Totusi cum au scris colegii mai sus, recomand varianta 46mm (bateria...).

Edited by apatie, 03 July 2019 - 08:12.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Posted Image Greu de decis....mai ales din prisma pretului.

Ma ami uit...ma ami gandesc....si am decid.
Oricum, din pucnt de vedere software...nu vad a fi mari diferente.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by joystick, 03 July 2019 - 09:56.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Am o intrebare: cum pot sa deschid aplicatia de ciclism manual, nu pe autodetectie?
Asa recomanda cineva de pe XDA dar eu nu reusesc (am un S3 in fata).

mirel3003

mirel3003

Senior Member

Eu am Gear S3 si am inotat cu Gear S3 la mana si nu a patit nimic (am citit manualul unde scria ca nu e recomandat pentru inot). Am intrat cu el la sauna, nu a avut nici pe dracu.

Eu zic sa iti iei totusi Galaxy Watch deoarece e mai nou si are baterie mai ok.

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Hmm...am comandat pana al urma un S3. Am iesit la 680 de lei.

Desi mi-as fi dorit watch-ul, mi-am facut un calcul de oportunitate si sunt mai ok cu acesta. Pretul a cantarit mult. Cred ca am cheltuit suficient pe Note 9 asa ca ma limitez la acesta.

Va multumesc pentru sfaturi.

PS: m-am jucat azi si cu watch si cu S3.

mannick

mannick

Senior Member

Nu cred ca as fi dat 1300 lei pe un ceas, fie el si Galaxy Watch, pentru ca, pana la urma, e un .... ceas. Iar telefonul omniprezent face tot ce este nevoie. Dar am avut un voucher de 700+ lei de la Altex, de vina fiind un televizor, asa ca, la ~600 lei a fost aproape acceptabil Posted Image

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Mi-a venit S3. Sunt multumit.

xcapefromhl

xcapefromhl

Active Member

joystick, on 04 iulie 2019 - 15:02, said:

Mi-a venit S3. Sunt multumit.
Sa l stăpânești sănătos. Personal, ti as sugera sa nu faci update uri la nimic. Vezi pe topicul de Frontier ce zice lumea de ultimul update. Sunt convins că foarte curând Samsung va servi niste update uri care sa determine userii sa schimbe ceasurile cu altele noi

joystick

joystick

Eu...si cu mine!

Da... Am făcut un update... Dar cred ca va fi ultimul.
Acum... Dacă samsung ar vrea sa cumparam doar warch... Nu stiu de ce mai vine s3. Nu cred ca sunt doar stocuri.

benis

benis

Guru Member

Au făcut update la s3 și acum nu se mai poate schimba limba la t9. Acuma răspund doar cu like sau ok. Rușine să le fie!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate