Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Licentiere Microsoft Office home & bussines 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
help

am 30 de licente Microsoft Office home & bussines 2019 cumparate si 30 de calculatoare.

Aparent nu pot instala si activa aceast versiune decat in prezenta unui cont de email - microsoft.

Ideea este ca  fiecare sistem o sa primeasca o licenta ( cutia cu cardul product key) si nu se vor folosi conturi de email.

Help!
La incercarea de activare (dupa ce am download at ) kitul(~ 5 MB ) )de instalare de pe un cont microsoft totul a fost ok. insa nu pot ma apuc sa fac 30 de conturi (care nici nu vor fi folosite...)

idei ?

Va multumesc

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Ai incercat sa folosesti acelasi cont pe fiecare calculator pentru instalare, dupa care sa te deloghezi din Office 2019?

#3
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Ia legtura cu cei de la MS sa-ti faca un cont de firma.

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 mannick, on 02 iulie 2019 - 19:15, said:

Ai incercat sa folosesti acelasi cont pe fiecare calculator pentru instalare, dupa care sa te deloghezi din Office 2019?
licentele sunt individuale. cand am intrat in primul cont ( si singurul, testam), prima licenta s-a legat de acel cont.
cand am pus -o pe al II lea a cerut evident activare si a dat erroare zicand ca e deja folosita (normal).
m-am dus la File -Accounts si am vrut sa schimb contul -mi-a dat voie sa introduc licenta (a validat o ) dar a tot ma obliga sa "sign in" cu cont microsoft. daca inchid fereastra, se reia.

atentie, este office home& B, nu 365

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Ar trebui sa mearga, folosesti licente diferite si Microsoft nu are niciun interes sa nu-ti permita achizitionarea a 100 licente pe acelasi cont. Si daca dai sign-in cu contul Microsoft dupa validarea celei de-a doua licente, ce se intampla? (dar sa dai sign-out la prima licenta inainte)

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Iulius-Foyas, on 02 iulie 2019 - 19:18, said:

Ia legtura cu cei de la MS sa-ti faca un cont de firma.
esti sigur? e vorba de licente individuale, home & buss, fiecare in cutiuta ei

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Au mai patit-o si altii cu 2016.
https://answers.micr...68-5e8393a75b85

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 mannick, on 02 iulie 2019 - 19:28, said:

Ar trebui sa mearga, folosesti licente diferite si Microsoft nu are niciun interes sa nu-ti permita achizitionarea a 100 licente pe acelasi cont. Si daca dai sign-in cu contul Microsoft dupa validarea celei de-a doua licente, ce se intampla? (dar sa dai sign-out la prima licenta inainte)

scuze, nu inteleg.
am activat office-ul pe un sistem.folosind un cont in care am adaugat licenta.( [email protected], cont personal).
am folosit acelasi kit (Care prespun ca are in el  info despre licenta ) pt a instala pe sistemul nr 2. nu s a activat, normal. m-am dus sa schimb cheia(folosind licenta nr 2 din cutie, al II lea product key).
desi imi zica e ok, imi cer sa ma sign in. asta n-am mai facut :)  si nu am decat optiunea asta sau "x".
nu se activeaza fara un cont , aparent

 mannick, on 02 iulie 2019 - 19:35, said:

Au mai patit-o si altii cu 2016.
https://answers.micr...68-5e8393a75b85
exact . asta este scenariul.

#9
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 foxbat, on 02 iulie 2019 - 19:33, said:

esti sigur? e vorba de licente individuale, home & buss, fiecare in cutiuta ei
so what ?  e vina ta pt ca esti in situatia asta doarcece nu te documentezi inainte sa faci o achizitie cu banii altuia.E daca eram seful , te taxam pt asta

Quote

It was made difficult by MS because they didn't anticipate that some users would want to add multiple Office versions to their systems
Pt asta exista clientii business, corporate, etc. cu alte tarife si chei unice.

Edited by Iulius-Foyas, 02 July 2019 - 21:13.


#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Iulius-Foyas, on 02 iulie 2019 - 20:54, said:

so what ?  e vina ta pt ca esti in situatia asta doarcece nu te documentezi inainte sa faci o achizitie cu banii altuia.E daca eram seful , te taxam pt asta

un pic offtopic, daca te intereseaza motivatiile avem PM. Mai usor cu aerele de "corpo" ca nu ajuta.

 Iulius-Foyas, on 02 iulie 2019 - 20:54, said:

Pt asta exista clientii business, corporate, etc. cu alte tarife si chei unice.

Exact, deci inteleg bine ca e magarie MS. daca nu vrei 365 stai ca te "ajutam" noi sa ti vina mintea la cap ca tot e acelasi produs dar dublu la pret.

Edited by _-_, 03 July 2019 - 21:28.
Raspunsuri in interiorul citatului.


#11
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
nu este nici o magarie MS , este lipsa de informare si ignoraanta atroce.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Iulius-Foyas, on 02 iulie 2019 - 21:56, said:

nu este nici o magarie MS , este lipsa de informare si ignoraanta atroce.
cu mai multe cuvinte (la subiect) se poate?

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pina acum faceai 30 de conturi si era gata.
Da, e plictisitor, dar te grabesti undeva ?!
Pune pe altcineva sa le faca.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

 foxbat, on 02 iulie 2019 - 19:02, said:

help

am 30 de licente Microsoft Office home & bussines 2019 cumparate si 30 de calculatoare.

Aparent nu pot instala si activa aceast versiune decat in prezenta unui cont de email - microsoft.

Ideea este ca  fiecare sistem o sa primeasca o licenta ( cutia cu cardul product key) si nu se vor folosi conturi de email.

Help!
La incercarea de activare (dupa ce am download at ) kitul(~ 5 MB ) )de instalare de pe un cont microsoft totul a fost ok. insa nu pot ma apuc sa fac 30 de conturi (care nici nu vor fi folosite...)

idei ?

Va multumesc
1. dai telefon MS România și întrebi ce e de făcut. Eventual citești termenii de utilizarea a softului aici sau aici.
2. faci 30 conturi de e-mail la outlook.com și le folosești la activare. Scrii undeva lista conturilor și a parolelor, că o să-ți mai trebuiască în viitor.

#15
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 foxbat, on 03 iulie 2019 - 06:26, said:

cu mai multe cuvinte (la subiect) se poate?
fie dai telefon la MS si le spui situatia si ii intrebi ce se poate face ca sa nu-ti creezi 30 de conturi sau iti creezi 30 de conturi pt fiecare pc.
Dar eu daca as fii seful tau te-as intreba de ce am nevoie de 30 de conturi de gestionare ale unor licente ? Nu pot sa am un singur cont ?
Ba sa poate boss, da' pt asta trebuie vorbit cu aia de la MS, insa aia sunt buba rea si de aceea m-am dus pe softpedia ca sa intreb acolo ce pot face aia de la MS.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Va rog sa nu va mai aprindeti/ atacati reciproc, ca nu are niciun sens! Sunt sigur ca puteti.
De asemenea, nu cred ca este un efort prea mare ca sa fragmentati un citat si sa raspundeti punctual, in loc de a raspunde in interiorul citatului. Nu este normal ca moderatorii sa faca acest lucru pentru voi.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Iulius-Foyas, on 03 iulie 2019 - 17:25, said:

fie dai telefon la MS si le spui situatia si ii intrebi ce se poate face ca sa nu-ti creezi 30 de conturi sau iti creezi 30 de conturi pt fiecare pc.
Dar eu daca as fii seful tau te-as intreba de ce am nevoie de 30 de conturi de gestionare ale unor licente ? Nu pot sa am un singur cont ?
Ba sa poate boss, da' pt asta trebuie vorbit cu aia de la MS, insa aia sunt buba rea si de aceea m-am dus pe softpedia ca sa intreb acolo ce pot face aia de la MS.
man. 10 ore de vorbit la MS. ori am dat peste cei mai cretini indieni ori a fost vineri 13.
mai incerc
multumesc pentru info. perspectiva din care privesti situatie nu e folositoare, btw

 trollerul_de_serviciu, on 03 iulie 2019 - 09:17, said:

Pina acum faceai 30 de conturi si era gata.
Da, e plictisitor, dar te grabesti undeva ?!
Pune pe altcineva sa le faca.
cumva stiai ca nu poti asigna un nr de telefon la mai mult de 5 conturi ? dar ca nu ai cum sa identifici licentele daca pui mia multe ? mai sus e un link fix cu o situatie identica..fara solutie ( dar pe 2016 )

 radunic, on 03 iulie 2019 - 09:22, said:

1. dai telefon MS România și întrebi ce e de făcut. Eventual citești termenii de utilizarea a softului aici sau aici.
2. faci 30 conturi de e-mail la outlook.com și le folosești la activare. Scrii undeva lista conturilor și a parolelor, că o să-ți mai trebuiască în viitor.
mersi, ce bine ca am pus si un numar oarecare :)
nu merge asa..din pacate
apreciez sincer raspunsul, stima

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 foxbat, on 03 iulie 2019 - 22:00, said:

cumva stiai ca nu poti asigna un nr de telefon la mai mult de 5 conturi ? dar ca nu ai cum sa identifici licentele daca pui mia multe ? mai sus e un link fix cu o situatie identica..fara solutie ( dar pe 2016
E obligatoriu numarul de telefon ?
Nu poti sa faci contul atunci cind instalezi licenta, ca sa eviti verificarea prin telefon ?

De ce nu ati cumparat licenta volume ?! ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate