Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Antarctica se topeste pe dedesubt din cauza vulcanilor subglaciari si a curentilor oceanici calzi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Mai pe scurt, Antarctica este mai mult un arhipelag format din 3-4 insule mai mari, intre care exista niste culoare oceanice mari, niste mari cu acces larg la ocean.

Peste arhipelagul Antarctic s-au depus milenii intregi munti de gheata inalti de 1-3 km.

In functie de vulcanismul de sub aceasta calota glaciara si de conditiile locale, se pot forma culoare lichide in legatura cu curentii oceanici calzi, care pot eroda Antarctica pe dedesubt, precum scorbura ce sfredeleste prin miezul unui copac.

In plus sub Antarctica exista posibile baraje cu apa dulce, iar topirea zagazurilor de gheata de pe marginile continentale de pe culoarele oceanice subglaciare, ar putea conduce la eliberarea unor uriase cantitati de apa dulce in ocean si la alunecarea unor mari portiuni din calota glaciara de deasupra.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine zice asta ?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
asta este Karax-ul meteorolog

#4
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
sa se topeasca, ce treaba avem noi cu el?
mai multa apa pentru noi, si asa zic unii ca e seceta si criza de apa pe planeta.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 24.02.2017
O sa se inunde toate teritoriile aflate sub nivelul marii. Oricum multe insule din Pacific au devenit nelocuibile. Asta e. Ne mutam toti la munte.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Nu exista asa ceva. Antarctica e doar un zid mare, pazit se oculta mondiala, ca sa nu vada pulimea ca de fapt pamantul e plat.

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
I-or fi zis aia din avatarul lui....

#8
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

View PostBogotta, on 02 iulie 2019 - 14:02, said:

O sa se inunde toate teritoriile aflate sub nivelul marii. Oricum multe insule din Pacific au devenit nelocuibile. Asta e. Ne mutam toti la munte.
Perfect, deci raman nenorocitii fara insulele furate?
Sper sa se topeasca cat mai rapid. Cum pot sa ajut, vin cu radiatoare, feoane daca e nevoie... munca voluntara.

Edited by VIGame, 02 July 2019 - 14:09.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostBogotta, on 02 iulie 2019 - 14:02, said:

O sa se inunde toate teritoriile aflate sub nivelul marii. Oricum multe insule din Pacific au devenit nelocuibile. Asta e. Ne mutam toti la munte.
La munte e mai răcoare, plouă mai des, crește porcii, se face pateu.
Deci happy end.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Speram sa fie o chestie ciclica. Antropismul si aia care-s in varful piramidei trofice/lantului trofic cam dauneaza planetei! E rasdovedit!

#11
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostInfinitty, on 02 iulie 2019 - 13:44, said:

Mai pe scurt, Antarctica este mai mult un arhipelag format din 3-4 insule mai mari, intre care exista niste culoare oceanice mari, niste mari cu acces larg la ocean.

Peste arhipelagul Antarctic s-au depus milenii intregi munti de gheata inalti de 1-3 km.

In functie de vulcanismul de sub aceasta calota glaciara si de conditiile locale, se pot forma culoare lichide in legatura cu curentii oceanici calzi, care pot eroda Antarctica pe dedesubt, precum scorbura ce sfredeleste prin miezul unui copac.

In plus sub Antarctica exista posibile baraje cu apa dulce, iar topirea zagazurilor de gheata de pe marginile continentale de pe culoarele oceanice subglaciare, ar putea conduce la eliberarea unor uriase cantitati de apa dulce in ocean si la alunecarea unor mari portiuni din calota glaciara de deasupra.
Eu sunt mai mult ca sigur ca se topeste din alte motive pe care unii = putini le cunosc iar altii = multi le ignora, deoarece numai in acest caz la ei 1 + 1 = 1 .

Terra se va incalzi pentru ca a avut loc o explozie vulcanica extrem de puternica in alt loc de pe Terra urmata de un Tsunami devastator cu multi morti si raniti plus multe distrugeri.

Daca acea explozie vulcanica in Ocean a avut loc noaptea Terra se va apropia de Soare deci clima pe pamant se va incalzi.

Daca acea explozie vulcanica in Ocean a avut loc ziua Terra se va indeparta de Soare deci clima pe pamant se va raci.

Bineinteles acea apropiere sau indepartare de Soare poate parea nesemnificativa dar are repercusiuni multiple pe Terra, politicienii cunosc adevarul de multi ani de zile, fara glume sau scenarii SF.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,523
  • Înscris: 01.08.2006
Asta e un topic unde fiecare inventeaza scenarii sau care e faza? Sa stiu si eu, cand am chef sa debitez si eu ceva.
Scrieti chestii, dar fara o sursa citata, asa ca tind sa cred ca sunt teoriile voastre personale.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postpoadol, on 02 iulie 2019 - 14:31, said:

Daca acea explozie vulcanica in Ocean a avut loc noaptea Terra se va apropia de Soare deci clima pe pamant se va incalzi.

Daca acea explozie vulcanica in Ocean a avut loc ziua Terra se va indeparta de Soare deci clima pe pamant se va raci.
Teoria asta este controversata, acea explozie vulcanica in Ocean poate veni oricand insa vulcanul sa aibe conul orientat stramb, astfel ca eruptia va creste rotatia pamantului si va imprima efect ca la ping-pong. Ziua va fi mai scurta, vom lua o gramada de salarii iar concediile ni le vom petrece la poli, unde rotatia va fi mai mica si zilele mai lungi.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Io deja pe ideea asta mi-am luat teren intravilan la poli. Deschidere mare la stradă, livadă de cireși, apă curentă, gazul la stradă.

#15
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Stirea e destul de veche, nu retin exact cand am auzit prima data, n-ar strica un link totusi. In contextul schimbarilor climatice e normal sa se topeasca totul...


#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postbai3tzash, on 02 iulie 2019 - 14:40, said:

Asta e un topic unde fiecare inventeaza scenarii sau care e faza? Sa stiu si eu, cand am chef sa debitez si eu ceva.
Scrieti chestii, dar fara o sursa citata, asa ca tind sa cred ca sunt teoriile voastre personale.
Tu judeci din cand in cand si cu ceea ce ai intre urechi sau intotdeauna fara exceptie ai nevoie de confirmari exterioare?

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostVIGame, on 02 iulie 2019 - 13:58, said:

sa se topeasca, ce treaba avem noi cu el?
mai multa apa pentru noi, si asa zic unii ca e seceta si criza de apa pe planeta.

Exact! Noi suntem aicea cu Viorica, cu Tari, cu Orban.. cu astia.. ce treaba avem noi cu topirea ghetarilor sau constipatia pinguinilor de la Pol..

#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,615
  • Înscris: 02.10.2009

View Postbai3tzash, on 02 iulie 2019 - 14:40, said:

Asta e un topic unde fiecare inventeaza scenarii sau care e faza? Sa stiu si eu, cand am chef sa debitez si eu ceva.
Scrieti chestii, dar fara o sursa citata, asa ca tind sa cred ca sunt teoriile voastre personale.

Initiatorul si inca vreo doi pe aici traiesc in alta lume, una fantastica, fara legatura cu cea reala pe care nu o inteleg, intr-o  profunda lipsa de cunostinte si logica. De accea foarte des vedem enormitati, imposibil de explicat decat prin prisma celor de mai sus. Fara indoiala ca in unele situatii se intampla sa fie aplicabil si proverbul acela cu "...adevar graieste" si poate ca dat fiind modul diferit in care unii vad lumea se intampla sa apara idei care altora, foarte ancorati in realitate, sa le scape. Idei interesante vreau sa zic.
Un pic de visare nu strica, doar sa nu o ia razna. Din pacate cam asa se intampla, razna, si foarte des. Observ ca apar si altii care pun botul la tampenii, oameni seriosii pana acum. Sau poate m-am inselat?
Ce explozie? Daca a fost noaptea se incalzeste, daca a fost ziua se raceste. Din aceasta dilema nu puteti iesi. Am zis!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate