Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monitorul preturilor - combustibil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexcrist, on 02 iulie 2019 - 16:18, said:

Tu de ce îți încarci mașina electrică la muncă, gratis? Săracule! Posted Image Ia încarc-o doar acasă, pe bani, că e mai convenabil acasă. La muncă trebuie să stai cu ochii pe ceas să vezi când trebuie s-o muți să faci loc și altor colegi. Și te costă timp. Acasă n-ai probleme de genul ăsta. Observi asemănarea? Posted Image
Eu nu imi mut masina decat daca ma roaga explicit un coleg ... iar incarcatul la munca nu e gratis, e platit de firma ;) ...
Si nu incarc doar la munca :P ..

E vorba de confort. Parchez, incarc, plec, parchez, incarc ... nu ma intereseaza cat si daca costa.

View Postalexcrist, on 02 iulie 2019 - 16:18, said:

Timpul e o scuză ieftină cât timp informația se află mai rapid decât ai posta ceva pe forum.
Din nou, e vorba de confort ... nu am timp sa imi bat capul cu rahaturi din astea. Cand am de incarcat, alimentat, ma opresc la prima priza/statie/pompa si imi vad de treaba. Viata e prea scurta ca sa imi mananc de sub unghii ca sa salvez un mare nimic.

Era o vorba: nu iti pierde timpul cu cacaturi ... asta exact asta este. Acum, na, daca 50 lei salvati in cateva luni conteaza pentru tine, poate ca masina este un bun prea scump ca sa il detii, zic si eu.

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalexcrist, on 02 iulie 2019 - 11:13, said:

Eu sunt curios dacă voi vă ofticați vreun pic când se scumpește benzina. Că e clar că diferența de preț ”nu contează”. Posted Image

Mie o să-mi prindă foarte bine aplicația. Mereu la drum lung căutam stațiile Rompetrol mai ieftine, ori în Sygic, ori în aplicația lor, asta până când niciuna din cele 2 nu a mai funcționat. Și ce dacă într-o lună economisesc doar 20 de lei*? Sunt banii mei și dacă fac altceva cu ei, ferice de mine. Puțin de-aici, puțin de-acolo, se adună.

*nu știu cât economisesc, nu mi-am bătut capul, că nu stau în banii ăia. Dar oricât ar fi, de ce să-i dau dacă pot să nu?
Asta e o alta tema de discutie. Te zgarcesti la cativa bani pentru ceva si cotizezi in alta parte fara numar, fara numar. Si eu incerc sa iau motorina mai ieftina, desi nu aduce cine stie ce avantaj.

View PostSuno, on 02 iulie 2019 - 21:20, said:

Probabil ca aceasta aplicatie de monitorizare este tot in folosul benzinariilor, pentru modificarea/reglarea rapida a preturilor in lupta concurentiala.
Eu cred ca protectia consumatorului nu s-a apucat de capul lor sa faca o aplicatie pentru benzinarii. Astea au ele mijloacele lor de a afla cat e la concurenta pretul.

#39
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKres, on 02 iulie 2019 - 10:33, said:

Asteptam cu interes Monitorul preturilor la mancare, ca s-a sarit rau de tot calul de speculanti cu aceste preturi

Nu mai sunteti in stare sa ganditi singuri, va trebuie totul mura-n gura de la jegosii de la stat?

#40
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Stati geana ca e un motociclist bogatan pe aici, anunta cand se ieftineste zaharul cu 100% :roflmao:

#41
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postrobylup, on 02 iulie 2019 - 10:53, said:

Eu unul fac minim 1000 de km pe luna, diferenta de 10 de lei nu as justifica-o sa merg dintr-un capat al Iasului, in celalalt. M-am invatat sa merg in weekend si sa pun benzina de 98 Lukoil la pret de 95 si in plus am aprox 2 plinuri pe an moca cu cardul lor, aici e un avantaj destul de ok.
Cel mai nasol carburant e la Lukoil, se știe . Daca tot mergi mult, pune ceva mai de calitate, gen Rompetrol sau OMV . Toți își urmează buzunarul propriu, asta e clar, dar Lukoil e dubios în privința calității carburanților .

Întrebarea e daca exista vreo aplicație/site care să îți arate prețul carburanților in Ungaria, Slovenia, Italia sau Austria ? Ceva care eventual să arate preturile actualizate, daca nu zilnic, macar săptămânal .

Edited by Vlad_22, 14 July 2019 - 12:39.


#42
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Toate sunt aceeasi treaba, nu calitatea e reflectata in pretul mai mare de la Rompetrol sau OMV, ci Brandul.

#43
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

View PostVlad_22, on 14 iulie 2019 - 12:39, said:

Cel mai nasol carburant e la Lukoil, se știe . Daca tot mergi mult, pune ceva mai de calitate, gen Rompetrol sau OMV . Toți își urmează buzunarul propriu, asta e clar, dar Lukoil e dubios în privința calității carburanților .

Întrebarea e daca exista vreo aplicație/site care să îți arate prețul carburanților in Ungaria, Slovenia, Italia sau Austria ? Ceva care eventual să arate preturile actualizate, daca nu zilnic, macar săptămânal .
da de unde se stie ? ai vazut ceva analize la carburantu lor si era sub norma ? da-mi sa vad si eu te rog; aud des ca de la lukoil ba e motorina proasta ba benzina da aia care o zic au niste cotete de masini (unii nu realizeaza asta), pe cei cu masini noi/bune nu i-am auzit ca ar fi proasta benzina/motorina de la lukoil.

#44
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Mituri urbane, in realitate e aceeasi treaba cu eticheta diferita.

#45
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostVlad_22, on 14 iulie 2019 - 12:39, said:

Cel mai nasol carburant e la Lukoil, se știe . Daca tot mergi mult, pune ceva mai de calitate, gen Rompetrol sau OMV . Toți își urmează buzunarul propriu, asta e clar, dar Lukoil e dubios în privința calității carburanților .

Întrebarea e daca exista vreo aplicație/site care să îți arate prețul carburanților in Ungaria, Slovenia, Italia sau Austria ? Ceva care eventual să arate preturile actualizate, daca nu zilnic, macar săptămânal .
Lukoil momentan au ce mai noua rafinarie din Romania, cea mai moderna. Moll tot benzina Lukoil are. Mi s-a intamplat ca masina sa-mi 'tuseasca" cu Omv, dar cu lukoil niciodata. Cei drept in 90% din cazuri alimentez doar in weekend cu 98 la pret de 95

#46
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Cea mai nouă nu e cea a celor de la Rompetrol ? Petromidia ?

#47
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostAmaryl, on 16 iulie 2019 - 08:15, said:

Cea mai nouă nu e cea a celor de la Rompetrol ? Petromidia ?
A fost, cei de la Lukoil au modernizato pe a lor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate