Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#19
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nu cred ca e niciun tren in Redmond si nu par sa aiba nevoie.

#20
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Aici nu e cafeneaua imobiliară din Redmond.:)

#21
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Si nici aitistii din Redmond :)

#22
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
V-am aratat pe maps cum traiesc aitistii care lucreaza in Redmond. Ar trebui sa tindeti spre, cred ca ei stiu mai bine.

Nu toate casele de acolo sunt scumpe. Zillow spune despre unele scoruri care se vad chiar si in Bucuresti.

#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Trebuie sa ținem cont în primul rand de contextul local.

#24
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postmihaigerard, on 02 iulie 2019 - 15:09, said:

Trebuie sa ținem cont în primul rand de contextul local.
Ar trebui sa calcam in picioare contextul local, sa-i dam foc si sa-i aruncam cenusa in groapa cu var. Contextul si mentalitatea locala sunt extrem de paguboase si de neprietenoase cu oamenii.

Edited by Louisy, 02 July 2019 - 15:11.


#25
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View PostTenisist, on 02 iulie 2019 - 10:38, said:

Uramresc careva anunturi imobiliare si am observat ca Agentiile se intrec in a plasa anunturile la pret cat mai mare posibil. Uneori vad anunt al proprietarilor cu pret mai mic.

Imi scapa ceva sau chiar nu are nici o logica abordarea. Agentia face bani atunci cand  are loc tranzactia. Nu e in interesul Agentiei sa puna un pret realist tranzactionabil oare? Astfel se incheie tranzactia, isi ia comisionul. Vad Apartamente care au chiar si 6 sau 10 luni, care sa fi logica sau e totul o farsa ?...

Dacă am avea o piață imobiliară cu adevărat liberă și reglementată serios, ai avea dreptate.
Opinia mea e următoarea (și tind să cred că am mare dreptate): piața imobiliară în România este puternic manipulată de diverse interese - unele mai mici și altele (extraordinar de) mari.

Interesele mari țin de capitalul mare: investitorii ce vin cu multe sute de milioane pe piață. Aceștia au pârghii și influențe asupra factorului politic. Acesta e motivul pentru care piața imobiliară este complet haotică la noi. Regulile și reglementările protejează consumatorul dar au marele dezavantaj că nu fac bine „bussines-ului”.

Interesele mici țin de diverșii găinari; în categoria asta intră mulți de la agenții imobiliari până la dezvoltatorii mici autohtoni (de genul bișnițari, șmenari, șmecheri... etc.). Este clar de ce ăștia nu își doresc un preț corect.

Dacă agenții ar proceda cum spui tu, ar apărea o presiune în jos pe prețuri. Dacă prețurile scad, cumpărătorii mai așteaptă. Dacă aceștia așteaptă, agentul nu vinde. Ăsta e motivul teoretic.

Motivul „practic”, e că agenții (marea majoritate) sunt o adunătură de escroci ce-și scot banul din diverse țepe (mai mari sau mai mici). Nu au ei treabă cu logica pe care o are un om normal și cinstit.


View Postnnestor, on 02 iulie 2019 - 14:07, said:

Eu as da pur si simplu o lege ca nici o constructie noua sa nu poata depasi nici limita de inaltime medie din zona nici procentul de utilizare al terenului mediu din zona respectiva. Lege, fara posibilitate de derogare sau exceptie. Este suficient teren pana in centura capitalei in orice directie ca sa triplam Bucurestiul, nu e nevoie sa inghesuim alti si alti oameni peste noi.  Inghesuind din ce in ce mai multe locuinte in centru scade atat calitatea vietii celor care traiesc deja acolo cat si valoarea proprietatilor lor. Sunt convins ca orice bucurestean gandeste fix la fel ca mine, orice partid suficient de inteligent incat sa puna accent pe chestia asta va castiga la pas urmatoarele alegeri.
Eu tot scriu niste lucruri pe aici in idee in care intra totusi niste oameni cu cap si citesc si le trimit mai departe Posted Image

Păi, din câte știu eu, aceste lucruri sunt reglementate de planurile urbanistice, doar că nimeni nu prea ține cont de ele.

Edited by unbeliver, 02 July 2019 - 15:13.


#26
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pentru asta trebuie sa mai astept vreo treizeci de ani sa creasca toti copacii din curtile vecinilor si sa cadem toti de acord ca putem darama gardurile ca nu ne mai furam unul altuia lopata, galeata si masina de tuns iarba din curte. Posted Image
In aceeasi idee, ma intreb oare cand o sa ajungem si noi sa plantam in curti si pe langa curti copaci si arbori ornamentali in locul vesnicilor meri si pruni si ciresi.

Cu suficienta vegetatie, fara garduri si un minim de trotuare mai aranjate multe din zonele de case din Romania ar arata nu foarte diferit fata de pozele alea.

View Postunbeliver, on 02 iulie 2019 - 15:10, said:

Păi, din câte știu eu, aceste lucruri sunt reglementate de planurile urbanistice, doar că nimeni nu prea ține cont de ele.

Pentru ca se fac tot feluri de invarteli cu legea in mana la nivel local, derogari, PUD-uri peste PUZ-uri si asa mai departe. Daca ar exista o lege care sa spuna fix ce am spus eu mai sus si legea ar contine explicit mentiunea ca nu sunt posibile niciun fel de derogari si exceptii nu ar mai fi loc de intors. Momentan e un hatis legislativ intretinut intentionat si alimentat de toate actiunile astea de centralizare si descentralizare care nu au avut alt scop decat a genera acest haos legislativ pentru ca baietii destepti sa poata sa faca ce fac linistiti, la adapostul legii sau macar la adapostul unei jumatati de legi.

Sunt niste chestii atat de simple, dadeam exemplul ala cu Cathedral Plaza unde primarul si primaria pur si simplu nu vor sa o darame invocand diverse chestii. Intr-o companie privata daca vine un reglementator la tine si iti spune sa faci ceva tu ca director executiv sau administrator legal esti obligat sa actionezi pentru ca altfel esti pasibil de ani grei de puscarie, la noi astia nu stiu cum sa isi mai inventeze imunitati si sa isi delege sarcini si drept de semnatura.
Cum ar fi sa fie stipulat prin lege ca primarul este personal responsabil legal pentru toate hotararile si actiunile primariei, ca ministrii sunt personal responsabili pentru acuratetea tuturor raportoarelor si cifrelor pe care le comunica si le publica ministerul respectiv? Crezi ca ar mai fi bataia asta pe care sa fie ministru, crezi ca si-ar mai umple toti posturile de consilieri si juristi cu toate curvele, nepotii si alte obligatii?

Edited by nnestor, 02 July 2019 - 15:25.


#27
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postunbeliver, on 02 iulie 2019 - 15:10, said:

Dacă am avea o piață imobiliară cu adevărat liberă și reglementată serios, ai avea dreptate.
O piata nu poate sa fie si libera si reglementata puternic in acelasi timp.

View Postunbeliver, on 02 iulie 2019 - 15:10, said:

Interesele mari țin de capitalul mare: investitorii ce vin cu multe sute de milioane pe piață. Aceștia au pârghii și influențe asupra factorului politic. Acesta e motivul pentru care piața imobiliară este complet haotică la noi. Regulile și reglementările protejează consumatorul dar au marele dezavantaj că nu fac bine „bussines-ului”.
Cel putin pe partea rezidentiala si chiar si de office, astfel de investitori nu prea mai exista de pe la criza din 2008. Cu cateva exceptii care le numeri pe degetele de la o mana, investitorilor care actioneaza azi pe piata le-ar veni greu sa vorbeasca despre trecutul lor, cum au facut banii sau daca banii sunt intr-adevar ai lor.

Pentru ca lipsesc investitorii seriosi care sa impuna o etica si un standard, de la un nivel in jos, unde nu se mai invart bani prea multi, piata e formata exclusiv din gainari autohtoni.

#28
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postnnestor, on 02 iulie 2019 - 15:15, said:


In aceeasi idee, ma intreb oare cand o sa ajungem si noi sa plantam in curti si pe langa curti copaci si arbori ornamentali in locul vesnicilor meri si pruni si ciresi.
Mare adevar...

Prin toate ansamblurile astea rezidentiale noi nu vezi un copac. Doar praf si un aer foarte cald...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnnestor, on 02 iulie 2019 - 15:07, said:

Si nici aitistii din Redmond Posted Image

in america m-as muta in tampa nu in redmond :D

mi s-a inchis topicul preferat, macar s-a deschis continuarea...

update la Poli rezidence: am inchiriat... cu randament bunicel 6,5%! se putea si mai bine dar am nevoie de cash, nu pot sta cu el inca o luna pe bara

#30
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View PostMembruAnonim, on 03 iulie 2019 - 10:33, said:


in america m-as muta in tampa nu in redmond Posted Image

mi s-a inchis topicul preferat, macar s-a deschis continuarea...

update la Poli rezidence: am inchiriat... cu randament bunicel 6,5%! se putea si mai bine dar am nevoie de cash, nu pot sta cu el inca o luna pe bara

Adica in jur de 450 euro?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mura-n-gura acum Posted Image
fa si tu calculul ca nu e greu!

deci e bine, nu e rau, raman cu ceva bani dupa ce-mi platesc rata, atat cat sa nu-mi para rau de bani, e timpul sa ne uitam in viitor! Posted Image
m-am lenevit... mi-a luat 2 luni sa il pun pe picioare, de obicei in 30 zile era dat! Posted Image
si mai am de montat una-alta pana se muta chiriasul Posted Image

aaaa... si inca o chestie: nu am vazut nici un gandac! nu se plange nimeni de gandaci acolo desi blocul e dat in folosinta de 2 ani!

Edited by MembruAnonim, 03 July 2019 - 10:42.


#32
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View PostMembruAnonim, on 03 iulie 2019 - 10:41, said:


aaaa... si inca o chestie: nu am vazut nici un gandac! nu se plange nimeni de gandaci acolo desi blocul e dat in folosinta de 2 ani!

Saracie Posted Image

#33
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View PostLouisy, on 02 iulie 2019 - 15:16, said:

O piata nu poate sa fie si libera si reglementata puternic in acelasi timp.
...........

Pentru ca lipsesc investitorii seriosi care sa impuna o etica si un standard, de la un nivel in jos, unde nu se mai invart bani prea multi, piata e formata exclusiv din gainari autohtoni.
Iar o piata in Romani©a nu poate sa fie nici libera, nici reglementata puternic, chiar si in perioade diferite !  

Etica, standard in Romani©a...mai ales in domeniul imobiliar...SF- uri...vise taica, vise !  Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 03 July 2019 - 10:51.


#34
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMembruAnonim, on 03 iulie 2019 - 10:41, said:

aaaa... si inca o chestie: nu am vazut nici un gandac! nu se plange nimeni de gandaci acolo desi blocul e dat in folosinta de 2 ani!

Stai... vorbesti de Politehnica Park ca e dat in folosinta de 2 ani ? What ?

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da da. Aproape 2 ani.

View Postalexandrupope, on 03 iulie 2019 - 10:50, said:



Saracie Posted Image

Lucie!

Edited by MembruAnonim, 03 July 2019 - 10:58.


#36
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
Ca sa fie si ceva legat de colaps imobiliar...
https://www.cnbc.com...in-history.html

Eu am incercat sa distribui ce aveam cat mai uniform, in cat mai multe... cumva presimt ca recesiunea o sa loveasca totul insa...

View PostMembruAnonim, on 03 iulie 2019 - 11:02, said:

Da da. Aproape 2 ani.

Pai si astia pe aici [1] ce tot scriau ? Citez "implicit plata finala pe 1 martie 2018 (cu 6 luni intarziere fata de angajamentul lor)".
In plus din ce vad inca se lucreaza la complex.

[1] https://forum.softpe...ce/page__st__90

Edited by greywolfact, 03 July 2019 - 11:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate