Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Scurta istorie a dolarului – cat imi aduc aminte

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Am citit ceva despre istoria dolarului prin 80-85 . Asa ca … ce mai imi aduc aminte!


Guvernul SUA a renuntat candva pe la 1800 la monopolul emisiunii monetare. Orice cetatean putea emite dolari . cati poftea si sub orice forma. Au urmat abuzurile . Si asa au aparut asa zisele banci ale ratonilor si pisicilor salbatice . Plasate undeva hat prin padure ( pe vremea aia erau ceva mai multe paduri pe coasta de est ) si unde ori nu gaseai pe nimeni ori riscai sa observi ca emisia era acoperita cu plumb in forma de gloante ….


Insa si bancile serioase aveau unele mici probleme . In general moneda lor – hartie – era acceptata doar pe o zona restransa . Un englez care a acostat la Savanah a avut o surpriza neplacuta : a depus la cea mai mare banca locala suma de 400 lire sterline in aur ( uriasa la acea vreme ). Cand a vrut sa plece mai la nord nu a primit decat moneda hartie , banca explicand ca regulile ei si legile statului o impiedicau sa ii restituie aurul ….Inglismenul a crezut ca e ca in Anglia si a luat banii si a plecat. Intrat in alt stat (federal) a descoperit ca dolarul din Savanah nu era prea acceptat in aici . Asa ca s-a dus la banca sa preschimbe dolarii de Savanah .. si pana la NY a mai repetat operatia. Si la fiecare schimbare i se retinea un comision … cu schimbu final de la NY … cheltuilelie de schimb au fost nitel mai mari ca un sfert din suma initiala ( 400 lire sterline ). Misto, nu?

Ma rog inca nu se descoperise aurul din California . Nici cel din Black Hils si nici cel din Alaska. Si nici argintul din Tombstone asa ca moneda hartie era o necesitate… ( ca si in Imperiul Rus ).


Apoi a izbucnit Razboiul Civil. Ambele tabere aveau “mica” problema a banilor – pentru munitie, arme, provizii – care se devalorizau rapid. Nordistii au avut ideea sa emita o noua moneda ( tot dolar numita ) , in culoarea azi traditionala , CARE era garantata din veniturile vamei NY ( portul NY era de o importanta uriasa ). Dupa cativa ani de razboi noua moneda nu pierduse decat 40% din valoarea ei – si culme a succesului si soldatii confederati preferau solda in dolarii nordului !! Interesant, nu ? O moneda negarantata in metal ci din veniturile vamale ( ale statului cel urat !). Asta a dus si la aparitia Serviciului Secret ( ramas pana azi la Trezorerie cu prima sarcina combaterea falsurilor monetare ! Apara presedintele fiindca dupa asasinarea lu Lincoln s-a pus problema unei organizatii cu competente federale si era una singura … ).

Mai tarziu, prin 1890 doar 4 banci mai aveau drept de emitere a dolarilor ( mi se pare ca NY , Cleveland , LA si scuze m uitat ). La Marea Criza numa una singura a ramas cu drept de emisie .


Deci sa retinem – de la libertatea totala a emiterii monedei ( sub orice forma [ metal, hartie daca doreai si lemn !] , cu orice valoare inscrisa – si intr-un muzeu american ar fi o “bacnota” de 1200 $ “emisa” inainte de 1850 de un particular ) la reintroducerea monopolului de stat ( cu garantarea prin venituri stabile ) , restrangerea dreptului de emitere ..pana la o unica banca . In paralel are loc intarirea dolarului si expansiunea economica a SUA . Mai amintesc ca in 1812 a avut loc un al doilea razboi anglo-american in care americanii au fost snopiti bine (sau rau) , printre altele si din cauza ca bancherii nu prea sustineau efortul financiar necesar. Insa la 1898 SUA devin putere semnificativa sufandand vasele de razboi spaniole in Cuba si Filipine …

#2
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ca si in php sau in troc, $ ( moneda) e o variabila.Asta pentru ca inclusiv in troc exista licitatia.Restul sunt povesti.

Nu mai trebuie spus ca americanii sunt experti la licitatii.

Edited by ionutz_joe2009, 02 July 2019 - 09:31.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Scurta istorie a leului: ... miau!!
Posted Image

Edited by Bursul, 02 July 2019 - 09:55.


#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai daca se distruge , nu se investeste, la licitatie e miau.

#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postionutz_joe2009, on 02 iulie 2019 - 09:21, said:

Ca si in php sau in troc, $ ( moneda) e o variabila.Asta pentru ca inclusiv in troc exista licitatia.Restul sunt povesti.

Nu mai trebuie spus ca americanii sunt experti la licitatii.

Si zi asa si asta este o variabila :
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/1959_Elizabeth_II_sovereign_reverse.jpg/600px-1959_Elizabeth_II_sovereign_reverse.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  ?
Greutate 7.98805 g cu titlul titlu  .917 aur , .083 arama + alte metale (22 carate)
Contine aur curat  0,2354 uncie troy adica 7.3217584 greme de aur
Daimetru 22.05 mm
Grosime  1.52 mm

Sau [ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/20_francs_coq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Diametru : 21,0 mm
Grosime : 1,3 mm
Greutate : 6,45 g titlu 20 , adica 5,805 g aur curat

#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si aurul e tot o variabila.Pretul este influentat de catre piata.Nimic nu are un pret fix.

Edited by ionutz_joe2009, 02 July 2019 - 10:23.


#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postionutz_joe2009, on 02 iulie 2019 - 09:59, said:

Si aurul e tot o variabila.Pretul este influentatde piata.Nimic nu are un pret fix.


???!!!!!

Adicain ce imi avaluezi tu aurul ? In panglicile bancare de tip CDS ?!

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
De la baza, de la troc/licitatie/piata libera(nu ai un singur client pe un produs).

Adica de mii de ani exista regula, iar evreii aia mari de acolo stiu foarte bine asta.Si nici alta cale nu exista, prin natura omului.Orice s-ar face, tot acolo se ajunge.

Edited by ionutz_joe2009, 02 July 2019 - 10:33.


#9
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Leu si  Dolarul au origine  comuna...da..nu va  mirati.
In Tarile  Romane, in epoca  medievala, circulau  fel de  fel de monede : taleri olandezi, parale  turcesti, ruble  rusesti, ducati, florini, franci, etc.
Cel  mai folosit era se  pare....talerul olandez.
Care avea pe  avers  un leu.
Talerul a  trecut  Oceanul Atlantic  si  a  devenit  dolar.

A  ramas  pe  aici  si  incepand  din  1866  a devenit  Leu....pe la noi.
Cat  valora  un Leu  aur  din perioada  1900 - 1914 ?
Cam  3  dolari, la  valoarea  unciei de  aur  la  Burse  in  1990. Cam  400 USD  /uncie fina de aur.
Daca  luam in calcul si valoarea  numismatica, inmultim  cu minim  2 - 3.

Iar  acum la  Burse  uncia de aur   - 1.100 USD.

Practic  tezaurul  Romaniei  regale, depozitat  incepand  din  1917  la  Moscova, ar valora  cam

9.000.000.000 Lei aur  x 3 x 2 x 2.5 = 135.000.000.000 USD ….ce  s-ar  putea  face  cu suma asta ???

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
''9.000.000.000 Lei aur  x 3 x 2 x 2.5 = 135.000.000.000 USD ….ce  s-ar  putea  face  cu suma asta ???''

cum ce? pensii si salarii care de care mai speciale, triplarea numarului bugetarilor, chestii din astea, folositoare!

#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAdrexx, on 03 iulie 2019 - 08:58, said:

Cat  valora  un Leu  aur  din perioada  1900 - 1914 ?


Gresit, gresit, gresit!!!

In primul rand la 1900 nu exsiat expresia "lei-aur" .. Leul, cel oficial,era din aur cu o greutate totala de 0,3225 gr adiica aur 0,29025 gr.... si  un $ valora exact 5,17 lei sau franci sau ..

In al doilea rand - te cam incurci in premize... Leul de la 1900 valora exact cat valora francul francez, cel be;legian, elvetian sau ... lira italiana!! Toate monezi ale Uniunii Latine Dupa 2 razboiaie mondiale samd erau disparitati mari intre fostele monezi ale Uniunii Latine

In al treilea...nu tiate minezile trimise la Mosciva aveau aceiasi valoare numismatica.. Asta ptr ca in mare masura circulatia era acoperita cu piese franceze "comune" fara mare valoare numismatica. Cele valoarse - deexo moneda de 20 lei cu efigia lui Carol I erau .. putine   deci cu mare valoare numismatica (azi)

#12
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View PostGhita_Bizonu, on 05 iulie 2019 - 07:03, said:

Gresit, gresit, gresit!!!

In primul rand la 1900 nu exsiat expresia "lei-aur" .. Leul, cel oficial,era din aur cu o greutate totala de 0,3225 gr adiica aur 0,29025 gr.... si  un $ valora exact 5,17 lei sau franci sau ..

In al doilea rand - te cam incurci in premize... Leul de la 1900 valora exact cat valora francul francez, cel be;legian, elvetian sau ... lira italiana!! Toate monezi ale Uniunii Latine Dupa 2 razboiaie mondiale samd erau disparitati mari intre fostele monezi ale Uniunii Latine

In al treilea...nu tiate minezile trimise la Mosciva aveau aceiasi valoare numismatica.. Asta ptr ca in mare masura circulatia era acoperita cu piese franceze "comune" fara mare valoare numismatica. Cele valoarse - deexo moneda de 20 lei cu efigia lui Carol I erau .. putine   deci cu mare valoare numismatica (azi)
Leu  aur  pentru  ca  avea  acoperire  integral  in aur  la  BNR.
Stiu ca  un Leu  aur = 1 Franc  francez  aur
Cursul de  1 $ =  5,17 Lei  era  cel din  1900 ?
Eu am preluat  date  din cartea  lui Radu  Negrea ,'' Spoliatorii ;;  - de  prjn  1992.
Bine, sa zicem ca macar  1 / 2  din  tezaur  era din aur , Radu Negrea  are  date mai exacte.
Valoarea  actuala  a  tezaurului  ar fi  de  minim  9.000.000 x 3 x 2 = 54.000.0000 $.

#13
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAdrexx, on 05 iulie 2019 - 09:42, said:

Leu  aur  pentru  ca  avea  acoperire  integral  in aur  la  BNR.
Stiu ca  un Leu  aur = 1 Franc  francez  aur
Cursul de  1 $ =  5,17 Lei  era  cel din  1900 ?
Eu am preluat  date  din cartea  lui Radu  Negrea ,'' Spoliatorii ;;  - de  prjn  1992.
Bine, sa zicem ca macar  1 / 2  din  tezaur  era din aur , Radu Negrea  are  date mai exacte.
Valoarea  actuala  a  tezaurului  ar fi  de  minim  9.000.000 x 3 x 2 = 54.000.0000 $.


Baiete baga la devla : la 1900, cu exceptia Chinei si Siamului, "toata lumea" adoptse etalonul aur.  Si nu exista  leverage.
Asa ca daca Bancu emitenta a lu Statu X zicera cape piata sunt 150 milioane de liere, fucati, potuzle, sau cum se numeai atatea existau. Adicaasta era acoperirea in aur. SI bacnotele erau in aceiasi suma - adicva aveau 50 milioane in aur si 100 in vanote si aurul ptr cele100milhartie in depozit. Stii ce resit avea banota atunci ? Sa nu iti rupi busxunarele cu aur! Lumea seduceacu monezi de aur la banca ca sa primeasca .. bacnote!! Ma rog era si invers  .. te educeai cu o bacnota de 20 si cerai niste maruntis .....

Apoi fu rezbeleul si a disdparut moneda aur ....

Dupa razboi (Primul) au incercat sa revina la moneda aur .. dar nu ..nu se mai putea .. Asa ca au inceput sa vorbeascva de franci,lei,marci samd aur. Adica vechea valoare ...

Deci baga la cap - inainte de WW1 nu se zicea "leu aur" sau masancur aur caci toate erau aur . Sau sa zic altgle aurul eramoneda universala ....
MMasancur aur s-a zis numai dupa cea a disparut moneda aur , cand dracu stie de ce faceau calculele la bechea valoare (exact ca belelecare zi azi zic milion la suta de lei!)

A. Am scris ca China si Siamul..Astia aveau o fixatie curioasa cu argintul ...

A da.Inca ceva.
Multi confunda convertibilitatea cu liber-convertibilitatea.  O moneda este liberconvertibila adica in mod liber poate fi schimbata cu alte hartii fara valoare intrisesca

Convertibilitatea inseamna ca detinatorulpoate cere emitentului saschimbe hartia fara valoare intrisesca cu ceva de valoareintriseca. De obicei aur ...

#14
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View PostGhita_Bizonu, on 05 iulie 2019 - 12:58, said:



Baiete baga la devla : la 1900, cu exceptia Chinei si Siamului, "toata lumea" adoptse etalonul aur.  Si nu exista  leverage.
Asa ca daca Bancu emitenta a lu Statu X zicera cape piata sunt 150 milioane de liere, fucati, potuzle, sau cum se numeai atatea existau. Adicaasta era acoperirea in aur. SI bacnotele erau in aceiasi suma - adicva aveau 50 milioane in aur si 100 in vanote si aurul ptr cele100milhartie in depozit. Stii ce resit avea banota atunci ? Sa nu iti rupi busxunarele cu aur! Lumea seduceacu monezi de aur la banca ca sa primeasca .. bacnote!! Ma rog era si invers  .. te educeai cu o bacnota de 20 si cerai niste maruntis .....

Apoi fu rezbeleul si a disdparut moneda aur ....

Dupa razboi (Primul) au incercat sa revina la moneda aur .. dar nu ..nu se mai putea .. Asa ca au inceput sa vorbeascva de franci,lei,marci samd aur. Adica vechea valoare ...

Deci baga la cap - inainte de WW1 nu se zicea "leu aur" sau masancur aur caci toate erau aur . Sau sa zic altgle aurul eramoneda universala ....
MMasancur aur s-a zis numai dupa cea a disparut moneda aur , cand dracu stie de ce faceau calculele la bechea valoare (exact ca belelecare zi azi zic milion la suta de lei!)

A. Am scris ca China si Siamul..Astia aveau o fixatie curioasa cu argintul ...

A da.Inca ceva.
Multi confunda convertibilitatea cu liber-convertibilitatea.  O moneda este liberconvertibila adica in mod liber poate fi schimbata cu alte hartii fara valoare intrisesca

Convertibilitatea inseamna ca detinatorulpoate cere emitentului saschimbe hartia fara valoare intrisesca cu ceva de valoareintriseca. De obicei aur ...
Ma  deranjeaza  modul de  adresare.
Cine  te  crezi ?
Da citate  din  lucrarile  originale, daca  vrei sa fii  mai  credibil.

#15
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAdrexx, on 05 iulie 2019 - 14:20, said:

Ma  deranjeaza  modul de  adresare.
Cine  te  crezi ?

Unu caruia poti saii zici nene. Si care imtampator stie ce zice

View PostAdrexx, on 05 iulie 2019 - 14:20, said:

Da citate  din  lucrarile  originale, daca  vrei sa fii  mai  credibil.

Care lucracir orijinele ?

Cum sa iti explic am citit cam mule cestii .. multe uitate . Colationez toate   si ma folosesc de tit ce am aflat ...

Si am citit din placere  asa ca nu mi-ma batut capul .. sa retin auctorele,pagina samd .

Bun. Astea fiind zise,pardon scrise mai trebuie sa iti "marturisesc"  ca am la activ si unele lecturi sa zicem "istorice" .. SI in docomentele  reproduse nu am gasit ca inainte de 1916 sa se fii scris lei, franci, marci aur .. Fiindca aurul era normalul (ha!~ in Romania platule peste 20 de lei trebuiau safie facute in aur ! Alea sub mergeau si in argint ba chiar si arama )

Insa in documentele din anii 20 apare exprersia leu-aur in care "leul aur" este mult mai potent decat ala in circulatie ....

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Exista o diferență pe piața între moneda din metal și bancnotă (bilet de banca) cu valoare echivalenta și care se numea bas (cu diacritic). Într-o tranzacție ala la care rămânea "basul" pica de fraier.

#17
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View PostGhita_Bizonu, on 02 iulie 2019 - 09:10, said:


Deci sa retinem – de la libertatea totala a emiterii monedei ( sub orice forma [ metal, hartie daca doreai si lemn !] , cu orice valoare inscrisa – si intr-un muzeu american ar fi o “bacnota” de 1200 $ “emisa” inainte de 1850 de un particular ) la reintroducerea monopolului de stat ( cu garantarea prin venituri stabile ) , restrangerea dreptului de emitere ..pana la o unica banca . In paralel are loc intarirea dolarului si expansiunea economica a SUA . Mai amintesc ca in 1812 a avut loc un al doilea razboi anglo-american in care americanii au fost snopiti bine (sau rau) , printre altele si din cauza ca bancherii nu prea sustineau efortul financiar necesar. Insa la 1898 SUA devin putere semnificativa sufandand vasele de razboi spaniole in Cuba si Filipine …
Asta e tot ce conteaza.
Cresterea SUA a fost foarte mult IN TIMPUL libertatii de emisie monetara.
Unde se vede ca, desi au mai fost desigur si abuzuri si prostii, dar libertatea de emisie monetara NU deranjeaza dezvoltarea unei tari.

#18
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View PostGhita_Bizonu, on 05 iulie 2019 - 15:31, said:

Unu caruia poti saii zici nene. Si care imtampator stie ce zice



Care lucracir orijinele ?

Cum sa iti explic am citit cam mule cestii .. multe uitate . Colationez toate   si ma folosesc de tit ce am aflat ...

Si am citit din placere  asa ca nu mi-ma batut capul .. sa retin auctorele,pagina samd .

Bun. Astea fiind zise,pardon scrise mai trebuie sa iti "marturisesc"  ca am la activ si unele lecturi sa zicem "istorice" .. SI in docomentele  reproduse nu am gasit ca inainte de 1916 sa se fii scris lei, franci, marci aur .. Fiindca aurul era normalul (ha!~ in Romania platule peste 20 de lei trebuiau safie facute in aur ! Alea sub mergeau si in argint ba chiar si arama )

Insa in documentele din anii 20 apare exprersia leu-aur in care "leul aur" este mult mai potent decat ala in circulatie ....
Posted Image Posted Image

Edited by Adrexx, 06 July 2019 - 19:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate