Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Inregistrare auto Finanzamt Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut!

Locuiesc in Nürnberg de aproape 2 luni, contract de munca pe GmbH, Anmeldung facut, totul in regula.
Sunt aici cu masina proprietate personala, o Dacia Sandero 2015 (Euro 6, benzina), pe care stiu ca am obligativitatea s-o inscriu (inmatriculez) pe Germania in maxim 3 luni de la Anmeldung. Nu ma feresc de aceasta, cu toate ca asigurarile sunt de cateva ori mai mari decat in RO, dar am auzit de la colegi, fara sa-mi poata spune nimeni ceva concret, ca pot declara masina la Finanzamt si sa pastrez placutele si asigurarile facute in RO, urmand sa platesc aici doar impozitul (deci fara inmatriculare propriu zisa). Este veridica aceasta varianta? Si daca da, care sunt pasii ce trebuie urmati?

PS: departe romanismele de mine, daca e musai s-o inmatriculez pe DE, o voi face inainte de 3 luni. Dar daca am la dispozitie o varianta mai ieftina, legala, o voi alege pe aceasta, mai ales ca masina pleaca din curte doar o data pe saptamana, la cumparaturi. In rest, S-Bahn-ul e sfant pentru mine pe aceste meleaguri.

Multumesc!

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 dimripper, on 01 iulie 2019 - 17:48, said:

Nu ma feresc de aceasta, cu toate ca asigurarile sunt de cateva ori mai mari decat in RO, dar am auzit de la colegi, fara sa-mi poata spune nimeni ceva concret, ca pot declara masina la Finanzamt si sa pastrez placutele si asigurarile facute in RO, urmand sa platesc aici doar impozitul (deci fara inmatriculare propriu zisa).
N-am auzit de asa ceva, dar nu te costa nimic sa intrebi la Finantzamt.

#3
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
ce treaba are finanzamt cu masina?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Niciuna.Are treaba doar cu impozitele si taxele care decurg din detinerea unei masini.

Edited by adisz, 01 July 2019 - 21:09.


#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Impozitul plătit pentru masină este o taxă locală nu are treabă cu Finanzamt, totuși poți avea o treabă si pe la ei dacă îți muți și domiciliul fiscal din România, pentru că poți obtine o deducere la impozite pentru deplasarea cu masina la servici, sunt multe deduceri ce se pot obține dar e bine să contactezi un consultant fiscal de la ei pentru asta fiindcă multe condiții sunt diferite pe landuri diferite sau în funcție de familia ta (persoane în întretinere, etc) uite mai jos un link util

https://romde.eu/ind...mania-zulassung

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 mircea_rambo, on 01 iulie 2019 - 20:09, said:

ce treaba are finanzamt cu masina?
Are cu impozitul, ca poate m.am balbait in postul de inceput...

#7
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013
da, se poate...mergi la zullasungsstelle si spui ca vrei sa platesti impozit la masina...daca te intreaba de ce nu o inmatriculezi le spui ca nu stii sigur cat mai stai in DE si pentru a fi in legalitate vrei sa achiti impozitul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate