Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pentru un exit rapid, Telekom a împărțit business-ul în trei: TV ar pleca la DIGI, rețeaua mobilă la Orange, iar cea fixă la ruși

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
Potrivit surselor ECONOMICA.NET, negocierile pentru vânzarea Telekom sunt foarte avansate, compania germană având ca target finalizarea tranzacțiilor din România următoarele trei patru luni. La ora actuală, exitul Telekom cuprinde trei tranzacții: televiziunea să fie cumpărată de RCS&RDS, partea de telefonie mobilă de Orange, iar reteaua fixă și cea de internet urmând să revină lui Spas Roussev, reprezentantul bulgar al unui fond de investiții rusesc, dacă negocierile se finalizează așa cum s-au structurat acum.
Sursa : https://www.economic...usi_170620.html

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Zvonurile despre Telekom sunt ca fabula aia cu lupul.
Cand s-o intampla ceva demn de anuntat, n-o sa mai creada nimeni.

Edited by don_dannielo, 01 July 2019 - 09:48.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
De primele doua auzisem si eu, si era sursa credibila.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pe final, arunca si cu cartele la Mega Image cica, la 30 de lei bucata cu nelimitari la activ.


https://www.mega-ima...Telekom/p/58280

Edited by arab, 01 July 2019 - 10:08.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017

 urbanreality, on 01 iulie 2019 - 09:42, said:

iar reteaua fixă şi cea de internet urmând să revină lui Spas Roussev,


Asta ar fi tare ... :)   Si ce ar prelua oare ? Vreo 150 de abonati in toata Romania ? Cred ca mai multi nu au ramas. Si probabil sunt mai mult institutii publice (gen spitale, scoli, gradinite, penitenciare) ....

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,802
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina doar ANAF, Tribunalul, ITM-ul, AJFOM-ul si Politia.

Primariile de oras din Olt si Spitalul Judetean is demult pe RDS.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 urbanreality, on 01 iulie 2019 - 09:42, said:

Potrivit surselor ECONOMICA.NET, negocierile pentru vânzarea Telekom sunt foarte avansate, compania germană având ca target finalizarea tranzacţiilor din România următoarele trei patru luni. La ora actuală, exitul Telekom cuprinde trei tranzacţii: televiziunea să fie cumpărată de RCS&RDS, partea de telefonie mobilă de Orange, iar reteaua fixă şi cea de internet urmând să revină lui Spas Roussev, reprezentantul bulgar al unui fond de investiţii rusesc, dacă negocierile se finalizează aşa cum s-au structurat acum.
Sursa : https://www.economic...usi_170620.html

Cel mai imbecil exit posibil (nici nu ma asteptam la altceva de la TELEKOM) .. Sunt ca babele alea care scad pretul la rosii numa la inchiderea pietei sa le dea odata si sa plece acasa.

In situatia descrisa, cum face un client care are un pachet de servicii integrate de la Telekom.. cine ii livreaza TV, cine ii livreaza net?  Incheie contracte separate sau ce?

Daca nu i-as fugari cu suturi in cur pe cei de la Telekom, din Romania.

 don_dannielo, on 01 iulie 2019 - 09:46, said:

Zvonurile despre Telekom sunt ca fabula aia cu lupul.
Cand s-o intampla ceva demn de anuntat, n-o sa mai creada nimeni.

Telekom Romania e cel mai tampit film prost pe care l-am vazut in ultimul timp.

 Bogotta, on 01 iulie 2019 - 10:06, said:



Asta ar fi tare ... Posted Image   Si ce ar prelua oare ? Vreo 150 de abonati in toata Romania ? Cred ca mai multi nu au ramas. Si probabil sunt mai mult institutii publice (gen spitale, scoli, gradinite, penitenciare) ....

Te inseli, prietene, au abonati destul de muti in orasele mici si la tzara, unde n-a auzit nimeni de RDS, Orange, UPC sau altii...

 george_alexandru, on 01 iulie 2019 - 09:52, said:

De primele doua auzisem si eu, si era sursa credibila.

Si de rusi n-ai auzit nimic?  Ca asta e.. tara de mana a 4-a.. am ajuns pe mana rusilor...

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu cred în zvonuri, dar dacă vor vinde la Orange, eu mă retrag.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@kres: din experienta personala, daca si cand se va ajunge la impartire (in ce forme, vedem la momentul respectiv) ar trebui sa se intample in felul urmator:
  • Telekom (ca e mobil, ca e fix, nu conteaza) va trimite catre abonati notificari ca se va inchide taraba (cum a facut Zapp)
  • noul furnizor de servicii va trimite notificari fostilor clienti cum ca se schimba conditiile contractuale (cum s-a intamplat la UPC dupa ce a preluat Astral Telecom).
Legat de Astral si UPC, la momentul respectiv aveam contract de o luna (semnat cu Astral) si am primit notificare privind noile conditii contractuale (primisem bonus telefonie fixa gratuita ca abonament si apeluri in retea si urma sa platim 5 lei pentru serviciul respectiv).

Depinde cine si ce preia si cum va fi anuntul oficial al Telekom.

#10
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

 YOUR_GOD, on 01 iulie 2019 - 10:25, said:

Eu nu cred în zvonuri, dar dacă vor vinde la Orange, eu mă retrag.
Si eu la fel !!!!

#11
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
Nu stiu daca e fezabila treaba ca atunci s-ar ajunge la niste mici monopoliri pe mobil, TV. Nu cred ca ii lasa consiliul concurentei. Poate mobil la Digi si TV la Orange ca atunci ar fi un pic de concurenta.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Riscul de monopol ar fi la oricare prinde reteaua mobila, respectiv televiziunea. Teoretic, daca prinzi antenele, respectiv cablul tv, ai acces la clientii care le folosesc, deci, concurenta va avea de suferit.

#13
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Imposibil sa ajunga TV la Digi si telefonia la Orange. Astea-s povesti vanatoresti!

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Cea mai de kkt companie... In 2019 cand toata lumea vinde servicii integrate (pachete), Telekom Romania se vinde pe bucati ca hainele mortului dus la groapa.

Cum vor mai fi furnizate servicii integrate clientilor daca fiecare cumpara, ca la bazar, doar ce-i place de pe prelata?

#15
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Niciodata nu o a fost o singura Companie...ci doua distincte

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Kres, on 01 iulie 2019 - 12:32, said:

Cea mai de kkt companie... In 2019 cand toata lumea vinde servicii integrate (pachete), Telekom Romania se vinde pe bucati ca hainele mortului dus la groapa.

Cum vor mai fi furnizate servicii integrate clientilor daca fiecare cumpara, ca la bazar, doar ce-i place de pe prelata?

Daca esti firma agricola si ai teren, moara si siloz si vrei sa iesi din piata si toti le au ca si tine, nu e logic ca vei vinde pe bucati celor care le au in deficit fiecare serviciu in deficit?

Logica mea spune ca, in cazul in care T pleaca, Digi are carentele cele mai mari pe partea de mobil, iar Orange are carentele cele mai mari pe TV. Preluand bucatile lipsa (cu carente), poti salta peste concurenta sau diminuarea ei (a concurentei sau a carentei).

Edited by Pololica, 01 July 2019 - 13:03.


#17
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

 Pololica, on 01 iulie 2019 - 10:27, said:

@kres: din experienta personala, daca si cand se va ajunge la impartire (in ce forme, vedem la momentul respectiv) ar trebui sa se intample in felul urmator:
  • Telekom (ca e mobil, ca e fix, nu conteaza) va trimite catre abonati notificari ca se va inchide taraba (cum a facut Zapp)
  • noul furnizor de servicii va trimite notificari fostilor clienti cum ca se schimba conditiile contractuale (cum s-a intamplat la UPC dupa ce a preluat Astral Telecom).
Legat de Astral si UPC, la momentul respectiv aveam contract de o luna (semnat cu Astral) si am primit notificare privind noile conditii contractuale (primisem bonus telefonie fixa gratuita ca abonament si apeluri in retea si urma sa platim 5 lei pentru serviciul respectiv).

Depinde cine si ce preia si cum va fi anuntul oficial al Telekom.

ce o sa faca atunci cei care se lauda acum cu nelimitatul de la telekom?
o sa li se scada beneficiile?

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Bogotta, on 01 iulie 2019 - 10:06, said:



Asta ar fi tare ... Posted Image   Si ce ar prelua oare ? Vreo 150 de abonati in toata Romania ? Cred ca mai multi nu au ramas. Si probabil sunt mai mult institutii publice (gen spitale, scoli, gradinite, penitenciare) ....

Au destui abonati. Mai ales in mediul rural.  Eu am net,tv si telefon de la ei.
Am mai zis si in alt topic. Eu is multumit de servicii. Si ma costa mult mai mult lunar decat pe aia de la oras.. '' Pentru ca satelit '' :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate