Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Traiesc intre doua lumi sau am probleme?

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Uneori consider ca mi-am transpus constiinta intr-o alta lume, una pe care o creez si adaptez dupa propriile preferinte. Nu stiu cum sa explic concret. De multe ori simt ca sunt inconjurat de alti oameni decat cei pe care ii am in viata reala. Uneori chiar vorbesc cu ei. Sunt genul care calatoresc mult, nu stau prea mult intr-un loc. In special, in calatoriile mele, uneori vorbesc cu persoane pe care cei din jur nu au cum sa le observe, dar nu neaparat o vorbire directa, ci mai mult una psihica (ca sa nu ma fac de ras ca vorbesc singur pe strada). Vorbind cu persoane din propria mea realitate, simt ca imi da o putere extrema si o linistire la fel. Am ajuns la capacitatea de a-mi creea propria realitate, diferita de cea din viata reala. Totusi, sunt constient de ceea ce fac si in viata reala. Momentan, nimeni nu si-a dat seama de ceea ce gandesc, dar nu stiu cat va mai dura pana cand isi vor da si altii seama. Simt ca traiesc intre doua lumi diferite. Totul a inceput acum aproximativ 10 ani, de cand am inceput sa acumulez foarte multa informatie in termen foarte scurt. Nu e nimic legat de singuratate, am fost mereu inconjurat de oamenii de care am avut nevoie.

Este o afectiune psihica sau doar gandesc prea mult si prea departe?

PS: Nu e o gluma si, imi cer scuze daca nu am nimerit sectiunea potrivita. In acest caz, rog un moderator sa mute topic-ul unde ii este locul. Multumesc.
PS2: Momentan ma simt bine asa, chiar imi place, insa am vrut doar sa aflu daca e o problema psihica sau nu e nimic grav.

Edited by Zark, 30 June 2019 - 20:38.


#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Daca ai timp 54 de minute urmareste acest documentar, este in ro si discutat de personalitati in domeniu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jzNM_lTLW7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
L intrebarea asta doar psihologul ori psihiatrul iti poate raspunde.
Oamenii "obisnuiti" te vor cataloga ... un om nu in toate mintile.

Deci sfatul meu e sa mergi la un medic psihiatru sa vezi care este realitatea  Posted Image

#4
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Pai, momentan sunt constient de realitatea reala si de asemenea de cea pe care mi-o creez singur in minte.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Daca persoanele alea nu-s reale, nu e ok. Despre ce vorbiti de obicei?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Zark, on 30 iunie 2019 - 20:32, said:

In special, in calatoriile mele, uneori vorbesc cu persoane pe care cei din jur nu au cum sa le observe, dar nu neaparat o vorbire directa, ci mai mult una psihica. Vorbind cu persoane din propria mea realitate,

Ca sa fiu sincer,eu cred ca tu iti bati joc la mare arta de noi
Te rog dezvolta putin in ce consta calatoriile tale.La ce te referi?

ps.
Doamne,unde esti,de ce,de ce,de ce ai desfiintat cenzura?

pps.
Am ajuns in situatia sa spun ca doresc cenzura?
Inseamna ca gradul de degradare umana a depasit demult limita de jos.Manipularea si-a facut cu brio efectul.Creierii sunt spalati.Traisaca civilizatia capitalista.Aia in care toti avem drepturi.Vai de curu' nost'.

#7
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 george_alexandru, on 30 iunie 2019 - 20:42, said:

Daca persoanele alea nu-s reale, nu e ok. Despre ce vorbiti de obicei?

Orice. Cand am nevoie, le vad, le simt, imi tin companie, etc.

 adisz, on 30 iunie 2019 - 20:44, said:

Ca sa fiu sincer,eu cred ca tu iti bati joc la mare arta de noi
Te rog dezvolta putin in ce consta calatoriile tale.La ce te referi?
ps.
Doamne,unde esti,de ce,de ce,de ce ai desfiintat cenzura?
pps.
Am ajuns in situatia sa spun ca doresc cenzura?
Inseamna ca gradul de degradare umana a depasit demult limita de jos.Manipularea si-a facut cu brio efectul.Creierii sunt spalati.Traisaca civilizatia capitalista.Aia in care toti avem drepturi.Vai de curu' nost'.

Nu are nici o legatura cu capitalismul sau alta forma de organizare politica. De asemenea, nu are nici o legatura cu vreo forma de manipulare. Sincer, sunt impartial politic. Nu urmaresc stirile, nu prea urmaresc aproape deloc emisiunile romanesti. Traiesc in alte tari in 99% din timp. Era vorba doar ca in general cand calatoresc, imi creez alta realitate si consider chiar ca vorbesc cu unele persoane pe tot parcursul calatoriei mele.

Edited by Zark, 30 June 2019 - 20:49.


#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Ai luat legatura cu karax ?

#9
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 adicontakt, on 30 iunie 2019 - 20:48, said:

Ai luat legatura cu karax ?

Nu, de ce?

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
E tot pe acolo si el, doar ca are diagnostic confirmat. Acuma, la modul serios, incearca sa discuti cu un psihiatru cat timp inca esti constient de aceste lucruri. Pentru ca daca vor scapa de sub control, s-ar putea sa ai probleme in societate.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nebun e ala care nu stie ca e nebun..tu daca esti constient de chestia asta, nu cred ca e nicio problema Posted Image...doar te alinti:)

Edited by jimi91, 30 June 2019 - 21:02.


#12
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 jimi91, on 30 iunie 2019 - 21:02, said:

nebun e ala care nu stie ca e nebun..tu daca esti constient de chestia asta, nu cred ca e nicio problema Posted Image...doar te alinti:)

Ar fi si asta o chestie, de aceea consider si eu ca nu sunt nebun, ci doar am o gandire probabil gresita intr-o oarecare masura. Am vazut oameni care chiar aveau probleme, vorbeau singuri pe strada, dar nu erau constienti de ceea ce fac. Eu sunt constient si de ceea ce fac in viata reala, dar si de ceea ce gandesc si de propria realitate pe care mi-o creez uneori.

#13
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Problema ta este ca traiesti intre 2 lumi.

LE: sau visezi cu ochii deschisi.

Edited by Freak404, 30 June 2019 - 21:13.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Depinde si cum evolueaza situatia. Poate la un moment dat nu vei mai fi constient si "realitatea" cealalta devina principala realitate.

#15
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 george_alexandru, on 30 iunie 2019 - 21:06, said:

Depinde si cum evolueaza situatia. Poate la un moment dat nu vei mai fi constient si "realitatea" cealalta devina principala realitate.

Asta ma ingrijoreaza putin, si nu as vrea sa ajung la asa ceva. Momentan pot detine controlul asupra mea, dar pe viitor nu stiu daca va fi la fel.

#16
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 Zark, on 30 iunie 2019 - 20:32, said:

Salut. Uneori consider ca mi-am transpus constiinta intr-o alta lume, una pe care o creez si adaptez dupa propriile preferinte. Nu stiu cum sa explic concret. De multe ori simt ca sunt inconjurat de alti oameni decat cei pe care ii am in viata reala. Uneori chiar vorbesc cu ei. Sunt genul care calatoresc mult, nu stau prea mult intr-un loc. In special, in calatoriile mele, uneori vorbesc cu persoane pe care cei din jur nu au cum sa le observe, dar nu neaparat o vorbire directa, ci mai mult una psihica (ca sa nu ma fac de ras ca vorbesc singur pe strada). Vorbind cu persoane din propria mea realitate, simt ca imi da o putere extrema si o linistire la fel. Am ajuns la capacitatea de a-mi creea propria realitate, diferita de cea din viata reala. Totusi, sunt constient de ceea ce fac si in viata reala. Momentan, nimeni nu si-a dat seama de ceea ce gandesc, dar nu stiu cat va mai dura pana cand isi vor da si altii seama. Simt ca traiesc intre doua lumi diferite. Totul a inceput acum aproximativ 10 ani, de cand am inceput sa acumulez foarte multa informatie in termen foarte scurt. Nu e nimic legat de singuratate, am fost mereu inconjurat de oamenii de care am avut nevoie.

Este o afectiune psihica sau doar gandesc prea mult si prea departe?

PS: Nu e o gluma si, imi cer scuze daca nu am nimerit sectiunea potrivita. In acest caz, rog un moderator sa mute topic-ul unde ii este locul. Multumesc.
PS2: Momentan ma simt bine asa, chiar imi place, insa am vrut doar sa aflu daca e o problema psihica sau nu e nimic grav.

Eu cred ca esti un om complex, introvertit, cu o bogata lume interioara. Mai cred ca lumea "reala" nu te multumeste pe deplin si ai vrea mai mult, nu doar banalitati si superficialitate.
Am mai intalnit o singura persoana de acest fel care, din plictiseala, si-a creat o lume numai a lui. Cred ca ar fi putut scrie carti, insa nu a fost interesat.

#17
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
persoanele de care te inconjori in imaginatia ta exista si in viata reala? iti face placere sa fii cu ele?
poti conduce firul evenimentelor in ireal? sau se desfasoara aleator?
in ireal ai parte doar de experiente placute sau ai fel de fel de situatii, ca-n viata reala?
vorbesti cu ele in limba materna sau...?
cand ti se intampla asta? cand esti singur, linistit sau cand socializezi in real, te retragi in lumea ta?
mi se pare interesant ce traiesti tu.

#18
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 Freak404, on 30 iunie 2019 - 21:06, said:

...
LE: sau visezi cu ochii deschisi.

Foarte frumos exprimat: ... "sa visezi cu ochii deschisi".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate