Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pericolul dezvoltarii excesive a firmelor de outsourcing

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
Da, doar ca nu prea ai de fapt de ales, schimbi indianul spalator de masini de la firma x cu alt indian de la firma y. Per ansamblu ajungi tot acolo, ca sa nu mai spun cat de lung e procesul de tranzitie.

In alta ordine de idei, clientii nu sunt cu nimic mai buni decat contractorii, aceeasi lacomie extrema si unicul lor scop e tot reducerea de costuri.

#20
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
din punctul meu de vedere, un pericol real ar fi că ți se tâmpesc de tot proprii angajați când devine excesiv.
unde lucrez eu (la stat) până și documentația pentru licitație a fost făcut de un contractant extern...
iar la implementarea contractului discuta cel care a scris documentația cu cel care a câștigat licitația. eu eram în CC Posted Image

Edited by afh, 30 June 2019 - 14:00.


#21
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

 AWE, on 30 iunie 2019 - 13:53, said:

Da, doar ca nu prea ai de fapt de ales, schimbi indianul spalator de masini de la firma x cu alt indian de la firma y. Per ansamblu ajungi tot acolo, ca sa nu mai spun cat de lung e procesul de tranzitie.

In alta ordine de idei, clientii nu sunt cu nimic mai buni decat contractorii, aceeasi lacomie extrema si unicul lor scop e tot reducerea de costuri.

Sunt anumite activitati care nu ar trebui subcontractate. Subcontractarea este una din cele mai mari sharltanii inventate de capitalism. De multe ori birocratia pe care o genereaza anuleaza costurile reduse.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 OriginalCopy, on 30 iunie 2019 - 11:32, said:

Cine a avut contact cu programatori indieni, stie cat de prosti sunt. Si nu doar prosti, ci si nedisciplinati.

Vorbesti cu ei ore in sir, le descrii detaliat ce trebuie sa faca, le faci checklist de zeci de puncte ca au inteles fiecare aspect, fiecare regula, etc.

Ei zic da la tot si toate, peste tot roz.

Si cand ti-e lumea mai draga, dupa 2-6 luni de zile, te pomenesti ca ba nu stiau ca trebuie sa faca asa, ba ca nu s-a discutat, ba ca au uitat, ba ca ala responsabil e cu vaca la plimbare (ca e animal sfant p-acolo), etc.

Trebuie sa stai cu ei o ora sa le depanezi problemele, pentru ca nu sunt in stare sa dea click la un checkbox, dupa cum le-ai documentat intr-un document CU SCREENSHOTS.

Si cate si mai cate.

Deci da:

India IT = prosti cu spume.

Te inveti tu.
Faci sedinte mai des si o sa-ti faca treaba. In aceeasi situatie am fost eu acum 10 ani
Colegii din Franta stateau si se amuzau pe barba mea in prima sedinta.
Dupa sedintea m-am ratoit la ei:
"Ce va radeti mah? Sunt okay, o sa vedeti voi, numai suspine in fiecare zi, sa veniti la mine la training!"
Dupa 2 saptamani la prima revizuire... cum ai zis tu, si la usa colegii mei cu hartii "training cu Tsunami!"
:lol:
Apoi, sedinte mai dese, email cu agenda de lucru inainte si dupa cu deciziile care s-au luat..., dar pana la urma fac.

 mircea_rambo, on 30 iunie 2019 - 09:27, said:

Iata, se pare ca si in cazul Boeing 737 max, elementele software au fost testate si validate de firme subcontractoare in tari cu mana de lucru ieftina pe bani putini (9$ pe ora), iar rezultatele s-au vazut.

Vorbesti prostii

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Cea mai mare golanie e cu:... contract 0 ore.  .... Restul care au trecut prin agentii stiu despre ce vorbesc.

#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 Koal, on 30 iunie 2019 - 13:13, said:

@-Livio-

Și pe la noi este la fel.
Cunosc persoane care corespund perfect descrierii tale, mușcă de cur pe toți cei care își fac treaba și își laudă progeniturile și pilele, chiar dacă nu au rezultate, iar la final, după ce dai afară tocmai persoanele de treabă, sau le faci să își dea demisia și să ajungă la alte firme, dai vina tot pe ele că nu mai merge treaba în firma ta (sigur te-au blestemat ăștia pe care i-ai dat afară, nu tu imbecilule nu ești în stare să găsești niște oameni competenți și oprești lângă tine doar pe cei care îți pupă mâna - ca să nu zic mai rău).


e o mare diferenta intre "cunosc persoane" si marea majoritate, e o cultura bazata pe asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate