Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Intoleranțe alimentare multiple

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
După 3 luni și ceva de patimă, cu regim, am constatat că am o formă de intoleranță alimentară severă. Momentan am scos din dietă cereale, lactate  leguminoase dar și alte alimente. Ultimul aliment - roșcove - este extrem de prost tolerat.

Ca simptome menționez accentuarea tinnitusului, pierderea parțială a auzului, stare de agitație, concentrare dificilă, insomnie, dureri aleatorii de regulă la picioare sau degete.

Sunt dezamăgit total de sistemul medical care nu a reușit să îmi descopere această intoleranță . Totuși, am fost ieri la un reumatolog bun care m-a liniștit că nu pot avea miozită. Mi-a spus că va trebui să trăiesc cu regim toată viața dar m-a trimis la un alergolog deoarece este suspectă apariția așa rapidă a acestor intoleranțe. Alergologul m-a trimis la alte analize inclusiv pentru boală celiatică.

Sincer, deja nici nu mai știu dacă merită să fac analize. Parcă deja e prea mult.

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Probabil ca treci printr-o perioada stresanta, poate ai si cate un mic atac de panica si cam aia e.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
La un moment dat parca ne aratai benisul. Micul chinez. Chinez care era si el bolnavior.
Eu asa te-am tinut minte. Acum te vad si cu alte probleme si ma gandesc.. n-o fi vreo ipohondrie?
Te stii mai panicos asa din fire?

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Nu am nici o treabă cu panica, nu mai mă sperii de ani buni de zile, cine mă cunoaște se sperie de mine că nu mă sperii de nimic și nimeni nu reușește să mă sperie.

Nu am nici atac de panică, de ce m-aș panica?

Și cum poate declanșa un atac de panică toleranță alimentară? Astea cred că sunt mituri de prin medicina românească care e un mare rahat cu moț inutil ce consumă o groază de bani.

View Postmaccip, on 29 iunie 2019 - 12:58, said:

La un moment dat parca ne aratai benisul.
Am observat că lumea s-a îndrăgostit instant de el. Nu este vina mea Posted Image

Edited by benis, 29 June 2019 - 13:07.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Te-au intrebat 2 insi in acelasi timp chestia asta cu atacul de panica.
Mie imi pari un tip panicos.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mie imi suna a colon iritabil pe fond nervos, de stres etc Daca erai alergic la ce spui, aveai de mic probleme cu respectivele alimente.

Edited by arab, 29 June 2019 - 13:18.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai incercat o alimetatie controlata cu bere si vin? Ca alea contin cam tot necesarul. Poate din cand in cand o portie de spanac, pentru fier. In rest, orice supliment alimentar.

Edited by myshyk, 29 June 2019 - 13:25.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmaccip, on 29 iunie 2019 - 13:13, said:

Te-au intrebat 2 insi in acelasi timp chestia asta cu atacul de panica.
Mie imi pari un tip panicos.
Da, știu, creez ușor aparențe, spre exemplu la servici creez aparența de a fi o persoană ordonată dar în realitate sunt foarte organizat la birou și acasă am dezordine maximă.
Eu unul sunt pregătit pentru orice fel de afecțiune, asta e, la urma urmei fără regim o duceam tot mai rău, pe mâna medicilor în România mori încet.

View Postarab, on 29 iunie 2019 - 13:17, said:

Mie imi suna a colon iritabil pe fond nervos, de stres etc Daca erai alergic la ce spui, aveai de mic probleme cu respectivele alimente.

Chestia e că eu în trecut stăteam mult la toaletă chiar dacă nu aveam simptomele de acum astfel am făcut chiar hemoroizi.
Iar pe fond nervos.. Mai greu, stau acasă și am cam tot ce îmi trebuie.

View Postmyshyk, on 29 iunie 2019 - 13:24, said:

Ai incercat o alimetatie controlata cu bere si vin? Ca alea contin cam tot necesarul. Poate din cand in cand o portie de spanac, pentru fier. In rest, orice supliment alimentar.
Am intoleranță la aceste alimente, la 2 degete de vin sunt în cap și nu de la alcool ci de la compușii specifici acestor băuturi.  Doar vodcă pot consuma.

Edited by benis, 29 June 2019 - 13:31.


#9
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
De obicei alergiile sunt cauzate de ceva din subconstient si medicina nu trateaza cauza (in cazul de fata subconstientul), ci efectul.

Este o stiinta numita Dianetica ce trateaza exact probleme de genul acesta: un soc emotional sau dureros poate cauza, in ani, efecte de acest fel. Solutia este ca persoana, prin regresie temporala, sa isi aminteasca evenimentul de la origine, sa il retraiasca si ... efectele dispar.

Medicina traditionala chineza are aceeasi metoda: cautarea cauzei si eliminarea ei, nu actionarea asupra efectului.

Ce am vrut eu sa exprim este ca problema ta se poate rezolva daca gasesti filiera pe care sa mergi.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Decât să mă apuc de religie, învăț dracului alimentele ce le tolerez și merg cu ele înainte toată viața. Nu de alta dar momentan este singura cale ce funcționează cu adevărat.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vladut, vorbesti de 2 lucruri diferite. Alergiile si intolerantele sunt reale dar uneori simptome similare cu ale lor pot avea alte cauze.

#12
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Sunt ceva posibilitati, de alergii, care de care mai dubioase. Pentru inceput, fara a gandi foarte mult la sursa alergiei, e problema histaminei. Alergiile sunt extrem de greu de identificat, daca bajbai. Branza mucegaita sau lucruri ce au stat mai mult in forma procesata, contin histamine spre exemplu. Chiar si branza normala, exceptand cea proaspata. Aici e o mica lista pentru a forma o idee. https://www.healthli...#foods-to-avoid
Dar alergenii sunt si respiratori si alimentari. Poti spre exemplu prin intermediul unui hamster sau caine sau pisici, sa dezvolti o alergie, care in timp sa se agraveze. Dupa care apar cross alergiile, unde spre exemplu e pepenele rosu si ambrozia. Daca stai intr-o zona unde ambrozia nu e indepartata, in cativa ani cel mai probabil vei dezolva o alergie respiratorie, dupa care mancand un pepene sau o caisa sa iti fie rau. Pe aici https://www.kidswith...reactivity.aspx https://www.ncbi.nlm...pubmed/21262100

Sau pe aici  https://acaai.org/al...llergy-syndrome

Unele tipuri de paine spre exemplu contine ca si conservant propionat de calciu, care da “irritability, restlessness, inattention and sleep disturbance in some children may be caused by a preservative in healthy foods consumed daily.” Mai dau si alergii, dureri de cap si iritarea mucoaselor.

Chiar si alergia la gluten e discutabila, pentru ca exista intoleranta la gluten si exista si intoleranta la gluten non celiaca. In Romania daca iti iese IgA si IgG pe gluten fara reactivitate, iti spune ca poti manca paine/gluten linistit, dar totusi, https://en.wikipedia...ten_sensitivity

Mai sunt si intolerante date de diversi paraziti interni care elimina chestii toxice prin procesul de excretie
Marea majoritate a medicilor in Romania sunt zero pe probleme "fine", fiind nevoie de multe vizite si multe analize, bani si timp din partea pacientului.

Sa vezi daca vina e de la o alergie e usor, cand simti ca esti cam confuz, sau cam umflat sau cam "turtit", ia 2 3 zile o pastila de Claritine.

Edited by mofone, 29 June 2019 - 13:58.


#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Pepenele roșu are la mine un efect detoxifiant iar pâinea o fac eu din rădăcinoase.

#14
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Postbenis, on 29 iunie 2019 - 14:15, said:

efect detoxifiant

Care este efectiv reactia organismului?

#15
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postarab, on 29 iunie 2019 - 13:17, said:

Daca erai alergic la ce spui, aveai de mic probleme cu respectivele alimente.

Nu neaparat. Eu am devenit alergica la lactate la 28 ani.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmofone, on 29 iunie 2019 - 14:30, said:


Care este efectiv reactia organismului?
Dacă am mâncat un aliment necorespunzător, lubenița reduce efectul.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Acuma am aflat pe pielea mea că nici ghimbirul nu merge.

Vreau să întreb dacă merită să fac un test de intoleranță aimentară pentru că alergoloaga mea mi-a spus că aceste teste sunt "controversate". Ori dacă nu am siguranța că nu sunt 100% corecte și trebuie să le încerc pe toate, atunci de banii ăștia mai bine îmi iau mâncarea.

Dacă au vreo relevanță, aș vrea să știu unde să le fac în Timișoara. Bioclinica oferă 2 pachete, unul de 1200 de lei și unul de 1600 de lei. Ultimul e mai complet dar durează 15 zile.
https://bioclinica.r...anta-alimentara

https://bioclinica.r...ra-216-alimente

Dar se pare că astea intră la categoria țeapă
https://sciencebased...y-restrictions/

Edited by benis, 04 July 2019 - 14:43.


#18
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Pai ce e aia, e 1600 testarea doar a unui alergen? respectiv Test york
Da, cica IgG nu e foarte ok, dar nu am vazut sa mai fie undeva testat IgG, am vazut IgE, exemplu https://www.synevo.r...eni-alimentari/
sau https://www.synevo.r...-explorer-alex/
sau asta daca nu a gasit IgE nimic https://www.synevo.r...alimente-top25/

Ai incercat un claritine sa vezi daca ajuta?
Care erau simptomele?

Edited by mofone, 04 July 2019 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate