Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Setari camere de supraveghere-event hint settings

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Buna ziua.
De curand am achizitionat un sistem de supraveghere Safer de exterior(DVR Safer). Acestea au activata functia motion detection. As vrea sa stiu ce setari pot face pentru a nu mai inregistra absolut toate miscarile ce se observa in cadru(miscarile frunzelor copacilor, noaptea in jurul camerelor se aduna multe insecte din cauza led-urilor infrarosu si camera o vede ca miscare etc.). Acest lucru face dificila pentru mine urmarirea imaginilor chiar si cu fast forward(6 camere x 8 ore de inregistrare fiecare zilnic).

Cu alte cuvinte, as vrea sa vad pe bara de ‘events’ doar aparitia persoanelor prin cadru si nu orice miscare a copacilor. Si eventual cum sa scap de miscarea continua a insectelor in jurul camerei pe timp de noapte.
Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu ai ce face, detectia de miscare e activata pe zone... cat timp acele zone au miscare se activeaza. Nu trebuie sa urmaresti imaginile in totalitate, le tii stocate si doar daca apare vreun incident cauti dupa ora si nr camera.

Edited by andreic, 29 June 2019 - 08:33.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
Pt insecte, muți LED-uri le IR la juma de metru de camera. Insectele se aduna la LED-uri, nu la obiectivul camerei.
Pt mișcare, nu ai in setări reglaj pt sensibilitate?

#4
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Stiu asta, dar led-urile infrarosu sunt incorporate in camera si anume in jurul obiectivului...
De asta am intrebat aici.. Poate stie cineva niste setari de sensibilitate. Citisem undeva ca sunt anumite setari cu care se pot exclude anumite zone(copaci in cazul acesta).
Am dat de meniul "event hint settings" (care arata cam asa http://docplayer.net...mages/108-1.png) unde am bifat doar face detection, insa nu am observat nicio schimbare. Aceste setari sunt doar pentru notificarile care imi vin, sa inteleg?

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, detectia e facuta de soft, nu de camere, softul compara diferenta intre doua cadre consecutive, daca apar diferente, inseamna ca e ceva miscare. De regula, softurile au posibilitatea de a seta sensibilitatea, asta aveam si la o camera web acum 15-20 de ani, deci nu e mare lucru. Mai exista si optiunea de a seta portiunea din cadru care te intereseaza, doar cand apare miscare in zona selectata, reactioneaza. Asta e util cand ai camera indreptata spre poarta si prinde si masinile,sau lumina masinilor, de pe strada. Nu cunosc softul tau, dar in principiu poti incerca cu alt soft, daca al tau nu stie sa faca ce vrei tu, doar ca softurile f bune costa pe masura.

#6
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
De obicei ceea ce vrei tu sa faci merge la brandurile mari, Hik, Dahua etc., nu la no name-uri..

#7
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Pai am observat ca soft-ul dvr-ului e acelasi ca la Hikvision.

#8
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Softul o fi, dar hardware-ul.. :) Intelegi?

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu nu pricep, ce treaba ar hardwareul, cand setarile alea se fac din soft. Poti explica mai clar?

#10
CiprianNCatalin

CiprianNCatalin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2021
Buna seara! Am achizitionat recent un sistem de supraveghere safer de exterior si nu reusesc sa vad inregistrarile. mentionez ca la inceput am putut sa le vad. DVRul face un sunet de alerta bip-bip la cateva secunde. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate