Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sony A7Riii si adaptor lentile Canon EF - Sony E

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Salut,

Vreau doar sa impartasesc scurta mea experienta, in a-mi cumpara un adaptor, pentru a utiliza vechile obiective Canon, pe un Sony A7R iii.

Mentionez ca am testat Canon 50mm f1.2, 85mm f1.2, 135mm f2.0

- am cumparat initial de pe olx.ro, un adaptor Commlite CM-EF-NEX, care s-a dovedit total neutilizabil pentru foto, respectiv: setarea diafragmei functiona, dar autofocus-ul nici vorba...cu 50mm 1.2 a facut un focus amarat si chinuit. Probabil ca pentru video este ok, daca faci focus manual. Binenteles ca vanzatorul a spus ca functioneaza fara probleme, un fotograf din Sibiu.... Pana la urma, la insistentele mele a gasit tot el un client care l-a dorit, si l-am trimis (pe cheltuiala mea)...

- am cumparat Sigma MC-11, care initial parea ca nu vrea sa focuseze, dar dupa un update de firmware, s-a dovedit perfect. La 135mm, parca pare ceva mai lent decat pe Canon, dar focusul la toate trei obiectivele functioneaza perfect.

So...nu ma mai grabesc la prea multe obiective de la Sony....

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Bine de stiut, multumesc mult pentru impartasanie.
Daca ai ocazia sa pui si ceva mai lung pe Sigma aia, un 70-200, un 300 (macar) ... nu ne uita, te rog.
A7 III imi face si mie cu ochiul, dar tare nu imi vine sa renunt la sticla EF/EF-s din dotare, intinsa de la 10 la 400 mm.

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Taxon
Dacă îți faci rost de un adaptor MC-11 pot oricând să vin cu aparatul să testezi obiectivele.
Eu am testat doar Sigma 60-600 cu MC-11 pe A7III-ul meu și funcționa chiar mulțumitor dar vizibil inferior lui 100-400GM de la Sony care oricum este un obiectiv cu focalizare liniară și tot ce poate exista mai bun în prezent în materie de focus.
Sony cu A7III are un comportament diferit de la obiectiv la obiectiv cu MC-11 și obiective Canon. Cu unele merge la fel cum îți merge pe un body Canon, pe unele însă baga un hunting de toată frumusețea. Tocmai de aia îți spuneam că te pot ajuta să le testezi pe toate.

Eu am avut trusă Nikon și acolo e problematic, chiar și cu cel mai bun adaptor. Dacă aveam Canon, poate că păstram și eu obiectivele.

De menționat că toate obiectivele noi de la Sony sunt dead silent și zero vibrații sau mișcare orice le-ai pune să facă. Stabilizarea la fel (IBIS-ul) este dead silent. După ce te obișnuiești așa ți se va părea ciudat să auzi că-ți trăncăne ceva pe aparat sau simți că se miscă ceva în interiorul obiectivului. Singurul zgomot fizic sau mișcare, la Sony, este doar de la shutter.

Edited by Reactor2015, 09 July 2019 - 14:04.


#4
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Am si un 70-200 f4 is...o sa fac un test :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate