Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Filtru de aer sport K&N

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019
Salut! Ma interesează un filtru de aer sport, de tipul conic, K&N. As vrea sa știu dacă se poate monta fără sa instalez și altceva, adică doar sa scot filtrul stock de la mașină și în loc sa îl pun pe acesta fără sa intervin cu alte sisteme. Nu ma interesează sa câștig putere sau cuplu, știu ca nu pentru asta e filtrul sport, ma interesează doar sa schimb puțin sunetul.
Și încă o întrebare. Cum aleg masurile filtrului, înălțime, lățime, diametru întrare etc.?

#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Poti, dar n-are rost. Te duci la un magazin de tuning auto si iti comanda ei, am avut pe un 3.2 V6 aspirat.

Nu filtreaza la fel de eficient ca un filtru normal, trebuie curatat si in general e ulei de sarpe.

Alea conice sunt mai eficiente dar trebuie sa le montezi smecher, sa nu traga aer cald din compartimentul motor.

Daca vrei sunet, nu trebuia sa iti iei o ascutitoare.

Edited by burkina, 28 June 2019 - 17:47.


#3
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019

 burkina, on 28 iunie 2019 - 17:46, said:

Poti, dar n-are rost. Te duci la un magazin de tuning auto si iti comanda ei, am avut pe un 3.2 V6 aspirat.

Nu filtreaza la fel de eficient ca un filtru normal, trebuie curatat si in general e ulei de sarpe.

Alea conice sunt mai eficiente dar trebuie sa le montezi smecher, sa nu traga aer cald din compartimentul motor.

Daca vrei sunet, nu trebuia sa iti iei o ascutitoare.
Știu ca nu trebuie sa tragă aer cald, vreau sa știu "șmecheria" ce trebuie făcută ca să nu fiu nevoit sa montez tubulatura aia.
N-am zis ca vreau sa scot sunet de V8 sau mai știu eu ce motor de Dodge viper, am zis ca vreau sa aud eu sunetul puțin schimbat.

#4
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Iti trebuie filtru + intake kit

Arata ceva gen

[ https://proxy.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Ftse1.mm.bing.net%2Fth%3Fid%3DOIP.Nsfgz74J-nQaLf10itBEhQHaF7%26pid%3DApi&f=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://proxy.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FOygMLK3fs3Q%2Fhqdefault.jpg&f=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by burkina, 28 June 2019 - 18:08.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Tinere..pune benzina de banii aia..  Is niste prostii filtrele alea. Mai rau fac.
Si cum ai vrea tu sa traga aer rece fara tubulatura care scoate filtrul in exterior?

#6
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019

 burkina, on 28 iunie 2019 - 18:09, said:

Iti trebuie filtru + intake kit

Arata ceva gen

[ https://proxy.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Ftse1.mm.bing.net%2Fth%3Fid%3DOIP.Nsfgz74J-nQaLf10itBEhQHaF7%26pid%3DApi&f=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://proxy.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FOygMLK3fs3Q%2Fhqdefault.jpg&f=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi frumos!

 mariovrs, on 28 iunie 2019 - 18:10, said:

Tinere..pune benzina de banii aia..  Is niste prostii filtrele alea. Mai rau fac.
Si cum ai vrea tu sa traga aer rece fara tubulatura care scoate filtrul in exterior?

Mersi frumos! M-am cam convins ca e de munca sa pun un filtru conic și nu cred ca merita. O sa bag motorina =))

#7
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,045
  • Înscris: 16.02.2017
In functie de masina exista filtre k&n exact cum este filtrul original al masinii si nu trebuiesc facute alte modificari.
Daca vrei sa ramai in parametri si sa nu se modifice fluxul de aer monteaza un filtru k&n dedicat pt masina ta.
Spre examplu asta este dedicat pt BMW.

Attached Files



#8
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019

 Music-Box, on 28 iunie 2019 - 18:52, said:

In functie de masina exista filtre k&n exact cum este filtrul original al masinii si nu trebuiesc facute alte modificari.
Daca vrei sa ramai in parametri si sa nu se modifice fluxul de aer monteaza un filtru k&n dedicat pt masina ta.
Spre examplu asta este dedicat pt BMW.

Voiam de tip conic. Știu ca asta "panel" sau cum ii spune se montează direct în cutia stock, dar modifica sunetul în vreun fel?

#9
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,045
  • Înscris: 16.02.2017
Daca vrei zgomot mai pronuntat monteaza conic.

#10
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019
Și dacă nu ii fac tubulara și pun doar filtrul ca atare, ce se întâmplă?

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007
Bagi motorina adica ai dizal si vrei la tractor filtru sport?

Po sa pui si fara tubulatura daca de potrivinscaia

Edited by Octavian___, 28 June 2019 - 20:38.


#12
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019

 Octavian___, on 28 iunie 2019 - 20:38, said:

Bagi motorina adica ai dizal si vrei la tractor filtru sport?

Po sa pui si fara tubulatura daca de potrivinscaia

Am "diesel", dacă tot facem pe deștepții.

Și din câte reușesc sa descifrez vrei sa spui ca n-are nimic fata tubulara, dar nu pot lua în serios părerea cuiva care nu știe cum se scrie corect ciclul după care funcționează mașinile cu motorina.

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
un diesel nu poate suna frumos, ideal e sa se auda cat mai incet...

#14
alexxalinn

alexxalinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2019

 41ex, on 28 iunie 2019 - 22:00, said:

un diesel nu poate suna frumos, ideal e sa se auda cat mai incet...

Cu multa munca și un diesel se aude frumos.
În plus, nu-mi spune ca nu-ți place cum suna Audi A8 4.2 TDI V8 =))

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007
Pai tu nu vrei multa munca, vrei sa sune mai penal decat suna tractoru din nastere si foarte probabil fara nicio alta modificare sa nu se inatmple nimic la zgomot.
Pune si tu o valva blow off , sparge toba finala si ala-i...

#16
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 alexxalinn, on 28 iunie 2019 - 22:06, said:

În plus, nu-mi spune ca nu-ți place cum suna Audi A8 4.2 TDI V8 =))
Sincer am condus unu dala si nu prea am auzit motoru

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate