Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Facultate la peste 40 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Mai merita sa faci o facultate in domeniul IT ca sa ai succes ca programator, daca ai peste 40 de ani ? Nu e vorba despre mine.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
"mai merita"...bai incultule ma :)))

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca la peste 40 de ani inca nu ai gasit calea spre succes, se cheama ca esti LOOSER

#4
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Da, de ce nu. Viata e lunga mai ai cel putin 24 de ani de viata.

#5
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Sau moare maine poimaine si ciuciu aia (cel putin) 24 de ani.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 16.08.2010
s.e merita, s.e merita, cum sa nu...   Posted Image

Nu e niciodata prea tarziu sa mai inveti ceva.

edit: nu stiam ca s.e merita e corectat de script... Nu mai poate omu' sa faca pe spiritualu'

Edited by FreeThinker, 28 June 2019 - 17:46.


#7
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Am spus ca nu e vorba despre mine.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca persoana respectiva acumuleaza in 2~3 ani suficient incat sa devina angajabil, merita.

#9
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
E un mare daaaca...

#10
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
Nu, nu merita. De ce? Fiindca ai intrebat. Cine intreaba, merita raspunsuri din astea.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt o groaza de programatori de succes care au facut cu totul alte facultati. Din pct meu de vedere, daca pana acum a lucrat intr-un domeniu vecin cu IT ul si doreste sa invete nu are nevoie de facultate ci de vointa si studiu individual sau cursuri specializate.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postatupi, on 28 iunie 2019 - 18:32, said:

sau cursuri specializate
Stii vreun curs (altul decat la facultate) care te invata despre ce expune un sistem de operare unui programator, despre arhitecturi ale procesoarelor, despre algoritmica, ingineria programarii si nu numai?
Cele pe care le stiu te arunca intr-un limbaj la pachet cu o biblioteca standard ori nu vezi ansamblul doar cu asta. Ajungi sa stii un limbaj dar nu poti concepe ceva cu adevarat util fara ansamblul de informatii de care aminteam.

Edited by neagu_laurentiu, 28 June 2019 - 18:45.


#13
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View Postneagu_laurentiu, on 28 iunie 2019 - 18:41, said:

Stii vreun curs (altul decat la facultate) care te invata despre ce expune un sistem de operare unui programator, despre arhitecturi ale procesoarelor, despre algoritmica, ingineria programarii si nu numai?
Nu trebuie sa stii nimic despre "arhitecturi ale procesoarelor" pentru a fi programator pe un limbaj agnostic de procesor, algoritmica clasica de facultate e masiv overrarated dintr-o perspectiva realista, practica, iar ingineria reala a programarii nu se invata in facultate, ci doar la job daca ajungi programator senior & above (arhitect, project manager & co.)

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
oricum daca esti unul care n-a facut la inceput facultate de profil....si daca recuperezi...ceilalti vor avea ani in plus...pe care nu ii vei recupera niciodata .....asa ca din start ...esti un looser...ce poti face e doar sa recuperezi oarecum

#15
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Niciodata nu este prea tarziu sa incepi ceva nou. Bunica mea s-a dus la facultate la peste 40 de ani, a terminat-o odata cu tatal meu. A avut parte de cariera pe care si-a dorit-o si a fost mai buna decat altii care au terminat facultatea la 22 de ani. Daca are o minte deschisa si o face cu pasiune (banii, ca motivatie, nu sunt suficienti pentru o munca pe care o faci folosindu-ti intensiv creierul, parere proprie), poate obtine rezultate foarte bune. Si e o foame imensa de programatori...

#16
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Eu am făcut o facultate după 40 de ani, dar, sincer, nu așa de specializată precum una de automatică.
Am făcut-o pentru că pur și simplu facultatea făcută la 20 de ani a fost o panaramă care n-a fost bună de nimic și m-a făcut să ratez o grămadă de oportunități în viață, în timp ce fel de fel de idioți au trecut pe lângă mine ca un accelerat, doar fiindcă aveau „hârtia” potrivită. Inclusiv în „ochii” multinaționalelor, care teoretic ar trebui să se uite mai mult la ce știe omul, nu la hârtii are.
Mă rog, nu mă plâng, pentru că mai am până la pensie, mai ales că ăștia vorbesc să ducă vârsta de pensie la 67 de ani și probabil o vor face de fapt minim 68. Asta e, am fost dobitoc când eram puști. Ce-a fost, a fost.
Ca să ajungi programator, însă, nu văd de ce ar trebui să faci facultate. Programatorul e un „pălmaș”. Există cursuri de programare, și multe sunt extrem de serioase, cu instructori buni. În 3-6 luni înveți o grămadă, apoi te bagi junior la o firmă și după încă 6 luni ajungi să te descurci binișor. În 3 ani, cât ar dura o facultate, deja ești boier, senior.
Merită să faci o facultate după 40 de ani numai dacă ai ambiții mai mari, de pildă să poți fi promovat pe un post de manager la firma sau la instituția la care lucrezi. Sau dacă vrei să te bagi la stat. Așa, să faci o facultate doar ca să ieși „pălmaș”, e cam aiurea.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posthalflife, on 28 iunie 2019 - 17:22, said:

Mai merita sa faci o facultate in domeniul IT ca sa ai succes ca programator, daca ai peste 40 de ani ? Nu e vorba despre mine.
Doar daca esti parlamentar, primar,sef de consiliu judetean, eventualprim-ministru,.....In rest, nu-ti mai folosesc la nimic.

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Posthalflife, on 28 iunie 2019 - 17:47, said:

Am spus ca nu e vorba despre mine.
spune si tu asa: intreb pentru un prieten

in cazul asta nu merita, arzi gazul degeaba acolo si nu va iesi nica, ma refer la situatia data, cand esti asa confuz de tre sa intrebi un prieten mai tanar care, la randul lui, intreaba forumistii pe softpedia, vai de soarta voastra! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate