Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masterat in Istorie

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
justingreen

justingreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2019
Salut,
Am absolvit recent  facultatea la Relații Internaționale și Studii Europene de la UB si vreau sa stiu daca merita sa continui sa efectuez masterul.  
Optiunile mele ar fi urmatoarele:
Politica si Societate in Secolul XX
Istorie si Politica Militara in Secolele XIX-XXI
Istoria si Practica Relatiilor Internationale
Tehnici Diplomatice
Istoria Comunismului in Romania
Istoria Ideilor, Mentalitatilor si a Culturii de Masa


Care masterat m-ar putea ajuta sa-mi gasesc mai repede un loc de munca pe piata muncii   in sectorul privat  cu salariu mediu pe economie ?

Sau sa ma las si sa ma apuc de invatat programare in IT ?

Edited by justingreen, 28 June 2019 - 14:08.


#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Tie ce iti place sa faci? Istorie sau IT?

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Stii ce vrei sa te faci cand vei fi mare sau nu? Ai vreun plan? Cauta job-uri, vezi daca gasesti ceva pe placul tau, pe profilul tau. Daca te ajuta cumva daca faci si masterul.
Poate mori de foame, poate nu, cu facultatea asta, trebuia sa te intrebi acum vreo 4 ani.
Incearca, du-te la interviuri, prea usor renunti la 3 ani de facultate (sau cati or fi fost) si sari direct la IT.

Edited by bai3tzash, 28 June 2019 - 14:16.


#4
justingreen

justingreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2019

 spe_ripper, on 28 iunie 2019 - 14:14, said:

Tie ce iti place sa faci? Istorie sau IT?
Inca nu stiu
Nu m-a pasionat niciodata informatica, dar cand ii vad pe altii care sunt software engineer sau programatori cu masina, gagica, permitand sa arunce cu banii prin restaurante, cluburi, sali de antrenament  si baruri scumpe, cu calculatoare performante.  Eu inca singur, cu tramvaiul,  holbandu-ma la preturi la niste produse pe care nu imi permit si citind zilnic ceva de istorie, dar cu buzunarele goale.


Cica as putea sa fac modul   psihopedagogic ca sa ma fac profesor pe 2000 lei ca salariu debutant, dar din ce am auzit, posturile sunt foarte putine si  in mare ocupate si nu prea imi doresc ca bucurestean sa predau intr-o scoala de la Satu-Mare si nu prea imi doresc sa muncesc pe degeaba cheltuind 90% din salariu pe transport si chirie.
Am incercat sa ma angajez la muzee, institutii de arhiva, SRI/SIE, institutul diplomatic,si la ministerul de externe  si in orice institutie  de stat, am tot trimis CV-uri,   dar toate cer experienta de munca de 3-7 ani in domeniu, ori eu am abia vreo 6 luni de experienta in joburi sezoniere de prin vanzari  si ceva voluntariat.
Plus ca  toate angjarile se fac pile  ca la orice institutie de bugetari, deci nicio sansa aici.
M-am gandit sa ma angajez in presa, am facut stagiu de internship timp de un an neplatit, dar au spus in final ca nu angajeaza decat cu experienta si pe recomandari.  
Ar mai fi politica, sa ma inscriu intr-un partid gen PNL, dar se stie ca e multa curvasareala si mancatorie in politica romaneasca si fara pile nu apuc nicio functie de consilier.


Deci singura mea sansa ar fi sa gasesc ceva in sectorul privat care sa fie compatibil cu ce am invatat in facultate.
Ori sa ma reorientez spre IT.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 justingreen, on 28 iunie 2019 - 14:06, said:

Masterat in Istorie
LOL. Sorry.

Asa ceva nici nu ar trebui sa existe. Istoria ar trebui sa fie la rang inalt pana la liceu, sa nici nu ai dreptul de a exista fara 10 la bac la istorie.

Dar apoi pa istorie.

Oricum ai da-o, esti adult, deci trebuie sa ai o abordare adulta: fa ce poti pentru a avea un job, ia un job, si pune bani deoparte pentru a te pregati intr-un domeniu mai banos, IT sau altceva.

Edited by OriginalCopy, 28 June 2019 - 14:22.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ceva aptitudini pentru IT ai ?

#7
justingreen

justingreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2019

 bai3tzash, on 28 iunie 2019 - 14:15, said:


Poate mori de foame, poate nu, cu facultatea asta, trebuia sa te intrebi acum vreo 4 ani.

Acum 4 ani situatia era alta, inca se mai gaseau joburi in istorie.

Dar de la o vreme au inceput sa reduca masiv.
La muzee nu se mai fac deloc angajari ca au inceput sa inlocuiasca supraveghetorii cu camere video, nici muzeografi nu se mai angajeaza pentru ca statul nu mai investeste deloc in muzee.  
La arhive totul s-a digitalizat, nu mai e nevoie de angajati care sa se ocupe de hartogareala.
Iar pentru celelalte imi trebuie pile!

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ai impresia că-n IT umblă câinii cu covrigii-n coadă ?

#9
justingreen

justingreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2019

 waterman, on 28 iunie 2019 - 14:20, said:

Ceva aptitudini pentru IT ai ?
Nu am.
Dar am auzit de altii care erau foarte bata la matematica  si au terminat teologia, jurnalism, drept  si litere, si s-au apucat de IT.
Acum au ajuns ingineri cu salarii de 1000-2000 euro, fie manageri pe 5000 euro salariul.

Edited by justingreen, 28 June 2019 - 14:24.


#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Si majoritatea alora de care zici tu din IT sunt niste distrusi mintali, am cunoscut cativa. Cauta niste validari materiale, si cunosc foarte putine exceptii. Si oricum astia de raman in Romania nu sunt foarte buni, aia de sunt foarte buni pleaca pe contracte mari cautati de angajatori. Daca nu iti place, mai bine du-te pe istorie daca iti place.

#11
justingreen

justingreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2019

 waterman, on 28 iunie 2019 - 14:20, said:

Și ai impresia că-n IT umblă câinii cu covrigii-n coadă ?
Mai bine decat in cazul absolventilor de facultati umaniste dupa cum se vede.
In sensul ca un IT-ist isi permite o masina, o locuinta proprie  si o gagica.
Un absolvent de istorie sau stiinte politice, daca nu e baiat de ofiter/parlamentar/diplomat, nu prea isi permite nimic, sta si la 30 de ani cu parintii, se plimba cu tramvaiul si sta pe laba.

Edited by justingreen, 28 June 2019 - 14:23.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 justingreen, on 28 iunie 2019 - 14:21, said:

Nu am.
Dar am auzit de altii care erau foarte bata si au terminat teologia, jurnalism, drept  si litere, si s-au apucat de IT. Acum au ajuns ingineri cu salarii de 1000-2000 euro.
Fă ce-ți place în viață.
Banii sunt un mijloc nu un scop.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Atunci incearca in IT. Poate pierzi cateva luni daca nu iti iese, dar macar incerci.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 justingreen, on 28 iunie 2019 - 14:22, said:

In sensul ca un IT-ist isi permite o masina, o locuinta proprie  si o gagica.
Orice amărât își permite un Golf 4 sau o Corsa din 2000 și o urâtă care să puieze.

Ăsta e visul tău? Un fier și-o femeie ?

#15
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Si crezi ca daca ai bani o sa iti faci o gagica neaparat? Daca ai 4000 de lei in buzunar nu vine gagica, tre sa faci ceva, sa fii un pic mai special. Daca nu ai foarte multi bani sa atragi gold diggerite, venitul 2000 sau 4000 de lei nu o sa iti aduca o gagica garantat. Poti avea bani dar sa fii urat incat sa te refuze prostituatele.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 justingreen, on 28 iunie 2019 - 14:20, said:

La muzee nu se mai fac deloc angajari ca au inceput sa inlocuiasca supraveghetorii cu camere video
La arhive totul s-a digitalizat, nu mai e nevoie de angajati care sa se ocupe de hartogareala.
Esti haios. Pai faci o licenta si eventual un master sa fii supraveghetor ori plimbator de hartii?! In asta consta stiinta asta?

#17
justingreen

justingreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2019

 waterman, on 28 iunie 2019 - 14:22, said:

Fă ce-ți place în viață.
Banii sunt un mijloc nu un scop.
Eu caut cumva sa traiesc o viata decenta.
Cand vad cat de mult s-a scumpit viata in Romania,  cam e cazul sa gandesc la scara mare.
Si sa caut o modalitate pentru a face cat mai multi bani.
Plus ca ti se intampla ceva nasol (o boala, un  accident, poate chiar un proces sau amenda)....si nu ai bani. Ce poate face un somer sau un angajat cu 1200 lei ?

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 bai3tzash, on 28 iunie 2019 - 14:23, said:

Atunci incearca in IT. Poate pierzi cateva luni daca nu iti iese, dar macar incerci.
Ai zice că-n IT poate lucra oricine. E ca-n construcții, în 3 luni deprinzi orice.

 justingreen, on 28 iunie 2019 - 14:26, said:

Eu caut cumva sa traiesc o viata decenta.
Cand vad cat de mult s-a scumpit viata in Romania,  cam e cazul sa gandesc la scara mare.
Si sa caut o modalitate pentru a face cat mai multi bani.
Plus ca ti se intampla ceva nasol (o boala, un  accident, poate chiar un proces sau amenda)....si nu ai bani. Ce poate face un somer sau un angajat cu 1200 lei ?
Ești tânăr ai voință mai parlești o limbă străină, nu te sperie munca, du-te afară dacă vrei bani.

Edited by waterman, 28 June 2019 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate