Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Fizioterapie pe bune (fara pseudostiinta)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
As vrea sa vad o clinica avand poze pe pereti cu clienti nemultumiti Posted Image . Ce sa citesc, am citit pe site.


@unbrutus, Corect in principiu, dar ce incredere poti sa ai intr-un doctor care prescrie si programe pseudostiintifice? Bun, sa zicem ca refuzam samanismele fara sa se uite omul urat la noi, dar totusi pana la urma si la kineto, care in sine e un domeniu dovedit, poate sa-ti dea chestii care nu sunt ok sau nu sunt cele mai eficiente sau dovedite, cu pretul timpului, banilor, sanatatii. Daca omul nu e toba de meseria lui si de stiinta pe care o pune in aplicare (voit sau nu, nu comentez), cata incredere poti sa ai in el? Nu intreb neaparat retoric, fiindca pana la urma tot trebuie sa aleg ceva.

#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Shobi, corect, Doar ca eu voiam sa punctez altceva. Era vorba de talia celor care au trecut pe acolo. As zice, destule persoane importante cumva pentru care banii nu sunt cel mai important lucru, care au avut incredere in procedurile lor.
Dupa ce am citit un pic despre recuperari sa zicem nepotrivite dupa accidente si operatii, care au dus la diverse sechele, inclin sa cred ca nu vorbesc degeaba oamenii aia acolo. Acum na, fiecare judeca cum poate, cum doreste.
Ti-a recomandat cineva sa citesti un pic pe topicul "hernie de disc". Iti recomand si eu, in special cazurile @_Diana_ si @sflorin59.

Intamplator am avut si eu treaba la Centrokinetic. Inca nu stiu precis daca ce s-a intimplat acolo este un succes, ramane de vazut dupa o vreme. Deocamdata parerea mea e ca ei stiu ce fac.
Printre altele, fac recuperare la sportivi de performanta. Procedura PRP, de exemplu, este aplicata de cluburi mari sportivilor o data pe sezon. Nu e o cerinta pentru recuperare, dar ajuta mult. Nu e deloc ieftina. Cand am inteles importanta, am dus mana la buzunar fara sa gandesc prea mult, desi nu ma dau banii afara din casa.

Indiferent ce decizi, bafta multa, si sanatate!

PS. Din pacate... trebuie, da, sa-ti dau dreptate asupra unui punct de vedere exprimat de tine anterior - cam trebuie sa te documentezi un pic despre ceea ce vrei, ce ai nevoie... ca sa intelegi daca dorelul medical pe care il vei alege stie ce face si te poate ajuta pe bune.

Edited by viotl, 02 July 2019 - 10:04.


#21
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
PRP nu e o procedura foarte bine dovedita si chiar unde sunt dovezi sunt si controverse. Eu am rasfoit si ceva articole si multe se termina cu "More precise clinical researches are required".

Am vazut eu ce vedete au in palmares, Atodiresei etc, sigur au ales clinica cu ajutorul inteligentei si gandirii lor stiintifice :))
Cand iti da 20 de proceduri, nu mai conteaza la ei care a functionat, doar n-o sa te lase complet nevindecat, mai ales daca esti cineva mai de top.

Nu spun ca exclud sa trec pe acolo, dar ma mai gandesc. Daca as afla de un loc care e doar science-based si as sti ca ma duc cu incredere sa ma las pe mana lor, as veni cu placere.

#22
tintin201921

tintin201921

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.08.2019
sunt mai multe, trebuie sa cauti sa fie absolventi de kinetoterapie.
sigur depinde si cat cash ai disponibil.

totusi, bine ar fi sa incepi ceva, nu sa tot calculezi care ar fi varianta optima. am eu o cunostinta care tot se mocaieste cu niste migrene: a facut RMN, nu are nimic grav, a fost la mai multi neurologi, tratamente etc.
desi i-am sugerat sa incerce kinetoterapie, i-a intrat pe o ureche si i-a iesit pe cealalta. pare mult mai tentata de samanisme: terapie bowen si alte balarii..


desi nu sunt neaparat cercetate stintific (precum medicamentele gen), pot fi de real ajutor atat kinetoterapia cat si fizioterapia (mobilizari articulare, terapie puncte trigger etc.), dar unora le e greu sa-si schimbe mindset-ul si cad in plasa samanilor

#23
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 unbrutus, on 28 iunie 2019 - 13:52, said:


masajul e una si pseudo stiinta generalizata mai nou prin tot felul de apartamente de bloc care ofera "fizioterapie" e alta

curentii lui peste nu ajuta la mai nimic, de altfel aplicarea lor e facuta de oameni nepregatiti, pe fuga, si la intamplare.

masajul e util, kinetoterapia la fel, restul, statul culcat pe o masa cu cercuri magnetice in jur... pacaleli
Dar pe tine cine te-a pacalit?
Eu am mers in statiuni an de an, mai precis 20 ani.
Trebuia sa ma operez , aveam o vertebra sparta  care trebuia cimentata sau inlocuita si chirurgul a zis ca se uzeaza repede si ca o alternativa foarte buna este fizioterapia. Deci recomandare facuta de chirurg.
Peste tot la fizioterapie unde am fost veneau cu carjele si plecau fara ele, faceau medicii colectii de bastoane.
Toate procedurile ajuta, absolut toate. Pe mine m-au ajutat gimnastica, parafina, aqwa gym,apa termala sulfuroasa sau salina,  mersul pe bicicleta medicala, curenti electrici, laser
Exceptionale. Le fac o singura data pe an cu trimitere de la medic, in statiuni si inca o data pentru ca avem dreptul la 6 luni distanta fizioterapie, la o o policlinica  in cartier.
Nu puteam sa ma aplec , sa ma inchei la sireturi, nu puteam  sa ma aplec de niciun fel, nici sa ma asez pe wc nu puteam. Traiam doar cu antiinflamatoare si antidepresive.
Intre timp in atatia ani de fizioterapie si gimnastica? Vertebra s-a sudat , vazut pe radiografie, radiologul a zis ca este obisnuit sa se intample asa pentru ca eu facusem ochii mari si ma asteptam sa-mi spuna contrariul.Deci si radiologul stia.
Cine spune ca nu este buna fizioterapie , minte, sau vinde o alternativa.
Pe vremuri vwneau sefi de state si se tratau la noi.

Edited by cincicinci, 02 February 2023 - 18:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate