Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Midway (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Midway (2019) ... productie americana cu premiera in noiembrie 2019.

Oceanul Pacific, 4 iunie 1942 ... la sase luni dupa atacul japonez de la Pearl Habour ...

Regia : Roland Emmerich.
Cu :
Woody Harrelson
Jake Weber
Luke Evans
Mandy Moore
Patrick Wilson
Brennan Brown
Ed Skrein
Aaron Eckhart
Alexander Ludwig
Nick Jonas
Tadanobu Asano
Dennis Quaid
Keean Johnson
Luke Kleintank
Jun Kunimura
Etsushi Toyokawa
Darren Criss
Brandon Sklenar
James Carpinello
Jake Manley
...

Actori/nume mari, celebre : Woody Harrelson, Luke Evans, Patrick Wilson, Mandy Moore, Dennis Quaid, Nick Jonas, Aaron Eckhart si Darren Criss intr-un film in regia lui Roland Emmerich (Independence Day, The Patriot etc.) film cu un buget de aproximativ 100 milioane dolari ...

Evenimentele, batalia din 1942 au stat si la baza productiei Battle of Midway (1976) in regia lui Jack Smight ... Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn, Glenn F, Hal Holbrook, Toshirô Mifune, Robert Mitchum, Cliff Robertson, Robert Wagner, Robert Webber  apareau intr-un film devenit un clasic al productiilor cu/despre razboi ... fara a face legatura intre cele doua filme/productii sa vedem daca Midway (2019) se poate transforma (s-au poate nu ...) intr-un blockbuster  ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-_DKBgwmVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adisluc, 27 June 2019 - 22:04.


#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Pare promitator, dar pana in noiembrie il si uit.

#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Hollywood-ul și licențele artistice...
Japonezii nu au atacat decât obiective militare la Pearl Harbor. Fazele alea cu Zero-uri atacând la sol pe străzi deja îmi sugerează o porcărie...
Ce dracu' are Doolittle raid cu Midway?
Nici măcar o imagine cu japonezii? Deciziile lor în faza a doua a bătăliei au fost cruciale pentru rezultat. Tensiunea din jurul lui Nagumo și presiunea psihică asupra lui în momentele deciziei au fost decisive. Estimez că dacă pierd vremea cu Pearl Harbor și Doolittle raid nu au când să dezvolte ca lumea toate fazele bătăliei de la Midway.
Să sperăm că mă înșel.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Ar fi primul film despre Midway ... iar cel putin pana acum Woody Hartelston nu a jucat in filme slabe

Edited by Tarzy, 28 June 2019 - 05:15.


#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu este primul, cred că ăla în care a jucat John Ford e primul.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Probabil ca vor folosi reteta clasica pentru filmele actuale, jumatate din film va fi desopre o poveste de dragoste intre un aviator si o asistenta medicala, va fi un film muzical cu fond sonor de avioane.

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La celălalt a fost o poveste de dragoste între un aviator și o japoneză, mă refer la primul film Midway.

#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Multumesc, pare promitator. Pt. "puristi": scrie ca e "based on" nu ca ar fi film documentar...

#9
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l9laReRAYFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiestodj20, 07 October 2019 - 18:42.


#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
arata bine .... sper ca de data asta sa prevaleze adevarul istoric si nu povestile siropoase total neadevarate asa cum au facut in Pearl Harbour

#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Tora Tora Tora ramane filmul de referinta despre Pearl Harbour, restul sunt niste mizerii siropoase.
Midway a for punctul de cotitura al razboiului cu Japonia, a fost momentul in care japonezii au pierdut 3 sau 4 portavioane ceea ce in batalia navala a acelor vremuri  inseamna un dezastru ireparabil...din acel moment a inceput declinul imperiului japonez...sper ca filmul sa reflecte adevarul.

#12
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
L-am vazut zilele trecute.
Scene superbe de lupta, mai ales cele aeriene. Absolut bestiale.
Dar, putin ii mai trebuia sa iasa un film super pentru ca pe alocuri era ceva lipsa de actiune si un pic plictis pe la sfarsit.  Ca sa zic asa, ii mai trebuia un pic de sare si piper.
Actorii bine alesi, mai ales ca la sfarsit se face trecerea in lista a personajelor istorice.
Una peste alta, merita de vazut.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
vazut si de catre mine .... foarte oki filumul .... povestea spusa obiectiv, fara prea multe fasoane si propaganda (dar nu chiar deloc)

nu stiu de ce .... probabil ca sa ne testeze nu au respectat chiar 100% adevarul .... de exemplu: primul atac asupra flotei japoneze este facut de catre aviatia de pe atol (Midway) doar ca in film au arata avioane bimotoare (B24 sau B25) pe cand in realitate au fost B17 (quatromotoare).

sau ... daca este sa ne luam dupa film cel putin 90% din pierderile de avioane ale japonezilor sunt creditate mitraliorilor (tail gunner) de pe avioanele de atac americane :)

Recomand filmul

Edited by Tarzy, 19 December 2019 - 16:21.


#14
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016

View PostTarzy, on 19 decembrie 2019 - 16:17, said:

vazut si de catre mine .... foarte oki filumul .... povestea spusa obiectiv, fara prea multe fasoane si propaganda (dar nu chiar deloc)

nu stiu de ce .... probabil ca sa ne testeze nu au respectat chiar 100% adevarul .... de exemplu: primul atac asupra flotei japoneze este facut de catre aviatia de pe atol (Midway) doar ca in film au arata avioane bimotoare (B24 sau B25) pe cand in realitate au fost B17 (quatromotoare).

sau ... daca este sa ne luam dupa film cel putin 90% din pierderile de avioane ale japonezilor sunt creditate mitraliorilor (tail gunner) de pe avioanele de atac americane Posted Image

Recomand filmul

B24 Liberator e cvadrimotor....
B25 Mitchell e bimotor.

#15
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Am vazut si eu filmul.
Nu comentez valoarea istorica a lui, ca nu e documentar.
Mi-a placut...mi-a placut ca iti poti face o impresie cum era o batalie aeriana in acele vremuri.
Efecte faine, avioane multe si faine...

#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Un film superb pe care l-am vazut de curand acasa: Midway 2019.

Poveste, imagine, sunet, toate la superlativ. Pista Dolby Atmos este una de top, efectele te fac sa simti ca esti in mijlocul actiunii. Foarte buna si imaginea, completeaza vizual perfect sunetul.

Edited by Mr. Incredible, 04 April 2020 - 13:58.


#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003
Un film la care am facut multe pauze citind informatiile pe Wiki despre majoritatea persoanjelor: Yamamoto, Best, Nimitz, Doolittle, Nagumo, McClusky, precum si evenimentele dinainte si din timpul bataliei.
Desi filmul e de 2 ore, la mine a durat aproape 4 ore :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate