Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Din ce motive pot fi refuzat la banca*credit ipotecar*

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
In mod normal nu ar trebui sa intampinati niciun fel de probleme, la veniturile pe care le aveti. Cunosc cazuri de oameni care cu 3000 RON s-au incadrat la rate de 1000-1000 si ceva de RON pentru garsoniere/2 camere, ce e drept, cand nu era gradul de indatorare 40%.
Ca un sfat din exterior: aveti o rata destul de mare raportata la veniturile voastre. De obicei, este o lege nescrisa care spune ca daca ai o rata care depaseste 20% din totalul veniturilor tale de fapt nu prea iti permiti rata aceea.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Care din voi are salarul mai mare , ala trebuie sa fie aplicantul si celalalt codebitorul . Deci daca prietena castiga mai bine , ea trebuie sa aplice .

Edited by Baxon, 28 June 2019 - 09:38.


#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View PostCalypsso, on 27 iunie 2019 - 22:08, said:

Veniturile nu sunt recente, sunt de cel putin 5,6 luni.

Deci amandoi v-ati angajat acum 5-6 luni? In cazul asta inteleg reticenta celor de la banca, 6 luni la ultimul loc de munca e minimul cerut de majoritatea bancilor, dar asta nu inseamna ca gata, ai implinit 6 luni la job si te califici instant pentru credit. La fel, se uita urat daca veniturile de la noul job sunt semnificativ mai mari decat cele de dinainte sau daca la acelasi job ai o marire brusca si masiva de salariu.

Dupa cum a mai zis cineva, cel mai bine ia creditul cel dintre voi cu venit mai mare, iar celalalt devine codebitor (sincer nici nu vad cum ar putea sa fie doi debitori principali la un credit). Incercati si la alta banca, poate altii sunt mai permisivi dar din ce am observat, cei care au conditii mai relaxate de acordare credit, in general au dobanzi si comisioane mai mari.

#22
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
@awe M-am exprimat greșit, voiam sa zic ca nu suntem angajați de 5,6 luni, iar salariul ni s-a mărit acuma 4 luni mie și iei acuma 6 luni, dar nu au fost măriți exagerate.
Eu lucrez de 4 ani la firma respectiva, ea de 2 ani jumate.
Și da, creditul va fii luat pe ea, pentru ca are salariul mai mare, iar eu am sa fiu girant, chiar așa ne-a sfătuit, doamna de la banca.
In fine, am sa depun dosarul peste 2 săptămâni, sper sa iasă bine, din Câte am auzit, in stânga și dreapta, nu prea ar avea motiv se de ce sa ne refuze.

Edited by Calypsso, 28 June 2019 - 10:07.


#23
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
1900 lei/luna la credit pe 5 ani, dar voi vreti sa luati 68.000E?? Ce nu inteleg aici?
Codebitor??

Prima data te duci la banca, unde ei nu combina salariile a doi "necunoscuti" apropo.
Te cauta prin sisteme si pe la autoritati, iti fac o simulare, semnezi niste acte daca-ti convine treaba si apoi astepti aprobarea bancii pentru credit. Cand creditul ti-e aprobat, te duci si faci promisiunea de vanzare cumparare cu cel ce-ti vinde.
Pe baza promisiunii banca iti rezerva banii pana cand se finalizeaza constructia.
S-a finalizat constructia, faci contractul si incepi sa bagi rate.


Motiv de refuz al bancii?
Iti pierzi jobul intre timp. Chiar daca-ti gasesti altul nu ai vechime de 3-6 luni.

Edited by medelin992, 28 June 2019 - 11:34.


#24
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu medelin, rata e pe 30 ani atâta, in 5 ani e fixa iar apoi variabila la 1940 de lei cât a ieșit atunci , pai aia e prostia ce am făcut-o, ca trebuia sa bag dosarul acuma 2 luni când am fost și ne-a făcut simularea, aflam răspunsul exact ca suntem sau nu legibil pentru acel credit,pentru ca la similare a ieșit totu perfect, iar dacă expira termenu pentru ca, casa nu e gata, repunem din nou, o data ce te accepte din prima accepta și a doua.
La faza sa dea creditul la 2 necunoscuți, pai cine este cunoscut ? Nu prea înțeleg la vrei sa te referi, ideea e ca eu am salariul la ei, cred eu, ca ar fii un plus.
Acuma na, sper sa fie bine

Edited by Calypsso, 28 June 2019 - 12:17.


#25
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
3200 brut sau net? La 3200 brut rezulta 1885 net...

#26
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
In net sunt salariile, sincer brut nici nu știu cât am.

#27
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Cata incrancenare pe unii sa se bage sclabi la banci!
P.S. La subiect, aveati mai multe sanse daca erati casatoriti>dureaza 15 minute

#28
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postccdsah, on 29 iunie 2019 - 01:14, said:

Cata incrancenare pe unii sa se bage sclabi la banci!
P.S. La subiect, aveati mai multe sanse daca erati casatoriti>dureaza 15 minute
Unii dintre noi, nu avem același statut ca al tău, sa ne dea mama, tata, mătuși, bunici etc, 80k euro.
“La tăți ni greu, da’ nu la fel”

#29
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostCalypsso, on 29 iunie 2019 - 13:08, said:

Unii dintre noi, nu avem același statut ca al tău, sa ne dea mama, tata, mătuși, bunici etc, 80k euro.
“La tăți ni greu, da’ nu la fel”

La Familia said:

Nu vorbi fara sa stii
Nu halii mereu ce auzi de la altii


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/80cc4rmdxcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016
Daca iau credit acum pentru o garsoniera, peste cativa ani reusesc sa achit toate ratele la banca si vreau sa iau credit pentru un apartament mai primesc bani la fel de repede ca prima oara?

#31
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Teoretic ar trebui sa primesti mai repede ca ai istoric pozitiv.
Eu sunt mai pesimit, inainte de toate sa ai garsoniera si apoi vezi ce faci, o bagi in chirie, macar nu platesti CHIRIE si asa mai departe.

Am avut nevoie de 15 mii de lei(si nu aveam salariu asa de mare) si m-am dus la banca si din cauza ca aveam istoric bancar pozitiv mi-a fost aprobat in cateva ore.
Si o sa citesti pe forum ca sunt care vor 10 mii de lei si au lefuri babane si nu le acorda banca sau le acorda pe 5 ani.

Deci! Da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate