Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

ce fac daca pica jos ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Vin altele, am avul unul la geam la bucatarie si se bateau pe el ca chiorii, care sa l apuce.
Si l am dat jos si au construit altele 2 la sufragerie. Afacere...
Stergi toatã ziua dupa ele :(

#20
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Oricand iti poti cumpara prastie si rezolvi cazul.

#21
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
poate sa pice si sus? intreb pentru un prieten.

#22
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostAl3xandru35, on 27 iunie 2019 - 17:54, said:

poate sa pice si sus? intreb pentru un prieten.
Intelectual? Sau ..

#23
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postciobi_mar, on 27 iunie 2019 - 16:42, said:

anul asta le-am montat pe desubtul cuibului la vreo 30-40cm  cate un capac mare  de la galetile de vopsea  de 25litri,,asa poti face si tu sa aterizeze pe capac  daca vor cadea din cuib..ceia ce nu prea se intampla..
Se intampla. La mine au cazut si din cuibul din copac puii de pasari, din nefericire.

#24
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postmofone, on 27 iunie 2019 - 17:56, said:

cine, prietenul? da, este un filozof.

#25
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostAl3xandru35, on 27 iunie 2019 - 18:14, said:

cine, prietenul? da, este un filozof.
Inteleg.. Vechea dilema, Plato, cerurile, universul!

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCostyNn96, on 27 iunie 2019 - 15:14, said:

salutare,as avea si eu o mica problema daca ma puteti ajuta : de anul acesta in magazie am un cuib de randunele care de curand au scos si vreo 3-4 puisori, insa stau umpic cu tema ca ar putea sa cada, sunt deja marisori scot capetele afara si se misca din ce in ce mai mult, saracele randunele fac cu schimbul,una pleaca dupa mancare in timp ce cealalta sta si ii pazeste sa nu cada din cuib, ma tem ca ar putea cadea de acolo si daca acest lucru se intampla chiar nu as sti cum sa procedez.
as mai avea nevoie de un sfat, in magazie unde si au facut cuibul doresc sa fac unele modificari si as vrea sa pun peste tavanul din scandura vata minerala si placa de rigips, asta ar insemna sa daram cuibul de randunele, insa nu  vreau sa fac asta, as vrea sa il desprind de acolo si sa il mut undeva la streasina casei sau undeva unde ele sa aiba acces si sa isi continue productia, voi ce ma sfatuiti sa fac in privinta asta chiar nu stiu cum sa procedez, ma repet nu doresc sa stric cuibul ., vreau doar sa il mut din magazie unde doresc sa fac unele modificari. va multumesc pt eventualele sfaturi.Posted Image

Mai frate,da' tu cati ani ai?
La scoala care ai absolvit-o (total aiurea zic io) nu te-au invatat nimic-nimic despre viata,despre mediul inconjurator,despre zoologie,despre legatua dintre om si realitatea inconjuratoare?Sau faci si tu parte din casta aia batoasa si cu ifose care se crede buricu' bitilor si vorbeste doar in limbaj binar si care crede ca n-are nevoie de asemenea mizilicuri?

Edited by adisz, 27 June 2019 - 18:42.


#27
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View PostCostyNn96, on 27 iunie 2019 - 17:15, said:

am inteles,  in caz ca se va intampla asta o sa il pun la loc in cuib.
Insa cum rezolv problema cealalta : dupa ce puii isi vor lua zborul vreau sa mut cuibul undeva la streasina casei sau intr-o zona asemanatoare ca ele[randunelele] sa revina si in anii urmatori, sau odata mutat cuibul unde ele l au facut nu vor mai veni la  acesta?
Nu conteaza daca   nu mai gasesc cuibul vechi .. isi vor face/construi  altul tot la casa ta, ca aici s-au nascut..
nu de fiecare data vor sa stea in acelasi cuib ..de fapt cei care au construit cuibul nu se mai intorc ..mor acolo de unde vin la noi...se intorc doar  puii lor ...iar acestia prefera sa faca alt cuib  din nou  al lor ..eu..am si acum cuiburi goale ...

in ultimii ani sau inmultit  lastunii, o alta specie de randunele ...astea fac cuibul  acoperit si lasa doar o gaurica prin care intra si ies...acestea preiau cuiburile  parasite ale  randunelelor si il  constuiesc mai departe cum au ele nevoie ...sa munceasca mai putin si sa aiba timp sa scoata  chiar si doua randuri de pui pe vara ...

Eu trebuie sa fiu foarte atent ..ca face nevasta-mia ca trenul...daca am uitat geamul deschis la vre-o  baie ..ma trezesc  acolo cu cuib...am patito  in  fiecare an ... deci unde nu vrei sa faca cuib  pui sperietori in acel loc ..si se muta singure si construiesc in alta parte unde  vor ele... nu unde vrei tu sa le muti cibul ..

Edited by ciobi_mar, 27 June 2019 - 21:22.


#28
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Cum intra in casa?
Voi nu aveti plasa pentru tantari la geamuri?
Cum reusiti sa va aparati de tantari fara ele? Sau nu le plac tantarilor sangele vostru?

#29
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Nu au nevoie de plasa ca ii mananca lastunii pe tantari :)

#30
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009

View Postadisz, on 27 iunie 2019 - 18:41, said:

...
La scoala PE care ai absolvit-o
...

:)

#31
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
astazi si au luat zborul si puisorii de randunica, din cand in cand mai vine una dintre ele si ciripeste pe aici dupa care pleaca.:)
de curiozitate : acum dupa ce puii si au luat zborul nu raman cu parintii sau acum isi vede fiecare de drum ? :|

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate