Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

ce fac daca pica jos ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
salutare,as avea si eu o mica problema daca ma puteti ajuta : de anul acesta in magazie am un cuib de randunele care de curand au scos si vreo 3-4 puisori, insa stau umpic cu tema ca ar putea sa cada, sunt deja marisori scot capetele afara si se misca din ce in ce mai mult, saracele randunele fac cu schimbul,una pleaca dupa mancare in timp ce cealalta sta si ii pazeste sa nu cada din cuib, ma tem ca ar putea cadea de acolo si daca acest lucru se intampla chiar nu as sti cum sa procedez.
as mai avea nevoie de un sfat, in magazie unde si au facut cuibul doresc sa fac unele modificari si as vrea sa pun peste tavanul din scandura vata minerala si placa de rigips, asta ar insemna sa daram cuibul de randunele, insa nu  vreau sa fac asta, as vrea sa il desprind de acolo si sa il mut undeva la streasina casei sau undeva unde ele sa aiba acces si sa isi continue productia, voi ce ma sfatuiti sa fac in privinta asta chiar nu stiu cum sa procedez, ma repet nu doresc sa stric cuibul ., vreau doar sa il mut din magazie unde doresc sa fac unele modificari. va multumesc pt eventualele sfaturi.Posted Image

#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Randunelele isi parasesc cuibul daca il atingi.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,349
  • Înscris: 01.12.2001

 CostyNn96, on 27 iunie 2019 - 15:14, said:

, insa stau umpic
va multumesc pt eventualele sfaturi.Posted Image
Ți-aș da eu un sfat, dar mi-e frica de off topic, asa ca te sfatuiesc: nu-ți bate capul. Selecția naturala. În ambele cazuri. Știi ce zic? :)

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 CostyNn96, on 27 iunie 2019 - 15:14, said:

voi ce ma sfatuiti sa fac in privinta asta c
Sa astepti pana la toamna pana puii sunt apti de zbor sau sa lucrezi cu pauze(pentru hranirea puilor) pe langa cuib si restul termini la toamna.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Exact
L-ai atins = adio randunele
Nu mai vezi niciuna pe acolo Posted Image

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
stii chestia aia de folosesc pompierii atunci cand cineva doreste sa se arunce de pe o cladire? asa faci si tu in miniatura sub cuib, in cazul in care pica macar nu li se intampla nimic.

Ce naiba sa faci, ori muti cuibul fara sa il atingi cu mainile, ori astepti pana pleaca si muti cuibul, ce altceva sa faci.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
1. pune sub cuibul randunelelor un cos, un lighean, o cutie de pantofi, ceva in care sa ajunga puii daca pica din cuib. vezi cum il prinzi, sa nu le sperii si sa nu atingi cuibul.
2. asteapta cu modificarile pana la toamna, cand vor pleca randunelele.
nici nu poti muta acum cuibul in alta parte, pentru ca nu ai cum sa-l lipesti asa cum o fac randunelele. ar insemna sa condamni puii la moarte sigura daca muti acum cuibul, parintii nu se vor mai apropia de cuib, sa-i hraneasca.

#8
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,840
  • Înscris: 26.01.2010
Selectia naturala ca selectia naturala dar ce faci cu sentimentul de aparare si protectie cand vezi un puiut pe jos ? Treci mai departe si speri sa-l gaseasca ma-sa sau il iei si-l hranesti?
Am un pui de vrabiuta fix in fata casei care imediat cum m-am apropiat de el a deschis ditamai ciocul asteptand sa fie hranit :(

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Amana interventia....si eu am niste porumbei care mi-au intrat in pod si aman interventia pana cresc puii mari,dupa care stric cuiburile si ma apuc de lucru

#10
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 AlbastruIndigo, on 27 iunie 2019 - 15:15, said:

Randunelele isi parasesc cuibul daca il atingi.
de unde stii ?

#11
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
am uitat sa precizez ca ma voi apuca de modificari dupa ce puii parasesc cuibul, eu doresc sa mut cuibul undeva afara, sub streasina casei sau undeva  ca ele sa revina si in anii urmatori sa scoata si alte serii de pui,doar ca trebuie sa modific cate ceva prin magazie si ma tem ca daca mut cuibul dupa ce puii isi iau zborul, la anul ele nu vor mai reveni.

Edited by CostyNn96, 27 June 2019 - 16:28.


#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu te mai chinui sa muti nimic,la anu isi vor gasi alt loc,important e sa lasi pui sa creasca si sa paraseasca cuibu,dupa care il poti strica fara probleme

#13
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
stai linistit ...eu am vreo 8-9 cuiburi ...si de  randunele si de  lastuni ...si am mai pus puii inapoi in cuib ..nu a fost problema ,,,ii poti pune cu o manusa daca tot nu vrei sa-ti simta mirosul

fac multa mizerie, trebuie sa  cureti de cateva ori pe zi dupa ele...si ca sa  scap ..anul asta le-am montat pe desubtul cuibului la vreo 30-40cm  cate un capac mare  de la galetile de vopsea  de 25litri,,asa poti face si tu sa aterizeze pe capac  daca vor cadea din cuib..ceia ce nu prea se intampla..

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 27 June 2019 - 16:43.


#14
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 AlbastruIndigo, on 27 iunie 2019 - 15:15, said:

Randunelele isi parasesc cuibul daca il atingi.
De unde ai scos prostia asta?
Eu am la tara de foarte multi ani cuiburi de randunele si au mai cazut puii din cuib, i'am pus la loc si nu s'a intamplat nimic.

Edited by Freak404, 27 June 2019 - 17:23.


#15
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Inca mai merge mitul asta? A fost demontat si rasdemontat. Pasarile au mirosul slab dezvoltat, uitati-o pe-asta cu parasirea cuibului si calmati-va temerile (de altfel bine intentionate).

Si da, am probat, am luat puiul in mana cat era randunica plecata si nu a fugit, l-a hranit pana a plecat singur.

Am avut si pe hol de bloc cuib de randunele, ca statea usa balconului de serviciu permanent deschisa, acolo a cazut un pui, l-am pus la loc, aceleasi 0 consecinte.

#16
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
am inteles,  in caz ca se va intampla asta o sa il pun la loc in cuib.
Insa cum rezolv problema cealalta : dupa ce puii isi vor lua zborul vreau sa mut cuibul undeva la streasina casei sau intr-o zona asemanatoare ca ele[randunelele] sa revina si in anii urmatori, sau odata mutat cuibul unde ele l au facut nu vor mai veni la  acesta?

#17
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Se descurcă rândunelele de mii de ani si fără ajutor. Vezi de treaba ta, sunt salbatice, n au nevoie sa le bibilesti tu.

Isi fac alt cuib, nu e mare scofală.

Edited by Amaryl, 27 June 2019 - 17:19.


#18
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Nu cred ca merge sa le muti cuibul si sa lipesti un afis cu "Ne'am mutat vis-à-vis".

Edited by Freak404, 27 June 2019 - 17:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate