Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6799 replies to this topic

#2305
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.12.2012

View Postcyrusct82, on 02 aprilie 2021 - 09:36, said:

Hai că azi am prins 5G și în zona City Park Mall Constanța. Au rezolvat ei ceva de nu mergea până acum. Și al doilea test indoor vis-a-vis de City Mall.

Salut!

Da, pot confirma partial ce spui, in sensul ca acum doua ore am fost sunat de la Digi sa imi comunice ca in urma sesizarii mele au trimis o echipa pe teren si au facut niste teste iar acum ar trebui sa functioneze. M-au rugat daca pot sa verific numai ca nu sunt in localitate, in weekend voi merge in zona sa probez. Oricum daca spui faptul ca nici tie nu iti mergea si acum te poti conecta inseamna ca au lucrat si s-a rezolvat.
Bun, chiar ma bucur daca s-a remediat caci in zona City-Tabacarie merg destul de frecvent.

*a ramas ca luni ma vor suna iar cei de le tehnic sa le spun daca merge caci ei nu au program in weekend.

*eu in Mamaia (pasarela/Hotel Perla) am scos putin peste 500 Mbps, sa vedem cum sta treaba aici si mai ales care e aria de acoperire in interiorul parcului, eventual si in zona terasei exterioare din capatul mall-ului unde este zona food.

*am intrebat de ce a durat o luna si cica echipa tehnica ar fi venit de la Bucuresti, nu sunt din Constanta...in fine, bine ca s-a remediat.

Edited by raulrom1, 02 April 2021 - 17:46.


#2306
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
Deci, o statie 5G actualmente are antena pt N78, RRU-l și baseband-ul aferent, modo grosso spus

De ce trebuie toată ziua sa meargă echipe onsite ca sa ce? Sa dea reset manual la baseband probabil? Sau sa scoata alt echipament din 'priză' și pus înapoi?

De ce nu se poate rezolva remote din NOC? Chiar așa de varza sunt echipamentele astea de 5G?

Edited by emanu900, 02 April 2021 - 18:00.


#2307
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.08.2011

View Postraulrom1, on 02 aprilie 2021 - 17:40, said:



Salut!

Da, pot confirma partial ce spui, in sensul ca acum doua ore am fost sunat de la Digi sa imi comunice ca in urma sesizarii mele au trimis o echipa pe teren si au facut niste teste iar acum ar trebui sa functioneze. M-au rugat daca pot sa verific numai ca nu sunt in localitate, in weekend voi merge in zona sa probez. Oricum daca spui faptul ca nici tie nu iti mergea si acum te poti conecta inseamna ca au lucrat si s-a rezolvat.
Bun, chiar ma bucur daca s-a remediat caci in zona City-Tabacarie merg destul de frecvent.

*a ramas ca luni ma vor suna iar cei de le tehnic sa le spun daca merge caci ei nu au program in weekend.

*eu in Mamaia (pasarela/Hotel Perla) am scos putin peste 500 Mbps, sa vedem cum sta treaba aici si mai ales care e aria de acoperire in interiorul parcului, eventual si in zona terasei exterioare din capatul mall-ului unde este zona food.

*am intrebat de ce a durat o luna si cica echipa tehnica ar fi venit de la Bucuresti, nu sunt din Constanta...in fine, bine ca s-a remediat.
Eu sunt curios acum sa văd daca merge in zona plajei Modern / piata Ovidiu. Când ajung in zona o sa postez aici rezultatul. Ieri am fost pe acolo și nu funcționa.

#2308
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.12.2012

View Postemanu900, on 02 aprilie 2021 - 17:58, said:

Deci, o statie 5G actualmente are antena pt N78, RRU-l și baseband-ul aferent, modo grosso spus

De ce trebuie toată ziua sa meargă echipe onsite ca sa ce? Sa dea reset manual la baseband probabil? Sau sa scoata alt echipament din 'priză' și pus înapoi?

De ce nu se poate rezolva remote din NOC? Chiar așa de varza sunt echipamentele astea de 5G?


Nu stiu ce si cum Manu... cert e ce in oras (Constanta) nu functiona 5G-ul pana acum, s-au plans mai multi. Ca era ceva simplu, gen reset, ca trebuia ceva inlocuit sau altceva, nu stiu... nu lucrez in domeniu. Se pare ca intr-un final s-a rezolvat, asta e cel mai important.

View Postcyrusct82, on 02 aprilie 2021 - 18:08, said:

Eu sunt curios acum sa văd daca merge in zona plajei Modern / piata Ovidiu. Când ajung in zona o sa postez aici rezultatul. Ieri am fost pe acolo și nu funcționa.

Am intrebat la telefon si acest aspect si mi-a spus doamna ca au verificat si acea zona si ca acum ar trebui sa functioneze, dar daca pot sa merg sa fac un test si sa le confirm.
Vezi ca antena de 5G e undeva in zona Hotel Ibis, acolo ar trebui sa ai cea mai buna acoperire (asta stiu de la ei).

#2309
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
Vedem cat o tine.
Și la Iași pe prima statie care au dat-o on Air tot au mai vizitat-o in ultima vreme, banii aceeași fază că la tine (tot Commscope, RRU /baseband Huawei).

De ce n-or fi pus antene AAU Huawei pt compatibilitate maxima din start, alt motiv in afara de costuri nu vad.

#2310
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

View Postemanu900, on 28 martie 2021 - 19:23, said:

Poate au început vreun swap si în Oradea de pe Huawei pe Nokia sau Ericsson?
Inca nu atat ca orasul e pico-izat cu jucarii Ericsson in B1(3G+4G). Ar merita un swap Ericsson si curatat orasul....dar nu prea pare a fi o prioritate! Mai mare/arde mai rau Giurgiu!

View Postraulrom1, on 30 martie 2021 - 18:15, said:

Concluzia este ca Digi au folosit antene ”smechere” in Mamaia (ca deh e zona turistica si trebuie sa impresioneze lumea) iar pentru oras din ”alea ieftine” sau in fine care au unele probleme de sincronizare la mai multe tipuri de device-ui in special mai noi (nu sunt singurul care m-am plans, inclusiv in alte orase au fost semnalate astfel de disfunctionalitati cand pe harta lor apare acoperire 5G dar nu merge iar in alta zona functioneaza... deci antenele au niste protocoale care nu sunt compatibile cu anumite device-uri, daca sta cineva sa verifice cred ca am putea face si un profil de brand, model etc.
Ce este o antena smechera? Cum se identifica? Cu ce e diferita fata de o antena non-smechera?
Ce decizie ia o antena atat activa(din asta mai noua) cat si din aia clasica cu privire la sincronizarea aceasta de da peste cap terminalele?

View Postemanu900, on 30 martie 2021 - 19:42, said:

Pt că în Mamaia au antene AAU și nu Pasive ca în oraș.
Unde este AAU in Mamaia. Se poate un ID de site te rog?

View Postemanu900, on 30 martie 2021 - 19:42, said:

Oricum e interesant totuși că S20u se conecta in Iași pe cele Pasive pe toate cele 3 stații fara probleme, nu vad de ce S21u cu un modem și mai jmecher sa nu poată.
E totuși posibil că pe antenele Pasive sa fie alta parametrizare setata fata de cele AAU, parametri ce nu sunt adăugați în CSC-ul telefonului pt modem.
Ce parametru este in acea antena care sa fie pus in CSC?
De altfel ce parametri sunt in antenele acelea active fata de pasive care sa faca sa mearga sau nu jucaria?
Cum se incarca acei parametri in antena? Au pe jos un port ceva si se leaga tehnicianul cu un cablu/stick USB?

View Postraulrom1, on 31 martie 2021 - 10:04, said:

Am o intrebare retorica... ca tot am inregistrat o sesizare la Digi (am vorbit in priviat aici pe forum si cu Digi Helper) daca compania va remedia problema nu stiu zic printr-o inlocuire a antenelor (pasive cu active) din oras cu cele cum sunt in statiune? Mi-e greu sa cred ca vor face o astfel de investitie, tocmai de aici lipsa lor fermitate in oferirea unei solutii prin care sa remedieze problema din oras. Pai am inregistrat prima sesizare telefonic acum mai bine de o luna... nu s-a rezolvat nimic, decat vorbe frumoase gen ”am inregistrat sesizarea dvs si o sa fiti sunat in cel mai scurt timp.” Digi Helper a pastrat aceeasi linie melodica... cum ca a trimis mai departe sesizarea, ok poate merge o echipa pe teren sa verifice si asta ia ceva timp, dar cat?
Dar ce anume nu merge pe antenele pasive si pe cele active rupe?
De ce ar trebui sa faca Digi swap de antene?

View Postrama, on 31 martie 2021 - 09:44, said:

Cadoul 1. B38 aproape pe gratis de la firma lui Ghita . Aici a fost noroc de doua ori , o data cadoul in sine și apoi faptul că B38 a apărut în terminale cam in aceeași perioadă
Ce/cine a impiedicat pe ceilalti sa incerce sa ia spectrul de la 2K?

View Postrama, on 31 martie 2021 - 09:44, said:

Cadoul2. 900Mhz practic gratis justificat cu un studiu îndoielnic despre piața concurențială pe siteul Ancom .
Un link ceva care sa indice ca Digi a luat aproape gratis acel spectru de 900?
Vodafone de ce nu a dat ceva mai mult sa ramana in PGSM si a sarit in EGSM(desi se stia de problemele din zona Moldovei/Dobrogei....sa mai intreb cum a ramas cu RRU-urile de pe retea care stiau doar PGSM? Le-a facut SW upgrade ca sa mearga si pe EGSM?). I-a mintit cineva/facut cineva pe cei de la Vodafone?
In teritoriu ati simtit in zonele U2100 ORO si U900 VDF vreo diferenta de acoperire? Normal acolo unde este acest config.Daca da....cum se explica? Nu vrea ORO sa acopere?

View Postrama, on 31 martie 2021 - 09:44, said:

Practic Digi a construit o rețea mare cu 3 euro pe lună și a distrus orice preț la nivel european pt că a avut noroc și a primit niste cadouri
Cu ce a afectat piata din Germania sau Suedia faptul ca a dat Digi la 3euro pe luna servicii? Fac studii cei de la Telenor sa inteleaga ce a facut Digi?

View Postemanu900, on 31 martie 2021 - 12:42, said:

Ar mai fi o varianta pt 5G la ei, dat fiind faptul ca DSS e inca asa si-asa la capitolul performanta si anume implementarea pe N38 folosind doar cei 10 Mhz care momentan nu sunt utilizati (din cei 30 Mhz) cu ancora pe B8 sau de ce nu B1.
Ar merge?
Pentru o mare parte din retea un mare NU!
RRU-urile Huawei stiu 4X20W!
RRU-urile Nokia stiu 8X20W!
De unde putere per port pentru inca o celula de 5G? Scade emisia pe 4G? Sa fim seriosi! Exclud aici intrebarea daca niste RRU-uri de 10 ani chiar accepta 5G la cheie!
Apoi...sa intreb si de baseband? Cand a facut Digi swap Huawei->Nokia la B38 a luat placi care gata proceseaza 5G? Inca o data sa fim seriosi! De altfel solutia Nokia de tip GULNR este asa de buna incat se lasa asteptata pe piata si na va veni in viitor(poate nici anul asta).Vrei 5g placi separate de procesare 5G!
Asadar....VISE umede pentru un 5G in 10Mz asa sa dea pe la bot pardon pe ecranul telefonului in conditiile in care ei au problemele pe care le au cu B38(pe UL) si nici macar 4X4 nu au peste tot(pe ici pe colo).

View Postmtuchendria, on 31 martie 2021 - 13:49, said:

Cu 3G depinde din ce directie bate vantul...Daca nu mai ia nimic la licitatie, sa vezi atunci cum face aripi 3G-ul din schema, asa cum fac ceilalti incetul cu incetul...
Digi a fost primul care a taiat din 3G 2100 pentru a activa LTE in 10Mhz.
Cat ii priveste pe ceilalti....deocamdata nimeni nu a taiat tot 3G 2100 si toti 3 au pastrat macar un 5Mhz(unii si cu inca 5Mhz in 900 in paralel). Asadar unde este omorat complet 3G in RO?

View Postgiusepe2002, on 31 martie 2021 - 14:14, said:

Pai stai...si cei care n au volte ce fac....se chinuie la noroc cu acel GSM in 2Mhz... ? Daca aveau ca Vodafone 10Mhz pe 2G, da, nu era o problema, exista HD-Voice acolo, e altceva.
Asa-i! Deja dudie forumul cu aceste eliminari de 3G si mutat totul in GSM! Mai un pic si gata!
Acum na sa speram ca nu le vor veni idei operatorilor sa bage si 5Mhz 900 in LTE!
PS....da exista AMR-WB in GeSeMe doar ca nu stiu daca lumea da un pic de importanta factorului de reutilizare din GeSeMe combinat cu tilturi din alea de bat ehee...si uite asa s-ar putea sa ai un C/I mult mai prost pe GeSeMe intr-un loc definit! Da...si pe 3G durea uneori overlappingul masiv(mai ales daca traficul era mare), dar compensau alte lucruri (spreading etc)!
Sa vad eu o Constanta pe VDF cu LTE900 in 5Mhz si fara 3G 2100 DELOC plus traficul din timpul verii(na mai fara pandemie) si cata lume va mai lauda/prinde AMR-WB!

View Postgiusepe2002, on 31 martie 2021 - 14:14, said:

Dar cred ca daca vor scoate 3G-ul care inca mai sustine o buna parte din clienti pe segementul de voce( si tot monteaza statii 3g in locuri unde nu face fata vocea pe GSM), cred ca isi vor face aripi si ei ,daca vor fi nevoiti sa se descurce la noroc.
Clientii Digi sunt toti pe VOLTE! Nu exista probleme! Tocmai azi vorbeam cu o persoana ce are Y6 2019(compatibil volte conform digi.ro)...dar nu mere....de la CC....sa vedem/stati/o sa facem acel tichet! Etc povesti(idee e sa aiba volte deoarece nu are HD call mereu  pe 3G). Cati or fi asa? Eheee....cati or fi cu alte terminale?

View Postgiusepe2002, on 31 martie 2021 - 14:14, said:

caci nu cred ca vor investi acum cei de la Digi in echipamente sau software pentru a mari capacitatea in GSM (am inteles ca exista o astfel de posibilitate)....
Echipamente nu trebuie ca nu mai e TRXi ca acum 15 ani!
Da Digi poate investi in licente pentru VAMOS(si ce mai trebuie in spate...SAIC etc). https://scdn.rohde-s..._technology.pdf
Acum na...din material reiese ca sunt biti diferiti in TSC-urile alocate userilor(ca doar dubleaza capacitatea GSM)...daca mai pun si nebunia de 2Mhz spectru a Digi...va merge acel VAMOS RACHETA! AMR_WB pentru toti! Da de unde! Calitatea din GSM Digi este....nu mai comentez(da intr-o vale la munte e ok ...dar in orasele mari....daca mai stai si pe la etajele superioare....)
Digi nu are alte...banalitati...care sunt pe la alti operatori si noi visam de VAMOS!

View Postemanu900, on 31 martie 2021 - 14:53, said:

Cred ca 5G-ul asta la Digi e cel mai dorit dintre toti cei operatori ca sa functioneze si taman aici sunt probleme Posted Image (strict vorbind de banda N78, nu alte implementari facute pe butuci la altii).
Dorit ca este la bani de seminte, in rest nimic special si complet limitat la nivel de trafic! Eu pana acum nu am gasit pe nimeni/dar pe nimeni care sa se agite sa isi ia teminal cu 5G pentru a beneficia de acest serviciu de la Digi! Dar na poate am eu ghinion...sau poate sparg gheata si incerc sa ii conving(doar nu ca nu prea e acoperire).

View Postcarmenclara1, on 31 martie 2021 - 17:58, said:

3g e pe cale de disparitie in intreaga europa. spectrul va fi refarmat pentru 4g. acolo unde acoperirea e deficitara vor avea de lucru (trebuie sa corecteze/compenseze deficienta)
cei care nu au terminale compatibile pot decide sa ramana pe 2g sau sa faca trecerea (poate cu o subventie) la terminal 4g cu volte
Ok dar asa cum s-a mai zis pe aici...cati operatori au GSM in 2-3Mhz? Exclud sora Digi din HU?
Apoi...zona de 2100 da a fost refarmata in multe locuri(mai ales acolo unde au facut RS cu partajare de spectru....merge blana LTE B1 in 20Mhz daca sunt frecevente alaturate) dar ce facem cu 900 acolo unde deja a fost migrat spre 3G inainte sa se intample asta in RO(ca aia din Vest s-au miscat altfel pe urban.....in RO nu a mai apucat...atat cu Orange in capitala). Gata se inchide si 900? Unde se muta? Inapoi in GSM? Au toti RRU-uri 2T2R per sector ca sa renteze migrare spre LTE? Fac LTE a la Digi cu Single TX? Au toti configuri SRAN care sa permita de la clapute sa se dea jos 3G900 si sa se activeze LTE900?
Colcaie de retele care spera/au in plan modificari dar na acum cu modernizarile/adauare de 5G/SRAN-izare/swap de Huawei! Deci vizita pe fiecare site!
Poate m-au lasat pe mine neuronii, dar care sunt acele retele europene(si na un pic mai maricele asa nu din alea cu 500 de antene) care un inchis complet 3G? Cum inchide/ce face Free FR 3G-ul?

View Postemanu900, on 02 aprilie 2021 - 17:58, said:

De ce trebuie toată ziua sa meargă echipe onsite ca sa ce?
Cum se poate dovedi ca intr-adevar a fost cineva pe teren/acolo/la punctul zero?
Pai nu prea ai cum!
Poate daca pui camere la situri si le urmaresti ca pe vremuri!

View Postemanu900, on 02 aprilie 2021 - 17:58, said:

Sa dea reset manual la baseband probabil? Sau sa scoata alt echipament din 'priză' și pus înapoi?
Cat priveste acel reset...lumea este obisnuita cu restart de la PC....restart si aia e! In foarte multe sectoare se face un reset electric care este cu mult peste un restart normal dat din linie de comanda! Nu intram in detalii...dar cred ca se intuieste! In functie de vendor mai des/mai rar! Depinde! Acum.....astia cu ochii mici(chinezii) au de ehehe multi ani de zile comenzi prin care poti taia alimentarea la o placa prin backplane BBU(evident ca aia europeni au zis...ce ma noi nu stam de din astea pentru ca avem echipamente foarte bune). Normal ca nu poti taia backplane-ul placii MPT de pe site ca atunci pierzi si O&M-ul la site si ura si la gara ca ramane pe jos! La baseband yep....le poti omori pe toate!
RRU-urile au alimentari separate...asa ca jos/sus din siguranta este sfant!
PS:sa nu stie cei de la Digi comanda....OPR BRDPWR/////?

View Postemanu900, on 02 aprilie 2021 - 17:58, said:

De ce nu se poate rezolva remote din NOC? Chiar așa de varza sunt echipamentele astea de 5G?
Pai care este problema? Nu se stie care este problema pentru care a fost trimisa echipa pe teren(sa taie iarba/sa inchida usa/ca vada cati kw s-a consumat)?! Nu se stie daca a fost cineva acolo si dat la ciocanel!

View Postemanu900, on 02 aprilie 2021 - 18:29, said:

Și la Iași pe prima statie care au dat-o on Air tot au mai vizitat-o in ultima vreme, banii aceeași fază că la tine (tot Commscope, RRU /baseband Huawei).
Unde are Digi antene Commscope pe 5G? Un Id de site se poate? Mai ne clatim si noi ochii!

View Postemanu900, on 02 aprilie 2021 - 18:29, said:

De ce n-or fi pus antene AAU Huawei pt compatibilitate maxima din start, alt motiv in afara de costuri nu vad.
Adevarul este ca toata lumea din era 5G da in ele acum la greu cu MIMO64X64 beamforming si alte avione! Doar ca adesea AAU-urile astea rumega la 4X4 sau 4X2 sau na depinde care este focusul! Probabil ca mai trebuie niste carbuni!
PS:cine crede ca acest 5G Digi este mai mult decat un POC(proof of concept)....are asteptari nerealiste!
PS:se pun si in tari cu apa calda antene "normale" la greu! Nu este totul AAU! Nu inseamna ca daca e AAU ai de 5X viteza! Inca se testeaza...inca se ameninta vendorul x cu y(ca na trebuie totul la pret cat mai mic).

Edited by yblu, 02 April 2021 - 23:45.


#2311
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Pt colegul care a scris mai sus să știi că lumea are tendința să uite istoria și să facă presupuneri bazate pe datele din prezent .


Spun doar că RDS a plătit 40+6 mil Eur pe tot spectrul . Ceilalți au plătit între 150-250 mil.de căciulă .

Și că sa vezi justificarea citiți pe site că sunt documente publice la ANCOM. Totul se pregătește cu cap.

https://www.ancom.ro › Ovu...PDF
Studiu privind impactul utilizării benzii de 900MHz pentru ... - ANCOM

Pagina 16

Iar în ceea ce privește preturile de la licitație sa nu uitam .

https://www.ancom.ro...ectru-2012_4688

220 mil Orange
180 Telekom etc. 40 mil RDS .

Iar în ceea ce privește preturile îți găsesc imediat analiza Telekom și declarația oficială în care reprezentanții Telekom uita că au avut monopol pe telefonie fixa ai critica politica oficială cu atac direct la RDS , chiar înainte de a fi numit la ANCOM un fost director Telekom care a desființa toată munca de până atunci .

Noroc că l-au schimbat repede că se " făcea o manevra " s-au și publicata.momentul respectiv cadoul de spectru pt Telekom .

In opinia mea ANCOM este un model de management corect prin care s-au favorizat preturile mici , acoperirea și accesul la telecomunicații de calitate . Ceea ce in Germania spre exemplu nu a existat niciodată . Chestie pe care Telekom nu a reușit să o înțeleagă niciodată , dovada succesul deosebit


Daaaar lumea uita repede .


Nu zic că RDS nu face treabă bună , face senzațională in condițiile date dar sa nu credem că ceilalți dorm . Nu dorm . Dovada Ungaria .

Iar asta este mega offtopic. Îmi dau warn singur.

Edited by rama, 03 April 2021 - 00:11.


#2312
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
Site-ul din Iași

Attached File  Screenshot_20210403-005319.png   960.04K   22 downloads

L.E.

Mai sunt și 121652 și 101355.


In Mamaia, unul din astea.
Eu făceam teste vizavi de Yaki, nu obțineam maximul care îl scoteam de ex. in Iași, nu mai țin minte pe care hotel e gNB-ul.

Attached File  Screenshot_20210403-005009.png   850.41K   18 downloads


Usb la antena :D

Mă întreb doar dacă o antena AAU pe semnalul ce vine dinspre RRU/baseband nu permite conectarea mai facila a terminalului vs setup-ul uneia Pasive conectate la același tip de echipamente in spate, atât.



5G-ul la Digi e dorit de cei de pe forum mai mult ca cei ce nu intra pe forum :)

L.E

Mersi de info legat de N38.

Edited by emanu900, 03 April 2021 - 00:35.


#2313
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru terminal nu e nici o diferenta intre AAU (panou cu radio integrat) versus panou + RRU. Dpdv logic nu prea sunt diferente, doar de design, eficienta power, diversitate etc.

Cine a mai testat, s-a activat si la Digi pe undeva semnalizarea n78 pe statiile vecine? Ca altfel vezi antena 5G si nu poti exploata semnalul, ca te prinde B1 de pe alta locatie... :)

Edited by MembruAnonim, 03 April 2021 - 00:35.


#2314
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
Și de preț probabil.

#2315
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
@yblu

De aici am rămas cu ideea de Commscope in Iași și în general unde folosesc Passive pt 5G


https://forum.softpe...8#entry25740643

Prin panourile astea mici dau atat B38 și N78 (folosind eventual diplexor)?

In Iași sunt câteva stații care emit 4x4 pe  B38 (prin antene Huawei), iar panourile par similare celor care emit N78. Sunt totuși identice ori ma-nsel și atunci cade faza cu Commscope.

De ex. eNB 111556

Attached File  Screenshot_20210403-023149.png   893.21K   46 downloads

Edited by emanu900, 03 April 2021 - 01:35.


#2316
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alea sunt doar pentru B38, n78 trebuie sa fie prin altceva.

#2317
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrama, on 03 aprilie 2021 - 00:10, said:

Pt colegul care a scris mai sus să știi că lumea are tendința să uite istoria și să facă presupuneri bazate pe datele din prezent .


Spun doar că RDS a plătit 40+6 mil Eur pe tot spectrul . Ceilalți au plătit între 150-250 mil.de căciulă .


Si diferentele sunt MARI si se vad in practica. Nu au cumparat acelasi lucru. Unii au luat spectru mult si in benzi bune, Digi a luat firmituri. E ca si cum eu mi-as cumpara o bucata de paine cu 4 lei si tu iti cumperi icre negre, friptura si un tort cu 200 lei. Dupa care urli ca eu am dat mai putin pe mancare. Pai da, dar cui ii ghiotaie matele de foame?

#2318
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,342
  • Înscris: 03.04.2004
eNB-ul din zona Politehnicii Iași

121652

Par a fost aceleași antene cu cele de mai sus

Attached File  IMG_20210403_143135150~2.jpg   65.48K   12 downloadsAttached File  IMG_20210403_143142419~2.jpg   86.05K   12 downloadsAttached File  IMG_20210403_143548145_HDR~2.jpg   219.63K   12 downloadsAttached File  IMG_20210403_143601434~2.jpg   103.08K   11 downloadsAttached File  IMG_20210403_143608274~2.jpg   94.28K   13 downloads


Mai nou văd că 5G e Restricted a nu știu cata oară. Ultima oară pe S20u îl aveam și după ticket mi l-au deblocat.

E clar ca au ceva scripturi prin care ori de nu faci o perioada conexiune pe 5G ți-l barează automat ori daca telefonul nu semnalizează ca stie anumiți parametrii ce trebuie sa existe în softul modemului, tot către acest lucru conduce.

Attached File  Screenshot_20210403-144414.png   467.77K   14 downloads

Attached File  Screenshot_20210403-143019.png   646.16K   11 downloads

Am sunat la ei pt sesizare, dar și coordonatele GPS.

Sa vad daca am sorti de izbândă au ba.



Statia e cablată pe B38 in 4x4, rândul in schimb nu trece de 2


Attached File  Screenshot_20210403-143250.png   188.55K   14 downloads


In schimb, pe altele cupleaza Rank 3 in 4x4

Attached File  Screenshot_20210403-142117.png   239.55K   14 downloads

Fără 256QAM mare brânză nu iese

Attached File  Screenshot_20210403-142131.png   830.34K   19 downloads



@yblu

Legat de vizitarea stației in Constanta, colegul de mai sus a menționat cum că a fost sunat de Digi și s-au confirmat trimiterea unei echipe de la București pt intervenția respectiva (uitasem sa mai adaug in postarea de aseară).






Edited by emanu900, 03 April 2021 - 13:56.


#2319
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.12.2012
Revin cu precizari legate de conexiunea in Constanta, am fost astazi si am testat in zona City Mall / Parcul Tabacarie. Acum functioneaza! Deci dupa o luna si ceva de cand am facut sesizarea s-a rezolvat problema.
Iata cateva pareri (nefiind specialist, important sa precizez) asta dupa ce am testat 5G-ul cu cateva zile inainte si in statiunea Mamaia unde din ce am inteles sunt antene active, fata de cele pasive din oras. In felul acesta ii raspund indirect si unei persoane, am vazut ca dorea un raspuns la o afirmatie de-a mea cand am precizat peiorativ ”ca antenele active sunt mai smechere”.

- dupa cum vedeti am prins 570 Mbps vis-a-vis de City Park (de fapt maximul a fost de 583 dar pentru 2-3 secunde si cand sa fac print screen a coborat si s-a stabilizat la 569.... pana la urma sunt niste scoruri bune)

- oarecum suprinzator viteza a fost cu putin mai buna decat ceea ce am prins la Hotel Perla pe o antena activa, acolo a fost maxim 514 Mbps.

- aria de acoperire este mult mai scazuta pe antenele pasive (intr-adevar conteaza si ca e in oras, alta e configuratia reliefului, densitatea cladirilor) dar cel mai deranjant e ca dupa ce ca distanta fata de antena trebuie sa fie mai mica decat la una activa ca sa prinzi semnal, uneori trebuie sa pornesti si repornesti netul ca sa iti intre pe 5G (asta nu tin minte sa mi se fi intamplat in Mamaia, plus ca antena batea pe o distanta mult mai mare). Ei, cam asta vad eu a fi ”smecheria” activ vs pasiv, cele pasive nu te ajuta sa faci trecerea 4G spre 5G tot timpul deci inevitabil raza lor de actiune scade.

- am observat faptul ca conteaza si distanta fata de antena dar poate cel putin la fel de mult unghiul, daca esti fata in fata ei si la o distanta optima prinzi semnal bun, iar daca mergi 50 m in lateral de cum e indreptata antena, puterea scade considerabil. Mai mult am traversat si m-am dus langa blocul pe care banuiesc ca se afla antena si viteza era mica (undeva la 250-300 Mbps) desi distanta era minima, unghiul fiind ”mort” a condus la un semnal slab. Cel mai bun semnal l-am prins pe partea cu mall-ul intre statia de autobuz si intrarea in parcarea exterioara. In poza se vad niste antene (sunt peste drum de mall) pe doua blocuri alaturate, din teste banuiesc ca cele mai mici sunt cele de la Digi.

- in parc acoperirea este buna, am stat chiar pe o banca din interiorul parcului si am prins in jur de 400 Mbps, tinand cont ca sunt copaci viteza e decenta. Nu am fost pana in zona lacului.

*si o concluzie finala, harta de pe site-ul Digi cu acoperirea 5G nu reflecta intocmai realitatea, in teren acoperirea e mult mai mica... nu uitati conteaza distanta dar mai ales unghiul, sa fi musai in bataia antenei.

Baieti si fete, va multumesc pentru discutiile purtate in ultima luna de cand am urmarit aceasta sectiune de forum... acum ca s-a remediat problema semnalata va urez multa sanatate si alegeri inspirate!... ne mai auzim cel mai probabil dupa licitatia ANCOM cand Digi va implementa adevaratul 5G si bineinteles se vor reaprinde polemicile. Numai bine!

*mentionez ca am folosit un Samsung S21 Ultra.

Attached Files



#2320
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postraulrom1, on 03 aprilie 2021 - 16:24, said:



- aria de acoperire este mult mai scazuta pe antenele pasive (intr-adevar conteaza si ca e in oras, alta e configuratia reliefului, densitatea cladirilor) dar cel mai deranjant e ca dupa ce ca distanta fata de antena trebuie sa fie mai mica decat la una activa ca sa prinzi semnal, uneori trebuie sa pornesti si repornesti netul ca sa iti intre pe 5G (asta nu tin minte sa mi se fi intamplat in Mamaia, plus ca antena batea pe o distanta mult mai mare). Ei, cam asta vad eu a fi ”smecheria” activ vs pasiv, cele pasive nu te ajuta sa faci trecerea 4G spre 5G tot timpul deci inevitabil raza lor de actiune scade.





*si o concluzie finala, harta de pe site-ul Digi cu acoperirea 5G nu reflecta intocmai realitatea, in teren acoperirea e mult mai mica... nu uitati conteaza distanta dar mai ales unghiul, sa fi musai in bataia antenei.

Baieti si fete, va multumesc pentru discutiile purtate in ultima luna de cand am urmarit aceasta sectiune de forum... acum ca s-a remediat problema semnalata va urez multa sanatate si alegeri inspirate!... ne mai auzim cel mai probabil dupa licitatia ANCOM cand Digi va implementa adevaratul 5G si bineinteles se vor reaprinde polemicile. Numai bine!

*mentionez ca am folosit un Samsung S21 Ultra.

Nu are nici o legatura antena, ca e panou clasic sau AAU. Conteaza celula si banda pe care esti.

Digi doar pe B1 semnalizeaza 5G, si poti folosi 5G n78 doar daca ai ancora celula LTE B1 de pe acelasi site. Daca au inca un site fara 5G in apropierea celui cu 5G, imediat ce treci pe el ai pierdut 5G, chiar daca ai vizibilitate directa spre antena.

Harta indica acoperirea n78 simulata, el ar acoperi mult mai mult daca si celelalte statii ar semnaliza n78 insa probabil ca nu se intampla asta.

Vezi la Vodafone sau Orange, 5G e exploatabil si la 2-3km de statie in unele situatii, daca exista vizibilitate decenta.

Edited by MembruAnonim, 03 April 2021 - 16:33.


#2321
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.12.2012

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2021 - 16:32, said:

Nu are nici o legatura antena, ca e panou clasic sau AAU. Conteaza celula si banda pe care esti.

Digi doar pe B1 semnalizeaza 5G, si poti folosi 5G n78 doar daca ai ancora celula LTE B1 de pe acelasi site. Daca au inca un site fara 5G in apropierea celui cu 5G, imediat ce treci pe el ai pierdut 5G, chiar daca ai vizibilitate directa spre antena.

Harta indica acoperirea n78 simulata, el ar acoperi mult mai mult daca si celelalte statii ar semnaliza n78 insa probabil ca nu se intampla asta.

Vezi la Vodafone sau Orange, 5G e exploatabil si la 2-3km de statie in unele situatii, daca exista vizibilitate decenta.


W21 - aveam pagina de forum deschisa si am apucat sa citesc ca ai scris, ce spui tu posibil sa aiba logica si nu intru in detalii din simplul fapt ca nu ma pricep si nici nu imi place sa ma dau specialist caci chiar daca incerc sigur nu imi iese. Fac o paranteza caci vreau sa precizez faptul ca pana acum dintre toti cei care au postat si care m-au ajutat sa imi fac o parere la cum sta faza cu antenele/5G-ul si alte chestii de tehnologie au fost emanu900, carmenclara1 (aici de cand urmaresc sectiunea nu prea a postat dar o stiu de pe alte forumuri unde am vazut ca are pareri corecte si argumentste), nelutu79, cyrusct82... voi ati fost si cei mai promti imi a-mi raspunde, deci va multumesc!

Mai exact ce voiam eu sa scot in evidenta era legat de distanta fata de antena, unghiul facut cu aceasta si posibilele interferente (masini, cladiri, copaci, panouri etc). Uite ca iti dau un exemplu concret eram peste drum de blocul unde era antena 5G in parcare (aveam semnal bun) dar am facut cativa pasi si intre noi s-a interpus o utilitara de trasnsport marfa a Altex care stationa. Evident am intrat imediat pe 4G. Apoi am mai facut cativa pasi si am revenit pe 5G, asta in conditiile in care eram vorba vine peste drum de antena. Un alt exemplu e dat de unghiul facut cu antena (o situatie cat de cat similar doar ”ca idee” e cu unghiul pe care il facem cu privirea la TV, esti perpendicular vezi ok, schimbi unghiul s-a dus totul). La fel e si cu semnalul. Iti spun asta din experienta caci am testat in diverse locuri si unghiuri in jurul blocului unde se afla antena, astfel am ajuns la aceasta concluzie. Si daca nici practica din teren nu e cel mai bun exemplu, atunci care?
In Mamaia distanta la care batea antena era considerabil mai mare si fara sa iasa din 5G asa cum mi s-a intamplat de cateva ori in oras.
Poate am avut un mod rudimentar de a ma exprima, dar cred ca s-a inteles ideea.

Seara buna!

#2322
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Raulrom1 ți-am trimis un mesaj privat , dacă ai timp sa îl citești .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate