Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pamant pentru gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Ideea e ca partea aceea care niveleaza sa fie grea, pentru ca daca e usoara o sa mangaie pamantul in loc sa il apese si sa il intinda (manerul poate fi clar si din lemn, ca sa fie mai usor).

Cel putin asta am inteles eu din cateva video pe care le-am urmarit legate de subiect Posted Image

Edited by icrobert, 05 April 2021 - 13:35.


#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pai fa-o si zi-ne cum merge :) O patentezi, eu iti cumpar patentul pentru 1 bucata :D

#39
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Scula niveleaza, nu taseaza. Pentru tasare se foloseste un cilindru. Deci nu este atat de important sa fie grea.
Din lemn insa cred ca se va deforma de la umiditate si nu va mai fi dreapta.

#40
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postbobitzaaa, on 05 aprilie 2021 - 14:58, said:

Pai fa-o si zi-ne cum merge Posted Image O patentezi, eu iti cumpar patentul pentru 1 bucata Posted Image
Pai eu vreau sa o cumpar, nu sa o fac! Posted Image

Las pe cei mai indemanatici decat mine sa o realizeze si sa o patenteze! Daca se misca repede poate cumpar chiar de la ei Posted Image

View PostMirceaDWC, on 05 aprilie 2021 - 14:59, said:

Scula niveleaza, nu taseaza. Pentru tasare se foloseste un cilindru. Deci nu este atat de important sa fie grea.
Din lemn insa cred ca se va deforma de la umiditate si nu va mai fi dreapta.
Asteptam impresii dupa ce o confectionezi, inclusiv cu ce se putea face mai bine si ce se poate imbunatati Posted Image

#41
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu pare cine știe ce complicareala.
Cam asa ceva ar fi tabla perforata
https://www.dedeman....00-mm/p/6042950

#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Asa este. Cu 2 table o faci. Cred ca actioneaza ca nivelator cat si tasator.

#43
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Nu din tabla. Cornier metalic. Ce am gasit eu are dimensiunile de 80 x 40. Iti trebuie teoretic vreo 3,5 m de cornier plus o bucata de teava pentru fixarea cozii si o bara filetata.
O sa o fac, cam am materialele astea in curte :D

#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
BloodRa vorbea de acel cilidru din alt link, disponibil doar in US, ce costa 250$. Tu vobesti de alta unealta. Fa-o si zi-ne cum merge.

#45
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Faceti-le odata pe amandoua, ca am nevoie de ele! Posted Image

#46
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Acuși.
Că am și eu nevoie. :)

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Hai mai repede!

Attached Files



#48
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca am mai spus cum am procedat noi dar mai scriu si aici. Am ramas cu o grinda in plus de la.sarpanta, dimensiune 200x200 mm la 4m. Am taiat in 2 buc de 2m pentru ca e foarte grea si plus se manevreaza greu la intoarcere. Cate un cui de 200mm la fiecare capat, legat o sfoara, cordelina si..la treaba! E grea si aranjeaza bine pamantul, e inalta de 20 cm si bate bine nivela laser ca sa vezi cum stai in orice loc al terenului. Basca un exercitiu fizic cardio foarte bun, lucrezi de la gambe la umeri, triceps etc. Rezultatele sunt foarte ok, depinde doar de tine cat esti de dedicat si atent la masuratorile de nivel. Ba chiar as putea sa spun ca si taseaza putin, suficient cat sa poti planta. Desigur daca esti foarte puternic poti suplimenta  cu greutati..:)
Astept donatiile pentru "patent" :))

#49
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Phuai, am si eu una, la vreo 2,3 m lungime, tot 20x20. Buna idee.

#50
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcatalijns, on 06 aprilie 2021 - 12:09, said:

...
Astept donatiile pentru "patent" Posted Image)

Haidi, bre, nu ca nu te cred, dar, fara demonstratie, nu prea-mi vine sa te cred.
Am vreo 250 de mp de ... facut treburile astea. Pune-ti scula in masina si, daca pleci dimineata devreme, tragi tare si ... pe seara, inainte de 8 , esti acasa. Posted Image

#51
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Cataline, ideea discutata este sa nivelezi peste gazon existent fara sa-l distrugi prea tare :)

#52
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Si eu am crezut ca s-ar distruge gazonul asa, dar se pare ca e ok metoda.

Uite aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SkrzQNB0uwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine, baiatul asta a mai adaugat si cateva caramizi la ansamblu, ca avea muschii mai dezvoltati Posted Image

#53
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcristobob, on 06 aprilie 2021 - 13:48, said:

Haidi, bre, nu ca nu te cred, dar, fara demonstratie, nu prea-mi vine sa te cred.
Posted Image
Am un filmulet pe subiect, peisaj cu taranul la camp al lui Grigorescu si sunet "Noi vrem.pamant!" al lui Cosbuc. Dar il tin pt colectia personala sa imi aminteasca cum a fost la "jug". :)) Nu prea am timp si esti prea departe sa te ajut dar daca vrei am chiar si o grinda de 4ml, tot asa 20x20, o pot imprumuta :)). Ma gandesc sa o folosesc la ceva loc de joaca dupa aceea, nimic nu se pierde! ;)

View Postbobitzaaa, on 06 aprilie 2021 - 15:41, said:

Cataline, ideea discutata este sa nivelezi peste gazon existent fara sa-l distrugi prea tare :)

Mi-a scapat asta dar cred ca daca merge pe teren arat pe cel deja innerbat e floare la ureche. Daca pui si ceva nisip sau pamant aluneca si mai usor, nu mi-as face griji. Forta fie cu tine! :)))

Edited by catalijns, 07 April 2021 - 08:33.


#54
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
Din experienta personala: am nivelat, chiar bine, cu o plasa sudata de fi6 . Nu mai stiu ce dimensiune avea, dar am "plimbat-o" prin gradina si, acoperind o suprafata maricica, a fost bine.
Evident, am folosit-o ulterior, (asta ca sa nu va asteptati sa v-o imprumut), caci, asa cum spune cineva :

View Postcatalijns, on 07 aprilie 2021 - 08:29, said:

...nimic nu se pierde! Posted Image


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate