Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pamant pentru gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am adus pamant galben..nisipos de la vreo 3-4m adâncime luat de la saparea fundației unui bloc..Dupa ce-am stabilizat pământul asta..vreo +30-40 cm..am adus pământ negru sapat de la ~1m adâncime de la un vecin..Nu avea semințe de buruieni..insa avea ceva pietricele din nisip sedimentat ..Le-am scos cu grebla  cand am nivelat pământul negru..in strat de 10-15cm. Intre galben si negru am pus folie anti-buruieni. Ideea era sa nu mai iasa buruienile antice ramase de la decopertare. La insamantarea gazonului am aruncat ingrasamant granule cu eliberare treptată. Udat abundent și-ți inverzește curtea in 2 sapt.

Oricat de bogat in nutrienti ar fi pamantul ce-l aduci..in ceva ani..daca nu mai devreme..tot trebuie sa arunci ingrasamant pe el..plus erbicid selectiv..pt ca tot or sa mai apara buruieni..

Plus ca pământul negru bun..de padure e mai scump decat cel nisipos..Iarba prefera pământul nisipos decat negru..

Eu tot rămân la concluzia  ca irigatiile conteaza mai mult pământul..iar fara ingrasamant pt gazon nu o duce mult iarba..se îngalbenește in timp..etc.

Edited by manghels, 28 June 2019 - 15:02.


#20
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 28 iunie 2019 - 15:00, said:

Oricat de bogat in nutrienti ar fi pamantul ce-l aduci..in ceva ani..daca nu mai devreme..tot trebuie sa arunci ingrasamant pe el..plus erbicid selectiv..pt ca tot or sa mai apara buruieni..

Plus ca pământul negru bun..de padure e mai scump decat cel nisipos..Iarba prefera pământul nisipos decat negru..

Eu tot rămân la concluzia  ca irigatiile conteaza mai mult pământul..iar fara ingrasamant pt gazon nu o duce mult iarba..se îngalbenește in timp..etc.

Gazonul/iarba are nevoie in principal de azot, pentru crestere. Daca la fiecare tundere indepartam acel exces de iarba (din motive intemeiate si cunoscute) atunci e normal ca in timp vom avea deficit de azot si deci trebuie suplimentat prin fertilizare.
Asta e explicatia pt care terenurile neingrijite/"salbaticite" pentru cativa ani au solul foarte ok dpdv minerale si nutrienti, plantele care se fac compost natural ii imbunatatesc calitatile. Si daca e pascut de animale (nu excesiv!) e ok pentru ca acestea contribuie la ingrasarea lui prin ..ce lasa in urma lor :).

Pentru pomi fructiferi e nevoie si de potasiu pentru fructificare si fosfor si potasiu pt fructificare. Dar asta e alta discutie.

#21
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Daca ai pamantul foarte argilos, cel mai recomandat ar fi sa decopertezi 20-30 cm (chiar si mai mult se poate insa cresc foarte mult costurile), facute drenuri cu pietris spalat, dupa care incarcat cu pamant fertil. Cel mai bun e cel de padure, care e foarte negru la culoare comparativ cu celelalte. Partea buna la pamantul asta este ca pe langa faptul ca e plin de nutrienti este si foarte nisipos (toate frunzele picate ani la rand l-am transformat intr-un fel de compost). Dupa ce l-ai intins in toata curtea, adaugi 3-5 cm de nisip spalat (neaparat sa nu fie adus de pe rauri sarate), si la sfarsit bagi motosapa sa il amestece bine. Daca te grabesti, insamantezi si tasezi bine cu o rola grea (eu am folosit un tub de beton cum se foloseste la puturi, cu diametru de cca 80 cm). Daca nu te grabesti, uzi bine cateva zile, lasi 2 saptamani sa creasca buruienile, erbicidezi total , lasi alte 2 saptamani sa se topeasca toate buruienile dupa care poti insamanta. Pregateste-te in primul an sa culegi manual toate buruienile graminee pentru ca nu ai cum sa scapi altfel de ele. Dupa primul an se va indesi foarte mult gazonul si nu le va mai da voaie sa creasca. Iar cele cu frunza lata le ierbicidezi selectiv (multi recomanda SDMA dar la mine doar Buctril-ul a facut fata). Daca nu ai suprafata mare e mai recomandat rulouri ca scapi de o parte de munca, de asteptare, plus ca vor aparea mult mai putine balarii.  Poze de acum 7 ani cand am facut si eu operatiunea

PS. Gandeste de la inceput cum vrei sa arate gradina si fa instalatia de irigat de la inceput. Va fi mult mai simplu asa, plus ca gazonul va avea de la inceput udarea necesara

Attached Files



#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Foarte misto gazonul, felicitari, da’ zi-mi si mie unde si vazut rau sarat? :)

Prin magazine am vazut gazon japonez. Din ala cu flori prin el si care nu se tunde. L-a incercat cineva? Ii prieste umbra sau vrea numai locuri insorite? Ce gazon se preteaza la umbra, ca am niste zone din curte unde nu bate soarele.

#23
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
In Prahova sunt 2 rauri sarate. Cricovul Sarat si inca unul care imi scapa acum. Banuiesc ca or mai fi si in restul tarii :D Eu gazon am folosit Masterline Sport. Primavara si toamna e foarte ok. In schimb vara nu rezista la caldura excesiva. In ciuda faptului ca irigatiile merg noaptea intre 2 si 4 ore (intre 20 si 45 minute pe sector, in functie de morfologia locului), cand sunt calduri de peste 33 grade, se ingalbeneste, se rareste si se "opareste". In schimb unde este semiumbra este de o frumusete rara. La urmatoarea casa vreau sa incerc alt soi...sper sa fie mai norocos :D

View PostFane, on 30 iunie 2019 - 20:25, said:



Prin magazine am vazut gazon japonez. Din ala cu flori prin el si care nu se tunde.
Acum tine de gusturi, dar cel mai mult imi place gazonul proaspat tuns. Atunci cand e "mocheta" si miroase a iarba cruda. Nu as putea sa pun vreun soi care nu se tunde :D

#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc pentru recomandari.
Nu am sursa de incredere de pamant de padure. Cica se dau niste tepe cu pamantul asta...mai ceva ca si cu lemnele "uscate" si cu "metrul ster".

#25
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Eu am avut noroc. Am luat dintr-o sursa de incredere si am prins 3 masini de 24 mc de pamant de la niste foste sere. Garantat de acolo era pamantul ca am adunat peste 3 roabe de cioburi :D In schimb un pamant extraordinar. Zici ca este cel de la sac de se gaseste prin magazine. Dupa 7 ani de cand l-am pus, daca bagi cazmaua in el, e foarte sfaramicios

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcatalijns, on 29 iunie 2019 - 08:54, said:

Gazonul/iarba are nevoie in principal de azot, pentru crestere. Daca la fiecare tundere indepartam acel exces de iarba (din motive intemeiate si cunoscute) atunci e normal ca in timp vom avea deficit de azot si deci trebuie suplimentat prin fertilizare.
...

iote de-aia în mai, iunie, sept și octombrie tund și adun iarba (că e multă și înăbuș, dac-o las)
dar în iulie și august tund, dar las iarba pe loc (se usucă și se mărunțește imediat, ajungând la rădăcină ușor)

oricum în martie/aprilie împrăștii îngrășăminte...

#27
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013

View Postbarladi, on 30 iunie 2019 - 21:36, said:

Eu am avut noroc. Am luat dintr-o sursa de incredere si am prins 3 masini de 24 mc de pamant de la niste foste sere. Garantat de acolo era pamantul ca am adunat peste 3 roabe de cioburi :D In schimb un pamant extraordinar. Zici ca este cel de la sac de se gaseste prin magazine. Dupa 7 ani de cand l-am pus, daca bagi cazmaua in el, e foarte sfaramicios

Imi spui te rog, referitor la "drenuri cu pietris spalat" - ce inseamna mai exact. O grosime de circa 2-3 cm de pietris?
Multumesc.

#28
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salutare.
Întreb și aici...
Am următoarea situație: vreau in două părți din jurul casei sa mai adaug un strat de pământ, peste gazon existent. As pune undeva între 3-10 centimetri, in funcție de zona. Întrebarea e daca mai rasare/apărare iarba de sub noul strat, sau trebuie sa însămânțez iar?
Quote

#29
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Poate te ajuta video asta. Mai sunt si altele pe youtube de acest gen, ca sa vezi din mai multe surse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W0Ag9lwUXQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am de gand sa fac si eu operatiunea asta in primavara, pentru ca am locuri unde pamantul s-a lasat mai mult si vreau sa il aduc la nivel.

In principiu e o operatiune destul de uzuala in ceea ce priveste gazonul, deci ar trebui sa fie ok la final daca respecti ce spun astia ca trebuie facut.

#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
E cumva turba ce se foloseste in video-ul de mai sus? Stie cineva?

#31
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Englezii/americanii il numesc top-dressing. Poate fi turba sau pamant obisnuit+turba, pamant+mranita sau pamant + perlit.

La dedeman are acum un pamant pt gazon bioflor, cu perlit. Am folosit acum 2 saptamani la o reinsamantare a gazonului pe o portiune arsa de zapada din iarna si se lucreaza foarte bine cu el.

Pt suprafete mai mici de pana in 200-250 mp e oarecum rezonabil de folosit, pt ca se intinde cam 40l/10 mp ca top-dressing.

#32
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Eu am folosit pamant de gradina de la Lidl in amestec cu nisip pentru asa ceva. 1 parte pamant si 2,5-3 parti nisip.
Scarificat asta toamna, iara cum o saptamana am intrat in el cu grebla, am suprainsamantat, dat ingrasaminte NPK granule cu eliberare controlata, apoi am acoperit cu un strat intre 0.5 si 4 cm din amestecul de mai sus. Am udat imediat dupa sanatos, apoi in fiecare seara cate putin, (pamantul e ud dedesubt, dar deasupra stratul nou aplicat se usuca repede acum cand bate vantul si e soare).
Una peste alta, deja au inceput sa rasara semintele noi.

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Cu ce unealta ati nivelat ce ati adaugat peste?

#34
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMirceaDWC, on 02 aprilie 2021 - 13:49, said:

Una peste alta, deja au inceput sa rasara semintele noi.
Eu sunt "pentru"orice solutie functioneaza. Nimic nu este batut in cuie, cum se spune Posted Image

View Postbobitzaaa, on 02 aprilie 2021 - 16:37, said:

Cu ce unealta ati nivelat ce ati adaugat peste?
Eu am nivelat cu o grebla mai lata. Am de gand sa achizitionez si un nivelator de gazon in genul astora prezentate de cei de la semintegazon.ro

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7s_Of2HNt7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]

E putin cam scump dar usureaza foarte mult munca.

In strainatate (USA) exista si un tambur rotativ cu gauri pe care il umpli  cu pamant/turba etc si nu mai e nevoie sa imprastii cu lopata pamantul peste seminte, dar inca nu a aparut si in Romania.

Ceva de genul asta https://landzie.com/
Poate....in curand...Posted Image

Edited by icrobert, 02 April 2021 - 18:17.


#35
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006

View Postbobitzaaa, on 02 aprilie 2021 - 16:37, said:

Cu ce unealta ati nivelat ce ati adaugat peste?
Nu am nivelat :) Am pus la ochi.
O sa apara si unealta de nivelat, exact ca in film, am o bara de cornier si cum am vreo doua ore libere cum am facut-o.

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Ma gandesc sa o fac din lemn, din lateti, ca sa fie mai usoara. Ce zic? Am si corniere, rectangulare :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate