Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Să depun reclamație la ANCOM? - în legătură cu un nr. de "Vodafone"

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
De cind incepe perioada de carantina ?
De terminat, se termina dupe 60 de zile, dar cind incepe ?! ;)
Pe de alta parte, cind ai (re)semnat (re)contractul, nu era trecut si numarul de telefon !?

#20
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Perioada de carantina incepe dupa 5 zile de la schimbarea unui numar si se termina dupa 6 luni.
Nu stiu cine ti-a zis ca perioada de carantina dureaza 60 de zile.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 26 iunie 2019 - 17:11, said:

După 60 de zile se desfiinţează numărul. Dar nu înţeleg de ce dacă a fost numărul pe abonament nu mi-au dat vechiul număr înapoi!, din moment ce numărul nu a fost alocat altei persoane.
E in carantina, nu poate fi alocat o perioada. De unde stii ca e la alta persoana ?

Edited by andreic, 26 June 2019 - 19:34.


#22
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Am patit si eu ceva asemanator.
Vezi ca ti-am scris pe privat

Edited by mrfe, 26 June 2019 - 20:52.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la faptul că numărul meu a fost pe abonament şi deci dacă era trecut pe numele meu, de ce nu pot redeveni proprietarul lui.
După 60 de zile se desfiinţează. Carantina durază 2-3 ani.
Eu când am depus cererea am depus pentru reconectarea numărului acela. Însă nimeni nu m-a avertizat că îmi va fi alocat alt număr de telefon.
Şi ca să vezi, cel la care am depus cererea a trimis prin e-mail doar plata facturilor restante, nu şi plata pentru reconectare... mă miram eu de ce nu-mi dau drumul. Noroc că mai aveam chitanţele şi am trimis eu un e-mail.
Şi eu s-a întâmplat să nu caut 2-4 luni o persoană şi după aia s-o caut. Numărul ăla cu 0721 îl avea multă lume... că îl aveam de prin 2003-2004. Dacă mă sună cineva care se trezeşte să mă caute şi a cărui contact nu-l am... canci.
Varzafone se pare că calcă pe urmele "RomTelecom". Probabil dacă nu ar fi aşa de interesaţi clienţii de serviciile lor, s-ar duce pe urma "RomTelecom".

#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postc_marius80, on 26 iunie 2019 - 19:32, said:

Perioada de carantina incepe dupa 5 zile de la schimbarea unui numar si se termina dupa 6 luni.
Nu stiu cine ti-a zis ca perioada de carantina dureaza 60 de zile.
Scrie mai sus, in termenii si conditiile vodafone, puse de un coleg.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cum procedez pentru a depune o reclamaţie?

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Care 2-3 ani carantina ?!
Scrie mai sus clar, 60 de zile !!
Sau cum a zis altcineva, 6 luni.
De unde ai scos 2-3 ani... ?!
Din povestiri sau ce au patit altii ?!

Pe de alta parte, odata reziliat contractul, "pastrarea" acelui numar nealocat (carantina sau cum vrei sa-i spui) este o favoare, o modalitate de a cistiga inapoi acel client.
Dar, acel numar este proprietatea companiei, nu mai este legat cu nimic (contract) de nici un client (fostul sau viitor).
Daca ar vrea sa-l redistrubuie... cam aia e...
Da, ACUM scrie in termenii lor d eperioada de carantina.
Dar, probabil, daca ar dori sa elimine aceasta perioada... nu ar fi nici o piedica legala.
Deci, probabil te agiti degeaba.

Nu stiu daca a intrebat cineva sau ai spus mai sus: cind ai reactivat contractul, la ce perioada de la reziliere ?

Chiar nu-ti merge google ???
Reclamatie ancom > search.....
http://www.ancom.org...tiipetitii_1396

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Operatoarea cu care am vorbit ieri mi-a spus că după 60 de zile neplată se desfiinţează numărul şi intră în carantină. Carntina ţine 2-3 ani.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 27 iunie 2019 - 12:16, said:

Operatoarea cu care am vorbit ieri mi-a spus că după 60 de zile neplată
Pai si tu ai trecut de aceste zile ??

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdjl, on 27 iunie 2019 - 12:16, said:

Operatoarea cu care am vorbit ieri mi-a spus că după 60 de zile neplată se desființează numărul și intră în carantină. Carntina ține 2-3 ani.
Operatoarea aia avea chef de caterinca si si-a batut joc de tine.
Ori era o persoana neinformata si ti-a oferit o informatie grestia.

Cand un numar de telefon de la operatorii GSM intra in carantina, acesta sta maxim doua-trei luni si apoi fie e pus pe o cartela SIM PrePay, fie oferit la abonament in mod aleatoriu ori la cererea clientului cand se aboneaza platind o taxa pt. "numar preferential".
Motivul pt. care nu ti s-a dat acelasi numar SIM cand ai refacut contractul cu operatorul GSM e ca tu nu ai specificat clar ca vrei neaparat numarul de telefon pierdut !

Plus de asta, persoana care a incheiat noul contract cu tine nu s-a sinchisit sa te informeze treaba cu vechiul numar si ca ti se va da altul in mod aleatoriu pt. ca nu a stiut ce doresti.
Daca ii spuneai ca vrei sa refaci abonamentul cu numarul 0721.240.479 atunci iti spunea ca tre' sa platesti o taxa pt. "numar preferential".

Cred ca daca te duci personal la un sediu (d-ala mare !) Vodafone sa ceri realocarea vechiului numar, acestia iti vor scoate imediat numarul din carantina in schimbul achitarii anumitor taxe.
Asadar mergi cu buletinul si contractul la un sediu Vodafone si cere explicit ca doresti sa schimbi numarul cu unul preferential  Posted Image

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Au trecut 60 de zile de neplată.
Eu când am depus fizic cererea am depus-o pentru reconectarea vechilui număr. În magazinul lor de pe Cal. Moşilor (la parteneri nu merge, că partenerii din motive obscure nu pot vedea unele chestii).

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
E pierdut. Poți sa îl ștergi din semnătura.
"numărul format nu este valabil"
Gata, kaput, adio, bye-bye,
Cauta-ți altceva de dezbătut.

#32
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Bah Stefan: in primul rand am o rugaminte, nu mai scrie numele de firma/branduri etc in ghilimele ca e super zgarietor la ochi :D
In al doilea rand, nu sta niciun numar in carantina 2-3 ani, cineva te-a luat la misto. Dupa maxim 3 luni se aloca numarul respectiv pe cartela prepay. In locul tau, i-as lua pe aia si le-as explica treaba in felul urmator: e numarul tau de 145 de ani, lumea il stie, nu vor sa il aloce la unul pe care sa il sune cineva ca are de vanzare un frigider din 1942 sau mai stiu eu ce! Deci sa ti-l re-aloce pe abonamentul tau (in fond, ESTE numarul tau si inca nu cred ca e alocat altcuiva). Nu au nimic de pierdut daca fac asta, ba chiar dimpotriva.

PS: Nu mai sta 2 luni cu abonamentul neplatit, eventual fa-l mai mic ca sa nu te trezesti ca n-ai bani pt el!

#33
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
noutati?

#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAWE, on 27 iunie 2019 - 23:02, said:

In locul tau, i-as lua pe aia si le-as explica treaba in felul urmator:
In loc sa faca asta el explica pe Forum ce s-a intamplat.
====================================

N-auzi, @djl ?!!! mergi inapoi pe Calea Mosilor la Vodafone sa le spui ca vrei numarul 0721.240.479 ca abonament.
Aia o sa iti spuna ca tre' sa platesti niste taxe si ti-l da.
Eventaul cere sa vorbesti cu sefu' ala mare (Managerul)  Posted Image

Nu rezolvi nimic daca te plangi pe forum ca ti-ai pierdut numarul.

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am sunat la ei din nou şi la fel mi-au zis, nu se poate recupera numărul. Dar de data asta mi-au zis de carantină de 6 luni.
Luni (că mâine nu-s sigur că e şeful pe acolo) mă duc la magazinul de pe Moşilor. Dacă nu se rezolvă, depun reclamaţie.

#36
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca ai decis sa te duci Luni (1-Iulie-2019) la sediul Vodafone de pe Mosilor, cere sa vorbesti cu Managerul !
Ca aia de la "intrare" te vor aburi pt. ca ori nu au habar cum sa rezolve problema ta, ori le este lene sa se ocupe de hartogariile necesare.

Asadar cere direct sa vorbesti cu Managerul Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate