Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bill Gates explică de ce sistemele de operare tind spre monopol

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Cred ca ar fi bine sa luati in calcul si dorinta puternica a plebei de a nu invata nimic nou, de a lucra vesnic cu aceleasi automatisme. Ganditi-va si ce cosmar a insemnat trecerea la o interfata noua office in 2007.
Sa fim deci seriosi: cu exceptia profesionistilor, a pasionatilor, a plictisitilor sau a pasionatilor de noutati, nimeni nu-si doreste schimbare sau sa invete ceva nou.

Edited by cap_tepos, 26 June 2019 - 14:00.


#20
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postsarac.lipit, on 26 iunie 2019 - 13:28, said:

Bill ăsta....nu-i ăla cu ''16mb ram sunt arhisuficienți pentru un OS''???
Dacă da....am toată încrederea în ce debitează.....
Acelasi Bill cu "internetul este o chestie trecatoare.Nu va fi adoptat la scara larga.De ce sa facem si noi un browser ?"

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttehnics, on 26 iunie 2019 - 13:26, said:

@karax, mai bine taceai. Sa faci remote la un PC de pe un ecran de telefon e ca si cum ai incerca sa omori musca cu scobitoarea.
Ti-o spune unul care lucreaza remote in week-end. Folosesc un laptop si doua monitore acasa si sunt conectat remote la 3 unitati - una fizica si doua virtuale. Bine, nu fac mare lucru, dau niste click-uri si acele unitati proceseaza niste modele 3D extrem de mari care necesita timp si asa mai salvez niste timp pentru mine la munca plus ca ma pontez pentru acele clickuri...

Plus ca unele lucruri nu pot fi facute in veci pe telefon la  un randament de nici macar 50% de exemplu: programarea, tehnoredactarea, modelarea 3D, editarea foto-video si posibil si altele dar nu imi vine in minte acum.

Eu intru remote de pe tabletă, laptopul este semnificativ mai mare și mai greu. Am avut un laptop, l-am făcut cadou practic, acasă am PC cu TV, on the go am telefonul și tableta.

#22
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

View PostMr_nobody_, on 26 iunie 2019 - 12:25, said:



Pe Linux Mint sau alte distributii suportate, folosind softul Crossover (1 licenta e MAXIM 20 Euro !!!), poti rula linistit o tona de jocuri noi, moderne puternice, si softuri utilitare (inclusiv suiva MS Office, autocad etc), ca si cum ar rula nativ.

Deci nu incetinite 90%, cu glitch-uri de imagine etc!

Stiu, fiindca asa am eu un Linux Mint 19, actualizat la zi, cu Crossover.

#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postkarax, on 26 iunie 2019 - 13:55, said:


stai sa vezi cand tii telefonul sau tableta in mana si iti oboseste mana dupa un timp de tinut in aer. pe pc la birou macar poti tine mana pe birou.
dar toate astea o sa dispara cand va aparea computerul holografic sau computerul ghidat cu mintea, ceea ce se poate si acum .....
Există oglindire...mouse bluetooth....nici nu ating telefonul.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsarac.lipit, on 26 iunie 2019 - 13:28, said:

Bill ăsta....nu-i ăla cu ''16mb ram sunt arhisuficienți pentru un OS''???
Dacă da....am toată încrederea în ce debitează.....
Se pare ca e doar un mit ... de altfel multe din spusele atribuite lui nu sunt adevarate.

Parerea mea e ca Microsoft nu a facut un efort suficient pentru a dezvolta o platforma mobila, la cati bani au puteau face treaba muuuult mai buna. Eu inca am telefon cu Windows Mobile, isi face inca treaba, dar inevitabil va trebui sa iau altceva (cand voi avea un Android cu o camera care sa ma convinga si fara "probleme" gen cum au cei de la Huawei cu americanii).

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 26 iunie 2019 - 13:52, said:

eu am zis invers: remote display de la pc-ul cu windows pe telefon. adica pe telefon e doar comanda nu si sistemul de operare care ruleaza pe pc...
Eu am inteles ce ai zis tu, stai linistit. Vad ca tu nu ai inteles ce ti-am zis eu: Sa faci remote pe telefon la un PC e ca si cum ai omora o musca cu scobitoarea.

#26
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View Postdaynight, on 26 iunie 2019 - 12:40, said:

Sau pe scurt: e mai usor si mai facil sa umbli pe net tinand un dispozitiv portabil precum un smartphone oriunde si oricand  socializand cu prietenii decat sa stai acasa pe scaun toata ziua.  
Unii manageri deja folosesc doar what's app si outloock pe telefon fara sa se prezinte la serviciu, iar angajatii lor fac task-uri doar pe telefon in timp ce sunt la masa la KFC.  

Ba chiar poti face munca pe teren si task-uri de pe telefon chiar in timp ce esti la restaurant, club sau in parc. fara sa muncesti intr-o atmosfera deplorabila de birou, cu stres si agitatie.
De aia Apple, Samsung si Huawei au vanzari mai mari decat Microsoft si ajung sa monopolizeze.   Inclusiv Amazon castiga enorm ca intermediar de a ajuns Jeff Bezos cel mai bogat om din lume.
In  epoca remote, e normal ca o companie invechita ca  Microsoft sa aiba de pierdut.  
Sistemul lor de operare Windows 10 a iesit in dezavantaj in fata lui Linux, iar Xbox e eclipsat de performanta  si vanzarile lui  Nintendo de cand cu Switch.  




Stati sa vedeti cand vor veni vremurile cand vom putea face task-uri doar folosind un smartwatch in timp ce esti la volanul unei masini......fara pilot! Posted Image
o fi mai facil pe telefon dar ai securitate fix... *ula... ca să nu mai zic de aplicaţii mai avansate...

tocmai mizerabilul de bill s-a găsit să vorbească despre monopol... ipocritul dracului...

Edited by gladioc, 26 June 2019 - 16:19.


#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbenis, on 26 iunie 2019 - 14:31, said:

Eu intru remote de pe tabletă, laptopul este semnificativ mai mare și mai greu. Am avut un laptop, l-am făcut cadou practic, acasă am PC cu TV, on the go am telefonul și tableta.
deja pe tableta de 10 inchi e altceva decat pe telefon. Dar nici asta nu ma pasioneaza.
Un DELL XPS de 13 e arhisuficient sa fac ce vreau eu.
Tableta i-am dat-o lu juniorul...mie nu-mi prieste.

#28
coehn

coehn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.06.2019

View Posttehnics, on 26 iunie 2019 - 16:16, said:

Eu am inteles ce ai zis tu, stai linistit. Vad ca tu nu ai inteles ce ti-am zis eu: Sa faci remote pe telefon la un PC e ca si cum ai omora o musca cu scobitoarea.
Adica ce vrea sa fie asta ca nici eu n-am inteles nimic. Facand remote desktop pe telefon sau tableta la un PC poti face absolut orice ai face fiind in fata PC-ului. Deci care e treaba cu musca?

Edited by coehn, 27 June 2019 - 01:03.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dumnezeule, telefonul are un scop bine definit, suni / esti sunat si trimiti / primesti mesaje text. Atat. Pentru orice altceva exista desktop / laptop. De ce m-as chinui cu un display de 5 - 6" cand ma pot lafai in fata unui monitor de 27" (in cazul meu) sau ceva mai mare (in cazul altor persoane).

Edited by shogun1, 27 June 2019 - 13:12.
Limbaj


#30
coehn

coehn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.06.2019
Telefonul nu mai este device-ul descris de tine de vreo 20 de ani, ci este un aparat complex, mult mai complex decat un calculator si avand functii mai sofisticate decat acesta.
S-a pastrat denumirea de telefon doar prin uzitare.
In ce epoca traiesti?

Edited by shogun1, 27 June 2019 - 13:12.
Limbaj


#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Atentie la exprimare...

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcoehn, on 27 iunie 2019 - 12:50, said:

Telefonul nu mai este device-ul descris de tine de vreo 20 de ani, ci este un aparat complex, mult mai complex decat un calculator si avand functii mai sofisticate decat acesta.
Ideea era ca s-a cântat pe aici Prohodul calculatoarelor ori nu mor ele din cauza mobilelor, raman cu o piata specifica.

Edited by neagu_laurentiu, 27 June 2019 - 13:43.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcoehn, on 27 iunie 2019 - 01:02, said:

Adica ce vrea sa fie asta ca nici eu n-am inteles nimic. Facand remote desktop pe telefon sau tableta la un PC poti face absolut orice ai face fiind in fata PC-ului. Deci care e treaba cu musca?
Ca sa ai tot desktopul (full view) al unui PC pe un telefon gandeste-te cat de mare este cursorul ala de mouse pe ecranul telefonului ca sa il poti misca cu un deget si sa ai acuratetea necesara. Nu am zis ca nu se poate...dar sa faci lucrul asta e cam auto-flagelare. Si cat timp priezi sa zoomezi sa vezi unde esti cu cursorul mouse-ului, apoi sa il muti in alta parte....

Pe tableta mai merge, dar sa fie cel putin 10 inchi si chiar si asa mi se pare mic.

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
daca softul respectiv are capacitate de a respecta marimea raportat la dimensiunea ecranului........ cum naiba se numeste asta? downscaling?

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcoehn, on 27 iunie 2019 - 12:50, said:

Tu in ce epoca traiesti? Eu traiesc in epoca oamenilor inteligenti si care nu sunt sclavii obiectelor inutile cum ar fi tableta, telefon si a altor aberatii asemanatoare, becuri inteligente, televizoare inteligente si alte cacaturi de acest fel.

Whatever. Biluta Portita probabil e ofticat el pe ceva si a zis sa mai iasa in evidenta cu ceva "vorba de duh". Eu nu inteleg cum vine asta "If you’re there with half as many apps or 90 percent as many apps, you’re on your way to complete doom." adica daca nu ai aplicatii destule sau daca ai 90 % din aplicatii esti pa pa? Si mai  bine zis cine o ia la vale in viziunea lui Portita asta? Biluta sa isi vada in continuare de treaba lui, merita respect pentru donatiile facute si altele asemanatoare in rest e o mizerie care nu a facut decat sa ridice mizeria la rang de arta (micromoale, ferestre, cutia x, toate niste mizerii). Interesant cum pomeneste el asa nevinovat de compania G(oogle) si de compania M(icromoale) si de 400 miliarde dulai. Prin propozitia aia se vede frustrarea omului, mizeria lui de companie a pierdut razboiul cu goagle (alta mizerie de companie) si acum sufera, 400 de miliarde de gologani nu e chiar de neglijat. Ah, daca ar pierde majoritatea cotei de piata pe segmentul OS pentru desktop / laptop as fi ferict. Poate asa ar invata si ei ceva si poate, doar poate ar schimba ceva in modul ala idiot de gandire si ar incerca sa faca ceva cu mizeriile scoase sub marca micromoale.

Eu nu as baga de seama ce vorbeste acest personaj, nu de alta dar cata vreme vorbeste din punctul de vedere al unuia din cei care au infiintat micromoale e clar ca omul nu poate fi obiectiv, subiectivismul se vede cand pomeneste de miliardele alea care au ajuns in alte buzunare nu la el (compania lui mizerabila) si sleahta lui de pricajiti.

#36
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2019 - 11:38, said:

Dumnezeule, telefonul are un scop bine definit, suni / esti sunat si trimiti / primesti mesaje text. Atat. Pentru orice altceva exista desktop / laptop. De ce m-as chinui cu un display de 5 - 6" cand ma pot lafai in fata unui monitor de 27" (in cazul meu) sau ceva mai mare (in cazul altor persoane).
ăsta e şi motivul pt. care şi acum folosesc un nokia 1100...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate