Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Ineficienta pilonului 2 de pensii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#19
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,289
  • Înscris: 31.07.2017
cea mai buna pensie pentru noi ca popor este sporitul natalitatii. dar tinerelor romance le plac city break-urile, viata fara obligatii si cat mai multa liniste. viata de familie nu iti aduce tot timpul cea mai mare bucurie, insa pentru dezvoltarea ei este singura noastra solutie pentru o societate de succes! nu va mai vaitati de pensii daca nu faceti copii!

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ti se pare normal sa faci copii sa iti plateasca pensia ? Daca ei vor sa plece in alta tara, sunt obligati sa iti plateasca pensia, de asta i-ai facut ?

#21
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmircea_rambo, on 26 iunie 2019 - 09:21, said:

Sa-mi dea mie banii aia sa fac ce vreau cu ei. Nu sa faca privatii combinatii paguboase pe banii contribuabililor.

Corect, dar eu vreau sa administrez singur toata pensia, ca grosul se duce la stat.
Vezi, voi veniti cu manipulari, va agatati de ceva care in mare este real, randamentul mic la pilonul 2, si incercati sa manipulati masele sa fie contra acestui Pilon 2 pentru ca asta e agenda PSD acum.

Daca ati fi de buna credinta ati pune problema corect.
In primul rand, randament mic comparativ cu ce? Normal trebuie sa comparam cu Pilonul 1, cat este randamentul acolo, eu spun ca e mai mic dar nu am o cifra, nu ma ocup cu manipularea maselor, inca :D

Si ajungem la baza problemei, ineficienta fodurilor de pensii din Romania, in principal Pilonul 1 si apoi Pilonul 2
De aici cei cu o gandire mai de dreapta vor spune ca ar fi corect sa cotizam la Pilonul 1 in mode egal, procent la salariul minim, sau poate maxim cat ar fi pentru un salariu mediu, iar restul sa facem noi ce vrem. Dar vezi ca asta PSD-ul nu vrea, ca de unde pensii speciale atunci?

Si uite asa, cu manipulari din astea ajungem sa nu mai vedem padurea din cauza copacilor.

Acum as vrea de la tine si cei care tot sunt impotriva Pilonului 2, argumente de ce e mai bun Pilonul 1, nu comparatii cu depozite bancare si alte forme de investitii, ca asa stiu si eu care e mai profitabil.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
S-a dus vremea cand puneai banii la Bancorex si traiai din dobanda de 10-15%

2.8% este un randament bun, pt ca nu au voie sa investeasca in fonduri de risc. Risc mare, castig mare, dar pe banii cui?

Te plangi de inflatie?
Care? Aia declarata statistic sau cea reala si ignorata de PSD?

Ce randament ai la P1?

#23
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005

View Postkopac, on 26 iunie 2019 - 09:44, said:

cea mai buna pensie pentru noi ca popor este sporitul natalitatii. dar tinerelor romance le plac city break-urile, viata fara obligatii si cat mai multa liniste. viata de familie nu iti aduce tot timpul cea mai mare bucurie, insa pentru dezvoltarea ei este singura noastra solutie pentru o societate de succes! nu va mai vaitati de pensii daca nu faceti copii!


Nu, corect ar fi educarea populatiei, sa nu vanda proprietatile pe nimic pentru ca pot fi o sursa de venit la pensie. Sa investeasca cu cap in diferite fonduri sau bunuri care aduc un venit OK.

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,289
  • Înscris: 31.07.2017

View PostPlatonX, on 26 iunie 2019 - 09:57, said:

Ti se pare normal sa faci copii sa iti plateasca pensia ? Daca ei vor sa plece in alta tara, sunt obligati sa iti plateasca pensia, de asta i-ai facut ?
tocmai, ca la mine este cheia sau la noi, daca noi livram in Romania o poveste de succes, macar declarativ, raman aici, altfel pleaca ca orbii in alta tara. crezi ca toti "tradatorii" plecati in alte tari sunt musai fericiti si impliniti?

View Postcristiandrei, on 26 iunie 2019 - 10:01, said:

Nu, corect ar fi educarea populatiei, sa nu vanda proprietatile pe nimic pentru ca pot fi o sursa de venit la pensie. Sa investeasca cu cap in diferite fonduri sau bunuri care aduc un venit OK.
nu toti au apartamente in bucuresti sau cluj sau intr-un mare oras. fara o populatie cat de cat tanara, proprietatea nu valoareza nimic, vezi casele din mii de sate pe care nu le vrea nimeni!

Edited by kopac, 26 June 2019 - 10:07.


#25
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postmircea_rambo, on 26 iunie 2019 - 09:21, said:

Sa-mi dea mie banii aia sa fac ce vreau cu ei. Nu sa faca privatii combinatii paguboase pe banii contribuabililor.
Cun se face ca doar banii din pilonul 2 ii vrei, pe cei din pilonul 1 de ce nu ii vrei  sau pe cei care merg la sanatate?
Banuiesc ca stii ca inainte de înființarea pilonului 2 tot acelasi pricent ti se lua nunai ca se da ce tot in pilonul 1
Hai ca esti un psdist   iar restul sa il completeze colegii ca deja am 8 puncte de avertizare

#26
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cum te numeai inainte de 08.06.2019? :)

#27
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcristiandrei, on 26 iunie 2019 - 09:59, said:

Corect, dar eu vreau sa administrez singur toata pensia, ca grosul se duce la stat.
In Romania in 2009, din 4,7 milioane de pensionari 1,43 nu au stagiul minim de cotizare (15 ani). Acesti oameni au o varsta la care nu mai pot lucra, nu au nici un venit si nici nu au cotizat pentru a avea o pensie pentru supravietuire. Prin urmare, statul nu ii lasa sa faca foamea si le ofera ca si cum ar fi cotizat 15 ani.
https://ro.wikipedia...omĂąniei#Pensii

Daca 1 din 5 pesnoinari au fost atat de inconstienti incat au ajuns batrani si fara bani, cum ar arata sistemul daca nu ar exista obligativitate la contributie ?

#28
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

View Postadicontakt, on 26 iunie 2019 - 10:12, said:


Cun se face ca doar banii din pilonul 2 ii vrei, pe cei din pilonul 1 de ce nu ii vrei  sau pe cei care merg la sanatate?
Banuiesc ca stii ca inainte de ĂŽnființarea pilonului 2 tot acelasi pricent ti se lua nunai ca se da ce tot in pilonul 1
Hai ca esti un psdist   iar restul sa il completeze colegii ca deja am 8 puncte de avertizare

La pilonul I voi lua pensia in functie de punctul de pensie si salariul avut, dar la pilonul II voi lua bani tocmai din acest randament si din banii depusi. La 2,8% efectiv efectiv este bataie de joc.

#29
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Schimba-ti fondul de pensii. Daca ai cotizat de mai mult de 2 ani poti sa il schimbi gratuit.

M-am uitat la mine si am avut
2019-06 vs 2018-06: 3,84%,
2018-06 vs 2017-06: -0,07%,
2017-06 vs 2016-06: 10,35%

2018/2017 a iesit chiar pe minus, dar in total rezulta o medie de 4,84% pe an pe ultimii 3 ani (n-am la indemana date pentru o perioada mai mare).

Edit: uite aici date pe orice perioada vrei: https://www.nn.ro/evolutie-fonduri-p2
Daca ne uitam pe ultimii 10 ani, unitatea de fond a evoluat de la 11,76 la 25,15, adica o crestere medie de 11,38% pe an

Edited by gigelvasile, 26 June 2019 - 11:14.


#30
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
cel mai trist lucru pe aceasta lume
este un batran sarac.
am prieteni pensionari din UK
care din ambele pensii, privata
si de stat nu-si pot permite nici
macar chiria unui mic apartament.
asadar grija mare cum va pregatiti
ultima etapa a vietii.
va spune asta cineva care nu are studii
in domeniu, dar al carui copil are varsta
de 35 de ani

Edited by benetusseryo, 26 June 2019 - 11:18.


#31
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
Cine vrea se uita aici...https://asfromania.r...-ii/indice-vuan

#32
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Abureala.

#33
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 29.09.2006

View Postbenetusseryo, on 26 iunie 2019 - 11:14, said:

am prieteni pensionari din UK
care din ambele pensii, privata
si de stat nu-si pot permite nici
macar chiria unui mic apartament.

A, ok. Si ce de aici ce-si permit?
Stii care e avantajul lor? Avantajul lor, al pensionarilor actuali, este ca au in proprietate locuintele.
Noi cei de 30 de ani, nici pe alea nu le avem.

Personal le plang mai putin de mila pensionarilor si mai mult tinerilor care muncesc pe salarii foarte mici.

#34
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 28.05.2008
Din cate cunosc, singura analiza comparativa multianuala si argumentata PI vs. PII se poate gasi aici : http://www.contribut...ficii-mai-mari/
Concluzia este clar exprimata la sfarsitul articolului; va recomand si celelalte articole scrise de B.D., sunt bine argumentate. In plus, e singurul economist care a explicat clar ce inseamna si cum impacteaza calculele acel "indice de corectie".

Personal, de multi ani am pus pensie = 0 in CF; cine doreste sa aiba un trai decent, va trebui sa economiseasca in mai multe moduri - este evident ca datele demografice nu permit nicio varianta acceptabila din perspectiva pensiei de stat (PI); o contributie de 2 decenii la PII ar putea aduce 15-20% dintr-un venit lunar rezonabil, dar nu mai mult. Pentru restul, sunt necesare acumulari/investitii suplimentare.

Precizare (pentru a inlatura confuziile din cateva mesaje precedente): pensia privata obligatorie (PII) a fost introdusa in 2008; contributia a fost obligatorie pentru toate persoanele angajate care aveau la acel moment pana in 35 de ani si optionala pentru persoanele care aveau la momentul respectiv intre 35-45 de ani.

Edited by sdrc, 26 June 2019 - 12:33.


#35
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostPlaton, on 26 iunie 2019 - 09:37, said:

..., la pilonul 2 contribui voluntar, nu iti ia nimic din banii tai,...

View Postadicontakt, on 26 iunie 2019 - 10:12, said:


Banuiesc ca stii ca inainte de înființarea pilonului 2 tot acelasi pricent ti se lua nunai ca se da ce tot in pilonul 1


View Postmircea_rambo, on 26 iunie 2019 - 10:57, said:

La pilonul I voi lua pensia in functie de punctul de pensie si salariul avut,...
...
Cand s-a lansat pilonul 2, acesta era recomandat pentru cei tineri,
pentru cei cu varsta medie - optional, iar pentru cei mai in varsta - nu prezenta interes absolut deloc.
...
Se deduce ca optiunea  de a participa la pilonul 2 diminueaza punctul de pensie?

#36
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postkopac, on 26 iunie 2019 - 09:44, said:

cea mai buna pensie pentru noi ca popor este sporitul natalitatii. dar tinerelor romance le plac city break-urile, viata fara obligatii si cat mai multa liniste.

Premiul pentru postul cel mai reprezentativ pentru un nume de utilizator!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate