Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Apple Pay a fost lansat in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Cu Apple Pay se plateste contactless, asta inseamna ca nu se accepta tranzactii mai mari de 100 de lei?

#20
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Presupun ca se plateste ca la orice tranzactie contactless cu suma de peste 100, te pune sa bati si pinul.

#21
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
Ce pin sa bagi ? platesti cu face-id sau touch-id fara limita de 100 ron.

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
La orice plata se solicita codul pin, amprenta sau Face ID si se accepta plati indiferent de suma, daca ai banii pe card. Daca ai scoasa protectia de la deschiderea telefonului nu stiu daca ti se mai cere, insa cred ca principiul functioneaza la fel ca si la cumpararea cu Apple ID. Adica trebuie sa folosesti autentificarea.

PS. La orice telefon Apple inca se mai poate folosi deblocarea prin cod, nu este neaparat sa folosesti amprenta sau Face ID. Deci poti baga si un cod pin, sau o parola din 10 cifre si litere, depinde cum iti setezi telefonul... Ideea e ca asa cum iti deblochezi telefonul sa il folosesti, tot asa il deblochezi ca sa folosesti Apple pay.

Edited by 2Unlimited, 26 June 2019 - 11:32.


#23
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
am adaugat ambele carduri BT si Revolut, iar cel BT e default... Pur si simplu ating 6s-ul meu de terminalul POS ... si gata ?

#24
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006

View Post2Unlimited, on 26 iunie 2019 - 11:31, said:

La orice plata se solicita codul pin, amprenta sau Face ID si se accepta plati indiferent de suma, daca ai banii pe card. Daca ai scoasa protectia de la deschiderea telefonului nu stiu daca ti se mai cere, insa cred ca principiul functioneaza la fel ca si la cumpararea cu Apple ID. Adica trebuie sa folosesti autentificarea.

PS. La orice telefon Apple inca se mai poate folosi deblocarea prin cod, nu este neaparat sa folosesti amprenta sau Face ID. Deci poti baga si un cod pin, sau o parola din 10 cifre si litere, depinde cum iti setezi telefonul... Ideea e ca asa cum iti deblochezi telefonul sa il folosesti, tot asa il deblochezi ca sa folosesti Apple pay.
Din discutia de mai sus se intelege de pin-ul cardului nu al telefonului.
Pe scurt, nu exista limita de plata, autentificarea platii o faci cu TouchID, FaceID sau PIN-ul telefonului.

#25
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View Postrazzvann, on 26 iunie 2019 - 11:29, said:

Ce pin sa bagi ? platesti cu face-id sau touch-id fara limita de 100 ron.

https://support.appl.../en-il/HT207435

Din ce scrie aici exista anumite limite in functie de tara, vanzator, si banca emitenta a cardului. Media vad ca e in jurul sumei de 25 EUR. Ce e peste, e posibil sa-ti ceara sa introduci PIN-ul cardului. Romania inca nu e trecuta acolo, inca nu e clar daca se aplica vreo limita.

#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostNeuralShock, on 26 iunie 2019 - 12:15, said:

https://support.appl.../en-il/HT207435

Din ce scrie aici exista anumite limite in functie de tara, vanzator, si banca emitenta a cardului. Media vad ca e in jurul sumei de 25 EUR. Ce e peste, e posibil sa-ti ceara sa introduci PIN-ul cardului. Romania inca nu e trecuta acolo, inca nu e clar daca se aplica vreo limita.

Nu se cere niciunde PIN cand platesti cu Apple Pay in Romania. Folosesc de ani de zile cu carduri de UK, de ceva timp cu Revolut si azi cu ING. Am facut plata de 390 Lei la Auchan azi si nu a fost cerut PIN.

Edited by Catean, 26 June 2019 - 12:22.


#27
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Si-au amintit astia de Romania in sfarsit...

Edited by sSorsy, 26 June 2019 - 12:45.


#28
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
A aparut si anuntul oficial. La ING nu exista limite:
"Tranzacțiilor prin Apple Pay li se aplică aceleași limite ca și cardului cardului tău și se cumulează cu acestea. Limitele de tranzacționare pot fi modificate ușor, din ING Home’Bank."
De asemenea unele POS-uri pot sa-ti solicite si pin-ul cardului:
"Ca să plătești, va trebui să te autentifici prin Touch ID, Face ID sau parola, apoi să apropii iPhone-ul sau Apple Watch-ul de terminalul POS. La unele POS-uri, va trebui să introduci și codul PIN al cardului."

https://ing.ro/perso...nturi/apple-pay

#29
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View PostCatean, on 26 iunie 2019 - 12:21, said:



Nu se cere niciunde PIN cand platesti cu Apple Pay in Romania. Folosesc de ani de zile cu carduri de UK, de ceva timp cu Revolut si azi cu ING. Am facut plata de 390 Lei la Auchan azi si nu a fost cerut PIN.
Doar ai apropiat telefonul de reader sau a trebuit sa folosesti si touch id/face id pt autentificarea tranzactiei?

#30
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
nu cred ca merge fara face id

#31
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postunderrated, on 26 iunie 2019 - 12:57, said:

Doar ai apropiat telefonul de reader sau a trebuit sa folosesti si touch id/face id pt autentificarea tranzactiei?
Dublu Click buton power si autentificare cu Face ID, dupa care se aseaza telefonul langa POS.

#32
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006

View Post2Unlimited, on 26 iunie 2019 - 12:55, said:

De asemenea unele POS-uri pot sa-ti solicite si pin-ul cardului:
"Ca să plătești, va trebui să te autentifici prin Touch ID, Face ID sau parola, apoi să apropii iPhone-ul sau Apple Watch-ul de terminalul POS. La unele POS-uri, va trebui să introduci și codul PIN al cardului."

https://ing.ro/perso...nturi/apple-pay

La platile cu Apple Pay NU EXISTA PIN-ul cardului. Apple Pay este un card nou (vedetin la tranzactii ca are alta terminatie)
Daca vi se cere PIN-ul, aveti 2 optiuni:
1. Apasati direct tasta verde
2. Introduceti 0000 sau orice combinatie de 4 cifre.

Acest raspuns este "preluat" din memorie de la HELP-ul Apple pay (website)

#33
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010
Prima plata cu apple watch si prima problema: scria pe POS: please follow instructions on your phone sau ceva asemanator. Pe telefon nicio informatie.
Am platit pana la urma cu telefonul... Ciudata treaba

View Postcmgeorge, on 26 iunie 2019 - 13:26, said:

Apple Pay este un card nou (vedetin la tranzactii ca are alta terminatie)
Apple pay e un card nou? E fix ala (alea) pe care l(e)-am pus acolo, care e (sunt) si in format fizic.

Attached Files


Edited by trandafirdoru, 26 June 2019 - 15:10.


#34
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Total fals, nu e card nou ci un intermediar

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
E un token digital al cardului principal.

#36
AndreiAtu

AndreiAtu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2015

View PostsSorsy, on 26 iunie 2019 - 12:45, said:

Si-au amintit astia de Romania in sfarsit...

:))

Bine zis, foloseam Apple Pay in afara acum 2-3 ani, intre timp m-am intors in tara. Am vazut azi notificarea cum ca s-a lansat, in aplicatia Revolut. Activat instant si folosit deja de cateva ori azi. No regrets -- in special prin Revolut. Ambele gratis, ambele servicii faine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate